Sponzorováno

Růže šípková neboli šípek – jaké má účinky a vliv na zdraví? 4.9/5 (10)

Jak vašemu zdraví může prospět šípek?

Jak vašemu zdraví může prospět šípek?

Máte rádi podzimní procházky naší krásnou přírodou? Pokud ano, tak jste určitě narazili i na šípkový keř, tedy na šípek (růži šípkovou, latinský název: Rosa canina). Doporučuji se na chvíli zastavit a nějaký ten šípek si nasbírat domů na zimu, věřte, že se bude hodit. A pokud nevíte, jak na to a co vše dobrého z šípků si můžete doma připravit, tak čtěte dále, vše se dozvíte.

Plody šípku

Růže šípková je planý keř, který dorůstá do výšky 2 i více metrů. Květy jsou bledě růžové a mají 5 okvětních plátků. Plodem jsou šípky, které obsahují velké množství světle hnědých nažek.

Šípková růže je krásný keř, který nádherně vypadá v době květu a na podzim dodává přírodě barevnost a pestrost. A v zimním období nám může skvěle posloužit. Pojďme zjistit, jak.

Léčivé účinky šípku/šípkové růže

Z šípků nejčastěji podáváme čaj, který je posilující. Má také močopudný účinek a je doporučován při zánětech v oblasti urogenitálního traktu.

Šípek je možné používat i dlouhodobě, žádné nežádoucí účinky nebyly prokázány.

Šípkový čaj patří k bylinkové tradici snad odedávna. Má velmi komplexní účinky. Pomáhá při nachlazení, osvěžuje celý organizmus, zvyšuje odolnost proti infekcím, působí proti únavě atd. Výborný je s medem, to je pro mě velká lahoda.

Šípkový čaj také podporuje funkci ledvin, je výborný na močové cesty, odvádí tekutiny z těla a některé zdroje udávají, že snižuje i cholesterol v krvi.

Květy růže šípkové mají protizánětlivý a protirevmatický účinek. Okvětní plátky růže šípkové mají velmi dobré protiprůjmové účinky, pomůžou nám při bolestech v krku a také zklidní záněty sliznic (především v trávicím ústrojí). Umí také zklidnit nadměrné menstruační krvácení. Jsou výbornou přísadou např. do bylinkových koupelí či bylinkových solí.

Výskyt šípku – kde ho najdete?

Šípková růže, neboli keř šípku, je u nás hodně rozšířený. Řekla bych, že je jedním z nejčastěji se vyskytujících keřů u nás. Nejčastěji se s ním setkáte na stráních, na okrajích lesů, na mezích apod.

Šípek se vyskytuje prakticky po celé České republice a tak si najděte ten svůj šípkový keř a využijte darů naší přírody.

Co sbíráme u šípkové růže

Sbíráme šípky (nepravé plody, oplodí – lat. Fructus cynosbati), ideálně koncem září a v první 1/2 října, tedy v době jejich dokonalé zralosti (červená, oranžová barva a tvrdé plody).

Je možné sbírat také šípky růže alpské (Rosa pendolina L.) či růže svraskalé (Rosa rugosa L.) nebo růže trnité (Rosa pimpinellifolia l.).

Co v sobě šípek ukrývá

Už jako malé děti jsme se učili, že šípek je bohatý na vitamín C, ale v šípku najdeme i beta karoten, třísloviny, vitamíny B, kyselinu citronovou a jablečnou, slizy, cukry, pektin, flavonoidy, draslík, vápník a další minerální látky. Jednoduše je toho mnoho.

Jak sušit šípky či květy

Sušení šípku – podle mých zkušeností je nejlépe sušit je v troubě či sušičce, suším na 50° C, ale např. v Herbáři pánů Janči a Zentricha doporučují sušení na 60–80° C. Šípek je třeba sušit poměrně dlouho, i v sušičce či troubě to zabere cca 10–14 hodin, ale vyplatí se to. Šípek obsahuje hodně vitamínu C, ten se však bohužel při sušení značně ztrácí. Poměr sesychání je cca 2:1. Dobře usušený šípek poznáte tak, že je seschlý, má tmavě červenou barvu (oranžovou, tmavohnědou), má nakysle svíravou chuť a svoji typickou vůni.

Sponzorováno

Sušení okvětních lístků šípků – v době květu šípkové růže doporučuji natrhat si okvětní lístky a použít je buď k ozdobě jídla nebo nasušit a poté používat např. do koupelových solí, při výrobě domácích bylinkových mýdel apod.

Jak šípek využít?

Šípek a jeho dary můžeme využít např. takto:

Nejkvalitnější šípkový čaj

Je mnoho receptů, jak si uvařit dobrý šípkový čaj. Mně se nejvíce osvědčilo dát cca hrst sušených šípků do studené vody (1 litr) a nechat stát několik hodin (např. přes noc, nebo od rána do večera apod.). Ve chvíli, kdy si čaj chceme dopřát, tak tuto směs ohřejeme, necháme pár minut probublávat a odstavíme. Poté přecedíme a můžeme čaj popíjet.

Šípkový čaj (opakovaný výluh)

Šípek má tu výhodu, že velkou kvalitu má čaj, který děláme opakovaně. Tedy ve chvíli, kdy jsme si z šípků udělali čaj, zalijeme opět šípkové plody vodou a následně chvíli vaříme. Čaj z druhého a třetího výluhu je nejkvalitnější; můžeme takto šípek použít až 4x a pokud je čaj ze čtvrtého louhování již málo silný, přidáme další bylinku – lipový květ, mateřídoušku apod.

Rychlý šípkový čaj

Usušeně šípky rozdrtíme a chvíli povaříme ve vodě, odstavíme z varu a přidáme další bylinku – mateřídoušku, lipový květ apod. a necháme louhovat pod pokličkou 15 minut. Scedíme přes jemné plátýnko či kávový filtr a popíjíme.

Čaj z okvětních lístků šípkové růže

I okvětní lístky můžeme sbírat a z čerstvých nebo sušených si připravit např. čaj. Ten je vhodný zejména při žaludečních křečích.

Šípkový likér dle Zentricha a Janči

Litr rozmačkaných šípků přelijeme litrem alkoholu a necháme stát 14 dnů v teple. Poté přefiltrujeme a doplníme cukerným sirupem z 500 gramů cukru a 1,5 litru vody. Pijeme 1 skleničku denně. Je to výborný prostředek proti virům.

Šípkový likér dle babičky

Asi tak 0,5 kg šípků zbavíme stopek a bubáků, rozdrtíme je a přidáme k nim kousek skořice, 5 hřebíčků, badyán, kůru z ½ citrónu a ½ pomeranče, vše zalijeme litrem alkoholu (vodka, slivovice apod.) a necháme 3-5 týdnů stát. Poté přecedíme přes plátýnko a přidáme cukerný roztok, který jsme připravili z 1 litru vody a 350 g cukru.

Šípkový sirup

Pokud jste nasbírali šípků hodně (za což máte můj obdiv), tak si můžete udělat i šípkový sirup. Půl kg šípků (mohou být i přemrzlé prvním mrazem) zalijeme 0,5 litrem vody a přivedeme k varu. Vaříme 20 minut a přecedíme přes plátýnko. Poté ještě do horkého přidáme 0,5 kg cukru či med, necháme rozpustit a hned slijeme do lahví a dáme do chladu. Sirup je skutečně lahodný a je možné jej používat jako lék, případně si z něj udělat domácí šťávu a naředit vodou nebo jej využít jako sladidlo do čaje.

Dobré rady na závěr

  • Šípky, které jste použili na čaj, nikdy hned nevyhazujte. Byla by to škoda. Dobré je udělat si výluh z těchto šípků opakovaně a platí, že 2. a 3. výluh jsou nejsilnější.
  • Čaj vždy filtrujte přes hrubé pláno či kávový filtr, šípky v sobě mají malé chloupky, které by Vás potom dráždily v krku, tomu je dobré předejít.
  • Čaj z čerstvých šípků je velmi slabý, na čaj se mnohem lépe hodí šípky sušené a před samotným použitím mírně podrcené.
  • Často lidé také bývají na omylu s tím, že se plody šípku mají sbírat až po prvních mrazících. Pokud jste to zkoušeli, tak jste asi zjistili, že takto měkké plody se špatně suší a jsou velmi náchylné ke znehodnocení. Platí tedy, že šípky sbíráme koncem září nebo začátkem října a tyto plody sušíme.
  • Pokud chcete dělat např. marmeládu, tak je vhodné sbírat až po prvních mrazících.

Sponzorováno

Určitě ochutnejte lahodný šípek, myslím, že si jej zamilujete, stejně jako já.

A co si dále o šípku přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva