Sponzorováno

Flavonoidy v potravinách jako jsou jablka a zelený čaj mohou chránit před rakovinou či srdečními chorobami 4.77/5 (13)

TOP informace z tohoto článku o flavonoidech

  • Vědci tvrdí, že potraviny bohaté na flavonoidy, jako jsou třeba jablka a zelený čaj, mohou snížit riziko rakoviny a srdečních chorob.
  • Výzkum ukázal, že konzumace 500 miligramů flavonoidů denně snižuje riziko těchto onemocnění.
  • Další spotřeba flavonoidů již více nesnížila riziko srdečních chorob, ale další přísun flavonoidů ještě více snižoval riziko rakoviny.

Flavonoidy v potravinách jako jsou jablka a zelený čaj mohou chránit před rakovinou či srdečními chorobamiV přírodě se vyskytující rostlinné pigmenty – flavonoidy. Právě ty jsou jedním z důvodů, proč jsou pro vás ovoce a zelenina tak dobré. Mezi mnoho výhod přisuzovaných flavonoidům patří to, že snížují riziko rakoviny, srdečních chorob, astmatu a mrtvice.

Jedno jablko denně může pomoci zabránit rakovině a srdečním onemocněním. Totéž platí pro další potraviny, jako je zelený čaj, které jsou bohaté na flavonoidy. Jsou to rostlinné živiny, o kterých je známo, že snižují zánět a působí jako silné antioxidanty. Může to být pravda? Může to být tak jednoduché?

Podle nové zprávy zveřejněné v magazínu Nature Communications lidé, kteří jedli více potravin bohatých na flavonoidy, umírali na rakovinu a onemocnění srdce výrazně méně než ti, kteří jedli méně takových potravin. Podle studie vedené vědci z Edith Cowan University v Austrálii jsou ochranné účinky flavonoidů zvláště silné u lidí, kteří hodně pijí alkohol nebo kouří.

Tato zjištění pocházejí z analýzy stravy od více než 53 000 obyvatel Dánska za 23 let. Obecně tedy výzkumníci očekávají, že tato zjištění by měla lidi povzbudit ke konzumaci více ovoce a zeleniny, zejména pokud mají vysoké riziko rakoviny nebo srdečních chorob.

Odhad minulých výzkumů je ten, že zemře každý rok předčasně 7,8 milionu lidí z důvodu slabé konzumace ovoce a zeleniny. To je definováno jako konzumace méně než 800 gramů těchto potravin denně.

Nejlepší věc, kterou tak můžete udělat pro své zdraví, je nekouřit a omezit příjem alkoholu. Tyto změny životního stylu však mohou být pro někoho náročné, takže podpora konzumace flavonoidů může být novým způsobem, jak zmírnit zvýšené riziko a zároveň povzbudit lidi, aby přestali kouřit a snižovali příjem alkoholu. Prostě pijte alkohol a kuřte dál, ale jezte hodně ovoce a zeleniny. A do budoucna omezujte pití a kouření na co nejméně.

Jezte denní dávku flavonoidů

Zmíněná studie zjistila, že konzumace asi 500 miligramů (mg) flavonoidů denně poskytuje největší ochranu před nemocemi. U nekuřáků a umírněných konzumentů alkoholu, kteří konzumovali vyšší hladinu flavonoidů, nebyla pozorována žádná dodatečná ochrana proti srdečním chorobám ani vliv na menší úmrtnost. Zdá se však, že ochrana proti rakovině se zvyšuje do úrovně 1 000 mg flavonoidů denně.

Je to pozoruhodná studie, která obsahuje přesvědčivé důkazy o tom, že to, co jíme, může výrazně ovlivnit naše zdravotní výsledky. Flavonoidy mohou hrát ve výživě silnější roli, než jsme si doposud mysleli.

Potraviny obsahující flavonoidy jsou zejména ovoce, zelenina, hořká čokoláda, zelený čaj a kvalitní červené víno. Žádná látka ale nefunguje v těle jen tak osamoceně. Je to o rovnováze této a dalších sloučenin v přírodních potravinách. Jsou zde i další flavonoidní sloučeniny.

Tak třeba jeden šálek zeleného čaje, jedno jablko, jeden pomeranč, 100 gramů borůvek a 100 gramů brokolice by poskytlo širokou škálu flavonoidních sloučenin a více než 500 mg celkových flavonoidů.

Snížení zánětu je klíčem?

Dokonce více než 6000 sloučenin nalezených v různých rostlinných potravinách bylo identifikováno jako flavonoidy. Australští vědci doposud nedokázali na 100% určit, proč flavonoidy chrání před rakovinou a srdečními chorobami. Obecně ale panuje „podezření“, že jejich protizánětlivý účinek může hrát v tomto ohledu velmi významnou roli.

Sponzorováno

Konzumace alkoholu a kouření zvyšují zánět a poškozují krevní cévy, což může zvýšit riziko řady nemocí. Ukázalo se, že flavonoidy jsou protizánětlivé a zlepšují funkci krevních cév, což může pomoci vysvětlit, proč jsou spojeny s nižším rizikem úmrtí na srdeční choroby a rakovinu.

Studie z roku 2017 zveřejněná v magazínu International Journal of Epidemiology také zjistila, že flavonoidy zřejmě inhibují (brzdí, omezují, zamezují) růst rakovinných buněk. Tabákový kouř omezuje vstřebávání živin ve střevech a zvyšuje naši potřebu vitamínu C a dalších sloučenin, které se nacházejí v ovoci a zelenině.

Ukazuje se, jak důležitá je strava v prevenci srdečních chorob a rakoviny.

Zdroje flavonoidů

Flavonoidy jsou přítomny v mnoha druzích ovoce a zeleniny, ale některé zdroje jsou lepší než jiné. A co je super, tak většina těchto potravin, které jsou dobrými zdroji flavonoidů, jsou chuťově výborné. Nemusíte třeba jíst růžičkovou kapustu (i když ta je moc zdravá), ta má nízký obsah flavonoidů. Silné zdroje flavonoidů jsou například tyto potraviny:

Jablka

Quercetin je flavonoid, který dal jablkům toto přísloví: Denně jedno jablko a lékař je daleko. Ukázalo se, že kvercetin snižuje riziko rakoviny, předchází srdečním záchvatům, má vliv astma.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje mimo jiné flavonoid Epigalokatechin galát (ECGC) bojující proti rakovině. ECGC je unikátní v tom, že se zdá, že bojuje s rakovinou ve všech fázích, od nebezpečných chemických karcinogenů, až po potlačení šíření nádorů. ECGC je až 100krát silnější antioxidant jak vitamin C a 25krát silnější než vitamin E. ECGC také zřejmě může za antibakteriální vlastnosti zeleného čaje.

Čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje mnoho stejných flavonoidů jako zelený čaj. Čím tmavší čokoláda, tím více flavonoidů je přítomno. Kakaový prášek je nejbohatším zdrojem – pro maximalizaci zdravotních výhod čokolády si připravte hořkou čokoládu doma. Taková domácí hořká čokoláda vám dá více flavonoidů než ta zakoupená v obchodě.

Červené víno

Právě flavonoidy mohou za známý „francouzský paradoxu“ – schopnosti Francouzů konzumovat spoustu tuku v sýru, aniž by padaly jako mouchy kvůli srdečním záchvatům. Červené víno, které právě Francouzi často pijí, je bohaté na flavonoidy, což snižuje riziko srdečních chorob.

Granátová jablka

Granátové jablko je obecně velmi zdravé. Taková šťáva z granátového jablka může mít téměř trojnásobnou antioxidační účinnost ve stejném objemu jako zelený čaj nebo červené víno.

Heřmánkový čaj

Lahodný, relaxační heřmánkový čaj je domovem flavonoidu zvaného apigenin, jednoho z mála flavonoidů, o kterých bylo nedávno zjištěno, že mají vlastnosti zlepšující náladu. V současné době se intenzivní studium zaměřuje na to, že působí na stejné části mozku jako běžné léky proti úzkosti. Ve skutečnosti se ukázalo, že určité syntetické flavonoidy mají anxiolytické vlastnosti lepší než diazepam. Výzkum je však v plenkách.

Pár slov o flavonoidech na závěr

Sponzorováno

Hodně o flavonoidech toho ještě nevíme – je potřeba dále zkoumat. Je důležité je nepovažovat za nejnovější lék na cokoliv. Jednoduše flavonoidy odráží to, co vám kdysi říkala i vaše maminka nebo babička: Nejlepší věcí, kterou můžete pro své zdraví udělat, je jíst více ovoce a zeleniny.

A co si dále o flavonoidech přečíst?

Zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva