Obsah článku
- Biopsie prsu je lékařský postup, při kterém se odeberou vzorky tkáně z prsu k dalšímu vyšetření pod mikroskopem, aby se diagnostikovaly případné abnormality, jako jsou nádory nebo jiná onemocnění. Existuje několik různých metod biopsie prsu.
- Odebrání vzorku se provádí jehlou (tzv. jehlová biopsie): Při této metodě se používá tenká jehla k odběru vzorků tkáně z podezřelé oblasti prsu. Může se provádět pod kontrolou ultrazvuku nebo mamografie.
- Biopsie pomocí otevřené chirurgie: Tato invazivnější metoda zahrnuje chirurgické odstranění části nebo celého podezřelého ložiska prsu pro následné vyšetření.
- Vakuová biopsie: Používá se speciální nástroj, který pomocí vakuového systému odebírá vzorky tkáně z prsu.
- Jádrová biopsie: Tento postup zahrnuje použití speciální jehly, která se používá k odběru většího vzorku tkáně.
- Biopsie prsu se obvykle provádí, pokud se při mamografii nebo jiném obrazovém vyšetření prsu objeví podezřelá ložiska, nebo pokud jsou přítomny jiné příznaky nebo nálezy, které vyžadují další diagnostiku. Vzorky odebrané během biopsie jsou poté poslány do laboratoře, kde jsou podrobeny histologickému a patologickému vyšetření. Výsledky biopsie mohou poskytnout informace o povaze a případné malignitě (zhoubnosti) ložiska v prsu.
Co je to vlastně biopsie prsu?
Biopsie prsu je jednoduchý lékařský postup, při kterém je odebrán vzorek tkáně z prsu a odeslán do laboratoře k testování. Biopsie prsu je nejlepším způsobem, jak posoudit, zda je podezřelá hrudka nebo část prsu rakovinná.
Je důležité si uvědomit, že hrudky v prsu nejsou vždy rakovinné. Existuje několik zdravotních stavů, které mohou způsobit hrudky nebo kuličky v prsou. Biopsie prsu může pomoci určit, zda je hrudka v prsu rakovinná nebo benigní, což znamená, že rakovinná není.
Proč se provádí biopsie prsu
Biopsie prsu se obvykle provádí k vyšetření nalezené hrudky nebo bulky v prsu. Je potřeba říci, že většina hrudek v oblasti prsu je nerakovinných.
Váš lékař obvykle objedná biopsii, pokud se mu nějak nezdají výsledky z mamogramu (rentgenový snímek prsní žlázy) nebo ultrazvuku prsu, nebo pokud byla během fyzické prohlídky nalezena hrudka.
Biopsie prsu může být také objednána, pokud dojde ke změnám v bradavce, například těmto:
- krvavý výtok
- změny v pokožce na bradavce
To jsou příznaky nádoru v prsu. Ale o nádor se jednat nemusí.
Jaká jsou rizika biopsie prsu?
Ačkoli je biopsie prsu relativně jednoduchá a její rizika jsou nízká, každý chirurgický zákrok představuje riziko. Některé možné komplikace při biopsii prsu jsou:
- změněný vzhled prsu v závislosti na velikosti odebrané tkáně
- modřina na prsou
- otok prsu
- bolestivost v místě vpichu
- infekce v místě biopsie
Většina z těchto možných komplikací je dočasná. Pokud přetrvávají delší dobu, lze je poměrně úspěšně léčit. Po provedení biopsie dodržujte pokyny a doporučení svého lékaře. Tím se výrazně sníží vaše šance na infekci.
Komplikace při biopsii prsu jsou docela vzácné. Výhody možného vyšetření potenciálně rakovinné hrudky daleko převažují nad riziky vyplývajícími z postupu.
Čím rychleji se objeví rakovina prsu, tím rychleji může začít léčba. A tím se výrazně zlepší váš celkový výhled na úspěšnou léčbu.
Pamatujte: Potřeba biopsie prsu ještě nutně neznamená, že máte rakovinu. Většina výsledků biopsie není rakovina, ale biopsie je jediný způsob, jak to zjistit.
Jak se připravit na biopsii prsu
Před biopsií prsu informujte svého lékaře o všech možných alergiích, zejména o alergických reakcích. Také sdělte svému lékaři jakékoli léky, které aktuálně užíváte, včetně volně prodejných léků, jako je aspirin (který může způsobit ředění krve) nebo doplňky stravy.
Pokud lékař doporučuje vyšetření MRI, sdělte mu všechna elektronická zařízení implantovaná do vašeho těla, jako je například kardiostimulátor. Také informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo se obáváte, že byste mohla být těhotná. I když je test bezpečný pro dospělé, nepovažuje se za bezpečný pro nenarozené děti.
V den zákroku nepoužívejte krém, prášek, deodorant ani parfémy na paži, podpaží ani prsa. Informujte svého lékaře, pokud máte v anamnéze poruchy krvácení. I pokud užíváte léky na ředění krve, aspirin, ibuprofen nebo jiné léky, které ovlivňují srážení krve. Možná budete muset přestat užívat tyto léky před biopsií.
Po zákroku vám může být na místo přiložen studený zábal, který pomůže s bolestí a zánětem. Vezměte si podprsenku. Vaše podprsenka totiž může udržet chladný balíček na místě.
Jak se provádí biopsie prsu
Před biopsií prsu váš lékař provede prohlídku prsu. Třeba těmito metodami:
- fyzické vyšetření prsu
- ultrazvuk
- mamogram
- MRI vyšetření
Během jednoho z těchto vyšetření může lékař umístit tenkou jehlu nebo drátek do oblasti podezřelé hrudky, aby ji potom mohl chirurg snadno najít. Dostanete také nějakou lokální anestézii, aby se vám znecitlivěla oblast kolem hrudky.
Druhy biopsií prsu
Existuje několik způsobů, jak chirurg může odebrat vzorek prsní tkáně. Jsou to tyto způsoby:
Sponzorováno
Biopsie jehlou (aspirační biopsie)
Během biopsie jemné jehly budete ležet na stole, zatímco váš lékař vloží malou jehlu a stříkačku do hrudky a tímto způsobem extrahuje vzorek. To pomáhá určit rozdíl mezi kapalinou naplněnou cystou a pevnou hmotou.
Aspirační biopsie tenkou jehlou je všeobecně rozšířená metoda, která umožňuje mikroskopické vyšetření vzorku tkáně nutné pro upřesnění diagnózy.
Biopsie jádrové jehly
Biopsie jádrové jehly používá dlouhou, tenkou, dutou jehlu se speciální řeznou hranou k extrahování vzorku tkáně bez narušení nebo poškození jakékoli obklopující buněčné struktury. Biopsie jádrové jehly je podobná aspirační biopsii. Během tohoto postupu lékař použije větší jehlu ke sběru několika vzorků, z nichž každý má velikost zrna rýže.
Stereotaktická biopsie
Stereotaktická vakuová biopsie (mamotomie neboli SVAB) je speciální bioptická metoda. Během stereotaktické biopsie budete ležet lícem dolů na stole s otvorem. Stůl je elektricky napájen a lze jej zvednout. Tímto způsobem může váš lékař pracovat pod stolem, zatímco vaše prsa jsou pevně umístěna mezi dvěma deskami. Váš chirurg provede malý řez a odebere vzorky jehlou nebo vakuovou sondou. Stereotaktická vakuová biopsie se provádí v případech, kdy je třeba ověřit takzvané mikrokalcifikace.
Biopsie jádrové jehly vedená MRI
Během biopsie jádrové jehly vedené MRI budete ležet lícem dolů na stole. MRI přistroj poskytne lékaři potřebné obrazy, které pak vedou chirurga k hrudce. Provede se malý řez a vzorek se odebere jádrovou jehlou. Skvělá a přesná metoda.
Chirurgická biopsie
Chirurgická biopsie zahrnuje chirurgické odstranění tkáně prsu. Poté je vzorek odeslán do nemocniční laboratoře. V laboratoři prozkoumají okraje a ujistí se, že byla odstraněna celá hrudka. Ve vašem prsu může zůstat kovový marker, který bude v budoucnu monitorovat tuto oblast.
Jak lékaři určí, která biopsie je pro konkrétního pacienta nejlepší?
Pokud se na vašem mamografu nebo ultrazvuku prsu ukáže nějaký neobvyklý nález, na který je doporučena biopsie, radiolog určí nejvhodnější typ biopsie na základě toho, kolik tkáně je potřeba k získání přesné diagnózy.
Po biopsii prsu
Pravděpodobně budete moci jít domů hned po zákroku. Vzorky z vaší biopsie budou odeslány do laboratoře. Jejich řádná analýza obvykle trvá jen několik dní.
Budete se muset starat o malou ranku z biopsie tím, že ji budete udržovat v čistotě a měnit si obvaz. Váš lékař vás poučí, jak správně ošetřovat ránu.
Pokud nastane některá z následujících situací, kontaktujte svého lékaře:
- horečka vyšší než 38 °C
- zarudnutí v místě biopsie
- teplo v místě biopsie
- výtok z místa biopsie
To mohou být příznaky infekce.
Výsledky biopsie prsu
Výsledky testů biopsie prsu se mohou z vyšetření vrátit jako benigní, prekancerózní nebo rakovinné.
Pokud je vzorek rakovinný, výsledky biopsie budou také schopny odhalit typ rakoviny. Mezi typy rakoviny prsu, které lze takto detekovat, patří:
- duktální karcinom, což je rakovina prsních vývodů. Invazivní duktální karcinom je nejčastějším typem karcinomu prsu odpovídající 75% všech invazivních karcinomů prsu.
- zánětlivá rakovina prsu, což je docela vzácná forma, která způsobuje, že se kůže prsu jeví jako infikovaná
- lobulární karcinom, což je rakovina žláz, které produkují mléko
- Pagetova nemoc prsu, což je vzácná rakovina postihující bradavky
Váš lékař použije typ rakoviny a další informace z biopsie k plánování vaší léčby. To může zahrnovat jeden nebo více z následujících postupů:
- lumpektomie, což je chirurgické odstranění nádoru
- mastektomie, což je chirurgické odstranění prsu
- radiační terapie
- chemoterapie
- hormonální terapie
Pamatujte, že mnoho nerakovinných stavů může také způsobit hrudky v prsou. Třeba tyto:
- adenofibrom, což je benigní nádor prsní tkáně
- fibrocystické onemocnění prsu, které zahrnuje bolestivé hrudky v prsou způsobené hormonálními změnami
- intraductální papilom, což je malý, benigní nádor mléčných kanálků
- tumory mléčné žlázy (Mastná nekróza mléčné žlázy), což je hrudka tvořená odumřelými nebo poškozenými tukovými tkáněmi
A co vy? Podstoupili jste biopsii prsu? Budeme moc rádi, pokud nám o tom napíšete v komentářích pod článkem. Pomůžete tak odstaním.
Co si ještě o biopsii a ňadrech přečíst?
VIDEO: Bioptické vyšetření prsu
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- A prospective comparative study to evaluate the displacement of four commercially available breast biopsy markers Autor: David M Pinkney, MSE, MD
- Diagnostic Concordance Among Pathologists Interpreting Breast Biopsy Specimens Autoři: Joann G. Elmore, MD, MPH; Gary M. Longton, MS
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ňadra (prsa) a zdraví, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články