Sponzorováno

Za obezitu dětí mohou matky, v těhotenství jedly hodně tuků 4.75/5 (4)

Za obezitu dětí mohou matkyŽeny, které během těhotenství konzumují stravu bohatou na tuky, tím mohou do značné míry ovlivnit vývoj mozku dítěte a zvýšit pravděpodobnost, že bude mít později sklon k obezitě. Na základě analýzy myších mozků to tvrdí americký tým vědců z Yale School of Medicine. Výzkum, který publikovali ve vědeckém magazínu Cell, popisuje, že struktura mozku může projít určitými změnami.

Náchylnost k nadváze

Experimenty, které vědci uskutečnili na myších, dokázaly, že samice myší, které krmily stravou s vysokým podílem tuků, přivedly na svět mláďata s pozměněným hypothalamem, tedy částí mozku, která reguluje metabolismus. U mláďat vykrmených myší následně zpozorovali větší náchylnost k nadváze a vzniku cukrovky druhého typu oproti mláďatům, jejichž matky krmily vyváženou stravou.

Čtěte také: Máte obézní dítě? Změňte domácnost!

Sponzorováno

„Může to být signálem pro mládě, že může více narůst, protože prostředí je dobře zásobené jídlem. Věříme, že tyto základní biologické procesy se stejně dotýkají i lidi a mají vliv na to, zda se děti stanou obézními. Zdá se, přinejmenším, že právě toto může mít na obezitu největší vliv, ale celou věc musíme prozkoumat ještě více, stejně u zvířat i lidí,“ řekl pro britskou stanici BBC Tamas Horvath z Yale a dodal, že pokud obézní matka během těhotenství přijímá zdravou stravu, její dítě už díky tomu nemusí trpět nadváhou.

Dlouhotrvající účinky

„Dvacet let výzkumu ukázalo, že výživa po narození má dlouhotrvající účinky na kardiovaskulární onemocnění, obezitu, osteoporózu a některé druhy rakoviny. To je nepopiratelné. Toto je zajímavý pokrok, který ukazuje, že soustava nervů se mění, což se dosud nepodařilo dokázat,“ uvedl pro BBC Graham Burdge z University of Southampton, který však dodal, že při porovnávání výsledků výzkumu u lidí a zvířat je třeba být opatrní, protože mezi procesy přibírání u lidí a myší je několik rozdílů.

Burdge tvrdí, že i když se mnoho informací o procesech v organismu dozvídáme za pomoci zvířat, je třeba vždy ověřit, zda daný mechanismus funguje stejně i u lidí. Prozatím doporučuje, aby se lidé snažili jíst vyváženou stravu, kterou by měli podávat i svým dětem.

TIP: Jaké sýry v těhotenství ano, a jaké ne?

VIDEO: Co pro své zdraví děláš ty? 1. díl – dítě

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva