Sponzorováno

Jídlo a strava po operaci: 10 způsobů, jak do jídelníčku dodat kalorie a živin 4.83/5 (18)

Co jíst po operaci?

Co jíst po operaci?

Operace proběhla dobře, ale pacient z různých důvodů nepřijímá tolik stravy, resp. živin a kalorií, kolik by potřeboval pro zdárné uzdravování.

Pokud jste podstoupili operaci, jídlo, které jíte, může mít velký vliv na vaše zotavení a na to, jak rychle se vaše rána léčí. Konzumace správných potravin může zabránit komplikacím, jako je zácpa a vysoká hladina glukózy v krvi, a poskytnout potřebné stavební kameny, bílkoviny, které vaše pokožka potřebuje pro rychlou regeneraci.

Co s tím? Nabízíme několik účinných tipů

Tak třeba tyto:

  1. Použijte klasickou smetanu místo odtučněné varianty.
  2. Třtinový cukr, melasa, různé druhy sladů (rýžový, kukuřičný atd.), sirup z agáve – tedy jakékoli zdravé přirozené sladidlo – volte raději než náhradní umělá sladidla.
  3. Máte oblíbené bonbóny? Dopřejte si je. Pokud nemáte chuť k jídlu, alespoň si občas vezměte kalorické cukrátko.
  4. Dejte přednost máslu před margaríny.
  5. Při vaření volte výživné a na kalorie bohaté suroviny.
  6. Pokud nezvládnete vše, snažte se ze svého talíře sníst vždy tu výživnější část potravin.
  7. Pijte kalorické nápoje. Ideální je slazený čaj, ovocné nebo zeleninové šťávy atd.
  8. Mezi hlavními jídly si dopřávejte menší svačinky.
  9. Při výběru zeleniny sáhněte po kaloričtější variantě: například po avokádu namísto ledového salátu atd.
  10. To nejdůležitější je, aby nemocnému jídlo chutnalo.

TIP: Živiny lze doplnit také speciálními přípravky, například ve formě enterální výživy. To ocení nejen pacienti, kteří nemají po operaci přílišnou chuť k jídlu, ale také ti, kteří mají problémy s kousáním či polykáním.

Pryč se zácpou

Jendou z potíží, která může po operaci nastat, je zácpa. Zatímco zařazením určitých jídel do stravovacího režimu lze zácpě předcházet, jiné potraviny ji mohou naopak způsobovat. Proto se raději vyhněte sušeným a dehydratovaným potravinám, nezdravě upraveným surovinám (smažené a tučné pokrmy), sladkostem, červenému masu či mléčným výrobkům.

Co jíst po operaci a čemu se naopak vyhnout

Máme pro vás několik rad.

Přehodnoťte svůj jídelníček

Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro zlepšení vašeho stavu, když se zotavujete z chirurgického zákroku, je soustředit se na nezpracovaná jídla. To znamená vybrat si potraviny, které jsou „celá“, nezpracovaná. Například pomerančje celé jídlo. Pomerančová šťáva by však byla více zpracovanou verzí tohoto jídla. Pečené brambory jsou celé jídlo, zatímco smažené hranolky jsou zpracované a méně zdravé. Seznam pokračuje – kuřecí prsa jsou lepší než kuřecí nugety, cibule je lepší než cibulové kroužky.

Snažte se mít většinu jídelníčku z těchto celých potravin, což je ve skutečnosti zdravý způsob stravování pro každý den, nejen týdny po operaci.

Zpracovaná jídla mají tendenci mít vyšší množství tuku, cukru, soli a chemických přísad, ale mnohem méně vlákniny a vitamínů než jejich „celé“ protějšky.

Sponzorováno

Proč je spousta vláken nutná

Je důležité zahrnout vlákninu do vaší stravy, protože se zotavujete z operace. Nejenže jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny zdravější než jejich protějšky s nízkým obsahem vlákniny, ale vláknina také hraje hlavní roli při prevenci zácpy, což je běžná komplikace po operaci. Zácpa je po operaci víc než jen otravná, ve skutečnosti může zvyšovat bolest.

Zvažte proto přidání potravin s vysokým obsahem vlákniny do vašeho jídelníčku – takto získáte vlákninu přirozenějším způsobem. Doplňky, jako třeba psyllium, nejsou úplně špatný nápad, ale vláknina z potravin má tendenci lépe fungovat, aby zabránila zácpě.

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny:

  • Celozrnný chléb: Hledejte chléb, který obsahuje celá zrna a jsou tmavší barvy. Bílý chléb je obvykle příliš rafinovaný, než aby byl dobrým zdrojem vlákniny.
  • Celá zrna: Třeba kukuřice, ovesné vločky a další zrna.
  • Ovoce: Čerstvé ovoce je vynikajícím zdrojem vitamínů a vlákniny.
  • Zelenina: Zelenina je vynikajícím zdrojem vlákniny a lze ji zakoupit čerstvou nebo zmrazenou.
  • Cereálie: Zde ale pozor. Ne všechny cereálie mají vysoký obsah vlákniny. Zkontrolujte složení, abyste se vyhnuli sladkým nebo nekvalitním cereáliím.

Vyhněte se potravinám, které způsobují zácpu

Zácpa je běžná po chirurgickém zákroku, protože léky proti bolesti na předpis – zejména opioidy – se často používají ve dnech následujících po chirurgickém zákroku a mají známý vedlejší účinek snižující pohyb střev.

Zatímco některá jídla mohou bránit zácpě nebo ji dokonce léčit, existují i jiná jídla, která mohou zácpu způsobit nebo zhoršit. Zácpa může zvýšit vaši bolest a může vyvolat i stres, takže je důležité se ji vyhnout, pokud je to alespoň trochu možné.

Potraviny pravděpodobně způsobující zácpu jsou tyto:

  • Sušená jídla: Patří sem sušené ovoce (výjimkou jsou sušené švestky, mohou pomoci zmírnit zácpu), hovězí trhané maso a některé druhy bramborových lupínků.
  • Zpracované potraviny
  • Sýr
  • Mléko a mléčné výrobky
  • Červené maso
  • Sladkosti: včetně pečiva, cukrovinek, koláčů a jiných sladkých potravin.

Zaměřte se libový protein

Takový protein lze nalézt v libovém masu, jako je kuřecí, krůtí a nebo i vepřové maso. Mořské plody, včetně ryb, jsou také vynikajícím zdrojem libového proteinu. Červené maso se nedoporučuje kvůli vysoké hladině nasycených tuků a protože může vyvolat zácpu.

Pokud nejíte maso nebo nemáte rádi maso, nezapomeňte, že protein pochází i v mnoha jiných zdrojích, než jen v mase. Zvažte ořechy, tofu, fazole a „vegetariánská“ jídla, jako je tempeh. Mléčné výrobky jsou také zdrojem bílkovin, ale mohou způsobit zácpu, proto by se měly používat s mírou.

TIP: Pokud máte potíže s jídlem, zvažte doplnění vaší stravy proteinovým práškem, který lze přidat k nápojům, například ke smoothies.

Čerstvé ovoce a zelenina

Čerstvé ovoce a zelenina obsahují živiny i vlákninu, které jsou nezbytné pro uzdravení během zotavení z operace. Zatímco čerstvé je nejlepší, zmrazené výrobky jsou také dobré.

Jedním vedlejším účinkem konzumace více ovoce a zeleniny je obvykle plynatost. I když to může být nepříjemný nebo trapný problém, mělo by to přejít za den nebo dva. Pokud je plynatost tak silná, že cítíte tlak nebo křeče v břiše, můžete snížit příjem čerstvých produktů nebo použít nějaké doplňky pro řešení tohoto stavu.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s jídelníčkem po operaci? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva