Sponzorováno

Cluster headache neboli clusterové (klastrové) bolesti hlavy – bolest hlavy, která miluje muže 4.8/5 (5)

  • Clusterové bolesti hlavy, známé také jako klastrové bolesti hlavy nebo jednoduše "klustery," jsou typem extrémně bolestivých a intenzivních bolestí hlavy, které postihují některé jedince. Tyto bolesti jsou charakterizovány krátkými, silnými a pravidelnými epizodami bolesti, které se často opakují v určitých "klusterech" nebo cyklech. Během klusterové epizody může pacient zažívat několik bolestivých záchvatů denně.
  • Příčina clusterových bolestí hlavy není zcela známá, ale vědci se domnívají, že může hrát roli genetika a dysregulace neurotransmiterů v mozku, zejména serotoninu.
  • Léčba clusterových bolestí hlavy může zahrnovat různé přístupy, včetně léků pro akutní úlevu od bolesti, preventivních léků na snížení frekvence záchvatů a jiných terapeutických metod, jako je kyslíková terapie nebo nervová blokáda. Je důležité, aby pacienti s diagnostikovanými clusterovými bolestmi hlavy konzultovali s lékařem nebo specialistou na bolesti hlavy pro vhodnou diagnózu a léčbu.

Cluster headache: Bolest hlavyStále více mužů má migrénu. A nejen tu. Sužují je záchvatovité bolesti hlavy typické pro chlapy v produktivním věku. Rizikovým obdobím je zima a největší nepřítel chladný vítr. Gabriel migrénu důvěrně zná. Pulzující bolest se mu do jedné poloviny hlavy zakousne párkrát za měsíc. Nejčastěji, když se mění počasí. Strany se při záchvatech střídají. „Když je vpravo, je to ten lepší případ. Vlevo jsou bolesti mnohem silnější a vytrvalejší,“ svraští tvář při představě utrpení. Dokud neměl triptany, škrábal doma stěny. Do lékárny, kde si léky vybírá, chodí se stejným záměrem více mužů než žen.

Lékaře to nepřekvapuje. „Je to zřejmě daň za hektický život. Podceňujeme odpočinek, dostatek spánku a příliš pracujeme. Tyto faktory migréně přejí,“ tvrdí neuroložka MUDr. Milada Vašková, CSc. Křečovou bolest mohou vyprovokovat i nevhodné potraviny, červené víno, plísňové sýry, čokoláda, alkohol a cigarety.

Mužské migrény se od ženských neliší. Nejsou silnější ani slabší. „Muži, kteří navštěvují naši ambulanci, jsou velmi zodpovědní. Pravidelně užívají léky a problém jim nedělá ani dodržování preventivních opatření – dostatek relaxu, spánku, vyhýbání se vypjatým situacím a rizikovým potravinám,“ chválí jejich lékařka.

Mnozí migrénu zdědili a nestydí se za ni. Vědí, že žádný lékař je sice migrény nezbaví, ale předepíše jim léky, které počet záchvatů zredukují a jejich intenzitu zmírní. A ještě něco: „Věkem budou bolesti slábnout a nakonec úplně ustoupí,“ potěší je MUDr. Vašková.

Opuchlý obličej

Mezi typicky mužské bolesti hlavy se řadí také diagnóza s názvem cluster headache. Patří do záchvatové kategorie. Je raritní a ženy obtěžuje v poměru 1:8. „Jde o ohraničenou a jednostrannou bolest, která se soustředí v okolí oka,“ vysvětluje MUDr. Vašková. Strany zasažené bolestí se nemění.

Muže, který se stal obětí této diagnózy, poznáte snadno. „Typická je nejen prudká bodavá bolest, ale i zarudnutí téměř celé poloviny obličeje. Výrazně oteče víčko, díky čemuž je oko jakoby přivřené. Oční spojivka zčervená a přidruží se zvýšená sekrece slz a výtok z nosu, protože postiženému během záchvatu otéká sliznice v nose.“ Záchvaty bývají čtvrthodinové, ale nejednou trvají i tři hodiny. Mohou se zopakovat i třikrát za čtyřiadvacet hodin.

Nebo mohou ustoupit na měsíce či roky. Je velkou neznámou, proč „cluster moří muže. „Tak jako při migrénách, bolest je podmíněna biochemickými, metabolickými a hormonálními změnami v organismu,“ prozrazuje neuroložka. Přesná příčina a mechanismus dosud nebyly objasněny. Ví se však, že při záchvatu se rozšíří mozkové cévy, výsledkem čehož je sebevražedná bolest. „Někteří odborníci tvrdí, že na vině jsou výkyvy hladin mužského pohlavního hormonu testosteron, ale tyto úvahy mají spíše spekulativní charakter,“ říká MUDr. Vašková.

Za hlavního podezřelého odborníci označují geny. „Záchvaty může vyprovokovat i alkohol a léky s nitroglycerinem, který rozšiřuje cévy,“ objasňuje lékařka. Některým postiženým ublíží nedostatek spánku či přemíra stresu. Rizikovým obdobím jsou zimní měsíce. Prudké bolesti se u mnoha objeví po procházce nebo jako důsledek působení studeného větru.

Hlavní rysy clusterové bolesti hlavy

Hlavní rysy clusterové bolesti hlavy jsou:

Extrémní bolest: Bolest je obvykle velmi intenzivní a může být popisována jako „nejhorší bolest, kterou si lze představit.“ Bolest je obvykle lokalizována na jedné straně hlavy, kolem oka nebo v oblasti spánku.

Krátká trvání: Epizody bolesti trvají obvykle od 15 minut do několika hodin, s průměrnou dobou trvání kolem 30 minut až hodiny.

Opakování: Bolest se vyskytuje opakovaně, obvykle denně nebo téměř denně během klastrového období.

Další příznaky: Kromě bolesti mohou pacienti trpět dalšími příznaky, jako je slzení oka, zarudnutí oční bílky, ucpaný nos nebo pocení na postižené straně obličeje.

Přesnost v době: Epizody se mohou objevovat ve stejnou dobu každý den nebo několikrát denně, obvykle v noci nebo během spánku.

Přesná příčina clusterových bolestí hlavy není zcela jasná, ale vědci se domnívají, že mohou být spojeny s abnormálními vzory krevního oběhu v mozku a dysfunkcí trigeminálního nervu, který ovlivňuje tvář a hlavu.

Sponzorováno

Cluster headache – léčba

Cluster headache obtěžuje muže v produktivním věku ☝, nejčastěji mezi dvacítkou a padesátkou. ☝ Nedá se vyléčit, ale problémy věkem slábnou, až nadobro zmizí. Do té doby je možné pouze zmírňovat bolesti a předcházet jim. „Počet záchvatů sníží klidnější a vyrovnanější režim a vyhýbání se rizikovým faktorům, především chladu,“ objasňuje MUDr. Vašková, která se ve své praxi setkala jen s několika případy. „Bolest jsme u nich potlačovali třemi druhy léků,“ ozřejmuje.

První volbou je pokaždé nasazení nesteroidních antirevmatik. Pokud bolest přetrvávala, dalším řešením jsou léky ze skupiny triptanů. „Jejich hlavním přínosem je, že ovlivňují přímo mechanismus bolesti a zastaví ji dřív, než se záchvat rozvine.“ Posledním řešením je během záchvatu užívat kortikoidy. „Těch se však většina obává pro nepříjemné vedlejší příznaky. Naštěstí, netřeba je brát denně, proto je riziko rozvoje minimální,“ uklidňuje MUDr. Vašková.

Neuralgie trojklanného nervu

Další mužskou záchvatovitou bolestí je neuralgie trojklanného nervu. Odstartují ji maličkosti – žvýkání či mluvení, ale její pravou příčinou je dráždění trojklaného nervu „Projevuje se opakovanými svíravými tiky v oblasti, kterou prochází trojklanný nerv,“ vysvětluje neuroložka. Postižený je pociťuje v prostoru čela, lící, střední i dolní části obličeje a během nich nemůže mluvit.

Jen co se sevření uvolní, následuje silná bolest poloviny obličeje. „Odstartuje ji infekce v oblasti hlavy, hlavně v hrdle. Rizikovým faktorem je i zánět vedlejších nosních dutin nebo hnisavé ložisko v okolí kořene zubu, které dráždí větev trojklaného nervu. Záchvat vyvolá i chlad, hlavně silný chladný vítr, „ prozrazuje MUDr. Vašková. Vzácně se vyskytují i kombinované formy cluster headache s neuralgií trojklanného nervu. ☝ V tom případě jde o takzvaný cluster – tic syndrom.

Jak léčit?

„Pacientům s neuralgií trojklanného nervu předepisujeme antikonvulziva, léky pro epileptiky. Pochopitelně nižší dávky. Mají nejen protikřečový, ale i analgetický účinek,“ uvádí neuroložka. Onemocnění, na rozdíl od cluster headache nebo migrény, se může nadobro vytratit. Podmínkou je však odstranění základní příčiny. Vyléčení zánětu vedlejších nosních dutin nebo poškozeného zubu. Komplexní vyšetření někdy odhalí i drobné mozkové aneuryzma – výduť, která se dotýká trojklanného nervu a provokuje záchvaty.

Dá se odstranit neurochirurgickým zákrokem. „Máme pacientku, která trpí záchvaty s neznámou příčinou. Nezjistili jsme zánětlivé ložisko a vyloučili jsme i jiné provokační činitele v blízkosti trojklanného nervu. Její stav však vždy výrazně zhorší vlhké, větrné a chladné počasí. Tehdy k nám přichází s křečemi obličejového svalstva, během nichž nemůže mluvit ani žvýkat. Léky bude užívat doživotně, v zimě ve vyšších dávkách. Zároveň dodržuje úsporný režim s dostatkem spánku i odpočinku a musí se vyhýbat rizikovým povětrnostním vlivům“ jmenuje neuroložka.

Není to jen novotvar?

Cluster headache lékař polehounku specifikuje jen podle vzhledu postiženého. „Přesto, pokud nás pacient navštíví poprvé, postupujeme stejně jako u všech bolestech hlavy. V první řadě musíme vyloučit vážná onemocnění,“ objasňuje MUDr. Milada Vašková.

Podle důkladné anamnézy neurolog se sedmdesátiprocentní jistotou řekne, jestli vás trápí primární nebo sekundární bolest hlavy. K těm prvním patří migréna, cluster headache, ale i tenzní nebo tlaková bolest. Provokatérem je výrazné napětí svalů v oblasti obličeje a šíje, které vzniká jako důsledek výrazného psychického napětí nebo nedostatku spánku. Objevuje se i po několikahodinové práci u počítače. Neohrožují vás na životě. Sekundární bolesti hlavy mohou signalizovat život ohrožující stavy. Zánětlivé onemocnění mozku, nádor nebo krvácení.

„Vylučujeme ho i na základě klasického neurologického vyšetření pomocí kladívka a krevních testů. V případě podezření na vážnou diagnózu pacienta posíláme na zobrazovací vyšetření. Mohou prokázat i přítomnost aneurysmatu, čili výdutě na některé z mozkových tepen. Kdyby praskla, hrozí vážné krvácení do mozku.“ Podle doktorky Vašková je nápadné, když neurologa vyhledá muž po čtyřicítce a stěžuje si na častěji migrény či na to, že ho pulzující bolest schvátila poprvé v životě.

„V tom případě je třeba pátrat i po tom, zda nemá zvýšený nitrooční tlak nebo hypertenzi, při které ho ohrožuje mozková mrtvice nebo srdeční infarkt. I tyto diagnózy obvykle doprovázejí silné bolesti hlavy a zjišťujeme jejich poměrně často,“ dodává MUDr. Milada Vašková.

Jak na bolest hlavy?

VIDEO: Cluster headache (anglicky)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva