Obsah článku
- Opistorchióza je parazitární onemocnění způsobené jaterními motolicemi rodu Opisthorchis, především Opisthorchis felineus a Opisthorchis viverrini. Tyto paraziti napadají žlučové cesty a žlučník u lidí i zvířat, což může vést k různým zdravotním komplikacím.
- Opistorchióza se šíří konzumací syrových nebo nedostatečně tepelně upravených ryb infikovaných larvami těchto parazitů. Infekce je běžná v některých oblastech, jako je jihovýchodní Asie, východní Evropa a Rusko, kde lidé tradičně konzumují syrové nebo nedostatečně vařené ryby.
- Diagnóza opistorchiózy se obvykle provádí prostřednictvím mikroskopického vyšetření stolice, kde se hledají vajíčka parazitů.
- Opistorchióza je obvykle léčena antiparazitárními léky, jako je praziquantel nebo albendazol, které jsou účinné proti dospělým parazitům. Kromě toho může být potřebná podpůrná léčba k zvládnutí symptomů a komplikací.
Motolice thajská (Opisthorchis viverrini) postihuje lidi žijící v nejen v Thajsku, ale také v Laosu a Kambodži.
Pár slov o historii nemoci
Hlavní texty uvádějí, že příznaky opistorchiózy u lidí byly poprvé popsány v roce 1875. V roce 1884 byl parazit Opisthorchis felineus poprvé objeven v játrech koček v severní Itálii. V roce 1891 objevil ruský vědec K. N. Vinogradov tento parazit u člověka a pojmenoval ho „sibiřská jaterní motolice“.
Opisthorchis viverrini je jediný parazit, který způsobuje opistorchiózu v oblasti Thajska. První případ opistorchiózy v Thajsku byl objeven v roce 1911 – pomocí pitvy.
Co je dobré o opistorchióze vědět
Opistorchióza převládá v případech, kdy jsou syrové ryby (zejména kaprovité) základem stravy. Prevalence stoupá s věkem; děti mladší 5 let jsou zřídka infikovány parazitem Opisthorchis viverrini. Muži mohou být postiženi více než ženy.
V dolním povodí řeky Mekong je nemoc vysoce endemická, a to zejména v nížinách, s prevalencí až 60% v některých oblastech severovýchodního Thajska. Odhady využívající diagnostické techniky založené na novějších polymerázových řetězových reakcích však ukazují, že prevalence je pravděpodobně hrubě podceňována. V jedné studii z 80. let byla zjištěna prevalence více než 90% u osob starších 10 let v malé vesnici poblíž Khon Kaen na severovýchodě Thajska v oblasti známé jako Isaan. Sporadické případy byly hlášeny z Malajsie, Singapuru a Filipín. Ačkoli celková prevalence klesala po počátečních průzkumech v 50. letech 20. století, zdá se, že v některých oblastech od 90. let došlo k nárůstu.
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že infekce těmito parazity (zejména druhy Clonorchis, Opisthorchis, Fasciola a Paragonimus) postihují 56 milionů lidí na celém světě a 750 milionů je ohroženo infekcí. Osmdesát milionů je ohroženo opisthorchií, 67 milionů z infekce Opisthorchis viverrini v jihovýchodní Asii a 13 milionů z Opisthorchis felineus v Kazachstánu, Rusku včetně Sibiře a na Ukrajině.
Rizikové faktory opistorchiózy
Mezi rizikové faktory opistorchiózy patří:
- Konzumace sladkovodních ryb, které jsou syrové, nedostatečně vařené, nakládané nebo nezpracované, a které obsahují parazitární červy, mají vysoké riziko nakažení opistorchiózou.
- Pokud lidé bydlí v blízkosti sladkovodních útvarů, jako jsou řeky, rybníky nebo jezera, v endemických oblastech východní Evropy, Ruska, Thajska nebo Laosu, kde tito paraziti vysoce převládají a navíc lidé zde konzumují syrové ryby
Je důležité si uvědomit, že mít rizikový faktor neznamená, že člověk tuto nemoc za každou cenu dostane. Rizikový faktor vlastně jen zvyšuje šance na získání tohoto stavu ve srovnání s jednotlivcem bez rizikových faktorů. Některé rizikové faktory jsou důležitější než jiné.
Sponzorováno
Příčiny opistorchiózy
Příčiny opistorchiózy jsou nejčastěji:
- Opistorchióza je potravinová infekce způsobená parazity Opisthorchis felineus či Opisthorchis viverrini – jaterními parazity, kteří rostou a sídlí v žlučovodech jater u lidí a savců konzumujících ryby. Získává se konzumací nakažených sladkovodních ryb.
- Vejce Opisthorchis jsou přijímána hlemýždi, kteří žijí ve sladkých vodách. Tato vejce se líhnou a infikovaní hlemýždi uvolňují mikroskopické larvy, které vstupují do sladkovodních ryb (ty slouží jako přechodný hostitel). Lidé (nebo savci), kteří jsou konečnými hostiteli, jsou infikováni, když jedí syrové nebo nedostatečně vařené ryby obsahující cysty.
- Při vstupu do lidského těla cysta cestuje do střeva, poté se přesune do jater a sídlí v žlučovodech, kde pak vyrůstají v dospělé červy. Dospělý červ položí a vylíhne vejce, která se přenesou do střeva a poté do stolice.
Opisthorchis felineus je obvykle parazit koček, psů, prasat a velryb, zatímco Opisthorchis viverrini se běžně vyskytuje u psů a koček.
Příznaky opistorchiózy
Většina jedinců infikovaných opistorchiózou nevykazuje žádné příznaky. Jedinci dlouhodobě infikovaní (chroničtí) mohou mít vážné onemocnění. Dlouhodobý zánět nebo opakovaná infekce žlučovodů by mohla vést k zjizvení žlučovodů a zánětu jater.
Příznaky a příznaky opistorchiózy mohou být následující:
- Bolest břicha, nauzea a průjem
- Jakákoli patologie (infekce) žlučovodu a přilehlých orgánů může způsobit bolest břicha (zejména pod klecí na pravé straně), žloutenku, horečku nebo zimnici
- Tvorba žlučových kamenů (cholelitiáza): Zánět a zjizvení žlučovodů vede ke stáze (snížený průtok) žlučových cest, což může vést k tvorbě kamenů
- V důsledku žlučových kamenů a zužujících se změn mohou postižené osoby mít žloutenku, intermitentní obstrukce žlučovodů může způsobit bolest břicha (biliární kolika), cholangitidu – infekce a zánět žlučovodu, cholecystitidu – infekce a zánět žlučníku
- Pankreatitida (zánět slinivky břišní) v důsledku ucpání trubice (kanálku), která je společná pro jaterní žlučovod a pankreas.
Možné komplikace
Komplikace v souvislosti s opistorchiózou by mohly být následující:
- Zjizvení žlučovodu nebo žlučové kameny, které by mohly vést k chorobám, jako je: cholecystitida (infekce žlučníku), cholangitida (infekce žlučovodu), hepatitida (zánět jater), cholangiokarcinom – rakovinný růst v jednom z kanálů, který přenáší žluč z jater do tenkého střeva
- Vědci se domnívají, že O. viverrini (jaterní motolice z jihovýchodní Asie) může způsobit cholangiokarcinom, zejména v přítomnosti nitrosaminů v potravě (které se používají jako konzervační látky).
Léčba opistorchiózy
Sponzorováno
Možnosti léčby opistorchiózy jsou následující:
- Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje infikovaným osobám léky proti parazitům praziquantel. Praziquantel lze jednotlivcům podávat jako preventivní opatření – tedy jednotlivcům, kteří nemají žádné známky choroby, ale žijí v endemických oblastech. V medicíně se praziquantel vyrábí jako samostatný lék a je určen k terapii schistosomózy, dále tasemnic a střevních motolic.
- Pokud přetrvává obstrukce žlučovodu, může být nutný chirurgický zákrok, a to i přes ošetření praziquantelem k odstranění parazitů a / nebo kamenů.
- Léčba komplikací je podle potřeby intravenózními antibiotiky a chirurgickým zákrokem.
Prevence
- Správné vaření ryb – jejich správná tepelná úprava – to je zásadní prevnce
- Zmrazování ryb určených k přímé spotřebě.
- Profylaktické použití praziquantelu.
Studie a zdroje článku
- Update on the risk factors for opisthorchiasis and cholangiocarcinoma in Thailand Autoři: Sattrachai Prasopdee, Thittinan Rojthongpond
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Infekce, Lidští parazité
Přečtěte si také naše další články