Sponzorováno

Diabetes (cukrovka) a nástrahy léta – kde se skrývá možné nebezpečí? 4.75/5 (8)

Diabetes a nástrahy létaLéto – čas pohody, dovolených a lenošení na pláži pod paprsky hřejivého slunce. Toto období s sebou ovšem přináší i řadu nebezpečí v podobě plísní, kvasinkových infekcí nebo oděrek a drobných poranění kůže, které se u lidí s diabetem mohou proměnit v závažné komplikace. Poradíme vám, jak těmto potížím předcházet a v případě, že propuknou, jak s nimi účinně bojovat.

Plíseň nehtů

Je jednou z nejčastějších příčin, proč lidé navštěvují kožního lékaře. Onychomykóza, jak se odborně nazývá, postihuje hlavně prsty na dolních končetinách. Způsobují ji obvykle kvasinky a plísně.

Plíseň se projevuje deformací nehtů a změnou jejich barvy na žlutou či bělavou. Krom toho jsou nehty neobvykle tlusté, přitom ale ztrácí svou pevnost – třepí se a lámou. Plísní nemusí být postižen jen nehet samotný, ale i okolní kůže, která je zarudlá, zapáchá a může i bolet.

K přenosu infekce často dochází ve veřejných koupalištích, fitcentrech nebo saunách, zkrátka všude tam, kde dochází ke společnému sprchování.

Riziko vzniku plísně umocňuje nošení ponožek a obuvi z umělých nebo neprodyšných materiálů. Ke snížení rizika naopak dochází dostatečnou hygienou, která kromě mytí obnáší i důkladné sušení a promazání dolních končetin. Plísně nehtů se léčí antimykotickými mastmi, roztoky a laky, případně tabletami a zvýšenou hygienou.

Plísňová a kvasinková onemocnění kůže

Projevují se zarudlými nebo šupinatými ložisky na pokožce, svěděním, pálením i bolestí. V pokročilejším stádiu může dojít k mokvání. K přenosu kožních plísní dochází ve veřejných prostorách, kde se lidé společně sprchují. Často se objevují v oblasti dolních končetin, zejména chodidel, ale mohou propuknout kdekoli po těle.

Léčba probíhá mazáním antimykotickými krémy nebo roztoky, záleží na rozsahu a stádiu infekce. Lehčí případy se obvykle léčí několik týdnů, zatímco na místech, kde je terapie poněkud obtížnější (např. nohy) a dochází zde k opětovnému vzniku infekcí, může trvat i několik měsíců. Kromě léčby samotné je také důležitá zvýšená hygiena, časté střídání oblečení a spodního prádla a častá výměna prádla ložního.

Opruzeniny

Intertrigo, jak se odborně nazývají opruzeniny, jsou velmi častým problémem lidí s nadváhou. Objevují se v kožních záhybech, které na těle vznikají vlivem nadbytečných kilogramů, například v oblasti břicha, hýždí nebo pod prsy.

Jde o zarudlé plochy nebo pupínky, které doprovází nepříjemné svědění, pálení či bolest. Bez adekvátní léčby se mění v rozlehlejší ložiska, jež mokvají a zapáchají. Často jsou provázeny plísněmi a kvasinkovými infekcemi.

Sponzorováno

Opruzeninám lze poměrně snadno předcházet dostatečnou hygienou, tedy pravidelným sprchováním, sušením a mazáním pokožky. Důležité je také nošení prodyšného oblečení. Jako prevence se hodí užívání krémů proti opruzeninám v případech, kdy předpokládáte zapaření – například před cestou, kdy víte, že budete dlouho sedět v autě, autobuse či letadle, před jízdou na kole apod.

Léčba spočívá v aplikaci zklidňujících zásypů, krémů, případně antimykotik a zvýšené hygieně.

Škrábance, oděrky a drobná poranění

Pro lidi s diabetem mohou být i drobné škrábance velkou komplikací. Vyšší krevní cukr, který diabetes provází, má totiž za následek zpomalené hojení ran. Tím se zvyšuje riziko, že se do rány dostane bakteriální infekce a dojde tak k mnohem závažnějšímu problému.

Stejně nepříznivě působí na hojení ran i obezita, kdy vzhledem k silným vrstvám podkožního tuku nedochází k dostatečnému prokrvování tkáně.

Pro pacienty s diabetem je tedy víc než důležité se sebemenším poraněním vyvarovat. Jak? Například při koupání používat boty do vody apod. V případě, že už k nějaké oděrce dojde, je třeba se o ni pečlivě starat. To obnáší dostatečnou hygienu a neustálé sledování průběhu hojení. Pokud k hojivému procesu nedochází nebo v případě, že se ranka zanítí, je třeba bez váhání vyhledat pomoc lékaře.

Kvasinková infekce pochvy

Je obvykle způsobena kvasinkou Candida Albicans a provází ji nepříjemný výtok, svědění, pálení a zarudnutí pochvy. Léčba probíhá pomocí mastí nebo vaginálních globulí, které zlikvidují nežádoucí bakterie.

Infekci lze přecházet adekvátní, ale ne přehnanou hygienou. Eliminací zapaření pochvy, tedy nošením prodyšného spodního prádla z přírodních materiálů a také převlékáním do suchého oděvu po každém koupání. Plavání v bazénech stav zhoršuje, zatímco koupání v přírodních koupalištích, řekách nebo moři napomáhá k obnově přirozené mikroflóry pochvy.

Tip: účinnou ochranou mohou být speciální probiotické dámské tampóny určené přímo pro účely koupání. Ty zabrání styku sliznice se znečištěnou vodou a zároveň pomáhají udržovat správnou mikroflóru.

5 tipů, jak předejít letním nepříjemnostem

  • dodržujte správnou hygienu: pravidelně se sprchujte, důkladně sušte a mažte pokožku krémem
  • do společných sprch noste pantofle a nepůjčujte si ničí ručník
  • oblékejte se do prodyšných přírodních materiálů
  • nezůstávejte v mokrých plavkách
  • eliminujte vznik možných poranění

Sponzorováno

Za odbornou správnost článku ručí MUDr. Michal Policar, vedoucí lékař Diabetologického centra Nemocnice Jihlava.

Co si dále přečíst o cukrovce?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva