Sponzorováno

Dysgeuzie – přetrvávající kovová, slaná nebo nepříjemná chuť v ústech – příznaky, příčiny a léčba 4.59/5 (17)

Dysgeuzie - přetrvávající kovová, slaná nebo nepříjemná chuť v ústech - příznaky, příčiny a léčbaChuť a její role v požitku z jídla je něco, co mnozí z nás považují za samozřejmost. Porucha chuti však může mít negativní vliv na naši kvalitu života a výživu. Může to pro vás znamenat docela problém.

Příznaky dysgeuzie

Dysgeusie jazyka je porucha chuti, která se projevuje jako přetrvávající nepříjemný pocit v ústech. Lidé, u kterých dochází k narušení chuti, často uvádějí, že mají častou (či stále přetrvávající) žluklou, kovovou nebo slanou chuť v ústech. Tento stav je připisován fyziologickým změnám v těle, určitým chorobám, nedostatku vitamínů, lékům na předpis a léčbě rakoviny.

Příčiny dysgeuzie

Zde je několik příčin této poruchy chuti, které mohou pomoci vašemu zubnímu lékaři nebo lékaři identifikovat zdroj problému. Pokud problém vyřešíte, může se opět vrátit k potěšení z jídla.

Léky

Kovový pocit v ústech je snad nejčastější uváděnou poruchou chuti a často se připisuje užívání léků. Je známo, že více než 200 léků způsobuje tyto poruchy chuti, přesto je tento vedlejší účinek ve vývoji léčiv často přehlížen.

Léčba rakoviny

Dysgeusie se může objevit jako vedlejší účinek chemoterapie a ozařování. To je více než častý problém při léčbě rakoviny hlavy a krku, ačkoli to může se objevit s léčbou i jiného druhu rakoviny. Léčba rakoviny tak může narušovat schopnost dočasně nebo trvale chutnat nebo cítit jídlo. Lékaři by se měli těmito účinky zabývat, aby zabránili podvýživě a hubnutí.

Cukrovka

Dalším příkladem dysfunkce jazyka je u lidí s nediagnostikovaným diabetem, zejména v případech nástupu u dospělých nebo diabetes mellitus 2. typu. Udává se, že právě dysgeuzie může být časným příznakem nemoci. Vědci zjistili, že změněná chuť nebyla po celý den konstantní, takže ji lze připsat kolísání hladiny cukru v krvi a identifikovat ji jako prvotní klinické příznaky diabetu.

Sponzorováno

Jiné příčiny

Studie rovněž uznaly, že změny chuti mohou způsobit i další systémové zdravotní problémy, jako je nedostatek zinku, sucho v ústech a autoimunitní onemocnění. Jiné příčiny mohou být třeba stárnutí a fyziologické změny těla, jako je těhotenství a menopauza. Poranění hlavy a některé operace ucha, nosu a krku mohou toto také způsobit. Zubní problémy, jako je špatná ústní hygiena a extrakce zubu moudrosti, mohou také vést k dysgeuzii.

Léčba dysgeuzie

Léčba poruch chuti často zahrnuje řešení základního problému, pokud je to samozřejmě možné. Někdy se také stává, že se problém sám o sobě vyřeší. Pokud se však vyskytne v důsledku systémových problémů nebo používání nezbytných léků, může být porucha chuti zvládnuta nutriční, dietní a paliativní léčbou.

Abychom se vyhnuli nedostatečné výživě a nezdravým složkám pro zvýšení chuti, je důležité dietní poradenství o aromatických látkách a koření. Poradenství vysvětluje důležitost vyhýbání se další soli a cukru, které mohou zvyšovat rizika a přispívat k vysokému krevnímu tlaku.

V případě suchosti v ústech může váš zubař doporučit každodenní vypláchnutí úst nějakými přípravky. Sucho v ústech může způsobit poruchy chuti, ale také přispívá k zubnímu kazu v důsledku nedostatku slin. Vhodná ústní voda, která neobsahuje alkohol a pomáhá opravit každodenní poškození zubů, obnovuje přirozený vápník a opravuje oslabenou sklovinu, je fajn.

A konečně, je důležité dodržovat pravidelné zubní návštěvy pro preventivní orální zdravotní péči. Spolu s běžnou domácí péčí a zdravým životním stylem vám tato taktika může pomoci snížit stupeň dysgeusie – jídlo si pak konečně zase užijete.

Sponzorováno

A co vy? Jak s dysgeuzií bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem k tomuto tématu.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Dysgeuzie – přetrvávající kovová, slaná nebo nepříjemná chuť v ústech – příznaky, příčiny a léčba”

    1. Martin napsal:

      Mám disgeusii po covid 19. Mám pořád slanou chuť v puse. Jak bojuji jím zinek, infuze vitaminu C a doufám, že to přejde.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva