Sponzorováno

Co jsou to cytostatika a cytotoxické léky – na co jsou dobré a jaké mají vedlejší účinky? 4.83/5 (12)

Cytostatika jsou látky, které se používají k léčbě nádorových onemocnění a hemoblastóz.

Cytostatika jsou látky, které se používají k léčbě nádorových onemocnění a hemoblastóz.

Cytotoxické léky jsou léčiva používaná k ničení rakovinných buněk. Cytotoxická léčiva inhibují dělení buněk, a tak způsobují odumírání rakovinných buněk. Cytotoxická léčiva jsou transportována do krevního řečiště celým tělem.

Protinádorová chemoterapie požívá cytotoxické (pro buňku jedovaté) látky, souhrnně se označují jako cytostatika. Protinádorová cytostatika způsobí různými mechanismy poruchy deoxyribonukleové kyseliny (DNA), která nese genetickou informaci, nebo ovlivňují buněčné struktury nutné k dělení buněk – výsledkem je zastavení růstu nebo smrt zasažených buněk.

Cytotoxická léčiva mohou být použita k ničení nádorů, zlepšení výsledků chirurgického zákroku nebo radioterapie, snížení metastáz a zmírnění příznaků rakoviny. Cytostatika mohou být účinná mimo primární nádor a také ničit malé nádory, které nebyly při testech detekovány.

Cytotoxická léčiva ovlivňují všechny dělící se buňky, včetně buněk zdravé tkáně. Ale protože rakovinné buňky se často dělí výrazně rychleji než normální buňky, jsou na cytostatika zvláště citlivé. Účinky na normální buňky jsou méně výrazné a zdravé buňky se také zotavují rychleji.

Role cytotoxických léků při léčbě rakoviny se s vývojem lékové terapie mírně snížila. Nicméně i nadále jsou široce využívány.

V terapii rakoviny se používá několik typů cytotoxických léčiv, které společně mají různé druhy účinků. Nejběžnějším způsobem je podávání kombinace několika různých cytotoxických léčiv. Účinnost chemoterapie závisí na typu nádoru, jeho složení, rychlosti vývoje a podílu buněk ve stadiu distribuce.

Někdy se cytostatika podávají jako vysokodávková chemoterapie. To se používá při léčbě leukémie, některých lymfomů a mozkových nádorů u dětí. Současně jsou nutné transplantace kmenových buněk, protože vysokodávková chemoterapie může úplně zničit kostní dřeň. Funkce kostní dřeně může být obnovena po chemoterapii pomocí transplantací kmenových buněk. Kmenové buňky mohou být pacientovi vlastní nebo mohou být získány od dárce.

Cytostatika a chemoterapie?

Chemoterapie se podává individuálně – podle stupně a druhu rakoviny. Délka léčby a typ použitého chemoterapeutického léčiva se také liší.

Cytotoxická léčiva můžete užívat ve formě tablet nebo intravenózně. Někdy se lék podává lokálně, například do pohrudnice, močového měchýře nebo páteře. Intravenózní léčba se obvykle provádí v nemocnici, ale pak se můžete vrátit domů.

Léky se obvykle podávají ve 3-4 týdenních intervalech. Tímto způsobem rakovinné buňky nemají čas se zotavit, ale normální tkáň obvykle ano. Chemoterapie vyžaduje pečlivé sledování krevního obrazu pacienta.

Cytotoxická léčiva mají i nepříznivé vedlejší účinky. Vaše funkční kapacita během léčby je však obvykle dobrá.

Vedlejší účinky cytotoxických léčiv

Cytotoxická léčiva zasahují téměř do všech buněk v těle a ničí mimo rakovinné buňky i zdravé buňky. Proto má chemoterapie nepříznivé vedlejší účinky. Léčba obvykle způsobuje nevolnost, vypadávání vlasů a únavu. Vedlejší účinky se liší u každého člověka, je to hodně individuální. Některé z nežádoucích účinků zmizí po několika dnech, ale obvykle trvá několik měsíců, než se celkově zotavíte z chemoterapie.

Sponzorováno

Protože cytostatika ovlivňují dělení buněk, mnoho vedlejších účinků je soustředěno na obnovitelné tkáně, jako jsou vlasy, kostní dřeň a sliznice. Typ a závažnost vedlejších účinků závisí na použitých lécích, dávkách, vašem celkovém stavu a na tom, jak naše tělo na tyto léky reaguje. Nejběžnějším vedlejším účinkům lze v dnešní době účinně předcházet.

Níže uvádíme seznam nejčastějších vedlejších účinků cytotoxických léčiv. Podrobnější informace o vedlejších účincích a jejich léčbě získáte od zdravotnického personálu, který vás léčí.

Vypadání vlasů

Užívání určitých cytotoxických léků způsobuje zastavení růstu vlasů, což má za následek úplnou nebo částečnou plešatost a ztrátu jiného tělesného ochlupení. Jakmile chemoterapie skončí, vlasy opět dorůstají. Ne všechna cytotoxická léčiva způsobují vypadávání vlasů. Pacienti na chemoterapii mohou dostat paruku zdarma od nemocnice.

Nevolnost

Nevolnost (nausea) je nejčastějším vedlejším účinkem chemoterapie. Jako u jiných nepříznivých účinků chemoterapie, příznaky nevolnosti závisí na léku a dávce, kterou dostáváte. Nevolnost může mít za následek zvracení několik hodin po léčbě nebo jako prodloužená nevolnost, která může trvat až 2 – 4 dny.

Moderní preventivní léky však pomáhají snížit nebezpečí nevolnosti a výrazně ji zmírňují.

Poškození sliznice úst a hltanu

Sliznice vašich úst a hltanu jsou rychle obnovitelné tkáně a jsou tak dost citlivé na nepříznivé účinky cytotoxických léků. Rozsah poškození sliznic se může lišit u každého pacienta. Po chemoterapii mohou sliznice v ústech a hltanu začít rudnout a může se na nich tvořit povlak a vředy. Pití a stravování jsou pak dost bolestivé a problematické je dokonce i polykání slin.

Před zahájením chemoterapie je dobré jít k zubaři, podstoupit léčbu infekcí a dá vám taky rady ohledně lepší péče o zuby a používání fluoridu.

Průjem

Průjem je častým vedlejším účinkem chemoterapie. Je způsoben poškozením střevních sliznic. Pokud je průjem velký problém, může být funkce střev zlepšena pomocí léků proti průjmu.

Poškození kostní dřeně

Krevní buňky se tvoří v kostní dřeni, kterou máme v našich velkých kostech. Chemoterapie může způsobit pokles počtu bílých krvinek, krevních destiček a hemoglobinu. Vedlejší účinky na kostní dřeň se liší podle léčiv a jejich dávkování. Nejdůležitějším vedlejším účinkem je obvykle pokles počtu bílých krvinek.

Obvykle je poškození kostní dřeně dočasné a krevní obraz se postupně zlepšuje. Nepříznivé účinky na kostní dřeň omezují používání více dávek cytotoxických léků. Poškození kostní dřeně zvyšuje riziko infekce a přenosných nemocí.

Další problémy

Další problémy, které jsou spojeny s chemoterapií také mohou být:

  • zácpa
  • příznaky ovlivňující sliznice očí
  • otok
  • změny nehtů na rukou a nohou
  • necitlivost v rukou a chodidlech
  • bolest svalů
  • přecitlivělost
  • předčasné příznaky menopauzy u žen v důsledku nedostatku estrogenu

Chemoterapie a její následky

Někdy mají cytotoxická léčiva dlouhodobé nepříznivé vedlejší účinky a pozdní účinky. Mezi ně patří riziko poškození srdce, poškození plic a selhání ledvin.

Většina nežádoucích vedlejších účinků se objevuje již během léčby, ale například poškození srdce se může objevit až o deset let později. Existují však účinná léčiva pro prevenci a léčení nepříznivých vedlejších účinků. Pozdější výskyt sekundárních komplikací je poměrně vzácný.

U některých cytotoxických léčiv existuje maximální dávka, kterou nelze bezpečně překročit, kdykoli během života pacienta.

VIDEO: Příprava a podávání cytostatik | Léčebné metody

VIDEO: Principy cytostatické léčby (HD)

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva