Obsah článku
- Hesperidin je rostlinná chemikálie, která je klasifikována jako "bioflavonoid". Nachází se především v citrusových plodech. Lidé ho často používají jako alternativní doplněk pro zdraví.
- Hesperidin samotný nebo v kombinaci s jinými citrusovými bioflavonoidy (například diosmin) se nejčastěji používá při hemeroidech, na křečové žíly a špatný krevní oběh.
- Hesperidin funguje jako antioxidant.
- Antioxidační aktivity hesperidinu pomáhají předcházet rakovině.
- Hesperidin a jeho metabolity snižují zánět.
Hesperidin nabízí širokou škálu zdravotních výhod. My se na soupis výhod zaměříme v tomto našem článku. Hned na začátek však musíme říct, že ne všechny přínosy jsou podporovány nějakým vědeckým výzkumem.
Vliv a účinky hesperidinu na naše zdraví
Hesperidin má pozitivní účinky na krevní cévy. Je nabízen jako přírodní lék na řadu zdravotních problémů, včetně alergií, hemoroidů, vysokého krevního tlaku, návaly horka, na sennou rýmu, sinusitidu, symptomy spojené se změnami v menopauze, premenstruační syndrom a na křečové žíly. O hesperidinu se také říká, že zlepšuje krevní oběh, snižuje zánět a pomáhá v boji proti rakovině.
Výzkum zdravotních účinků hesperidinu je docela omezený. Existují však důkazy, že hesperidin může nabídnout určité zdravotní výhody. Zde je několik zjištění:
Pro zdraví srdce
Konzumace citrusových plodů byla spojena se sníženým rizikem kardiovaskulárních chorob. Několik klinických studií zkoumajících účinek hesperidinu na markery kardiovaskulárních chorob ale přineslo spíše smíšené výsledky.
Například studie z roku 2015 zveřejněná v magazínu American Journal of Clinical Nutrition zkoumala účinek doplňování hesperidinu po dobu 6 týdnů na krevní cévy u lidí s nadváhou. Skupina lidí s relativně zdravou endoteliální funkcí měla významné zlepšení po jídle s vysokým obsahem tuku ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo.
Po jednorázové dávce hesperidinu z pomerančové šťávy nebo doplňku nebyly pozorovány žádné účinky na markery kardiovaskulárního rizika (jako je endoteliální funkce, krevní tlak a ztuhlost tepny). Pravidelná konzumace hesperidinu však může u lidí s nadváhou snížit krevní tlak a zlepšit funkci krevních cév, k tomuto závěru došla studie zveřejněna v American Journal of Clinical Nutrition v roce 2015. Po čtyřech týdnech každodenní konzumace pomerančové šťávy nebo speciálního hesperidinového nápoje byl diastolický krevní tlak účastníků studie významně nižší a endoteliální funkce (hned po jídle) se výrazně zlepšila.
Hesperidin je i jistým příslibem pro lidi, kteří měli srdeční infarkt. K tomuto závěru došli ve studii zveřejněné v magazínu Journal of American College of Nutrition v roce 2015. V této studii lidé, kteří prodělali infarkt myokardu, po dobu čtyř týdnů užívali doplněk hesperidinu nebo placebo. Na konci studie ti, kteří brali doplněk stravy s hesperidinem, tak u nich se významně snížili hladiny některých zánětlivých markerů.
I pro kognitivní zdraví
Spotřeba pomerančové šťávy bohaté na citrusové bioflavonoidy může prospět kognitivním funkcím u zdravých starších dospělých – to podle studie zveřejněné v American Journal of Clinical Nutrition v roce 2015. Kognitivní funkce byly významně lepší po osmi týdnech konzumace šťávy bohaté na bioflavonoidy ve srovnání s konzumací nízko-bioflavonoidového nápoje.
Na hemoroidy
Ve studii z roku 2015 bylo zjištěno, že doplněk obsahující kombinaci bioflavonoidů (hesperidin, diosmin a troxerutin) napomáhá při léčbě hemoroidů. Pro studii bylo 134 lidí s akutními hemoroidy léčeno kombinací hesperidin / diosmin / troxerutin nebo placebem po dobu 12 dnů.
Sponzorováno
Ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo, došlo u lidí, kteří užívali bioflavonoidy, k významnému snížení bolesti a krvácení. Výrazně se snížil také podíl lidí, kteří hlásili přetrvávání otoků a trombózu. Po šesti dnech bylo také množství užívaných léků na bolest u těch, kteří užívali bioflavonoidy, nižší.
A nyní pár účinků hesperidinu, které nebyly doposud podrobeny klinickými studiemi.
Na alergie a sennou rýmu
Hesperidin se používá i ke snížení senné rýmy a dalších alergických stavů inhibicí uvolňování histaminu z žírných buněk.
Na rakovinu
Možná protirakovinná aktivita hesperidinu může být vysvětlena inhibicí syntézy polyaminu. Antioxidační aktivity hesperidinu pomáhají předcházet rakovině. Neutralizuje reaktivní druhy kyslíku a chrání tak před onkogeny.
U samců potkanů trpících rakovinou tlustého střeva podávání hesperidinu zastavilo růst rakovinných buněk.
Funguje jako antioxidant
Oxidanty způsobují oxidační stres. Oxidační poškození způsobuje poruchy, jako je rakovina a srdeční choroby. Antioxidanty pomáhají chránit před oxidačním stresem. Hesperidin funguje jako antioxidant. To znamená, že zastavuje volné radikály před poškozením buněk.
Hesperidin neutralizuje reaktivní druhy kyslíku. To chrání DNA, proteiny a tkáně před záněty a toxiny. Zabraňuje také onkogenům způsobovat rakovinu buněk. Onkogeny jsou geny, které mohou způsobit transformaci buněk na nádorové buňky.
Hesperidin a možné nežádoucí či vedlejší účinky
Hesperidin může vyvolat řadu vedlejších účinků, včetně bolesti břicha, průjmu, kontaktní dermatitidy a nevolnosti.
Doplňky hesperidinu nemusí být bezpečné pro lidi užívající určité léky (včetně antikoagulancií, léků na krevní tlak a blokátorů vápníkových kanálů). Je proto důležité poradit se s lékařem, pokud uvažujete o použití hesperidinu v kombinaci s jinými léky.
Klinický výzkum naznačuje, že hesperidin může ovlivnit srážení krve a zvýšit riziko krvácení. Lidé užívající antikoagulační léky, lidé s poruchami krvácení a lidé dva týdny před nebo po operaci by neměli hesperidin užívat.
Byl hlášen případ trombocytopenické purpury (porucha, která může vést ke snadnému nebo nadměrnému krvácení nebo tvorbě modřin) spojeného s použitím dvou doplňků obsahujících hlavně citrusové bioflavonoidy.
Také mějte na paměti, že nebyla stanovena bezpečnost doplňků u těhotných žen, kojících matek a dětí. Tito by se měli doplňkům raději vyhnout.
Dávkování
Neexistuje dostatek vědeckých údajů pro odhadnutí nějaké doporučené dávky hesperidinu. V klinických studiích s doplňkem byly použity různé dávky.
Například pro zkoumání úlohy hesperidinu při zlepšování krevního oběhu v nohou byl použit produkt obsahující hesperidin methylchalkon v dávce cca 150 mg. Rovněž byla použita kombinace 100-150 mg hesperidinu s 900-1350 mg diosminu užívaného denně po dobu až šesti měsíců. Pro zkoumání účinku doplňku na hemoroidy byly použity různé kombinace, které obsahovaly 50 až 150 mg hesperidinu.
Vhodná dávka může záviset na různých faktorech, včetně věku, pohlaví a vaší anamnézy. Obraťte se na svého lékaře – dá vám jistě odborné rady.
Zdroje Hesperidinu
Můžete zvýšit příjem hesperidinu jednoduše konzumací více citronů, sladkých pomerančů, limetek a grapefruitů. Dobrým zdrojem jsou i některé další potraviny, například máta peprná.
Mnoho lidí kupuje hesperidinové doplňky v obchodech se zdravou výživou nebo online na internetu. Mějte na paměti, že když užijete zakoupený doplněk, můžete přijmout i jiné látky než hesperidin. Čtěte složení přípravku a kupujte doplňky jen u známých výrobců.
A konečně, mějte na paměti, že ačkoli zvýšení příjmu citrusových plodů může být přínosem, nemělo by se používat jako náhrada za léčbu nebo obecné postupy zdravého životního stylu.
Sponzorováno
A co vy? Konzumujete dost citrusů? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále o citrusových plodech můžete přečíst?
- Výtažky z citrusů: Pomohou na bradavice, depresi i trávení
- Limonen a jeho účinky na zdraví – má protizánětlivé, antioxidační i antistresové vlastnosti
- Limetkový esenciální olej – na co je dobrý?
Zdroje článku
- Study of Hesperidin Therapy on COVID-19 Symptoms Autor: Jocelyn Dupuis, MD
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články