Obsah článku
Cukrovka je jednou z chronických poruch, které jsou spojené s vysokým rizikem úmrtnosti. Proto se neustále vydává mnoho výzkumného úsilí, které je zaměřeno na hledání přírodní produktů, jež by s cukrovou mohly pomoci – hledá se nové antidiabetikum. Bylo objeveno několik antidiabetických fytosložek izolovaných z různých druhů léčivých rostlin.
Rostlinná antidiabetika
Následující rostliny byly vědecky zkoumány a jejich hypoglykemické aktivní látky byly izolovány a hodnoceny.
Achyrocline satureioides
Achyrocline satureioides je tradiční léčivá rostlina z čeledi hvězdicovitých, která pochází z Jižní Ameriky. Je také známá jako Macela a jedná se o léčivou rostlinu považovanou za symbol státu Rio Grande do Sul v Brazílii. Uvádí se, že část rostliny má antioxidační a hepatoprotektivní vlastnosti. Z rostliny je možné získat prenylovaný dibenzofuran a achyrofuran, jež snižují hladinu glukózy v krvi při orálním podání při 20 mg / kg (zdroj zde).
Cibule (Allium cepa L.)
Cibule spolu s dalšími zástupci čeledi Alliaceae (česnekovitých), obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek s léčebnými účinky.
Cibule je obecně známá výhradně z kultivace a její divoká původní forma není moc známá. Cibule obsahuje flavonoidy, které mají potenciální protizánětlivé, antidiabetické, anticholesterolové, protirakovinné a antioxidační vlastnosti. Hladiny postprandiální glukózy byly významně upraveny, když diabetickým pacientům byla podána jednorázová perorální dávka 50 g cibulové šťávy.
Aminokyselina S-methylcystein-sulfoxid obsahující síru (SMCS) podávaná denně (200 mg / kg po dobu 45 dnů) u diabetických potkanů vyvolaných alloxanem významně upravila hladinu glukózy v krvi a lipidový profil.
Acrocomia aculeata (Acrocomia mexicana)
Toto je palma starověkých Mezoameričanů. Coyolosa, nový tetrahydropyran, byl izolován z extraktu z kořenů této rostliny. Extrakt při dávce 2,5 až 40 mg / kg tělesné hmotnosti vykazuje významné snížení hladiny cukru v krvi v závislosti na dávce. Účinek byl pozorován u zdravých a diabetických myší.
Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum L. )
Jedná se o velký listnatý strom běžně známý jako strom kaštan. Ze semen rostliny bylo izolováno pět triterpenových oligoglykosidů s názvem esciny-la, Ib, IIa, IIb a IIIa. Tyto sloučeniny vykazují hypoglykemickou aktivitu – hypoglykemická aktivita
escinu IIa a IIb byly nejvyšší (zdroj zde).
Česnek (Allium sativum)
Česnek je u nás samozřejmě velmi známý. Používá se tradičně k úlevě od nachlazení, chřipky, k léčbě cukrovky, má výhody po kardiovaskulárním systém, pro snížení hladiny cholesterolu a k mnoha dalším účelům. Perorální podání česnekového extraktu významně snižuje hladinu glukózy v séru, dále hladinu celkového cholesterolu, triglyceridů, kyseliny močové, kreatininu, a zvyšuje hladinu inzulínu v séru u diabetických potkanů, ale ne u zdravých potkanů.
Anona šupinatá (Annona squamosa L.)
Jedná se o malý rozvětvený strom nebo keř, který roste v nižších nadmořských výškách. Perorální podání extraktu z listů diabetickým potkanům po dobu 30 dnů významně snížilo hladiny glukózy v krvi, lipidů, ale také zvýšilo aktivitu plazmatického inzulínu a antioxidačních enzymů, což naznačuje hypoglykemický účinek – tedy potenciál v prevenci komplikací spojených s diabetem a antioxidační účinky (zdroj zde).
Izolovaný juercetin-3-O-glukosid z listů Anony vykazuje u zvířat antihyperglykemické a antioxidační účinky (zdroj zde).
Arálie vysoká (Aralia elata)
Jedná se o listnatý strom, známý také jako Japonská andělika. Patří mezi rostliny využívané tradiční východní medicínou. Elatosidy E, které byly izolovány z kořenové kůry rostliny, vykazují při orálním testu tolerance na glukózu (OGTT) u potkanů účinek snižující hladinu cukru v krvi.
Podobně pak i elatosidy G, H a I vykazují silnou hypoglykemickou aktivitu. Kyselina oleanolová a devět glykosidů kyseliny oleanolové izolované z kořenové kůry této rostliny také vykazují hypoglykemickou aktivitu (zdroj zde).
Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus Bunge)
Nový glykosid triterpenu cykloartanového typu izolovaný z kořene rostliny způsobuje hypoglykémii a vykazuje ochranný účinek u diabetických potkanů (zdroj zde).
Datlovník pouštní (Balanites aegyptiaca Delile)
Vodný extrakt mezokarpů ovoce podávaného orálně vykazuje antidiabetickou aktivitu u diabetických myší. Byly izolovány dva nové steroidní saponiny. Kombinace dvou nových saponinů izolovaných z extraktu vyvolává významnou antidiabetickou aktivitu, zatímco jednotlivé saponiny nevykazují žádnou antidiabetickou aktivitu (zdroj zde).
Sponzorováno
Řepa (Beta vulgaris)
Rostlinný extrakt vykazuje schopnost zabránit nebo alespoň zpomalit rozvoj některých diabetických komplikací inhibicí zvýšení neenzymatické glykosylace kožních proteinů a glukózy v krvi. Betavulgarosidy II, III a IV izolované z kořene rostliny vyvolávají u potkanů hypoglykemický účinek (zdroj zde).
Dvouzubec chlupatý
Toto je kvetoucí rostlina, která je původem z Ameriky. V některých tropických oblastech je považována za plevel, ale v některých jiných částech světa je zdrojem potravy nebo se užívá jako léčivo. Polyacetylenové glykosidy, 2-beta-D-glukopyranosyloxyl-l-hydroxy-6 (E) -tidecen-7, 9, 11-triyn (1) a 3-beta-dglukopyranosyloxyl-l-hydroxy-6 (E) – tetradecen-8, 10, 12-triin (2), byly izolovány z této rostlinky.
Směs těchto dvou glukosidů v poměru 3:2 vyvolává významný hypoglykemický účinek u modelu diabetických myší (zdroj zde).
Bombax ceiba
Je znám též pod českým jménem cejba, bývá však zaměňován s americkým rodem vlnovec (Ceiba). Je poměrně často pěstován v tropech jako okrasná dřevina a má i jiné využití. Je to tropický strom, původem z tropické Asie, s rovným kmenem. Shamimin, C-flavonol glukosid z tohoto stromu, zapříčinil u potkanů významné snížení hladiny glukózy v krvi (zdroj zde).
Darmota (Sideroxylon), česky též železovec
Tato rostlina se používá zejména v brazilské tradiční medicíně při cukrovce a zánětlivých poruchách. Nenasycená kyselina triterpenová izolovaná z ethanolového extraktu kořene rostliny vykazuje hypoglykemický účinek u diabetických krys vyvolaný alloxanem. Hypoglykemický potenciál byl také prokázán in vitro.
Gymnéma lesní
Jedná se o dřevinu, která se nachází v tropických lesích v Indii a Africe a používá se při léčbě cukrovky. V současné době se pěstuje pro léčebné účely. Z této rostliny se používají zejména listy. Hypoglykemické účinky listů byly poprvé zdokumentovány v roce 1930 (zdroj zde). Ve 30 denní studii bylo prokázáno, že extrakt z listů má významnou antidiabetickou a hypolipidemickou aktivitu.
V tradiční indické medicíně se listy Gymnémy lesní používají k udržení normální hladiny cukru v krvi.
Divoká mimóza
Jedná se o malý, rychle rostoucí strom původem z jižního Mexika a severní části Střední Ameriky, nyní naturalizovaný v tropech. Je považována za agresivního kolonizátora opuštěných, původně obdělávaných polí nebo vykácených lesních holin. Mladé lusky jsou jedlé a jedí se v Indonésii a Thajsku. Byla provedena studie antidiabetického účinku frakcí methanolového extraktu ze semen stromu. Výsledek ukázal, že semena L. leucocephala mají antidiabetické účinky (zdroj zde).
Antidiabetika ze zvířat
Ano, i z říše zvířat pochází přírodní antidiabetika. Jsou to:
Inzulín
Objev inzulínu v těle zvířat znamenal významný průlom v léčbě diabetu. Někdy v roce 1921 v kanadském Ontariu udržoval mladý chirurg Frederick Banting a jeho asistent Charles Best po 70 dní na živu psa v velmi vážným diabetem. Banting a spolupracovníci později podali extrakt inzulinu Leonardu Thompsonovi, mladému chlapci, který zemřel na cukrovku. Během 24 hodin klesly Leonardovy nebezpečně vysoké hladiny krevního cukru téměř na normální úroveň.
Exenatid
Exenitid, je syntetická verze exendinu-4, hormonu nalezeného ve slinách hada Korovce jedovatého, který poprvé izoloval Dr. John Eng v roce 1992. Tento lék byl schválen pro léčbu diabetes mellitus 2. typu.
Akarbóza – antidiabetikum z mikroorganismů
Akarbóza je pseudotetrasacharid mikrobiálního původu, který působí ve střevě. Je to inhibitor alfa-glukosidázy používaný při diabetu 2. typu.
Pár slov na závěr
Diabetes mellitus (cukrovka) je metabolická / endokrinní porucha, která způsobuje vážné zdravotní problémy. Velké změny stravovacích návyků vůči současnému životnímu stylu vedou k různým chronickým poruchám / onemocněním, zejména pak k metabolickým onemocněním, včetně obezity.
Tradiční léčivé rostliny a jejich aktivní fytosložky se po celém světě používají k léčbě diabetu a souvisejících sekundárních komplikací. Můžete je zkusit i vy. Mnoho bylin řeší příznaky cukrovky, dokonce jsou byliny, které mohou být prevencí cukrovky. Mnoho rostlinných složek odpovědných za antidiabetické účinky má vyšší potenciál než syntetická léčiva.
A co si o diabetu ještě přečíst?
- Léčba cukrovky (diabetu) hladověním – jde to?
- Kokosový olej a cukrovka – přírodní bojovník proti tomuto onemocnění
- Borůvky a jejich účinky na naše tělo – jsou na průjem, cukrovku i dobrý zrak
VIDEO: Cukrovku jednou půjde zcela vyléčit, ale je to hodně vzdálená budoucnost
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Cukrovka, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články