Obsah článku
Klíčové informace ze článku
- Rakovina konečníku je onemocnění, při kterém se v tkáních konečníku tvoří maligní (rakovinné) buňky.
- Infekce lidským papilomavirem (HPV) zvyšuje riziko vzniku rakoviny konečníku.
- Mezi příznaky rakoviny konečníku patří krvácení z konečníku nebo konečníku nebo hrudka v blízkosti konečníku.
- Diagnostické metody, které zkoumají konečník, se používají k detekci (nalezení) a k diagnostice rakoviny konečníku.
- Určité faktory ovlivňují prognózu (pravděpodobnost zotavení) a možnosti léčby.
Řitní nebo též anální otvor je vyústění konečného oddílu trávicí soustavy na povrch těla. Je vytvořen částečně z vnějších kožních vrstev těla a částečně ze střeva.
Rakovina konečníku je velmi vzácná do věku 35 let. Průměrný věk diagnózy je kolem 60 let věku. Přibližně polovina všech rakovin konečníku je diagnostikována ještě před rozšířením malignity mimo původní místo rakoviny, zatímco 13% až 25% je diagnostikováno poté, co se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin, a 10% je diagnostikováno poté, co se rakovina rozšířila do vzdálených orgánů, neboli metastázovala.
Když je zjištěna brzy, je rakovina konečníku je velmi dobře léčitelná. Celková pětiletá doba přežití po diagnóze rakoviny konečníku je 60% u mužů a 71% u žen.
Kdo je nejvíce ohrožen rakovinou konečníku?
Většina případů rakoviny konečníku (cca 80%) je diagnostikována u lidí starších 60 let. Před 35 rokem života je rakovina konečníku častější u mužů. Po 50 letech věku je však rakovina konečníku u žen o něco častější.
Zajímavost: Míra výskytu rakoviny konečníku je šestkrát vyšší u svobodných mužů ve srovnání s ženatými muži.
Receptivní anální styk silně souvisí s rozvojem anální rakoviny. Anální infekce lidským papilomavirem (HPV) vedoucí ke genitálním bradavicím je hlavním rizikovým faktorem pro rakovinu. Imunokompromitovaní pacienti (tj. pacienti, jejichž přirozené obranné mechanizmy jsou narušeny), jako jsou pacienti s HIV, jsou více náchylní k rakovině konečníku. V této podskupině je prognóza horší než u pacientů bez kompromitace.
Gardasil, jedna z HPV vakcín původně schválených pro prevenci rakoviny děložního čípku, je také schválena pro prevenci rakoviny konečníku u mužů a žen.
Jaké jsou příznaky rakoviny konečníku?
Nejběžnějším příznakem spojeným s rakovinou konečníku je krvácení. Krvácení je obvykle malé. Protože anální svědění může být také příznakem rakoviny, mnoho lidí zpočátku přisuzuje krvácení a svědění hemoroidům. To pak může oddálit diagnózu rakoviny konečníku.
I když tyto příznaky jsou častěji způsobeny benigními (nerakovinovými) stavy, jako jsou hemoroidy, anální trhliny nebo anální bradavice, pokud se u vás vyskytne anální krvácení, je důležité, abyste to nechali zkontrolovat lékařem, aby byla nalezena příčina.
Další příznaky rakoviny konečníku mohou být tyto:
- Bolest nebo tlak v anální oblasti.
- Neobvyklé výtoky z konečníku – svědění nebo výtok z konečníku.
- Změna návyků při vyprazdňování či chování střev.
Jak bývá diagnostikována rakovina konečníku?
Rakovina konečníku může být detekována během rutinního rektálního vyšetření nebo během nějakého drobného úkonu, jako je například odstranění toho, co se považuje za hemoroidy.
Rakovina může být také detekována invazivnějšími postupy, jako je anoskopie, proktoskopie nebo endorektální vyšetření (ultrazvukové vyšetření konečníku zavedením sondy). Pokud již existuje podezření na rakovinu, měla by být provedena biopsie a vzorek by měl být vyšetřen patologem.
Vyšetření může zahrnovat vyšetření CT břicha a pánve, MRI pánevní oblasti k posouzení lymfatických uzlin pánve, rentgen hrudníku a studie jaterních funkcí. Vyšetření PET (Pozitronová emisní tomografie) se také někdy provádí.
Faktory ovlivňují prognózu (pravděpodobnost zotavení)
Určité faktory ovlivňují prognózu (pravděpodobnost zotavení) a možnosti léčby. Prognóza (šance na zotavení) závisí na následujícím:
- Velikost nádoru.
- Kde přesně nádor je v konečníku.
- Zda se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin.
Možnosti léčby závisí na následujícím:
Sponzorováno
- Fáze rakoviny.
- Kde přesně nádor je v konečníku.
- Zda má pacient virus lidské imunodeficience (HIV).
Fáze rakoviny konečníku
Poté, co byla diagnostikována rakovina konečníku, jsou provedeny testy, aby se zjistilo, zda se rakovinné buňky rozšířily z konečníku i do jiných částí těla. V těle se šíří rakovina třemi způsoby – tkání, lymfatickým systémem, krví. Rakovina se takto může rozšířit z místa, kde začala, do dalších částí těla. Pro rakovinu konečníku se používají následující fáze:
Fáze 0
Ve fázi 0 jsou abnormální buňky nalezeny na sliznici (nejvnitřnější vrstva) konečníku. Tyto abnormální buňky se mohou stát rakovinou a rozšířit se do blízké normální tkáně. Fáze 0 se také nazývá skvamózní intraepiteliální léze vysokého stupně (HSIL).
Fáze I
Ve fázi I se vytvořila rakovina a nádor je veliký cca 2 centimetry nebo menší.
Fáze II
Rakovina konečníku ve fázi II je rozdělena do stadií IIA a IIB.
Ve fázi IIA je nádor větší než 2 centimetry, ale ne větší než 5 centimetrů.
Ve fázi IIB je nádor větší než 5 centimetrů.
Fáze III
Rakovina konečníku fáze III je rozdělena do stadií IIIA, IIIB a IIIC.
Ve stadiu IIIA je nádor 5 centimetrů nebo menší a rozšířil se do lymfatických uzlin v blízkosti konečníku nebo třísla.
Ve stádiu IIIB je nádor jakékoli velikosti a rozšířil se do okolních orgánů, jako je pochva, močová trubice nebo močový měchýř. Rakovina se nerozšířila do lymfatických uzlin.
Ve stadiu IIIC je nádor libovolné velikosti a může se rozšířit do okolních orgánů. Rakovina se rozšířila do lymfatických uzlin v blízkosti konečníku nebo třísla.
Fáze IV
Ve stadiu IV je nádor jakékoli velikosti. Rakovina se mohla rozšířit do lymfatických uzlin nebo do blízkých orgánů a rozšířila se do dalších částí těla, jako jsou játra nebo plíce.
Jak se léčí rakovina konečníku?
Rakovina konečníku je primárně léčena kombinací chemoterapie a ozařování. Chirurgické řešení je obvykle vyhrazeno pro pacienty, u nichž výše uvedená terapie selhala. Používají se tedy tři metody léčby:
- Radiační terapie
- Chemoterapie
- Chirurgická operace
V klinických studiích se testují nové metody léčby (Radiosenzibilizátory).
Radiační terapie
Radiační terapie je léčba rakoviny, která využívá rentgenové paprsky s vysokou energií nebo jiné typy záření k ničení rakovinných buněk (nebo k zastavení jejich růstu). Existují dva typy radiační terapie:
Externí radiační terapie používá stroj mimo tělo k vyslání záření směrem k rakovině.
Vnitřní radiační terapie používá radioaktivní látku uzavřenou v jehlách nebo katétrech, které jsou umístěny přímo do nebo blízko rakoviny.
Způsob radiační terapie závisí na typu a stadiu léčené rakoviny.
Chemoterapie
Chemoterapie je léčba rakoviny, která používá léky k zastavení růstu rakovinných buněk, buď zabíjením těchto buněk, nebo zastavením dělení buněk. Když je chemoterapie užívána ústy nebo injikována do žíly nebo svalu, léky vstupují do krevního řečiště a mohou dosáhnout rakovinných buněk v celém těle (systémová chemoterapie). Když je chemoterapie umístěna přímo do orgánu nebo do tělesné dutiny, jako je břicho, ovlivňují léky hlavně rakovinné buňky v těchto oblastech (regionální chemoterapie). Způsob podání chemoterapie závisí na typu a stadiu léčené rakoviny.
Chirurgické řešení
Lokální resekce: chirurgický zákrok, při kterém je nádor odříznut z konečníku spolu se zdravou tkání kolem něj. Lokální resekce může být použita, pokud je rakovina malá a nerozšíří se. Tento postup může zachránit svaly svěrače, aby pacient mohl stále kontrolovat pohyby střev. Nádory, které se tvoří ve spodní části konečníku, mohou být často odstraněny lokální resekcí.
Abdominoperineální resekce: to je chirurgický zákrok, při kterém se konečník a sigmoidní část střeva odstraní řezem provedeným v břiše. Doktor šije konec střeva do otvoru, to se nazývá stomie – stomie je dočasné nebo trvalé vyvedení některého dutého lidského (nebo i zvířecího) orgánu na povrch těla – takže tělesný odpad může být shromažďován v jednorázovém sáčku mimo tělo. Tomu se říká kolostomie. Během této operace mohou být odstraněny také lymfatické uzliny, které v sobě mají rakovinu.
Pokud máte virus lidské imunodeficience, může to ovlivnit léčbu rakoviny konečníku. Léčba rakoviny může dále poškodit již oslabené imunitní systémy pacientů, kteří mají virus lidské imunodeficience (HIV). Z tohoto důvodu jsou pacienti, kteří mají rakovinu konečníku a HIV, obvykle léčeni nižšími dávkami protinádorových léčiv a záření než pacienti, kteří nemají HIV.
A pár slov na závěr
Sponzorováno
Včasná detekce rakoviny konečníku je běžná, protože tyto nádory se vyvíjejí v části zažívacího traktu, které jsou lékaři schopni vidět a dosáhnout na něj. Příznaky časného stádia análního karcinomu často vyžadují, aby pacient navštívil svého lékaře (ale ne každý má příznaky). Více než polovina pacientů s rakovinou konečníku trpí rektálním krvácením, což je často první indikace onemocnění. Proto pokud se toto u vás objeví, jednejte. Na nic nečekejte.
Co si dále přečíst?
- Proktitida (zánět konečníku) – příznaky, příčiny a léčba
- Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku – jak na to?
Studie a zdroje článku
- The evolution of rectal cancer treatment: the journey to total neoadjuvant therapy and organ preservation Autoiři: Arthur Affleck IV, Marina Affi Koprowski
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rakovina, Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články