Obsah článku
Kouření elektronických cigaret je u nás známé také pod pojmy vaping nebo vapování. Elektronické cigarety jsou novodobou alternativou ke kouření cigaret. E-cigarety jsou zařízení poháněná bateriemi. Vkládají se do nich malé „náboje“ s náplněmi, které jsou téměř vždy ochuceny, aby vytvořily páru, kterou mohou majitelé e-cigarety inhalovat. Náplně (říká se jim také e-liquidy) pro elektronické cigarety obsahují nikotin (ale existují i náplně bez nikotinu), PG (propylenglykol), VG (glycerol) a aroma (tj. příchuť). Někteří obhájci vapování ho vítají jako bezpečnější alternativu ke kouření tabáku, ale mnoho lékařů a odborníků varuje před neznámými zdravotními důsledky a riziky kouření elektronické cigarety.
Vaping existuje už asi deset let, ale stal se široce známým teprve dva až tři roky nazpět. Kouření e-cigaret je nyní atraktivní zejména pro dospívající a obecně mladší uživatele. Podle jednoho průzkumu užívání elektronické cigarety u středoškoláků loni vzrostlo o 78% oproti předchozímu roku (data jsou ale z USA).
E-cigarety se také používají k inhalaci THC z konopí.
To, že jsou elektronické cigarety stále oblíbenější mezi mladými lidmi vyvolává v očích odborníků velké obavy. Nejsou přesně známá rizika a mnoho uživatelů e-cigaret předpokládá, že jsou minimální. Ale to nemusí být tak úplně pravda. V tomto článku se podíváme na možná nebezpečí kouření elektronických cigaret.
Co vlastně obrátilo pozornost ke zdravotním nebezpečím vapování?
První známky toho, že kouření e-cigaret nebude tak úplně bezpečné z pohledu zdraví se objevily v USA. Zejména tam jsou totiž elektronické cigarety velmi oblíbené. Pozornost vzbudilo několik případů:
- Ve Wisconsinu se objevily zprávy o dospívajících, kteří vapovali nikotin a THC – museli být hospitalizováni v nemocnici.
- Ve státě Illinois byl ohlášen první případ smrti, na které se mohlo vapování podílet. Mnoho úředníků nyní kontroluje záznamy, zda mohou existovat i jiné dřívější případy, kdy se mohlo vapování podílet na něčí smrti. Předpokládá se, že případů bude víc.
- 18letý student ve státě Illinois byl hospitalizován poté, co užíval e-cigarety déle než rok a půl. Nyní jsou jeho plíce podobné plicím 70letého dospělého člověka (dle vyjádření lékařů).
- Objevily se příznaky plicní nemoci z kouření e-cigaret u některých lidí.
A právě ta plicní nemoc z e-cigaret vyvolává velké obavy.
Jaké jsou příznaky plicní nemoci z e-cigaret?
Rodiče a pacienti popsali jako hlavní příznak dušnost, která se rychle zhoršovala. Dále byl přítomen kašel, bolest břicha, nevolnost a zvracení. Všichni tito pacienti potřebovali kyslík, který jim pomohl při dýchání. V některých nejhorších případech dokonce lidé potřebovali ještě další podporu ze strojů, které okysličují krev mimo tělo. Je ale nutné dodat, že tito uživatelé kouřili pouliční THC a pochybné náplně – lékaři tvrdí, že přídatné látky a kontaminanty jsou s největší pravděpodobností hlavním pachatelem této plicní nemoci.
Proč je vaping škodlivý?
Jakákoli látka, jiná než vzduch, která se dostane do vzduchových vaků v plicích, může způsobit zánět. Ve vzduchových vacích se hromadí tekutina a imunitní buňky, což pak ztěžuje dýchání.
Není dosud známo, proč někteří lidé mají tak vážnou reakci a jiní ne – neexistuje způsob, jak předpovědět, kdo onemocní a kdo nikoliv.
Pokud vapujete pouze nikotin, může to vést k dýchacím potížím, protože plíce mohou stále reagovat na látky, zejména aroma v e-tekutině, což způsobuje různé druhy zánětů. Byly hlášeny případy, kdy se u pacientů rozvinula plicní nemoc známá jako eozinofilní pneumonie.
Sponzorováno
Rodiče a odborníci již několik let upozorňují na výpary z e-cigaret – varují, že produkty nabízené jako zdravější alternativy cigaret přitahují mladé lidi svojí chutí a úhledným marketingem. Ale ukazuje se, že elektronické cigarety o moc zdravější nejsou.
Co víme o příčině této nemoci?
Odborníci se stále snaží zjistit, co přesně způsobuje, že lidé takto onemocní. Myslí si, že na vině jsou chemikálie. Mluví se o potenciální kontaminaci nebo padělání, protože mnoho obětí uvádí, že kupují náplně na ulici, nikoli z obchodu.
Proč jsou e-cigarety tak kontroverzní?
Může se zdát, že pokud používáte oficiální a kvalitní náplně, jste v bezpečí. Ale není tomu tak. Kromě výše zmíněných záhadných problémů mnozí lidé obvinili výrobce e-cigaret, že vystavují mladé lidi návykovému nikotinu a lákavou reklamou je navádí ke kouření. Statistiky jsou prý taky jasné – našli se „podstatné důkazy“, že mladí lidé, kteří se pokoušejí vapovat, častěji pak také kouří běžné cigarety.
Výrobci e-cigaret se však brání – agresivně lobovali proti všem opatřením a zákazům – tvrdí, že jejich výrobky mohou pomoci kuřákům přestat kouřit, že dávají osobám závislým na nikotinu bezpečnější alternativu než je klasické kouření tabáku. Říkají také, že se snaží řešit kouření nezletilých.
E-cigarety také produkují ultrajemné částice, které jsou spojeny s plicními a kardiovaskulárními problémy. Vaping byl také spojen se záchvaty, kardiovaskulárními chorobami a depresí. Opravdu to stojí za to?
Jak reaguje USA?
Trumpova administrativa plánuje zakázat ochucené e-cigarety. Proč? „Vidíme obrovský nárůst užívání e-cigaret u dětí ze středních a vysokých škol,“ řekl ministr zdravotnictví. „Mátová, mentolová, ovocná příchuť, příchuť alkoholu nebo žvýkačky. Ty vše mladé lidi lákají.“ To je důvod, proč chtějí i na politické úrovni s e-cigaretami bojovat.
Více než čtvrtina studentů středních škol v USA letos uvedla, že používá e-cigarety a „drtivá většina“ pak užívá populární příchutě.
A co je opravdu další velký problém? Žádná z e-cigaret, které jsou v současné době na trhu, nebyla podrobena testům. Uživatelé elektronické cigarety tak nemají moc kontroly nad tím, čemu se při vapování vystavují. A to je přeci alarmující.
Závěr?
E-cigarety a jiná vapovací zařízení byla vyvinuta, aby pomohla kuřákům cigaret skončit s jejich nebezpečným zlozvykem – jednoduše poskytují způsob, jak uspokojit jejich závislost na nikotinu bez vdechování toxinů pocházejících ze spalování tabáku. Ale mnoho lékařských odborníků si nyní myslí, že i kuřáci by si měli dvakrát rozmyslet přechod e-cigarety – lepší je kouření výrazně omezovat a pak s ním skončit.
Kdokoli, kdo nekouří, by neměl ani s e-cigaretami začínat. Lidé musí pochopit, že elektronické cigarety jsou potenciálně nebezpečné pro vaše zdraví. Nejsou rozhodně bez rizika. Jejich kouřením se vystavujete všem druhům chemikálií, kterým zatím nerozumíme a které pravděpodobně nejsou vůbec bezpečné.
Až příliš mnoho dospívajících věří, že vaping je méně škodlivý než kouření. A tato důvěra je velmi nebezpečná. Žijí v omylu, který v nich vyvolala manipulativní reklama.
A co vy? Jak jste na tom s kouřem e-cigaret vy? Budeme rádi za komentáře k tomuto tématu.
A co si dále o elektronických cigaretách přečíst?
- Jak odradit dospívající od používání elektronických cigaret – jaké jsou nejlepší strategie?
- Elektronické cigarety a jejich plusy a mínusy
- Mentol v elektronických cigaretách je až 1600x silnější a nebezpečnější, než v klasických cigaretách
- Kouření dětí a dospívajících – jak proti němu bojovat?
VIDEO: Jak elektronické cigarety ohrožují zdraví?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Drogy, Elektronické cigarety a zdraví, Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články
Priznam se ze e-cigaretu mam doma taky,uz delsi cas jen na polici a stala celkem dost,protoze nerad kupuju „levnej smejd“,jenze jeji koureni sice uspokojilo onu potrebu zamestnani ruky a vdechnuti materialu,ale pozoroval jsem podobny priznaky nahore popisovany,nastesti ne az tak drasticky a vsechny,jen se mi kratil dech a to mi jako varovani stacilo,nakonec ji nepotrebuju,a ani normalni cigarety. Poradim kurakum cehokoliv,prestante v hlave,do ruky vezmete tuzku na hrani a do pusy gumidky ktery si date vsude kde prebejvate vic jak dve minuty a casem to prejde a budete v pohode:-)).Toz,hodne stesti:-).