Obsah článku
Piriformis syndrom je stav, při kterém sval piriformis, který se nachází v oblasti hýždě trápí křeče, a způsobuje tak bolest zadku. Piriformis sval také může dráždit nedaleký sedací nerv a způsobit bolest, necitlivost a brnění podél zadní části nohy.
Když tedy hruškovitý neboli piriformis sval stlačuje ischiatický nerv, vzniká neuromuskulární porucha zvaná piriformis syndrom.
Piriformis sval
Piriformis sval je malý sval umístěný hluboko v hýždi (za gluteus maximus, jež je největším hýžďovým svalem).
Sval piriformis:
- Začíná u dolní páteře a připojuje se k hornímu povrchu stehenní kosti
- Jeho funkcí je pomáhat při otáčení kyčle a otáčení nohy a chodidla směrem ven
- Běží diagonálně, sedací nerv běží vertikálně přímo pod ním (ačkoli u některých lidí může nerv projít svalem).
Příčiny syndromu Piriformis
Přesné příčiny syndromu piriformis nejsou známy. Mezi předpokládané příčiny patří:
- Svalové křeče ve svalu piriformis, buď kvůli podráždění v samotném piriformis svalu, nebo podráždění blízké struktury, jako je sakroiliální kloub nebo kyčel
- Napnutí svalu v reakci na zranění nebo křeče
- Otok svalu piriformis v důsledku zranění nebo křeče
- Krvácení v oblasti piriformis svalu.
Kterýkoli z výše uvedených problémů může ovlivnit sval piriformis (způsobující bolest zadku) a může ovlivnit sousední sedací nerv (způsobující bolest, mravenčení nebo necitlivost v zadní části stehna, lýtku nebo nohou).
Diagnostika
Bohužel neexistuje žádný jednoduchý diagnostický test na piriformis syndrom způsobující podráždění sedacího nervu. Tento stav je primárně diagnostikován na základě symptomů pacienta a fyzického vyšetření a po vyloučení dalších možných příčin bolesti pacienta.
Hluboké uložení svalu je jednou z příčin, proč je někdy obtížné syndrom hruškovitého svalu diagnostikovat a nezaměnit ho za jiné zdravotní problémy.
Příznaky syndromu Piriformis
Pacienti nejčastěji popisují akutní citlivost a bolest v oblasti hýždě, sedacího svalu a na zadní straně stehna, lýtka a nohy. Typické příznaky syndromu piriformis mohou také zahrnovat:
- Tupá bolest v oblasti hýždě (zadku)
- Bolest na zádech, stehně, lýtku a chodidle (ischias)
- Bolest při chůzi po schodech nebo stoupání směrem do kopce
- Zvýšená bolest po dlouhodobém sezení
- Snížený rozsah pohybu kyčelního kloubu
Příznaky syndromu piriformis se často zhoršují po delším sezení, chůzi nebo běhu. Pacienti se mohou se cítit lépe po ležení na zádech.
Léčba – cvičení a protahování na Piriformis syndrom
Řada protahovacích cvičení pro piriformis sval, hamstringy (svaly zadní strany stehen) a extenzory kyčle (sval natahující končetinu v kloubu, natahovač) může pomoci zmírnit bolestivé příznaky podél sedacího nervu a vrátit pacientovi rozsah pohybu.
Protáhnutí svalu pirformis
Existuje řada způsobů, jak protáhnout svaly piriformis. Dva jednoduché způsoby jsou:
- Lehněte si na záda s oběma nohama na podlaze a oběma koleny ohnutými.
- Vytáhněte pravé koleno až k hrudníku, levou rukou ho uchopte a přitáhněte k levému rameni a natáhněte jej.
- Opakujte pro každou stranu těla.
A pak tento:
- Lehněte si na záda s chodidly na podlaze, obě kolena jsou ohnutá.
- Položte kotník pravé nohy přes koleno levé nohy. Vytáhněte levé stehno směrem k hrudi a přidržte.
- Opakujte pro každou stranu těla.
Každý cvik piriformis by měl být držen po dobu 5 sekund, když začínáte, a postupně by se měl zvyšovat, aby jste pro něm vydrželi po dobu 30 sekund, a měli byste cvik opakovat třikrát každý den.
Sponzorováno
Protažení hamstringů
Protažení hamstringů (velký sval podél zadní strany stehna) je důležité pro zmírnění jakéhokoli typu ischiadické bolesti. Existuje několik způsobů, jak protáhnout hamstringy:
- Umístěte dvě židle proti sobě. Posaďte se na jednu židli a položte patu jedné nohy na druhou židli. Nakloňte se dopředu, ohýbejte se v bocích, dokud necítíte jemný tah podél zadní strany stehna, a chvíli v této poloze vydržte.
- Lehněte si na záda, narovnané obě dvě nohy. Vytáhněte jednu nohu nahoru a narovnejte ji držením za ručník, který je zabalený za nohu, dokud necítíte mírný tah podél zadní strany stehna.
Znovu se pokuste vydržet každý cvik po dobu 5-30 sekund (ten tah vydržte) a opakujte třikrát každý den.
Fyzikální terapie pro syndrom Piriformis
Kromě základního protahování lze pro každou situaci pacienta vyvinout komplexní fyzioterapeutický a cvičební program.
Rozsah pohybových cvičení
Fyzioterapeut, chiropraktik nebo jiný kvalifikovaný zdravotnický pracovník může vyvinout přizpůsobený program protahování a rozsah pohybových cvičení, aby pomohl napnout sval a zmírnit tak křeče.
Hluboká masáž
Hluboká masáž (ruční masáž) fyzioterapeutem nebo jiným kvalifikovaným odborníkem je považována za léčebnou metodu, která zlepšuje hojení tím, že zvyšuje průtok krve do oblasti a snižuje svalové křeče.
Terapie ledem a teplem při syndromu Piriformis
Vyzkoušet můžete i tyto méně tradiční metody léčby.
Ledové zábaly a ledová masáž
Při nástupu bolesti ležíte na břiše v pohodlné poloze a na bolestivou oblast vám někdo položí ledový obal na přibližně 20 minut. Opakujte podle potřeby každé 2 až 4 hodiny.
Může být užitečné kombinovat jemnou masáž s ledem. Lehněte si na břicho a nechte někoho jemně masírovat bolestivou oblast velkou ledovou kostkou. Pokud se led aplikuje přímo na kůži (namísto studeného balení), omezte kontakt na 8 až 10 minut, aby nedošlo k popálení ledem.
TIP: Pokud po konkrétních činnostech obvykle následuje zvýšená bolest, může být dobrý nápad aplikovat led ihned po této aktivitě.
Terapie teplem
Někteří lidé považují za užitečné střídat chlad a teplo. Položte topnou elektrickou dečku na bolestivou oblast po dobu až 20 minut. Pozor ať neusnete na topné dečce, protože to může vést k popálení kůže.
Léky na bolest
Protože většina epizod bolesti zahrnuje nějaký typ zánětu, nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo naproxen, mohou pomoci snížit zánět v postižené oblasti.
Injekce při Piriformis syndromu
V případě těžké ischiasální bolesti způsobené syndromem piriformis může být součástí léčby i injekce. Lokální anestetikum a kortikosteroidy mohou být injikovány přímo do svalu piriformis, aby pomohly snížit křeč a bolest. Účelem injekce je obvykle snížit akutní bolest, aby se umožnil pokrok při fyzikální terapii.
Injekce botoxu
Pro přetrvávající křeče piriformis, které jsou rezistentní na léčbu injekcemi anestetika / kortikosteroidů, může být užitečná injekce botulotoxinu, látky zeslabující svaly. Cílem injekce je pomoci svalu uvolnit se a snížit tlak na sedací nerv.
Elektroterapie na syndrom Piriformis
Aplikace elektrické stimulace na hýždě pomocí jednotky transkutánní elektrické nervové stimulace (TENS) nebo stimulátoru interferenčního proudu (IFC) může pomoci blokovat bolest a snížit svalové křeče související se syndromem piriformis.
A pár slov na závěr
Sponzorováno
Piriformis syndrom je neurosvalové onemocnění, způsobené tím, že je neustále stlačený nebo sevřený a drážděný hruškovitý sval pod sedacím nervem. Mezi příznaky patří bolest, brnění a necitlivost v oblasti hýždí a v oblastech, kam zasahuje sedací nerv. Ve článku jsme si probrali příznaky, příčiny a léčbu.
Studie a zdroje článku
- The clinical features of the piriformis syndrome: a systematic review Autoři: Kevork Hopayian, Fujian Song
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské svaly, Zadek
Přečtěte si také naše další články
Teď mám už asi 9. den akutní fázi. Ráno nejsem schopen – díky ústřelům a křečím, které se dostaví hned při prvním napětí – dojít ani na WC, lezu doslova po čtyřech. Mám za sebou i ústřely „od páteře“, ale tohle je díky „skřečovanosti“ celé jedné nohy od kyčle směrem dolů opravdu hnus – hlavně po ránu. Moje předešlé ústřely odezněly za cca 1-2 týdny, ovšem s výjimkou toho posledního – ten se mě držel celých 6 týdnů. Na speciální cvičení moc nevěřím, vždy mi to spíš přeplo svaly a přivodilo ústřely, ideální střídání pohybů, poloh + chůze.
Náhodou jsem na tento problém narazila na YouTube. Konečně vím, proč nemohu už dva roky chodit.Ani jeden z lékařů na to nepřišel a nic nezabíralo. Díky