Obsah článku
Pro astma nemusíte zanevřít na pohyb. Atletice, tenisu či fotbalu se můžete věnovat i vrcholově. Jako Roman Šebrle nebo David Beckham. Víte, co spojuje britskou maratónskou běžkyni Paulu Radcliffovou, fotbalistu Davida Beckhama, desetibojaře Romana Šebrleho? Mají astma a nejsou v tom sami. Na posledních letních olympijských hrách v Londýně mělo z deseti tisíc zúčastněných sportovců sedm set diagnostikováno astma. A mnozí z nich bez problémů lámou světové rekordy. Astma není výjimečná ani u zimních sportů.
Každý druhý norský olympionik v běhu na lyžích má diagnózu J45. Ti ostatní jakoby záviděli. Kolegy nejednou podezřívají, že astma si dají diagnostikovat jen proto, aby si inhalací zvyšovaly výkony.
Paula Radcliffové – Mistryně se bojí chladu
Několikanásobné mistryni světa v půlmaratónu Britce Paule Radcliffové astma diagnostikovali ve čtrnácti. Bylo to krátce poté, co začala běhat intenzivněji a trénovat seriózněji. Jak sama říká, za ta léta se naučila chorobu zvládat. Nikdy nepřemýšlela nad tím, že by pro ni přestala běhat. Výrazných sportovních výsledků by však nedosáhla bez důsledného dodržování léčby.
„Inhalátor použiji preventivně před během a po něm. Zvlášť opatrná musím být v chladnějším počasí, protože to u mě projevy zhoršuje. Velmi důležitá je fáze zahřátí. Musí být mírná a přicházet pozvolna. To mi zaručí, že astma nebude zasahovat do výkonu,“ říká dnes devětatřicetiletá běžkyně, která se řídí heslem: ovládej astma, pak neovládne ono tebe. V dlouholeté běžecké kariéře Paulu před loňskou olympiádou zastavilo zranění nohy. Po třech operacích stále neví, zda se jí podaří vrátit do soutěžního kolotoče.
Čtěte také: Co jíst, když máte astma?
Astma a Petra Kvitová
Zejména v Severní Americe nebo v Austrálii se na kurtu příliš dobře necítí Petra Kvitová. Za obtížemi se skrývají nejen horka, ale zejména vysoká vlhkost vzduchu. V kombinaci s astmatem. Před pár lety na turnaji na Floridě to prozradila novinářům.
Sponzorováno
„Je tu vysoká vlhkost. Chvíli trénuji a již lapám po dechu. Nemohu se pořádně hýbat a hrát agresivně. Na kurtu nedokážu být bez inhalátoru. Vytáhnu ho i při zápase,“ přiznala se talentovaná česká tenistka. Před pár lety při zápase v Bronxu musela Petra odejít na lavičku už po pěti minutách hry. Situace se zlepšila minulý rok, když po konzultaci s odborníky získala nový inhalátor. Příliš extrémní počasí však umíví tenistku pořádně potrápit i dnes.
Sportovci potřebují vyjímku
Není to tak dávno, co se i mnozí odborníci domnívali, že astmatici ve vrcholovém sportu dosahují vynikající výsledky snadněji. Jejich léčiva totiž zvyšuje intenzitu dýchání. U některých druhů léků dokonce museli vrcholoví sportovci žádat Světovou atletickou federaci o speciální potvrzení.
Problematický byl zejména salbutamol, který je na seznamu anabolik. Před pěti lety pro prohlubující se potíže s astmatem požádal o dopingovou výjimku i nejúspěšnější desetibojař v historii české atletiky Roman Šebrle. Nepříjemný kašel atletovi někdy bránil přiložit byť jen kouli ke krku, při jedné z vrhačské disciplín. Když federace výjimku schválí, získá sportovec certifikát platný v průměru na rok až dva. Pokud při antidopingových kontrolách najde laboratoř příslušnou látku, nevnímá se jako doping.
I přes astmata prohlásil americký Wall Street žurnál Romana Šebrleho před pěti lety za nejvšestrannějšího sportovce.
Nezvítězí bez léků?
Asi nejvíce astmatiků najdete mezi běžci na lyžích. A právě z tábora zimních sportů se nejčastěji ozývají kritické hlasy. Polská bežkařka Kowalczyková na posledních olympijských hrách nešetřila vítězku závodů norku Marit Björgenovou, kterou často označují i za královnu lyží. Marit je astmatička. „Bez těch léků by rozhodně nezvítězila,“ konstatovala Justyna rozhořčeně.
„Budu se muset vážně promluvit se svým lékařem a říct mu, aby se i u mě objevily příznaky astmatu. Možná se mu to podaří.“
Rozhořčená polská reprezentantka a držitelka křišťálového glóbu za celkové prvenství v závodech Světového poháru se za své výroky později omluvila. Tvrdila , že chtěla jen upozornit na to, že mezi běžci je jaksi hodně astmatiků. Pozdější vědecké výzkumy ukázaly, že salbutamol nemá na zvýšenou výkonnost sportovce astmatika vliv.
Sponzorováno
Ať je to již ve vrcholovém sportu s podpůrnými látkami jakkoliv, odborníci už dříve potvrdili, že pro rekreační sportování není astma překážkou. Naopak pacientovi pohyb spíše pomůže.
Co dále si o astmatu přečíst?
- Při astmatu může pomoci také speleoterapie
- Jak na astma u dětí? Konvenčními metodami i s pomocí přírody
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění
Přečtěte si také naše další články
[…] kvalitu života jako zdravý člověk. Může stejně trávit volný čas, pracovat i sportovat. Mnoho profi sportovnců trpí astmatem a přesto sportují na té nejvyšší […]