Obsah článku
- Neurodermatitida, také známá jako atopický ekzém, je chronické kožní onemocnění, které se projevuje jako svědění, zarudnutí, suchost a šupiny na kůži. Tento stav je často spojen s alergiemi a dědičnými faktory a může se objevit v různých formách a na různých částech těla.
- Neurodermatitida je typická pro dětství, ale může trvat i do dospělosti. Nejčastěji postihuje oblasti, které jsou náchylné k pocení, jako jsou lokty, kolena, krk a obličej. Svědění může být zvláště intenzivní a může být zhoršeno podrážděním, stresovými situacemi nebo expozicí alergenům.
- Léčba neurodermatitidy zahrnuje řadu opatření: Hydratace kůže: Používání hydratačních krémů a mastí může pomoci udržet kůži vlhkou a snížit zarudnutí a svědění. Léčba svědění: Lékař může předepsat antihistaminika nebo kortikosteroidy k léčbě svědění a zánětu. Vyhnout se spouštěčům: Identifikace a vyhýbání se faktorům, které mohou zhoršovat příznaky, jako jsou alergeny, chemikálie nebo drsná tkanina. Změna životního stylu: Změny ve stravě a životním stylu, včetně snahy o snížení stresu, mohou také pomoci snížit závažnost příznaků.
- V některých případech může být neurodermatitida obtížně řiditelná, a proto je důležité spolupracovat s lékařem nebo dermatologem, aby se vyvinul vhodný léčebný plán.
Co je to neurodermatitida?
Neurodermatitida je stav kůže, který začíná svěděním. Škrábání ale ekzém dělá ještě více svědivějším. Tento cyklus svědění-škrábání způsobí, že postižená pokožka bude jakoby silná, pokožka se také vyznačuje tvorbou ohraničených ložisek skládajících se z hustě seskupených pupínků. Může se u vás vyvinout několik svědivých skvrn, obvykle na krku, zápěstí, předloktí, nohou nebo i v anální oblasti.
Neurodermatitida – známá také jako lichen simplex chronicus – není život ohrožující, ani není nakažlivá. Ale svědění může být tak intenzivní nebo opakující se, že narušuje váš spánek, sexuální funkce a kvalitu života. A to jistě není příjemné.
Prolomení cyklu svědění-poškrábání neurodermatitidy je náročné a neurodermatitida je obvykle celoživotním stavem. Úspěšnost léčby závisí na tom, jak odolávat nutkání škrábat postižené oblasti. Volně prodejné léky nebo léky na předpis mohou pomoci zmírnit svědění. Budete také muset identifikovat a eliminovat faktory, které mohou neurodermatitidu zhoršovat.
Příznaky neurodermatitidy
Mezi příznaky neurodermatitidy patří:
- Nepříjemné svědění kůže
- Hrubá nebo šupinatá textura na postižených oblastech pokožky
- Drsná pokožka nebo skvrny, které jsou hodně červené nebo tmavší než zbytek vaší pokožky
- Tvorba ohraničených ložisek skládajících se z hustě seskupených pupínků na pleti
Neurodermatitida se může objevit prakticky ve všech oblastech, na které lze dosáhnout pro poškrábání – hlava, krk, zápěstí, předloktí, kotníky, pohlaví nebo konečník. Svědění, které může být intenzivní, může přicházet a odcházet nebo být nepřetržité. Můžete se škrábat i ze zvyku a při spánku.
Příčiny neurodermatitidy
Příčina neurodermatitidy není úplně známa. Trvalé tření a škrábání, které charakterizuje stav, může začít něčím, co jednoduše dráždí pokožku, jako je těsné oblečení nebo kousnutí od komára. Jak si třete nebo škrábete oblast, bude to více a více svědit. Čím více se škrábete, tím více to svědí.
Sponzorováno
V některých případech je neurodermatitida spojena s chronickými stavy kůže – jako je suchá kůže, ekzém nebo psoriáza. Stres a úzkost mohou také vyvolat svědění.
Diagnóza neurodermatitidy
Váš lékař může diagnostikovat neurodermatitidu vyšetřením postižené kůže a určením, zda jste zažili nepříjemné svědění, a zda jste se škrábali. Pro vyloučení dalších příčin může k testování odebrat malý vzorek postižené kůže (tzn. kožní biopsie).
Léčba neurodermatitidy
Léčba je zaměřena na zlepšení svědění (aby pokožka nesvědila), prevenci škrábání a řešení základních příčin neurodermatitidy. Toto jsou časté metody léčby:
Léčivé krémy proti svědění
Pokud nepomůže kortikosteroidový krém, který je ve volném prodeji, lékař vám může předepsat silnější kortikosteroid nebo nesteroidní přípravek proti svědění. Mast inhibitoru kalcineurinu (takrolimus) může pomoci.
Kortikosteroidní injekce
Váš lékař může injikovat kortikosteroidy přímo do postižené kůže, to může také pomoci.
Různé léky pro zmírnění svědění
Antihistaminika na předpis pomáhají zmírnit svědění u mnoha lidí s neurodermatitidou. Některé z těchto léků mohou způsobovat ospalost a pomoci při zmírnění škrábání a svědění během spánku.
Léky proti úzkosti
Protože úzkost a stres mohou vyvolat neurodermatitidu, léky proti úzkosti mohou pomoci zabránit svědění (pokud stres způsobuje vaši neurodermatitidu).
Léčivé náplasti
Pokud jde o silné svědění, lékař vám může doporučit topické lidokainové 5% nebo kapsaicinové 8% náplasti.
Světelná terapie
Někdy je užitečné vystavit postiženou pokožku určitým typům světla. Tomu se říká světelná terapie.
Psychoterapie
Mluvit s psychoterapeutem vám může pomoci zjistit, jak vaše emoce a chování mohou podpořit – nebo zabránit – svědění a poškrábání.
Pulzní magnetoterapie při neurodermatitidě
Pulzní magnetoterapii aplikujeme na postižené místo a také na segment (úsek) páteře, odkud vychází příslušný zásobující nerv. Dochází pak k ústupu otoků, svědění a případných bolestí.
Nové terapie
Pokud vaše svědění přetrvává i přes léčbu, může lékař navrhnout nějaký netradiční přístup. Například v malých studiích někteří lidé, jejichž příznaky se zlepšením užívání kortikosteroidů nezlepšily, hlásí úspěch s následující léčbou.
- Injekce onabotulinumtoxinu A (Botox). Tato technika může omezit svědění a řešit hrubé kožní skvrny.
- Perorální lék, který ulehčuje nutkání vybírat a poškrábat. V malé studii bylo prokázáno, že perorální lék zvaný N-acetylcystein pomáhá některým lidem se škrábáním a může tak pomoci lidem s neurodermatitidou.
Sponzorováno
A co vy? Máte s neurodermatitidou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za doporučení a rady v komentářích.
A co si ještě o dermatitidě přečíst?
- Kontaktní dermatitida – jak na ni? Příznaky, příčiny a léčba
- Cerkariální (cerkáriová) dermatitida – příznaky, příčiny a léčba
Studie a zdroje článku
- Quality Of Life of Patients with Neurodermatitis Autoři: Jin-Gang An, Yan-Ting Liu
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články