Obsah článku
Hladina cholesterolu v těle – jakoby vosková, tuku podobná látka, která se nachází ve všech vašich buňkách – vám může hodně říci o vašem aktuálním i budoucím zdraví srdce. Vzhledem k tomu, že vysoké hladiny cholesterolu zdvojnásobují riziko srdečních chorob, je důležité podniknout kroky k prevenci a léčbě.
Jednoduchý krevní test při vaší pravidelné preventivní prohlídce u vašeho lékaře vám řekne, jaké jsou vaše hladiny celkového cholesterolu, hladiny LDL (špatného) cholesterolu, HDL (dobrého) cholesterolu a triglyceridů. Pokud výsledky ukazují, že vaše čísla jsou příliš vysoká, nejste sami: desítky milionů lidí v USA i v Evropě má vysoký cholesterol, ale méně než polovina z nich je správně léčena, aby se u nich snížila hladinu cholesterolu a chránili tak své srdce.
Dnes však nebudeme mluvit o léčbě vysokého cholesterolu. Podívejte na zajímavá, a možná někdy i překvapující fakta o cholesterolu. Dost možná pro vás budou některé informace zcela nové.
Podívejme se tedy na zajímavá fakta o cholesterolu.
1. Bez cholesterolu nemůže nikdo z nás žít
Narodili jsme se s cholesterolem v našich tělech, i kojenci získávají dost cholesterolu z mateřského mléka – cholesterol se dokonce přidává i do dětské výživy. Cholesterol je nezbytný, protože všechny naše hormony a buňky ho potřebují, aby správně fungovaly. Je také stavebním kamenem pro všechny buňky těla a pomáhá játrům vytvářet kyseliny, které jsou potřebné ke zpracování tuku. Takže bez cholesterolu se určitě vaše tělo neobejde.
2. Každý třetí dospělý má vysoký cholesterol
Všichni lidé ve věku nad 20-25 let by měli pravidelně kontrolovat hladinu cholesterolu pomocí jednoduchého krevního testu – a to každých pět let. Dělá to ale pouze asi 75 procent z nich. Toto číslo je znepokojující vzhledem k tomu, že asi 32 procent dospělých v USA či v Evropě má vysoké hladiny LDL, což je zvyšuje riziko srdečních chorob. A protože hladiny cholesterolu mohou být ovlivněny mnoha různými věcmi – například jídelníčkem a stresem – nejpřesnější výsledky lze získat, když se dva týdny provádějí dva samostatné testy. Přesto mnoho lékařů toto doporučení pro testování nedodržuje.
3. Vysoký cholesterol může být genetický problém
Velký důraz je kladen na kontrolu hladiny cholesterolu prostřednictvím dietních změn a cvičení, ale hlavním ovlivňujícím faktorem je genetika.
Až 75 procent cholesterolu je způsobeno geny a asi 25 procent je způsobeno stravou. Ano, tak to je.
Když budete jíst potraviny, které obsahují cholesterol, jako je maso, ryby a mléčné výrobky, vaše tělo se zbaví přebytku, pokud funguje normálně. Ale kolik cholesterolu se zbavíte, záleží na vašich genech. Například lidé s familiární hypercholesterolémií – zděděný stav, který postihuje asi 1 z 200 lidí (cca 34 milionů lidí na celém světě) – nemohou přebytek účinně odstranit. Můžete mít familiární hypercholesterolemii, pokud má vaše rodina v anamnéze vysoký cholesterol nebo časné infarkty (vyskytující se před 50 rokem věku). Pokud spadáte do této kategorie, nezapomeňte s touto informací navštívit lékaře.
4. I děti mohou mít vysoký cholesterol
Většina lidí považuje vysoký cholesterol výlučně za problém dospělých, ale zdravotnická komunita nyní ví, že jedním z klíčů k udržení normálních hladin je začít s včasným testováním hladin. Dokonce se doporučuje screening cholesterolu u všech dětí ve věku 9 až 11 let. Selektivní screening by měl být prováděn ještě dříve – počínaje 2 roky života – to pro děti s vysokým rizikem problémů s cholesterolem, včetně dětí s:
- Obezitou
- Rodinnou anamnézou srdečních záchvatů
- Rodinnou anamnézou s vysokou hladinou cholesterolu
5. Pocení může zvýšit vaše hladinu dobrého cholesterolu
Kromě zdravého stravování, včetně potravin, jako je losos a avokádo, můžete i cvičením zvýšit hladinu HDL, která vás chrání před srdečními chorobami. Klíčem je zejména intervalový trénink při cvičení při střední intenzitě a prokládání cviků s vysokou intenzitou.
Sponzorováno
Ve studii žen s diabetem typu 2 zveřejněnou v červnu 2016 v Mezinárodním věstníku sportovního lékařství tři týdny intervalového tréninku s vysokou intenzitou výrazně zvýšily hladiny HDL žen o 21 procent a snížily triglyceridy o 18 procent. Studie zveřejněná v březnu 2009 v časopise Journal of Strength and Condition Research Research zjistila, že muži, kteří běhali střední intenzitou a poté běželi ve vysoké intenzitě, zaznamenali výrazné zlepšení v hladinách HDL za osm týdnů ve srovnání s lidmi v kontrolní skupině. A to už o něčem vypovídá.
6. I doplňky stravy mohou snižovat hladinu cholesterolu – ale pomalu
Pokud nemáte vysoké riziko infarktu nebo máte familiární hypercholesterolémii, dieta a cvičení jsou vaše první možnosti, jak snížit hladinu cholesterolu. A nejlepší možnosti.
Mnoho lidí, kteří mají vysoký cholesterol, nechce užívat léky na cholesterol. Naštěstí zdravá strava a její doplňování 2 až 3 gramy rostlinných stanolů a sterolů denně může snížit LDL o 6 až 15 procent, čímž se sníží riziko srdečních chorob.
Hlavní nevýhodou doplňků je, že je třeba je brát denně a nepracují přes noc.
Léky snižující hladinu cholesterolu, jako jsou statiny, však fungují rychleji. Dnes si můžete vzít pilulku na snížení hladiny cholesterolu a vaše hladiny zítra klesnou o 3 až 4 procenta. U změn životního stylu a doplňků trvá několik měsíců, než se něco změní. Ale z dlouhodobého hlediska je to dobrá cesta.
7. Počet lidí, kteří by měli užívat léky snižující hladinu cholesterolu, bohužel roste
Lékařská komunita bývala poněkud rezervovaná ohledně doporučování léků snižujících hladinu cholesterolu: Statiny byly navrhovány jen pro lidi, kteří měli v následujících 10 letech riziko srdečního infarktu nad 20 procent. Současné pokyny však doporučují léčbu statiny u lidí, kteří mají v příštím desetiletí 7,5% nebo vyšší šanci na infarkt nebo mozkovou příhodu.
Možná budete také potřebovat léky k léčbě vysokého cholesterolu, pokud jste:
- Měli jste infarkt, mozkovou mrtvici, anginu pectoris nebo onemocnění periferních tepen
- Máte velmi vysoké hladiny LDL (190 mg / dl nebo vyšší) nebo máte familiární hypercholesterolémii
- Máte cukrovku a je vám mezi 40 a 75 lety
8. Mona Lisa mohla mít vysoký cholesterol
Věděli jste, že to, zda má někdo familiární hypercholesterolémii, můžete odhalit pouhým pohledem? Je to možné, proto jeden vědec říká, že žena z obrazu od Leonarda da Vinciho „Mona Lisa“ může být prvním známým případem. Da Vinciho múza, která byla namalovaná ve svých dvaceti letech a zemřela ve 30 letech, zdá se, měla viditelné znaky stavu xanthelasma (nažloutlá mastná usazenina) u jejího levého oka a možná i na levé ruce.
9. Hladiny cholesterolu u žen kolísají po celou dobu jejich života
Ačkoli ženy mají tendenci mít nižší hladinu cholesterolu než muži, mohou se během jejich života setkat s s velmi častými změnami hladin cholesterolu. Během těhotenství se u žen zvyšuje hladina cholesterolu – to kvůli vývoji dětského mozku. A mateřské mléko bohaté na cholesterol je považováno za ochranné pro srdce dítěte. Po těhotenství by se hladiny cholesterolu měly vrátit k normálu.
Ale po menopauze vzroste hladina LDL cholesterolu u žen, zatímco hladiny HDL klesají. Ve věku 75 let mají ženy tendenci mít vyšší hladinu cholesterolu než muži.
10. 75% celkového cholesterolu vzniká přirozeně ve vašem těle (produkuje se játry)
A jen 25% pochází z potravin, které jíte (např. maso, sýr a vejce). Takže jste vlastně v rukou genetického kódu vašeho těla, pokud jde o hladinu cholesterolu – genetické defekty mohou způsobit nadměrnou produkci lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) nebo snížit schopnost vašeho těla vyčistit LDL. Tělu můžete pomoci kontrolovat vaše hladiny cholesterolu rozumným výběrem potravin.
Napište nám vaši zajímavost o cholesterolu do komentářů pod článkem, budeme rádi.
A co si dále o cholesterolu přečíst?
- Poměr mezi HDL a LDL cholesterolem – proč je tato hodnota důležitá?
- Cholesterol už není strašák – hromadné předepisování léků (statinů), na snížení cholesterolu je katastrofa pro veřejné zdraví
- Problém s cholesterolem? Naučte se ho snížit jednoduše
- Jak snížit cholesterol bez léků? Dá se to
VIDEO: Tuky a cholesterol už nejsou strašák, Za 15 let se zcela změnil pohled na výživu
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cholesterol, Zdravotní zajímavosti
Přečtěte si také naše další články