Sponzorováno

Brugada syndrom – co je to? Příznaky, příčiny a léčba 4.57/5 (21)

Čtení EKG křivky je jednou z možností diagnostiky Brugada syndromu.

Čtení EKG křivky je jednou z možností diagnostiky Brugada syndromu.

Brugada syndrom (nebo někdy označován jako Brugadův syndrom) je závažný stav, který narušuje normální rytmus vašeho srdce. To může vést k potenciálně život ohrožujícím příznakům nebo dokonce ke smrti.

Přesná prevalence není známa, odhaduje se však, že asi 5 z 10 000 lidí je celosvětově postiženo Brugada syndromem. V tomto článku se dozvíte více o Brugada syndromu, o jeho příčinách a způsobu diagnostiky a léčby.

Příčiny Brugada syndromu

Při syndromu Brugada komory vašeho srdce bijí abnormálním rytmem. To znamená, že pulz jde ze spodních komor do horních komor, namísto normálního stavu, kdy je shora dolů. Srdce je jinak ale strukturálně naprosto normální.

Výsledkem je komorová arytmie zvaná komorová tachykardie nebo komorová fibrilace. Když k tomu dojde, vaše srdce nemůže účinně pumpovat krev do zbytku těla a může vést k srdeční zástavě nebo omdlení.

Nejčastější je v Jihovýchodní Asii, kde může zřejmě za víc než polovinu náhlých srdečních smrtí. Brugada syndrom je příčinou 4–12 % všech případů náhlé smrti. U nemocných bez organického srdečního onemocnění se toto číslo pohybuje kolem 20 %.

Příčinou syndromu Brugada je často genetický původ. Někdy lze tento syndrom také získat. Syndrom je většinou dědičný, s autozomálně dominantním přenosem s inkompletní penetrací. Nejčastěji se objevuje u mužů ve věku 40-45 let, ale bývá u všech věkových kategorií a u žen také.

Typy Brugada syndromu

Níže prozkoumáme oba typy syndromu.

Zděděný Brugada syndrom

V mnoha případech mohou genetické mutace vést právě k Brugada syndromu. Tyto mutace mohou být buď zděděny od rodiče, nebo mohou být způsobeny novými genovými mutacemi, které jsou získány. S Brugada syndromem je spojeno několik genových mutací. Mutace v genu zvaném SCN5A jsou nejčastější. Odhaduje se, že 15 až 30 procent lidí se syndromem Brugada má v tomto genu mutaci.

SCN5A je zodpovědný za výrobu proteinu nazývaného sodíkový (iontový) kanál. Sodné (iontové) kanály umožňují průchod kationtů sodíku skrz membránu buněk – zde do srdečního svalu a řídí elektrickou aktivitu, která způsobuje, že vaše srdce bije.

Když je SCN5A zmutován, iontový kanál nemůže správně fungovat. To pak ovlivňuje způsob, jakým vaše srdce bije.

Existují i ​​jiné genové mutace, které mohou vést také k Brugada syndromu. Tyto mutace mohou také ovlivnit umístění nebo fungování sodíkových iontových kanálů. Mohou být také ovlivněny další důležité iontové kanály, jako například ty, které transportují draslík nebo vápník.

Získaný Brugada syndrom

Někteří lidé se syndromem Brugada nemají žádnou genovou mutaci, která je spojena s tímto problémem. V takových případech mohou způsobit výskyt Brugada syndromu další faktory, například tyto:

  • užití některých léků, jako jsou konkrétní léky používané k léčbě jiných arytmií, vysokého krevního tlaku nebo deprese
  • užití drog – třeba drogy jako kokain
  • elektrolytové nerovnováhy, zejména v draslíku a vápníku
  • Příznaky Brugada syndromu

    Mnoho lidí neví, že mají Brugadův syndrom. Důvodem je, že tento stav nezpůsobuje žádné patrné příznaky nebo způsobuje příznaky podobné jiným arytmím.

    Příznaky, které mohou doprovázet Brugada syndrom, jsou například tyto:

    • pocit závratě
    • bušení srdce
    • mající nepravidelný srdeční rytmus
    • zalapání po dechu nebo potíže s dýcháním, zejména v noci
    • záchvaty
    • mdloby
    • náhlé srdeční zástavy

    Příznaky mohou být vyvolány řadou faktorů, včetně:

    • díky horečce
    • kvůli dehydrataci
    • kvůli nerovnováze elektrolytů
    • některým lékům
    • užívání kokainu

    Diagnostika Brugada syndromu

    Kromě fyzického vyšetření provede lékař následující testy, které pomohou diagnostikovat Brugadův syndrom:

    Sponzorováno

    Elektrokardiogram (EKG)

    EKG se používá k měření elektrické aktivity, ke které dochází při každém tepu vašeho srdce. Senzory umístěné na vašem těle zaznamenávají sílu a načasování elektrických impulsů generovaných každým srdečním tepem.

    Tyto impulsy jsou měřeny jako vlnové vzorce na grafu. Na základě generovaného vzoru může váš lékař identifikovat nepravidelné srdeční rytmy. Dokonce existují specifické vzorce EKG vln, které jsou spojeny přímo s Brugada syndromem.

    Elektrofyziologie

    Váš lékař může chtít provést elektrofyziologické vyšetření, pokud vaše EKG naznačuje, že máte Brugada syndrom. Elektrofyziologické vyšetření je invazivnější než EKG. Při tomto testu se do žíly v tříslech vloží katétr a navlékne se do srdce. Lékař poté vede katétrem elektrody. Tyto elektrody měří elektrické impulzy v různých bodech vašeho srdce.

    Genetické testy

    Váš lékař může doporučit i genetické testy, zejména pokud má tento stav také někdo z vaší nejbližší rodiny. Odebírá se vzorek krve, který lze testovat na genové mutace, o nichž je známo, že jsou spojeny s Brugada syndromem.

    Léčba Brugada syndromu

    V současné době neexistuje žádný lék na syndrom Brugada. Existují však způsoby, jak se vyhnout potenciálně život ohrožujícím komplikacím a příznakům.

    Implantovaný defibrilátor

    Jedná se o malé zařízení, které je umístěno pod kůži na hrudní stěně. Pokud zařízení zjistí, že vaše srdce bije nepravidelně, vyšle malý elektrický šok, který pomůže vrátit váš srdeční rytmus do normálu.

    Tato zařízení mohou způsobovat vlastní komplikace, jako jsou třeba infekce. Z tohoto důvodu se obvykle používá pouze pro lidi, kteří jsou vystaveni vysokému riziku nebezpečných srdečních rytmů.

    Mezi vysoce rizikové jedince patří ti, kteří mají v minulosti:

    • vážné problémy se srdečním rytmem
    • mdloby
    • přežili předchozí náhlou srdeční zástavu

    Léky

    Lék zvaný chinidin může pomoci zabránit nebezpečným srdečním rytmům. Může být užitečná jako doplňková léčba u lidí s implantovaným defibrilátorem a také jako léčba u lidí, kteří nemohou z nějakého důvodu mít implantát.

    Dosud známá antiarytmika jsou ale spíše neúčinná a jedinou terapii zůstává implantace kardioverter-defibrilátoru. Antiarytmika nepomáhají, naopak mohou uškodit.

    Radiofrekvenční ablace

    Radiofrekvenční ablace je nová léčba, které se Brugada syndromu postupně více a více používá. Jde vlastně o pečlivé používání elektrického proudu k ničení oblastí, o kterých se předpokládá, že způsobují abnormální srdeční rytmy.

    Stále se ale studuje dlouhodobá účinnost postupu a riziko opakování. Proto se v současnosti doporučuje pro lidi s častými příznaky a je stále spíše experimentální.

    Změny životního stylu

    Protože existují známé faktory, které mohou vyvolat příznaky tohoto syndromu, můžete podniknout kroky k tomu, abyste se jim vyhnuli. jsou to třeba tyto kroky:

    • užívání volně prodejných léků, které snižují horečku
    • ujistěte se, že zůstanete hydratovaní a doplníte elektrolyty, zejména pokud jste nemocní a zvracíte nebo máte průjem
    • vyhýbejte se lékům, které mohou vyvolat příznaky

    Sponzorováno

    Pokud máte podezření, že máte Brugadův syndrom, nebo máte někoho z vaší rodiny, který ho má, promluvte si se svým lékařem. Může pomoci určit, zda opravdu tento syndrom máte, nebo zda jde jinou arytmii, která vyžaduje léčbu.

    A co si ještě přečíst o srdci?

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autor článku

      Daniel Borník (více o nás)

       

      Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky:

      Přečtěte si také naše další články

       

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva