Sponzorováno

Co to jsou feromony a jak mohou ovlivnit vašeho partnera? 4.76/5 (25)

Co to jsou feromony a jak mohou ovlivnit vašeho partnera?Do moderní klasické sexuální výbavy pevně patří lubrikační gely či erotické prádlo. Z novodobých chemických látek se běžně používají afrodisiaka. Mezi nimi ovšem své místo mají také starší pomůcky a to jsou feromony. Ty nejsou o nic mladší, než celé lidstvo samo. Feromony jsou látky, které jedinec určitého druhu živých bytostí vylučuje do vzduchu a které může zachytit pouze jiný příslušník téhož druhu. Jsou tedy prostředkem vnitrodruhové komunikace (mezi mužem a ženou) pomocí vůně.

Oproti klasickým vůním člověk nepřijímá a nerozpoznává feromony čichovými žlázami v nose. Místo toho je lapá tzv. jacobsonův orgán. Ten je uložen na vrchním patře, na pomezí ústní a nosní dutiny. Ihned, když tato součást lidského těla zjistí přítomnost feromonů, vyšle do mozku signály a ten začne stimulovat centrum rozkoše.

Lidské tělo je automaticky vylučuje pomocí potu, člověk jejich produkci není schopen vědomě ovlivnit. Navíc feromony tvoří tzv. nezapáchající složku potu. Čistě nosem se tedy o jejich přítomnosti nedozvíte (nijak nevoní). A ta s vámi přesto řádně zatočí. Feromony jsou k dostání také v některých obchodech v podobě parfémů.

Existují také krémy po holení nebo tzv. tělové mlhy, které obsahují vhodné feromony pro muže nebo ženy.

Vzrušení a ovlivnění feromony (parfémem)

Jestliže se vám třeba v dlouholetém vztahu stává, že se nevzrušíte tak snadno, je to zcela přirozené. Po několika letech strávených stále se stejnou osobou prostě vzrušení po čase vyprchá a pak může v posteli nastat trochu nuda. Někdo s ní bojuje a snaží se sexuální vztahy oživit, jiný se jí poddá a rezignuje na spokojený manželský sex, další to řeší milenkou nebo milencem, s kterými je sex opět vzrušující a nový.

Alternativních řešením ovšem může být tak trochu chemie. Můžete využít speciálních látek, které jsou známé jako afrodisiaka, která vyvolávají a prohlubují vzrušení.

Afrodisiaka se prodávají v různé podobě, ale hodně známé jsou například španělské mušky či parfémy.

Afrodiziaka ovšem fungují také ke zvýšení výkonnosti během sexu.

Vzrušte současného, nebo i nového partnera

O tom, jak velký vliv na sexuální chování člověka mají hormony a další chemické látky asi není třeba pochybovat. V počátcích vztahu je touha vždy na maximu a i pouhý dotek vyvolává vlny vášně. Na svědomí to mají právě hormony. Bohužel po čase se jejich vyplavování snižuje a vztah tak po erotické stránce postupně upadá. Touha se snižuje, přitažlivost klesá a vášeň mizí. Sex se začíná praktikovat jen z povinnosti nebo ze vztahu zcela vymizí. To pak často vede k podvádění a jiným nepříjemným situacím. Sexuální stránka vztahu se tak musí hýčkat a nejlépe to jde s pomocí případných chemických pomocníků, kteří mohou znovu navodit touhu a rozdmýchat vášeň. Jsou to afrodiziaka, která se používají pro zintenzivnění sexuálních prožitků.

Jestliže si máme říct něco málo o feromonech, tak je doslova nezbytné si je nějakým způsobem feromony definovat. K tomu, abychom si řekli, co že to vůbec feromony jsou, nám velmi dobře poslouží definice, která říká, že feromony jsou jakýsi druh substance (vůně), kterou vylučuje jedinec a druhý jedinec stejného druhu ji přijímá.

Tato substance se zároveň stává příčinou určité zajímavé reakce druhého jedince. Tedy toho, který se stal příjemcem již zmíněné substance.

Není nezajímavé se pozastavit u samotného významu slova feromony. To pochází z řečtiny a jedná se o sousloví složené ze dvou slov. Tím prvním je výraz pherein a tím druhým hormon. Když si obě slova přeložíme do češtiny, tak zjistíme, že pherein znamená přenášet a hormon je příbuzné slovo se slovesem stimulovat. Jinými slovy, feromony jsou jednoduše považovány za látky, které produkuje tělo za účelem jakéhosi vnitrodruhového dorozumívání se.

Feromonové vůni můžete nosit kdykoliv, když chcete přilákat pozornost opačného pohlaví.

Feromony jsou podceňované, protože necítíme jejich vůni

Když se postupně dostaneme k výzkumu těchto látek, tak zjistíme, že feromony se začaly zkoumat teprve poměrně nedávno. V dnešní době je již poměrně hodně odkryta rouška tajemství, které ukrývají feromony. Víme, že feromony jsou schopny ovlivnit chování určitých zvířat. U lidí je to s feromony poněkud jinak.

Stále panují spory, jestli jsou tyto čichové podněty a tedy feromony schopny ovlivnit chování lidí. Pravda je taková, že ženy si mnohdy raději koupí přitažlivé erotické prádlo než samotnou lahvičku s feromony. Skutečnost říká, že savci jako takoví nemají natolik vyvinutý čich jako různé jiné druhy zvířat, takže mnohdy feromony jako takové nejsou vůbec schopni zachytit.

Sponzorováno

Přesto ale pokud navštívíme některý obchod, tak na lahvičky s feromony, které podle výrobce zaručují jistý úspěch u opačného pohlaví, narazíme. Na kolik jsou feromony účinné již musí posoudit každý sám.

Pomocí feromonů dokážeme i lépe relaxovat, zklidnit se a zvedne se nám i sebevědomí.

Jak fungují feromony?

Jak feromony ovlivňují chování člověka? Každý člověk vylučuje feromony. Jediným zádrhelem se stala ta skutečnost, že nejsme schopni pomocí smyslů tento proces zachytit. Vše se změnilo v průběhu 20. století. Právě tehdy se podařilo profesoru Berlinerovi získat extrakt z lidské ženské kůže. Učinil tak na Lékařské fakultě v americkém Salt Lake City. Extrakce samotného feromonu byla ovšem pouhou náhodou, jelikož tento profesor biologie nechal otevřenou baňku naplněnou touto látkou. Cítil najednou poněkud odlišnou náladu, byl velmi uvolněný a hýřil sebejistotou. Profesor udělal takto obrovský objev a ostatní vědci, kteří se nadýchali zplodin z této látky se cítili podobně. Sváděli je tak ženské feromony, které byly umístěny v baňce.

O rok později došlo k tomu, že byl tento revoluční vynález patentován. Nejednalo se však o feromony v pravém slova smyslu, ale o směsici různých látek. Budeme-li konkrétní, tak se jednalo o steroidní látky na bázi androstenů. Ty představují látky získané od mužů, jež jsou velmi zajímavě schopny působit na ženy. Jinak v samotné látce byly obsaženy také estreny. Pokud máme mluvit o klasických feromonech, tak o ty se rozhodně nejednalo, leč byla vynalezena látka, která feromony velmi blízce připomínala.

Samotní producenti parfémů tvrdí, že jejich látky zaručeně působí a opačné pohlaví se na vás bude doslova lepit. Pokud se i přesto rozhodnete pro zakoupení lahvičky s feromony, tak si dejte pozor, jestli jsou určeny pro svádění opačného pohlaví. Aby jste se nepokoušeli svádět stejné pohlaví.

Feromony u lidí a jejich různé druhy – jak je to s feromony u homosexuálů a heterosexuálů

Pokud budeme feromony považovat za různé pachy jako takové, tak lze u lidí velmi dobře vypozorovat, že ženy jsou schopny mnohem více reagovat na muže, kteří určitým způsobem voní.

Když se budeme zabývat vůní, tak je třeba říct, že v jejím rozpoznávání jsou mistři zejména homosexuálně orientované osoby. Právě ony jsou schopny poznat stejně orientované osoby velmi dobře. Renomované americké výzkumy prokázaly tu skutečnost, že homosexuálně orientovaní lidé upřednostňují naprosto odlišné vůně než heterosexuální většina. „Své“ feromony jsou schopni dost dobře rozpoznat a poznat podle nich svůj protějšek.

Výzkumy švédských vědců mluví o tom, že feromony jsou obsaženy lidském potu, a že velmi ovlivňují chování lidí samotných. S velmi zajímavými názory přišlo například Monellovo centrum. Došlo zde k výzkumu, jehož součástí bylo 82 mužů a žen. Právě u těchto lidí se zkoumal vliv určité vůně na ostatní jedince, ať už jiného anebo stejného pohlaví.

Vědci došli k závěru, že gayům se mnohem více líbila vůně stejného pohlaví, zatímco heterosexuálům vůně toho opačného. Právě toto vnímání je určitým příkladem toho, že feromony jako takové existují a pomáhají lidem ve vnímání ostatních a při svádění. Vědecký tým ze Švédska se zabýval hlavně tím, do jaké míry mají vliv feromony na lidský mozek, a tím pádem i na chování lidí v určitých situacích. Zjistili, že mozek velmi zajímavě reaguje na dvě látky. Jsou jimi steroid podobný estrogenu a určitý derivát testosteronu.

Feromony údajně obsahuje i slavný parfém Chanel no.5.

Nejedná se však o něco, co by mělo být zdrojem rozkoše, ale o látky, které napomáhají svádění jako takovému. Feromony vždy vyvolávaly četné debaty a diskuze o tom, zda opravdu fungují a zvyšují sexuální přitažlivost. Vědecké studie ale prokazují, že feromonové parfémy opravdu fungují.

A co vy? Používáte ve svém životě feromony? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A přečtěte si o feromonech také toto

VIDEO: Pavel Stopka – Co jsou feromony a kde se vyrábí

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva