Sponzorováno

Mýty a fakta o himalájské soli – zázrak nebo jen drahý podfuk? 4.73/5 (11)

Výtah ze článku o himalájské soli

  • Mnoho lidí si myslí, že himalájská sůl je z nějakého důvodu extra zdravá (asi proto, že je krásná napohled).
  • Je však stejně zdravá, jako klasická sůl.
  • Sůl v jakékoliv formě je nezbytná pro naše zdraví. Obecně se doporučuje, abychom ve své stravě přijali přibližně 2 300 mg soli denně.
  • Minerální prvky jsou v růžové soli často zastoupeny v tak mizivém množství, že jejich účinek může být velmi malý nebo téměř mizivý.

Himalájská sůl je krásná že? Ale jak je to s účinky této soli na zdraví?

Himalájská sůl je krásná že? Ale jak je to s účinky této soli na zdraví?

Pokud patříte mezi skupinu lidí, kteří se alespoň ve zdravé míře zajímají o to, co posílají do svého organismu, mohl vás možná tento nadpis trochu vyděsit stejně jako nás. Ano, i my jsme usínali každý den s vědomím, jak moc děláme dobře pro svůj organismus, když jsme nahradili obyčejnou stolní bílou sůl, za zázrak přírody! Za přírodní poklad ze samého srdce Pakistánu. Nemusíte být ani příliš zdatný googlista, ale když si chcete najít nějaké informace o himalájské soli a jejích přínosech pro naše zdraví, internet vás přehltí nejrůznějšími články o super účincích této sloučeniny chloridu sodného s pár prvky minerálů a železa. Ano, máme máslo na hlavě. I my jsme se v minulosti v našich článcích věnovali tomuto zázraku a nechali se okouzlit sladkými řečičkami o jejich účincích. Ale řekli jsme si A DOST! A mrkneme se této růžové sloučenině NaCl pěkně na zoubek.

Tvrzení: Himalájská sůl měla velký význam už v historii

Možná jste si už při své pouti za hledáním pravdy přečtli, že himalájská sůl se těží v pákistánském Pandžábu. Pravdou taky je, že jde zřejmě o jednu z nejčistějších přírodních solí, která je dispozici na Zemi. Je naprosto nekontaminovaná a prostá všech znečišťujících látek, které se například už nacházejí v dnešních mořích, a tedy tím pádem i v mořské soli.

Himalájská růžová sůl se těží převážně v Khewrových solných dolech v Pákistánu, o kterých se říkalo, že byly objeveny snad samotným Alexandrem Velikým (samotný solný důl má bohatou historii a světelnou mešitu postavenou především ze solné skály). Co se týče samotné regionální soli, odhaduje se, že může být stará až 800 milionů let. Původním zdrojem těžby himalájské růžové soli je však Velká solná oblast Himalájí, kde se sůl dnes už netěží, ale přitahuje stovky návštěvníků každý rok.

Původní rodáci z oblasti Himaláje skutečně používali růžovou sůl jako konzervační prostředek pro ryby a jiné potraviny, které by se bez ní jinak rychle zkazily. Pokud jde o její léčebné účely, sůl byla také zmíněna v některých z nejstarších lékařských textů, včetně těch ze starověkého Egypta a Řecka, ale nešlo o specifickou himálajskou růžovou sůl, ale o sůl obecně.

Sečteno a podtrženo

Je pravda, že himálajská růžová sůl má velmi bohatou historii. Sůl, avšak obecně, byla používána po celá staletí v lékařské praxi. Nikde se však nepíše, že by byla užívána speciálně růžová, himalájská sůl.

Tvrzení: Himalájská růžová sůl je pro vás o moc lepší, než běžná stolní sůl

Ať zrovna vyznáváte jakýkoliv styl stravování, musíme si přiznat, že sůl v jakékoliv formě je nezbytná pro naše zdraví. Obecně se doporučuje, abychom ve své stravě přijali přibližně 2 300 mg soli denně. Požití správného množství soli je spojeno s buněčným zdravím, zdravím nervového systému, dobrým zažíváním a vylučováním toxinů.

Sponzorováno

Nicméně, v posledních letech se ve světě vytvořil téměř až kult vyznavačů účinků himalájské soli. Ten je bez váhání ochoten dát ruku do ohně, za její mnohdy až neuvěřitelné účinky, jako například, že léčí nespavost, pomůže vám zbavit se nadbytečných kilogramů a ještě vám oddálí stárnutí. Zní to opravdu velice lákavě. Vždyť kdo z nás by se v dnešní uspěchané době, plné toxických látek ať už ve vzduchu, vodě nebo kosmetice nechtěl spolehnout na nějaký ten malý zázrak, že ano. A tak jsme ochotni za malý balíček růžového zázraku zaplatit někdy i mnohonásobně více, než za obyčejnou běžnou bílou sůl. Zastánci himalájské růžové soli jako přírodního doplňku stravy naznačují, že minerály, které růžovou sůl oproti té bíle obohacují, nabízejí některé unikátní vlastnosti. Mezi ně patří především vápník, měď, železo, hořčík a draslík.

Stolní sůl je však jen samotný chlorid sodný. Někdy obsahuje i jód, který je do ní přidán během jodizačního procesu. Ostatní vytěžené soli obsahují stopové prvky nalezené v oblastech, ve kterých se těží. Ty mohou být podobné těm, které se vyskytují v himalájské růžové soli.
Protože přírodní soli obsahují stopové množství minerálů, nabízejí tak elektrolyty, které se v běžné stolní soli nenacházejí. Elektrolyty jsou důležité pro hydrataci a vyrovnávání hladin PH v našem těle. Proto je tedy nejčistší forma soli, za kterou je himalájská sůl považována asi obecně zdravější volba.

Pokud jde však o obsah minerálů, které se v růžové soli vyskytují a kterým jsou připisovány tyto mnohdy až zázračné účinky, tak tady už musíme být obezřetní. Množství stopových minerálů v himalájské soli je příliš malé na to, aby poskytlo měřitelný zdravotní přínos. Podle některých odborníků také fakt, že himalájská sůl neobsahuje jód, ji činí výživově méně hodnotnou.

Navíc, poslední výzkumy a sledování všech asi zhruba 84 minerálů, o nichž se předpokládalo, že jsou zastoupeny v himalájské růžové soli ukázalo, že užitečných pro lidský organismus je jich pouze asi 15 a některé z nich mohou být dokonce radioaktivní a toxické, jako je například uran.

Sečteno a podtrženo

Himalájská růžová sůl nepochybně obsahuje minerály, které při požití v určitých množstvích poskytují zdokumentované zdravotní přínosy. Nicméně množství himalájské růžové soli, kterou je třeba jíst, aby poskytovala jí připisované zázračné účinky, je diskutabilní. Minerální prvky jsou v růžové soli často zastoupeny v tak mizivém množství, že jejich účinek může být velmi malý nebo téměř mizivý. Vzhledem k tomu, že jsou minerály nezpracované, může to být růžová sůl v jistých ohledech asi lepší volba. Ale opatrní spotřebitelé by si měli být vědomi také toho, že stopové minerály nejsou vždy a za každých podmínek dobré pro naše tělo, záleží, v jaké kondici se aktuálně nacházíme.

Co říct závěrem?

Sponzorováno

Je jasné, že dnes už mediálně známá a u všech rádoby odborníků na výživu a nejrůznějších influencerů populární růžová sůl má nesporně své určité výhody. Ovšem to, co ji dělá ještě atraktivnější a jednoznačně to pomáhá kultu kolem ní a prodeji je její atraktivní růžový vzhled. Viděli jste už někdy pohromadě krystalky růžové soli? A vedle toho jen tu „obyčejnou“ bílou sůl? Ano, dnešní marketingový svět si s touto skutečností umí dostatečně pohrát a chce nám předložit něco, po čem se budeme moci utlouct. A po čem dnešní instagramem žijící generace lidí asi sáhne raději? Po misce obyčejného bílého prášku nebo krásně naaranžované růžové nádhery s možnými až zázračnými účinky? Odpovědět si asi můžete sami. My říkáme – Sůl nad zlato! A to ať už bílá nebo růžová, ale v přiměřeném množství. Protože, jak už se přesvědčil král Já I. v podání Jana Wericha, „bez soli to nebude nikdy ono“.

A co si ještě o soli přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva