Obsah článku
Účinky sladkého esenciálního pomerančového oleje
S čín nám může tento olej pomoci?
- Zlepšuje trávení a pomáhá zmírňovat zácpu
- Vyživuje suchou, podrážděnou a na akné citlivou pokožku, pokud je smíchán s nosným olejem a aplikován jako krém.
- Podporuje pocit štěstí a tepla při použití v aromaterapii
- Pomáhá vylučovat toxiny z těla
- Pomáhá při stimulaci lymfatických účinků a podporuje rovnováhu ve vodních procesech a detoxikaci těla
- Také má antimikrobiální vlastnosti. V jedné studii z roku 2009 zveřejněné v International Journal of Food and Science Technology bylo zjištěno, že sladký pomerančový olej zabraňuje proliferaci bakterií E. coli.
- Přírodní lék na vysoký krevní tlak
- Má protizánětlivé vlastnosti. Sladký pomeranč je jedním z několika populárních protizánětlivých olejů – dále je to citronový, borovicový a eukalyptový. Olej ze sladkého pomeranče se ukázal jako nejúčinnější.
- Snižuje úzkost a zlepšuje náladu.
- Je to přírodní antidepresivum. Tento sladký pomerančový olej byl po staletí používán jako mírné sedativum. Pouze pět minut expozice rozptýlenému pomerančovému oleji může pozitivně změnit náladu a zvýšit motivaci, relaxaci a jasnost.
Sladký pomerančový olej v aromaterapii
Sladký pomerančový esenciální olej se nejčastěji označuje jako pomerančový olej. Díky své všestrannosti, cenové dostupnosti a úžasně povznášející vůni je pomerančový esenciální olej jedním z nejpopulárnějších éterických olejů v aromaterapii.
Vůně pomerančového oleje je hodně příjemná a pomáhá zlepšit vůni v zatuchlé místnosti, nebo tam, kde se hodně kouří. Citronový olej je pak také skvělý na rozptylování pachu v zakouřených místnostech. Pomerančový éterický olej se stal oblíbenou ingrediencí v širokém sortimentu přírodních (a některých i ne-přírodních) čisticích prostředků pro domácnost. Když čistím podlahu, často přidávám několik kapek, ale vždy doporučuji být opatrný při prvním kontaktu s éterickými oleji – vždy stačí použít jen několik kapek.
Někteří lidé nesnášejí citrusové éterické oleje (nebo jsou dokonce alergičtí), takže buďte obezřetní, když rozptýlíte pomerančový éterický olej kolem ostatních lidí, ale celkově je sladký pomerančový éterový olej vítězem co do vůně u dětí i dospělých.
Jak se vyrábí sladký pomerančový olej?
Na rozdíl od většiny éterických olejů, které se extrahují destilací s párou, se většina citrusových olejů, včetně sladkého pomerančového oleje, extrahuje studeným lisováním kůry pomeranče. Na trhu někdy najdete i olej získaný destilovanou párou, ale je to celkem neobvyklé. Když jste naposled loupali pomeranč, všimli jste si někdy drobných sprejových kapiček stříkajících ze slupky (nikoli z ovocných částí, ale opravdu ze slupky)? A současně jste si všimli přítomnosti krásné pomerančové vůně? To je esenciální olej, který je v kůře a takto uniká při loupání ovoce. Při příštím loupání pomeranče (nebo jiného citrusového ovoce) zkuste stisknout část kůry mezi prsty a měli byste být schopni cítit intenzivní aroma esenciálního oleje unikajícího z kůry pomeranče.
Sladký pomerančový olej na akné
Stejně jako mnoho éterických olejů, má i sladký pomerančový éterický olej silné antimikrobiální účinky. Studie z roku 2014 naznačila, že tyto účinky lze dobře využít u lidí s akné vulgaris, což je nejčastější problémová forma stavu kůže.
Studie zahrnovala 28 dobrovolníků rozdělených do čtyř skupin. Zkoumala účinky čtyř různých lokálních gelů na příznaky akné v průběhu osmi týdnů. Gelové přípravky byly jednotlivě složeny z těchto látek:
- Sladký pomerančový esenciální olej a bazalkový éterický olej (Ocimum basilicum)
- Mírná keratolytická činidla na bázi kyselin
- Sladký pomerančový a bazalkový éterický olej v kombinaci s kyselinou octovou
- Keratolytická činidla kombinovaná s kyselinou octovou
Podle vědců snížily všechny čtyři přípravky příznaky akné o 43% na 75%. Ačkoli éterické oleje byly mírnější a chemicky stabilnější, ty, které obsahují kyselinu octovou, měly sklon k lepší výkonnosti.
Sponzorováno
Závěry byly poněkud omezeny nedostatkem neupraveného přípravku kyseliny octové nebo kontroly placebem, které by lépe kvantifikovaly výsledky. Rovněž nebylo jasné, kolik sladkého pomerančového esenciálního oleje snížilo akné ve srovnání s bazalkovým esenciálním olejem. Nicméně, fungovalo to.
Skvělý i na úzkost
Samotná vůně sladkého pomerančového esenciálního oleje může pomoci zmírnit úzkost, to říká studie z roku 2012 v magazínu Journal of Alternative and Complementary Medicine.
Studie se účastnilo 40 mužských dobrovolníků. Zabývala se účinky sladkého pomerančového esenciálního oleje při inhalaci v různých koncentracích (2.5, 5 a 10 kapek). Stres byl poté měřen pomocí testu Stroop Color-Word Test, který měří rychlost, jakou může osoba číst slova nebo identifikovat barvy (zlepšená míra poznání je obecně považována za marker pro zmírnění stresu).
Podle výzkumu měli muži vystavení pomerančovému esenciálnímu oleji menší úzkost, větší bdělost a pozitivnější náladu než ti, kteří dýchali nearomatickou vodu. Navzdory uklidňujícím účinkům vědci nenašli žádný důkaz, že inhalace pomerančového esenciálního oleje změnila fyziologické funkce, jako je krevní tlak nebo srdeční frekvence.
Studie z roku 2014 pak také zjistila, že inhalace pomerančového esenciálního oleje ve skutečnosti změnila aktivitu v prefrontální kůře mozku – to je část zodpovědná za rozhodování, která pomáhá vyjádřit osobnost a ovlivňuje sociální chování. Podle vědců došlo u 20 žen, které vdechly stejné koncentrace pomerančového nebo růžového esenciálního oleje, k náhlému zvýšení oxyhemoglobinu v prefrontální kůře. Náhlý vrchol této plně okysličené formy hemoglobinu je silnou indikací zvýšené funkce mozku, což naznačuje, že účinky inhalačních éterických olejů jsou více než jen psychologické.
Při popisu svého emočního stavu po vdechnutí olejů ženy používaly slova jako „pohodlná“, „uvolněná“ a „přirozená“, což dále naznačuje spojení mezi fyziologickými a psychologickými účinky aromaterapie.
Z obou testovaných aromaterapeutických olejů vědci určili, že pomerančový éterický olej byl při vyvolávání relaxace účinnější.
Pracujte s esenciálními oleji správně a opatrně
Ačkoli éterické oleje mají širokou škálu zdravotních výhod, je důležité při jejich používání dodržovat správné postupy. Oleje jsou velmi silné a při aplikaci na pokožku bez nosného oleje mohou způsobit podráždění kůže. Mnoho éterických olejů musí být smícháno s nosným olejem, aby je bylo možné vůbec použít na pokožce, a některé lze pouze rozptýlit pomocí difuzóru. Z bezpečnostních důvodů si před použitím vždy přečtěte štítky na obalu esenciálního oleje.
Obecně by tedy pomerančové éterické oleje nikdy neměly být nanášeny na pokožku v plné síle, bez ředění. V opačném případě může dojít k zánětu, bolesti a fotocitlivosti. Místo toho by měly být vždy zředěny nosným olejem (například sladkým mandlovým nebo jojobovým olejem), aby nedošlo k podráždění.
Nikdy také nevdechujte oranžový éterický olej přímo z lahvičky. Pokud tak učiníte, může dojít k podráždění nosu a krku a dokonce k mírnému popálení, pokud dojde k náhodnému vdechnutí kapky. Stejně jako většina éterických olejů není sladký pomerančový éterický olej určen k vnitřnímu použití. Ačkoli může být bezpečné přidat kapku nebo dvě do vody jako tonikum pro zdraví, jak navrhují někteří alternativní lékaři.
Těhotné ženy by se měly před použitím éterických olejů pro jakýkoli účel poradit se svým lékařem. Esenciální oleje by se neměly používat u dětí, pokud nejsou pod dohledem kvalifikovaného pediatra. Uchovávejte všechny éterické oleje mimo dosah dětí.
Dávkování
V kombinaci s nosným olejem lze pomerančové éterické oleje aplikovat přímo na pokožku v poměru jedné až dvou kapek éterického oleje k jedné čajové lžičce nosného oleje.
Sponzorováno
A co vy? Máte rádi sladký pomerančový olej? Používáte ho? Na co? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A co si ještě přečíst na toto téma?
- Pomerančový olej (olej z pomeranče) – má protizánětlivé i uklidňující vlastnosti
- Pomeranče a zdraví – důvody, proč si je dát
- Červené pomeranče jsou zdravější, vyzkoušejte je
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články