Sponzorováno

Majonéza a zdraví – jaký na nás má účinek? 4.77/5 (13)

Majonézu máme všichni rádi, ale jaké má účinky na naše zdraví?

Majonézu máme všichni rádi, ale jaké má účinky na naše zdraví?

Hlavní přísadou, díky níž jsou hranolky a hamburger chuťově dokonalé, je majonéza. Jak je to s majonézou z pohledu zdraví? Rádi ji používáme nejen u hranolek a hamburgerů, ale je také moc dobrá do salátů, k masu nebo volskému oku. Odborníci říkají, že konzumace majonézy v průměru třikrát týdně vede k srdečním onemocněním. Je to pravda? Je majonéza pro vaše zdraví nebezpečná, nebo je to jinak? Na to se podíváme v dnešním článku.

Věděli jste, že primární složkou v majonéze je olej? Když konzumujete sendvič, který obsahuje majonézu, jíte ve skutečnosti více oleje než je jeho doporučený denní příjem. Majonéza obsahuje asi 40-60 procent oleje, což je příliš. Proto může způsobit mnoho zdravotních rizik.

Co je to vlastně majonéza?

Majonéza je kouzelná omáčka: Dvě tekutiny se spojí, aby vytvořily tekutou, přesto pevnou omáčku. Majonéza je kombinací oleje, vaječného žloutku, kyselé tekutiny (jako citronová šťáva nebo ocet) a trošky hořčice.

Chcete trošku vědy?

Po smíchání se tyto složky stávají hustou, krémovou a stabilní emulzí. Trik je právě v emulzi, což je proces kombinování dvou látek, které by se jinak nesmíchaly, což mění kapalný olej na pevnou látku.

Aby došlo k emulgaci, existuje emulgátor (v případě majonézy je to typicky vaječný žloutek), který spojuje hydrofilní (vodu milující) složku a lipofilní (olej milující) složku. Emulgátor váže citronovou šťávu nebo ocet s olejem a neumožňuje separaci, což zase vytváří stabilní emulzi. V domácí majonéze jsou emulgátory hlavně lecitin z vaječného žloutku a podobná látka v hořčici. Komerční značky majonézy mohou někdy použít jiné typy emulgátorů a stabilizátorů.

Klasická majonéza vašemu zdraví opravdu neprospěje

Kromě ucpávání tepen může majonéza negativně ovlivnit vaše zdraví tím, že kvůli ní můžete přibrat na váze. Výzkum ukazuje, že konzumace této bílé báječné omáčky způsobí, že se váš žaludek roztáhne a způsobí, že se více přejíte. Dalším důvodem, proč mají obézní lidé hodně tuku kolem břicho, je právě majonéza. Ukládá další tuk v oblasti břicha, což způsobuje tvorbu vašeho ochablého a velkého břicha. Zde je několik ukázek toho, jak je majonéza pro zdraví špatná.

Naberete hmotnost

Jedním z hlavních negativních zdravotních účinků majonézy je nárůst tělesné hmotnosti. V každém nezdravém jídle najdete tuto přísadu široce přítomnou – hamburgery, hranolky, různé saláty v obchodě a podobně. Majonéza obsahuje tuk, který je velmi obtížné spálit. Hodně takového tuku. Majonéza je navíc hlavním důvodem velkého břicha, protože tento tuk se ukládá zejména v oblasti břicha.

Srdeční choroby

Dalším zdravotním rizikem majonézy je to, že vede k srdečním onemocněním, také zvyšuje riziko srdečních záchvatů. Tuky přítomné v majonéze mohou vést k srdečním onemocněním a rakovině. To je jeden z důvodů, proč je majonéza pro vaše zdraví tak špatná.

Zvýšený cholesterol

Majonéze zvyšuje hladinu cholesterolu jako blázen. Zvýšení cholesterolu je způsobeno mastnými oleji přítomnými v majonéze.

Žaludeční vředy

Pokud trpíte žaludečními vředy, je dobré se držet dál od majonézy. Tuk v majonéze způsobí pouze zhoršení vředů. To je jeden z negativních zdravotních účinků majonézy!

Špatná pro diabetiky

Majonéza je pro vás extra špatná, pokud jste diabetik. Jedna porce majonézy nebo jeden hamburger naplněný touto omáčkou zvýší hladinu cukru v krvi, takže se budete cítit slabí a letargičtí.

Při průjmu je pekelná

Trápí vás průjem? Pak je nejlepší držet se dál od mastných potravin. Důvodem, proč je majonéza pro vaše zdraví špatná, je to, že obsahuje hodně oleje a to jen průjem dále podpoří.

Špatná při gastritidě

Pokud trpíte gastritidou, je nejlepší se držet dál od potravin, které obsahují majonézu. Důvodem je sodík přítomný v majonéze – ten není dobrý pro sliznici žaludku. To povede k pálení žáhy a dalším žaludečním infekcím.

Žlučníkové kameny

Negativní zdravotní účinky majonézy přispějí také k bolesti způsobené žlučníkovými kameny.

Může být majonéza zdravá?

Během let si majonéza získala špatnou pověst. A není divu, že? Vše, co jsme napsali výše, je alarmující a je to pravda. Ale majonéza nemusí být zase tak špatná. Někteří lidé se navíc vyhýbají majonéze kvůli obavám, že nesprávně skladovaná majonéza může být dobrým útočištěm pro bakterie. Bezpečnost bramborového salátu ponechaného venku přes teplý den může být opravdu sporná.

Pravda je, že při pečlivém výběru, správné přípravě a skladování a při mírném používání může být majonéza lahodným a zdravým doplňkem stravy s nízkým obsahem sacharidů.

V závislosti na typu stravy, kterou používáte, může být tedy majonéza považována za dobrou nebo špatnou. Majonéza se skládá z většiny z oleje, takže se jedná o vysoce tučné a kaloricky husté koření / omáčku se 100 kaloriemi na polévkovou lžíci.

Pokud jste na nízkotučné nebo nízkokalorické dietě, budete zřejmě hodně kontrolovat porci a měřit množství majonézy. Lidé na stravě s nízkým obsahem sacharidů nebo ketogenní stravě, ti si majonézu můžou užívat volněji.

Zatímco majonéza je vyrobeno téměř výhradně z tuku, je to většinou nenasycený tuk, což je zdravější typ tuku.

Právě na oleji (tuku) hodně záleží

Dobrou zprávou je, že na výrobu majonézy lze použít téměř jakýkoli jedlý olej, takže samotný olej je největším faktorem zdravotní nezávadnosti majonézy.

Třeba v USA je většina komerčních majonéz vyrobena ze sojového oleje, který je, podle některých odborníků, problematický kvůli vysokým hladinám omega-6 tuků. Dále různé společnosti prodávají majonézy vyrobené ze sojového oleje či řepkového oleje. Olej z řepky má nižší obsah omega-6 než sojový olej.

Sponzorováno

Pokud si sami vyrobíte majonézu, můžete použít jakýkoli druh oleje, který chcete, včetně olivového nebo avokádového oleje. Z těch pak samozřejmě vyrobíte takřka zdravou majonézu.

A co bakterie?

Obava z bakterií v majonéze spočívá především v tom, že domácí majonéza se obvykle vyrábí ze surového vaječného žloutku. Komerční majonéza však obvykle není problémem, protože se vyrábí s pasterizovanými vejci a vyrábí se tak, aby byla v tomto směru bezpečná.

Majonéza navíc obsahuje ocet nebo citronovou šťávu, kyseliny, které mohou pomoci udržet některé bakterie na uzdě. Studie z roku 2012 však zjistila, že domácí majonéza může stále obsahovat bakterie salmonel navzdory různým použitým kyselým sloučeninám. Z tohoto důvodu někteří lidé dávají přednost pasterizaci vajíčka ve vodě 140 ° F po dobu 3 minut před provedením majonézy.

Bez ohledu na typ majonézy, kterou si vyberete, vždy dodržujte pokyny pro bezpečné skladování potravin. Nádoby s majonézou by neměly být ponechány mimo chladničku déle než dvě hodiny.

Výhody majonézy

Majonéza má také mnoho výhod a super možnosti použití. Jaké? Na to se nyní společně podíváme.

Majonéza na vlasy

Majonéza je hluboký kondicionér, který pomáhá udržovat lesk vlasů. Vyrábí se z rostlinných olejů a bílkovin, které pomáhají posilovat vlasy od kořenů, až po konečky. Naneste majonézu po šamponování na vlhké vlasy. Masírujte asi 3 až 5 minut. Poté si dejte koupací čepici. Po 30 až 45 minutách omyjte studenou vodou a zředěným šamponem.

Podporujte zdraví nehtů

Slabé nehty jsou výsledkem suchých rukou a pokožky, a častého mytí rukou. Majonéza pomáhá, aby nehty byly lesklé, zdravé a silné. Naneste majonézu na nehty a nechte ji působit pět minut. Pak omyjte.

Uklidněte s pomocí majonézy popálenou pokožku

Majonéza obsahuje vitamín K a E, který pomáhá podporovat regeneraci buněk. Majonéza pomáhá zmírňovat zánět, ochlazuje pokožku, redukuje zarudnutí a urychluje proces hojení. Naneste studenou majonézu na postiženou oblast a nechte ji působit asi 10 minut. Opláchněte jemným čisticím prostředkem a teplou vodou.

Odstraňuje vši

Masáž pokožky hlavy a vlasů majonézou odstraňuje vši. Dejte si ji na vlasy před spaním a zakryjte vlasy sprchovací čepicí. Potom ráno ráno šamponujte vlasy a pomocí jemných zubů hřebenu vyčesejte vlasy. Kúra by se měla opakovat za 7 až 10 dní.

Zdraví pokožky

Majonéza obsahuje živiny, které pomáhají zvyšovat vlhkost pokožky a snižují vrásky. Vejce obsahují bílkoviny. Je plná přírodních olejů, které obnovují zář pokožky. Naneste majonézu na obličej po omytí obličeje tak, že se vyhnete oblasti očí. Nechte ji působit asi 15 až 20 minut. Poté si umyjte obličej masírováním pokožky, abyste podpořili krevní oběh. Hydratujte pak pokožku.

Recept na zdravou majonézu z avokádového oleje

Připravte si:

  • 2 velké žloutky (pokojové teploty)
  • 1 lžička citronové šťávy
  • 1 lžička bílého vinného octa
  • 1/4 lžička mořské soli
  • 1/4 čajové lžičky Dijonské hořčice
  • 1 šálek avokádového oleje

A jak na přípravu této majonézy?

  1. Dejte žloutky, citronovou šťávu, ocet, sůl a hořčici do sklenice a míchejte pomocí ponorného mixéru, dokud se nezkombinují a mírně zahustí. To trvá asi 30 sekund.
  2. POMALU nalijte avokádový olej do směsi za současného kontinuálního míchání pomocí ponorného mixéru. Možná budete muset míchat mixérem nahoru a dolů uvnitř sklenice, aby se pěkně olej do směsi začlenil. Okamžitě by směs měla začít houstnout.
  3. Poté dobře promíchejte vařečkou.
  4. Přeneste do uzavíratelné sklenice a zchlaďte.

Zajímavá fakta o majonéze

  • Majonéza obsahuje asi 70-80% tuku.
  • Třetím nejvyšším spotřebitelem majonézy na světě je Chile.
  • Připravit si ji můžete také doma.
  • Aioli je název pro česnekovou majonézu.
  • Vyrábí se z vaječných žloutků, oleje a citronové šťávy nebo octa.
  • Tatarská omáčka má jako základ právě majonézu.
  • Byla vynalezena francouzským šéfkuchařem v roce 1756.
  • Majonéza se dá vyrobit i bez vajec.
  • Je to skvělý lék na vši.
  • Používá se jako základ pro salátové dresinky a chlazené omáčky.
  • Chuť majonézy může být vylepšena přidáním citronu, vinného octa nebo limetové šťávy.
  • K majonéze lze přidat také některá aroma, koření nebo byliny.
  • Tatarskou omáčkou lze připravit přidáním nakrájené cibule, okurky do majonézy.

Pár slov o majonéze na závěr

Nadměrné používání majonézy může vést k obezitě a dalším zdravotním problémům. Takže dbejte vždy na to, abyste jedli málo majonézy (rozumné množství). A také na to, aby byla majonéza z nějakého kvalitního oleje. A co vy? Máte rádi majonézu? Jíte ji? Nebo se jí vyhýbáte? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o majonéze přečíst?

VIDEO: Domácí majonéza – Roman Paulus

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Majonéza a zdraví – jaký na nás má účinek?”

  1. Jana Burianová napsal:

    Rozhodně nedělejte majonézu z olivového oleje. Bude nepoživatelně hořká.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva