Obsah článku
- Peyerovy pláty (někdy také nazývané plaky) jsou shluky lymfatické tkáně nacházející se v sliznici tenkého střeva, zejména v jeho dolní části (v ileu).
- Patří do tzv. mukózního imunitního systému a hrají důležitou roli v imunitní obraně střeva, kde se aktivně podílejí na detekci a eliminaci škodlivých mikroorganismů a toxinů, které mohou do těla vstoupit trávicím traktem.
- Peyerovy pláty obsahují velké množství imunitních buněk, především B-lymfocytů, T-lymfocytů a makrofágů. Tyto buňky pomáhají rozpoznávat a reagovat na přítomnost patogenů (bakterie, viry) ve střevě.
- B-lymfocyty v Peyerových plátech se mohou aktivovat a přeměnit na plazmatické buňky, které produkují protilátky, především imunoglobuliny typu A (IgA). Tyto protilátky pak bojují proti škodlivým mikroorganismům přímo ve střevní sliznici.
- Peyerovy pláty obsahují specializované buňky nazývané M buňky (mikrofold buňky), které slouží k zachycování antigenů (molekul patogenů) z tráveniny ve střevě. Tyto antigeny pak prezentují imunitním buňkám v Peyerových plátech, což spouští imunitní reakci.
O co jde?
Peyerovy pláty jsou seskupení lymfoidních folikulů ve sliznici, která lemuje tenké střevo. Lymfoidní folikuly jsou malé orgány ve vašem lymfatickém systému, které jsou podobné lymfatickým uzlinám.
Váš lymfatický systém se skládá z tkání a orgánů obsahujících bílé krvinky, které pomáhají vašemu tělu bojovat s infekcí. Vaše slezina, kostní dřeň a lymfatické uzliny jsou součástí vašeho lymfatického systému.
Peyerovy pláty hrají důležitou roli v imunitním sledování látek ve vašem zažívacím systému. Imunitní sledování označuje proces, kterým váš imunitní systém (plaky) rozpoznává a ničí potenciální patogeny. Peyerovy pláty jsou tedy považovány za spouštěcí místa slizniční imunity, protože obsahují B-lymfocyty.
Kde v těle jsou?
Peyerovy pláty jsou umístěny v tenkém střevě, obvykle v oblasti ileum. Ileum je poslední část vašeho tenkého střeva. Kromě trávení jídla, které jíte, absorbuje ileum také vodu a živiny z jídla.
Většina lidí má mezi 30 a 40 Peyerovými pláty – mladší lidé jich mají tendenci mít více než starší lidi. Výzkumní pracovníci věří, že počet Peyerových plátů vrcholí v ileu cca kolem 20 let.
Velikost, tvar a celkové rozdělení Peyerových plátů se liší u každého z nás.
Názvosloví: Peyerovy pláty (někdy též Peyerovy plaky, zkráceně PP). Používají se tyto názvy.
Jaká je jejich funkce?
Peyerovy pláty mají dvě důležité funkce týkající se vašeho imunitního systému a toho, jak reaguje na potenciální infekce.
1. Reakce na infekci
Peyerovy pláty obsahují celou řadu imunitních buněk, včetně makrofágů, dendritických buněk, T buněk a B buněk. Vedle vašich Peyerových plátů jsou také specializované buňky, nazývané M buňky. Tyto M buňky dodávají antigeny makrofágům a dendritickým buňkám vašich Peyerových plátů. Antigen je látka, jako je virus, která by mohla vyvolat odpověď z vašeho imunitního systému.
Sponzorováno
Makrofágy a dendritické buňky pak ukazují tyto antigeny na vaše T buňky a B buňky, které určují, zda antigen vyžaduje imunitní odpověď. Pokud rozpoznají antigen jako škodlivý patogen, signalizují T buňky a B buňky v Peyerových plátech vašemu imunitnímu systému, aby na něj zaútočil.
Bakterie a viry někdy mohou tímto mechanismem proniknout a použít jej pro vstup do zbytku těla pomocí tenkého střeva.
2. Orální imunitní tolerance
Všechno, co jíte, se nakonec dostane do vašeho tenkého střeva. Vaše tělo nerozpoznává potraviny jako cizí látky kvůli tzv. orální imunitní toleranci. To se týká inhibice imunitních odpovědí na určité antigeny. Vaše Peyerovy pláty jsou často vzorkem materiálu ve vašem tenkém střevu, takže pravděpodobně hrají roli při určování, které látky vyžadují imunitní odpověď.
Nikdo si není jistý přesnou úlohou Peyerových plátů v tomto procesu. Zde je relevantní studie týkající se myší.
Peyerovy pláty pravděpodobně hrají nějakou roli ve vývoji perorální imunitní tolerance, ale vědci stále zjišťují podrobnosti.
Problémy týkající se Peyerových plátů
Bakteriální infekce
Různé bakterie mohou napadnout vaše tělo zacílením na M buňky a Peyerovy pláty. Například v jedné studii z roku 2010 bylo uvedeno, že Listeria monocytogenes, bakterie která způsobuje listerii, interaguje s M buňkami a Peyerovými pláty. Bakterie L. monocytogenes mohou:
- migrovat efektivně přes M buňky a rychle se pohybovat do Peyerových plátů myší
- replikovat se v Peyerových plátech
- rychle se přesunout z Peyerových plátů do jiných vnitřních orgánů
Mezi další typy bakterií, o kterých je známo, že toto také umí, patří enterohemoragická Escherichia coli, která způsobuje infekce E. coli, a Salmonella typhimurium, které mohou způsobit otravu jídlem.
Virová infekce
Viry mohou také použít M buňky a Peyerovy pláty k zahájení replikace. Například tento výzkum zjistil, že poliovirus, který způsobuje obrnu, dává přednost replikaci v tenkém střevě.
Mezi další viry, o nichž je známo, že takto činí, patří HIV-1, který způsobuje nejčastější typ HIV.
Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida
Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida jsou dva typy zánětlivých střevních onemocnění. Crohnova nemoc obvykle zahrnuje zánět ileu, zatímco ulcerózní kolitida obvykle postihuje tlusté střevo.
Lidé s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou zdroj mají sklon mít léze na nebo kolem svých Peyerových plátů, což naznačuje, že pravděpodobně budou hrát roli při vývoji těchto stavů.
Nemoci prionů
Priony jsou patogeny, které mohou změnit tvar nebo strukturu proteinů, zejména proteinů v mozku. Stavy zahrnující priony se nazývají prionová onemocnění. Běžným příkladem je Creutzfeldt-Jakobova choroba, která je pravděpodobně způsobena stejným prionem, který je zodpovědný za nemoc šílených krav.
Důležitost Peyerových plátů:
- První linie obrany: Protože tenké střevo je místem, kde dochází k absorpci živin z potravy, Peyerovy pláty slouží jako klíčová obranná bariéra, která brání tomu, aby škodlivé látky nebo mikroorganismy pronikly do krevního oběhu.
- Udržování střevní mikroflóry: Peyerovy pláty také hrají roli v udržování rovnováhy mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi v trávicím traktu, čímž podporují zdravou střevní mikroflóru.
Zdravotní souvislosti:
- Infekce: Peyerovy pláty mohou být cílem některých patogenů, například bakterií rodu Salmonella, které mohou způsobit zánět těchto lymfatických struktur, což vede k infekci a nemocem.
- Autoimunitní choroby: Některá autoimunitní onemocnění (například Crohnova choroba) mohou zahrnovat abnormální imunitní reakce v Peyerových plátech, což přispívá k zánětu střevní sliznice.
Sponzorováno
Napište nám do komentářů, pokud máte nějaké poznatky o Peyerových plátech.
Studie a zdroje článku
- Peyer Patches Autoři: Deepan Panneerselvam; Sarosh Vaqar.
- Zdroj obrázku: s.rumiantsev / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Střeva
Přečtěte si také naše další články
Prosím Vás, oni sú to Peyerove Plaky a nie pláty, skontrolujte si prosim odbornú literatúru nakolko chybná nomenklatúra hned v názve nedodáva extra kredibilitu Vášmu článku.
Peyerovy pláty (někdy též Peyerovy plaky, zkráceně PP) – dají se použít oba názvy.
Děkujeme.
Zdravím.Nedočítal som sa či sa môži vyskytnúť aj na penise.S tým vznikajú možné komplikácie.Dá sa to vôbec vyliečiť? Ďakujem
Peyerovy pláty jsou lymfatické struktury, které se nacházejí v tenkém střevě, zejména ve střevní sliznici. Mají za úkol podporovat imunitní funkce a obranu těla proti infekcím.
Peyerovy pláty jsou specifické pro tenké střevo a nenacházejí se běžně na jiných částech těla, jako je penis.
Pokud máte zájem o konkrétní zdravotní problém nebo změnu na penisu, je nejlepší konzultovat to s lékařem nebo odborníkem v oblasti urologie. Pouze kvalifikovaný lékař bude schopen provést vyšetření a poskytnout přesné informace a diagnózu v souladu s vaším konkrétním stavem.
Nespletl jste si to s peyronieho chorobou?