Obsah článku
- Zařízení TENS vysílají do částí těla malé elektrické proudy, které ovlivňují bolest - TENS vytváří dočasnou nebo trvalou úlevu od bolesti.
- Účinnost léčby metodou TENS se liší v závislosti na stavu, který léčíte, a na intenzitě léčby.
- Léčba může být prováděna u lékaře nebo můžete být schopni zařízení používat i doma.
- Před zahájením této léčby se u svého lékaře vše neučíte - prodiskutujte i případné vaše dotazy.
- TENS může pomoci snížit bolest a svalové křeče způsobené mnoha stavy, třeba těmito: artritida, bolest při menstruaci, pánevní bolest způsobená endometriózou, bolesti kolene, bolesti krku, bolesti zad, sportovní zranění.
Co je to TENS?
Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) je zařízení, které vysílá malé elektrické proudy do cílených částí těla. Tyto proudy se používají k úlevě od bolesti. Některé jednotky TENS jsou navrženy pro použití v nemocnici nebo u lékaře. A některé můžete bezpečně a bez obav používat i doma.
Terapie s TENS tlumí hyperalgezii, což je zvýšená vnímavost bolesti, nebo chcete-li přecitlivělost na bolest. Bolest může být lokalizována kdekoli na těle. Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) je tedy aplikace elektrického proudu přes pokožku, která dráždí nervové kmeny a vlákna, což vede ke zmírnění bolesti.
Jak TENS funguje?
Jednotka TENS vysílá elektrické impulzy kůží. Tyto pulzy jakoby „ovládají“ signály bolesti v těle a vytvářejí dočasnou nebo trvalou úlevu od bolesti. Mohou ovládat abnormálně vzrušené nervy a uvolňovat endorfiny.
Terapie TENS se používá pro omezení bolesti mnoha stavů, například těchto:
- burzitida
- artritida
- zánět šlach
- bolesti po chirurgické operaci
- bolesti hlavy
TENS se používá se také po sportovních zraněních a podobně.
TENS můžete používat po celý den tak dlouho, jak budete chtít, ale nemělo by se používat, když řídíte, obsluhujete stroje nebo jste ve vaně nebo ve sprše.
Jaké jsou vedlejší účinky transkutánní elektrické stimulace nervů?
Terapie TENS je považována většinou za velmi bezpečnou. Ve vzácných případech bude elektrický proud pro pacienta příliš intenzivní a způsobuje pálení nebo podráždění pokožky.
Sponzorováno
Účinek TENS na plod je v současné době neznámý. Těhotné ženy by neměly používat elektrickou stimulaci k úlevě od bolesti. Lidé se srdečními onemocněními by měli být také opatrní.
Někteří lidé s kožní alergií mohou reagovat na elektrodové podložky používané s jednotkami. Lidé s kardiostimulátory, infuzními pumpami, defibrilátory nebo podobnými zařízeními by neměli být vystaveni elektrickým proudům vytvářeným jednotkou TENS.
Jak konkrétně se pracuje s TENS zařízením?
Jednotka TENS je elektrické zařízení, které do těla vysílá proudy nízkého napětí. Podložky elektrod jsou umístěny přes specifické nervy v těle, aby vedly proudy z jednotky do nervů.
Frekvenci proudů přicházejících z jednotky TENS lze měnit nahoru nebo dolů v rozmezí od 10 Hz do 50 Hz. Většina relací s jednotkou TENS trvá méně než 15 minut a lze ji provádět tak často, jak je potřeba.
Jaké jsou výhody TENS?
Transkutánní elektrická nervová stimulace je považována za vysoce účinnou při potlačování bolesti. Může hodně efektivně snížit pocity bolesti a zabránit jim v návratu i v budoucnu.
Jak se připravit na TENS?
Pro TENS není nutná žádná příprava. Elektrody jsou umístěny na povrch kůže, nad nervy. U domácích zařízení musí pacient vědět, kam tyto elektrody přijdou, lékař pacienty zaučí.
Jaké jsou výsledky?
Transkutánní elektrická nervová stimulace může vést k okamžité, a možná i dlouhodobé, úlevě od bolesti. Prostřednictvím uvolňování endorfinů a ovlivňování nervů, TENS zapříčiní úlevu přímo na místě bolesti.
Někteří lidé po opakovaných sezeních s jednotkou TENS zažívají i trvalé úlevy od bolesti. Jiní potřebují terapii TENS po delší dobu. Účinnost se pohybuje v závislosti na stavu a intenzitě léčby.
Obecně není dostatek kvalitních vědeckých důkazů, aby bylo jisté, zda je TENS spolehlivou metodou úlevy od bolesti. Je nutný další výzkum a probíhají klinické studie. Mnoha lidem ale tato metoda od bolesti pomohla – i když to, jak dobře to funguje, závisí na jednotlivci a stavu, který je léčen.
TENS není „všelék“ na bolest a často poskytuje pouze krátkodobou úlevu. Léčba je však obecně velmi bezpečná, stojí za vyzkoušení namísto obvyklých léčebných postupů (třeba léky).
VIDEO: TENS na bolest krku (anglicky)
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Using TENS for pain control: the state of the evidence Autoři: Carol GT Vance, Dana L Dailey
- Zdroj fotografie: microgen / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína, Nervy a nervová soustava
Přečtěte si také naše další články