Obsah článku
- Erythema nodosum (česky erytém nodosní) je zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje bolestivými, červenými, podkožními uzly (noduly), obvykle na přední straně bérců. Tento stav je považován za formu pannikulitidy, což je zánět tukové tkáně pod kůží.
- Diagnóza erythema nodosum se obvykle provádí na základě klinického vzhledu a anamnézy pacienta. K potvrzení diagnózy může být provedena biopsie kůže, která ukáže typické zánětlivé změny v podkožní tukové tkáni.
- Léčba závisí na základní příčině onemocnění, ale hlavním cílem je zmírnění příznaků a urychlení hojení.
- Erythema nodosum je obvykle přechodné onemocnění, které trvá několik týdnů až měsíců. Uzly se většinou samy vstřebají a nezanechávají jizvy. Pokud je léčena základní příčina, většina lidí se plně zotaví.
Tento stav je nejčastější formou panikulitidy, což je zánět tukové vrstvy pod kůží. Je to často způsobeno imunitní odpovědí na infekci nebo reakcí na léky, které jste užili.
Erythema Nodosum se vyslovuje jako [erytéma nodózum].
Erythema Nodosum a příznaky
Hlavním příznakem tohoto stavu jsou červené, bolestivé hrboly na spodní části nohou. Někdy se tyto hrboly mohou objevit také na stehnech, pažích, trupu a tváři. Můžete jich mít různý počet – od 2, třeba do 50.
Hrboly při Erythema Nodosum jsou bolestivé a můžete cítit, že jsou jakoby horké. Začnou jako červené, a poté, co se uzdraví, vypadají jako modřiny. Během léčení se také pokožka vyrovnává. Mezi další příznaky erythema nodosum patří:
- horečka
- únava
- bolest kloubů
- bolest v nohou
- otoky kotníku
- zvětšené lymfatické uzliny na hrudi
- kašel
- bolest krku
- ztráta váhy
- bolest břicha
- průjem
Příčiny
Ve více než polovině všech případů je příčina neznámá. Erythema nodosum často začíná po infekci nebo po použití některých léků. Lékaři se domnívají, že to může být způsobeno nadměrnou reakcí imunitního systému na bakterie a další látky, kterým jste vystaveni.
Příčiny jsou často tyto:
Sponzorováno
- infekce, jako je streptokok, tuberkulóza nebo jiná
- reakce na léky, jako jsou antibiotika (sulfonamidy a formy penicilinu), salicyláty, jodidy, bromidy a antikoncepční pilulky
- sarkoidóza, stav, který způsobuje zánět v mnoha částech těla
- kokcidioidomykóza, infekce plic a horních cest dýchacích
- zánětlivé onemocnění střev, ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc
- těhotenství
- rakovina (to ale spíše zřídka)
Erythema nodosum nejčastěji postihuje lidi ve věku 20 až 40 let. Může se však objevit u lidí jakéhokoli věku a u obou pohlaví.
Diagnostika
Váš lékař se zeptá na vaši zdravotní anamnézu a na to, zda jste v poslední době měli nějakou infekci nebo jste užili určité léky. Pak se váš lékař podívá na rány.
Pravděpodobně také podstoupíte krevní test, aby se zjistili příznaky zánětu v těle. Krevní testy lze také použít ke kontrole tuberkulózy a dalších infekcí. Možná podstoupíte výtěr krku, pro kontrolu toho, zda nemáte v krku streptokokovou infekci.
Mezi další testy zaměřené na hledání příčin erythema nodosum patří:
- test moči
- rentgen hrudníku
- vyšetření stolice
Lékař také může odebrat vzorek tkáně z tukové vrstvy pod kůží. Tento test se nazývá biopsie. Technik v laboratoři se podívá na vzorek pod mikroskopem, aby zkontroloval změny v odebraném vzorku.
Erythema Nodosum a možnosti léčby
Léčba je vždy o vyřešení příčiny tohoto problému. Pokud tento stav způsobila třeba bakteriální infekce, lékař vám předepíše antibiotika k její léčbě. Zastavením užívání léku můžete léčit Erythema Nodosum způsobenou reakcí na léčivo.
Tyto léky vám mohou pomoci zvládnout bolest a jiné příznaky, dokud se hrudky nezhojí:
- nesteroidní protizánětlivé léky, jako je aspirin, ibuprofen nebo naproxen (Nepoužívejte je, pokud trpíte Crohnovou chorobou, protože by mohly vyvolat zánět.)
- jodid draselný
- orální steroidy
Také odpočívejte se zdviženýma nohama nahoru a používejte kompresní punčochy, zatímco rány se hojí. Vyhněte se podráždění hrbolků tím, že budete nosit nějaké těsné oblečení.
Erythema Nodosum v těhotenství
U asi 5 procent těhotných žen se vyvine Erythema Nodosum. Příčinou mohou být zvýšené hladiny estrogenu během těhotenství.
Erythema nodosum se během těhotenství léčí stejně jako u žen, které nejsou těhotné. Některé z léčivých přípravků, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky používané k léčbě tohoto stavu, však během těhotenství nelze použít. Odpočinek s vyvýšenýma nohama a kompresivní punčochy mohou pomoci zvládat bolest a jiné příznaky.
Váš lékař vám může doporučit nejlepší způsob, jak kontrolovat tento problém během těhotenství. Problém by pak měl zmizet během několika týdnů.
Sponzorováno
Přečtěte si i další článek o tomto problému.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku: edesignua / depositphotos.com
- Erythema Nodosum: A Practical Approach and Diagnostic Algorithm Autoři: Daniela Michelle Pérez-Garza
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články