Sponzorováno

Syndrom zlomeného srdce (syndrom Takotsubo či Takotsubo kardiomyopatie) – co je to a jaké má příznaky a jak se léčí? 4.5/5 (12)

  • Syndrom zlomeného srdce, známý také jako stresová kardiomyopatie nebo také jako syndrom Takotsubo, je stav, který často vede k dočasné dysfunkci srdce.
  • Tento syndrom obvykle nastává po silném emocionálním nebo fyzickém stresu a může simulovat srdeční infarkt, i když zpravidla neprovází přímé blokády koronárních cév, které by mohly vést k infarktu myokardu.
  • Přesné příčiny syndromu zlomeného srdce nejsou zcela jasné, ale zdá se, že jsou spojeny s nadměrným uvolňováním hormonů stresu, jako je adrenalin, které mohou dočasně poškodit srdce. Některé faktory, jako je ženské pohlaví a věk nad 50 let, jsou spojovány se zvýšeným rizikem vzniku tohoto syndromu.
  • Léčba syndromu zlomeného srdce obvykle zahrnuje stabilizaci pacienta, snížení stresu, léky na podporu srdeční funkce a správu symptomatických příznaků. Prognóza je obvykle dobrá, ačkoli některé případy mohou být vážnější a vyžadovat intenzivní péči.

Bolest na hrudi je klasickým příznakem syndromu zlomeného srdce.

Bolest na hrudi je klasickým příznakem syndromu zlomeného srdce.

Zlomené srdce se objevuje spíše v romantických filmech, že? Máte pravdu. Tento pojem však pravdu najdete i v medicíně. Jde vlastně o poruchu srdečního svalu, kardiomyopatii, vyvolanou extrémním a náhlým citovým traumatem.

Syndrom zlomeného srdce je tedy problémový srdeční stav, který je často způsoben stresovými situacemi a extrémními emocemi. Příčinou může být také nějaká závažná nemoc nebo chirurgický zákrok. Tento syndrom může být také nazýván stresová kardiomyopatie, takotsubo kardiomyopatie nebo syndrom apikálního balonu.

Lidé se syndromem zlomeného srdce mohou pociťovat náhlou bolest na hrudi a často si myslí, že mají infarkt. Syndrom zlomeného srdce postihuje jen část srdce a dočasně narušuje normální srdeční funkci („pumpování“ krve). Zbytek srdce funguje normálně (někdy mohou být kontrakce dokonce silnější).

Symptomy syndromu zlomeného srdce jsou léčitelné a stav pacienta se obvykle vrací do normálu v řádu dnů nebo týdnů.

Příznaky syndromu zlomeného srdce

Příznaky syndromu zlomeného srdce mohou vypadat hodně jako příznaky infarktu. Mezi běžné příznaky tohoto syndromu patří:

Jakákoli dlouhotrvající nebo přetrvávající bolest na hrudi by mohla být známkou infarktu, takže je důležité brát ji vážně a pokud máte bolesti na hrudi, zavolejte raději záchranku. Ano, příznaky tohoto syndromu jsou tak závažné, že je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Příčiny syndromu zlomeného srdce

Přesná příčina syndromu zlomeného srdce je nejasná. Předpokládá se, že velký nárůst stresových hormonů, jako je adrenalin, může dočasně omezit funkci srdce některých lidí.

Předpokládalo se, že také hraje roli dočasné zúžení velkých nebo malých tepen srdce. Lidé, kteří mají syndrom zlomeného srdce, mohou mít také jisté rozdíly ve struktuře srdečního svalu.

Syndromu zlomeného srdce často předchází intenzivní fyzická nebo emoční událost. Další potenciální spouštěče syndromu zlomeného srdce jsou:

  • Smrt milovaného člověka (extrémní stresové vypětí)
  • Nějaké děsivá lékařská diagnóza
  • Domácí násilí
  • Ztráta velkého množství peněz – nebo dokonce i nabití hodně peněz (vítězství v loterii)
  • Velká hádka (třeba s partnerem)
  • Překvapení (na párty apod.)
  • Ztráta zaměstnání nebo finanční potíže
  • Rozvod
  • Fyzické stresory, jako je astmatický záchvat, zlomená kost nebo velká operace

Některé léky mohou také zřídka způsobit syndrom zlomeného srdce způsobením nárůstu stresových hormonů. Mezi léky, které mohou přispívat k syndromu zlomeného srdce, patří:

  • Epinefrin (EpiPen, EpiPen Jr.), který se používá k léčbě závažných alergických reakcí nebo těžkého astmatického záchvatu
  • Duloxetin (Cymbalta), lék podávaný k léčbě nervových problémů u lidí s diabetem nebo jako léčba deprese
  • Venlafaxin (Effexor XR), léčba deprese
  • Levothyroxin (Synthroid, Levoxyl), droga podávaná lidem, jejichž štítné žlázy nefungují správně
  • Nelegální stimulanty, jako je metamfetamin a kokain

Jak se liší syndrom zlomeného srdce od infarktu?

Srdeční infarkty jsou obvykle způsobeny úplným nebo téměř úplným zablokováním srdeční tepny. Toto blokování je způsobeno tvorbou krevních sraženin v místě zúžení od nahromadění tuku (aterosklerózy) ve stěně tepny. Při syndromu zlomeného srdce nejsou srdeční tepny blokovány, i když může být snížen průtok krve v srdečních tepnách.

Sponzorováno

Prevence tohoto syndromu

Syndrom zlomeného srdce se někdy může opakovat u jedné osoby, i když většina lidí nikdy nezažije druhou událost. Mnoho lékařů doporučuje dlouhodobou léčbu betablokátory nebo podobnými léky, které blokují potenciálně škodlivé účinky stresových hormonů na srdce. Rozpoznání a zvládání stresu ve vašem životě může také pomoci zabránit syndromu zlomeného srdce, ačkoli v současné době neexistuje žádný důkaz, který by to dokázal.

Diagnostika syndromu zlomeného srdce

Pokud má lékař podezření, že máte tento syndrom, použije k vyšetření tyto testy:

  • Osobní historie a fyzická zkouška. Kromě standardní fyzické prohlídky bude váš lékař chtít vědět o vaší anamnéze, zejména zda jste někdy měli příznaky srdečních chorob. Lidé, kteří mají syndrom zlomeného srdce, obvykle nemají žádné příznaky srdečních onemocnění. Váš lékař bude také chtít vědět, zda jste v poslední době zažili nějaké významné stresy, jako je smrt blízké osoby.
  • Elektrokardiogram (EKG). V tomto neinvazivním testu technik umístí na hruď dráty, které zaznamenají elektrické impulsy ze srdce. EKG zaznamenává tyto elektrické signály a může vašemu lékaři pomoci odhalit nepravidelnosti v rytmu a struktuře vašeho srdce.
  • Echokardiogram. Váš lékař může také objednat echokardiogram, aby zjistil, zda je vaše srdce zvětšené nebo má neobvyklý tvar, což je příznak syndromu zlomeného srdce. Tato neinvazivní zkouška, která zahrnuje ultrazvuk vašeho hrudníku, ukazuje podrobné snímky struktury a funkce vašeho srdce.
  • Krevní testy. Lidé, kteří mají syndrom zlomeného srdce, mají často vyšší množství látek nazývaných srdeční enzymy v krvi.
  • Magnetická rezonance srdce (MRI). Při tento testu ležíte na stole uvnitř dlouhého trubkovitého stroje, který vytváří magnetické pole. Magnetické pole vytváří podrobné obrázky, které pomáhají lékaři vyhodnotit stav vašeho srdce.
  • Koronární angiogram. Během koronárního angiogramu se do krevních cév vašeho srdce vstříkne druh barviva viditelný rentgenovým přístrojem. Pak rentgenový přístroj rychle pořizuje řadu obrázků (angiogramů), které lékaři podrobně prozkoumají vnitřní část vašich krevních cév.

Protože syndrom zlomeného srdce často napodobuje příznaky a příznaky srdečního infarktu, často se provádí koronární angiogram k vyloučení infarktu. Lidé se syndromem zlomeného srdce často nemají v krevních cévách žádné blokády, zatímco lidé s infarktem mají obvykle blokádu, která je viditelná na angiogramu. Jakmile je jasné, že nemáte srdeční infarkt, lékař zkontroluje, zda vaše příznaky a symptomy nebyly způsobeny syndromem zlomeného srdce.

Léčba syndromu zlomeného srdce

Neexistuje žádná standardní léčba syndromu zlomeného srdce. Léčba je podobná léčbě srdečního infarktu, dokud není diagnóza jasná. Většina lidí zůstává v nemocnici, zatímco se zotavují.

Jakmile je zřejmé, že příčinou vašich příznaků je syndrom zlomeného srdce, lékař vám pravděpodobně předepíše léky na srdce, které budete užívat, když jste v nemocnici, jako jsou inhibitory angiotensin-konvertujícího enzymu (ACE), blokátory receptoru angiotensinu II, beta blokátory nebo diuretika. Tyto léky pomáhají snižovat zátěž srdce při zotavování a mohou zabránit dalším útokům.

Mnoho pacientů dosáhne úplného uzdravení zhruba za měsíc. Asi podstoupíte další vyšetření echokardiogramem asi za čtyři až šest týdnů poté, co jste poprvé měli příznaky, aby se lékař ujistil, že se vaše srdce zotavilo. Zeptejte se svého lékaře, jak dlouho budete muset pokračovat v užívání těchto léků, jakmile se zotavíte.

Procedury, které se často používají k léčbě srdečního infarktu, jako je balónková angioplastika a umístění stentu nebo dokonce chirurgický zákrok, nejsou při léčbě syndromu zlomeného srdce užitečné. Tyto postupy léčí blokované tepny, které nejsou příčinou zlomeného srdečního syndromu. Koronární angiografii však lze použít k diagnostice příčiny bolesti na hrudi.

A pár informací na konec

  • Syndrom zlomeného srdce je stav dočasný a zcela vratný.
  • Mají ho častěji ženy.

Sponzorováno

A co vy? Staráte se o své srdce?

Co si o srdci ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva