Obsah článku
- Infekční endokarditida, také známá jako bakteriální endokarditida, je závažné infekční onemocnění srdečního vnitřního obalu, nazývaného endokard. Endokard je tenká vrstva tkáně, která pokrývá srdce a chlopně.
- Onemocnění vzniká v důsledku infekce bakteriemi, které se dostanou do krevního oběhu a následně osídlí srdeční chlopně nebo endokard. Infekční endokarditida postihuje obvykle srdeční chlopně, zejména aortální chlopeň a chlopeň mitrální.
- Symptomy infekční endokarditidy mohou být: horečka, únava, bolesti kloubů, změny na kůži a komplikace spojené s postižením srdečních chlopní. Diagnóza se obvykle potvrzuje pomocí klinických příznaků, laboratorních testů, včetně krevních testů, a obrazových vyšetření, jako jsou echokardiografie.
- Léčba infekční endokarditidy zahrnuje dlouhodobý průběh antibiotik a může vyžadovat chirurgický zákrok, zejména v případě komplikací, jako jsou abscesy nebo poškození chlopní. Rychlá diagnóza a adekvátní léčba jsou klíčové pro úspěšný výsledek léčby tohoto vážného onemocnění.
Co je infekční endokarditida?
Infekční endokarditida je infekce srdečních chlopní nebo endokardu. Endokard je výstelka srdeční dutiny, je v kontaktu s protékající krví. Tento stav je obvykle způsoben bakteriemi vstupujícími do krevního řečiště a infikujícími tuto oblast v srdci. Bakterie mohou pocházet z:
- úst
- kůže
- střev
- dýchacího systému
- močových cest
Pokud je tento stav způsoben bakteriemi, označuje se také jako bakteriální endokarditida. Ve vzácných případech tento stav může být také způsoben houbami nebo jinými mikroorganismy.
K infekční endokarditidě dochází, když bakterie vstupují do krevního řečiště a cestují k již dříve poškozeným srdečním chlopním a připojují se k nim.
Infekční endokarditida je závažný stav, který vyžaduje okamžité lékařské ošetření. Pokud se neléčí, může infekce poškodit srdeční chlopně. To ve finále může vést k těmto problémům:
- mrtvice
- poškození jiných orgánů
- srdeční selhání
- smrt
Tento stav je vzácný u lidí se zdravým srdcem. Lidé, kteří mají jiné srdeční onemocnění, jsou ale vystaveni vyššímu riziku. Možná budete muset brát nějaká antibiotika před některými lékařskými a stomatologickými výkony, pokud máte vysoké riziko infekční endokarditidy. Antibiotika pomáhají zabránit bakteriím proniknout do krevního řečiště a způsobit pak infekci.
Jaké jsou příznaky infekční endokarditidy?
Příznaky se u jednotlivých osob dost liší. U některých lidí se symptomy objevují náhle, zatímco u jiných se symptomy rozvíjejí pomaleji. Pokud se u vás vyskytne kterýkoli z níže uvedených příznaků, sdělte to svému lékaři. Zvláštní pozornost příznakům by měli věnovat pacienti s vysokým rizikem endokarditidy.
Akutní bakteriální endokarditida obvykle začíná najednou vysokou horečkou, rychlou srdeční frekvencí, únavou a rychlým a rozsáhlým poškozením srdeční chlopně. Subakutní bakteriální endokarditida postupně způsobuje takové příznaky, jako je únava, mírná horečka, středně rychlý srdeční rytmus, úbytek hmotnosti, pocení a nízký počet červených krvinek.
Příznaky tedy mohou být tyto:
- horečka
- bolest na hrudi
- slabost
- krev v moči
- zimnice
- pocení
- červená kožní vyrážka
- bílé skvrny v ústech nebo na jazyku
- bolest a otok kloubů
- bolesti svalů
- neobvyklá barva moči
- únava
- kašel
- dušnost
- bolest krku
- bolesti hlavy
- nevolnost nebo zvracení
- ztráta váhy
Infekční endokarditida může být život ohrožující, pokud nebude rychle léčena. Příznaky infekční endokarditidy se bohužel podobají mnoha dalším nemocem. Pokud se u vás objeví některý z výše uvedených příznaků a máte vyšší riziko infekční endokarditidy, okamžitě to sdělte svému lékaři.
Sponzorováno
Kdo má vysoké riziko infekční endokarditidy?
Toto onemocnění vás může ohrozit, pokud máte:
- umělé srdeční chlopně
- vrozené srdeční onemocnění
- onemocnění srdeční chlopně
- poškozené srdeční chlopně
- hypertrofickou kardiomyopatii
- anamnézu endokarditidy
- prolaps mitrální chlopně a regurgitace chlopně (nedomykavost mitrální chlopně)
Riziko infekční endokarditidy je vyšší po ošetřeních, které umožňují bakteriím přístup do krevního řečiště. To jsou například tyto:
- stomatologické výkony zahrnující ošetření dásní
- vkládání katetrů nebo jehel
- postupy k léčbě infekcí
Normálně tyto postupy většinu zdravých lidí neohrožují. Lidé, kteří mají jeden nebo více rizikových faktorů pro infekční endokarditidu, však musí být opatrnější. Pokud potřebujete některý z těchto postupů, poraďte se nejprve se svým lékařem. Před návštěvou vám mohou být podána antibiotika.
Diagnostika infekční endokarditidy
Při návštěvě lékaře budete nejprve požádáni, abyste popsali své příznaky. Váš lékař poté provede fyzickou prohlídku. Bude poslouchat vaše srdce stetoskopem a zkontroluje zvuky šelestu, který může být u infekční endokarditidy přítomen. Váš lékař se může také ptát na horečku a může vyšetřit slezinu (zda není zvětšená).
Pokud má lékař podezření na infekční endokarditidu, otestuje vaši krev na přítomnost bakterií. U infekční endokarditidy se může objevit nedostatek červených krvinek. Pro odhalení anémie lze také použít kompletní krevní obraz.
Váš lékař pro vás může objednat echokardiografii, což je ultrazvukové vyšetření srdce. Tento postup používá zvukové vlny k vytvoření obrazu. Echokardiogram hledá poškozené tkáně nebo jiné strukturální změny v srdeční chlopni.
A konečně vás lékař může poslat na elektrokardiogram (EKG). EKG monitoruje elektrickou aktivitu ve vašem srdci. Tento bezbolestný test může ukázat nepravidelný srdeční rytmus způsobený endokarditidou.
Zobrazovací testy mohou také ukázat, zda se vaše srdce zvětšilo. Mohou také detekovat známky rozšíření infekce do jiných částí těla. Tyto testy mohou být:
- rentgen hrudníku
- počítačová tomografie (neboli CT)
- zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)
Pokud máte diagnostikovanou infekční endokarditidu, budete okamžitě přijati do nemocnice na léčbu.
Léčba infekční endokarditidy
Infekční endokarditida může způsobit nevratné poškození srdce. Pokud není rychle podchycena a ošetřena, může dokonce ohrozit život. S tímto problémem budete muset být léčeni v nemocnici, abyste se zabránilo zhoršování infekce a případným komplikacím. Možnosti léčby tedy uvádíme níže.
Antibiotika a počáteční léčba
Během pobytu v nemocnici budou sledovány vaše vitální funkce. Dostanete antibiotika – intravenózně (IV). Jakmile se vrátíte domů, budete pokračovat s perorálními nebo intravenózními antibiotiky po dobu nejméně čtyř týdnů. Během této doby budete stále navštěvovat svého lékaře. Pravidelné krevní testy ukáží, zde infekce mizí.
Chirurgické řešení – operace
Pokud jsou vaše srdeční chlopně poškozeny, může být také nutná operace. Váš lékař může doporučit opravu srdeční chlopně. Chirurgické řešení může být také nezbytné, pokud antibiotika nefungují nebo pokud je přítomná infekce plísní. Antimykotika nejsou vždy účinná při infekcích v srdci.
Výhled pro pacienty s touto nemocí
Pokud se tento problém neřeší a neléčí, může být smrtelný. Většina lidí se však dokáže zotavit pomocí antibiotik. Šance na zotavení závisí na různých faktorech, třeba na věku a příčinách infekce. Pacienti, kteří podstoupí včasnou léčbu, mají obecně větší šanci na úplné uzdravení.
V případě potřeby chirurgického zákroku může trvat déle, než se úplně zotavíte.
Sponzorováno
Máte s touto nemocí nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: edesignua / depositphotos.com
- Current Challenges in the Management of Infective Endocarditis Autoři: Guillermo Cuervo, Francesc Escrihuela-Vidal
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Infekce, Lidské srdce
Přečtěte si také naše další články