Sponzorováno

Fyzické příznaky deprese – dokazují, že deprese nemusí být jen ve vaší hlavě 4.67/5 (12)

Ano, deprese i fyzicky bolí.

Ano, deprese i fyzicky bolí.

Často nás nenapadne, že deprese se dá spojovat i s fyzickou bolestí, ale výzkum ukazuje, že duševní nemoc může opravdu fyzicky bolet.

Deprese a fyzická bolest

Ano, deprese bolí. A zatímco my často párujeme tuto duševní nemoc pouze s emocionální bolestí, jako je smutek, pláč a pocity beznaděje, výzkum ukazuje, že deprese se může projevit i jako fyzická bolest.

I když často nepovažujeme depresi za fyzickou bolest, v některých kulturách k tomu přistupují jinak – zejména tam, kde je „tabu“ otevřeně hovořit o duševním zdraví. Například v čínských a korejských kulturách je deprese považována za mýtus. Pacienti, kteří si neuvědomují, že fyzická bolest může být příznakem psychické úzkosti, proto chodí k lékařům, aby léčili své fyzické symptomy místo řešení deprese a obecně psychických stavů.

Fyzické symptomy mohou signalizovat, kdy má depresivní období začít, nebo vás upozornit na to, zda se u vás může deprese vyskytnout. Fyzické příznaky tedy ukazují, že deprese je ve skutečnosti velmi reálná a může být škodlivá pro naše celkové zdraví. A to hodně škodlivá.

Zde je 8 nejčastějších fyzických symptomů deprese:

1. Únava nebo konzistentně nižší hladina energie

Únava je běžným fyzickým příznakem deprese. Opravdu ano. Příležitostně se všichni setkáváme s nižšími hladinami energie a ráno se můžeme cítit pomalí.

I když se často domníváme, že vyčerpání pramení ze stresu, ve skutečnosti deprese také může způsobit únavu. Na rozdíl od každodenní únavy však únava související s depresí může také způsobit problémy s koncentrací, pocity podrážděnosti a apatie.

Lékaři často poukazují na to, že depresivní jedinci často mají nekvalitní spánek, což znamená, že se pak cítí pomalí i po delším spánku.

Protože mnoho fyzických nemocí, jako jsou infekce a viry, může také způsobit únavu, může být náročné rozpoznat, zda vyčerpání souvisí s depresí. Je ale jeden způsob: pravidelná, každodenní únava je známkou této duševní nemoci, a dále i jiné přidružené příznaky, jako je smutek, pocit beznaděje a anhedonie (nedostatek potěšení z každodenních činností), mohou být také přítomny, když jste v depresi. Tak na to pozor.

2. Snížená tolerance bolesti (tedy vše více tak nějak bolí)

Máte někdy pocit, že jsou vaše nervy jako v plamenech a přesto nemůžete najít žádný fyzický důvod pro vaši bolest? Jak se ukazuje, deprese a bolest často chodí spolu ruku v ruce.

Jedna studie z roku 2015 ukázala korelaci u lidí, kteří trpí depresí a snížila se u nich tolerance bolesti. A další studie z roku 2010 ukázala, že bolest má větší dopad na osoby, které trpí depresí.

Tyto dva symptomy nemají úplně jasný vztah příčina-následek, ale je důležité je hodnotit společně, zejména pokud lékař doporučuje užívání nějakých léků. Některé léky mohou nejen pomoci zmírnit deprese, ale mohou také působit jako analgetikum, bojující proti bolesti.

3. Bolesti zad či bolesti svalů

Ráno se můžete cítit v pohodě, ale jakmile jste práci, vaše záda začnou bolet. Může to být stres, nebo to může být i deprese. I když jsou tyto bolesti často spojovány se špatným držením těla nebo zraněním, mohou být bolesti zad také příznakem psychického stresu.

Výzkumná studie z roku 2017 zjistila u 1 013 kanadských vysokoškolských studentů přímou souvislost mezi depresí a bolestmi zad.

Psychologové a psychiatři dlouho věřili, že emocionální problémy mohou způsobit chronické bolesti a další různé bolesti, ale specifika se stále zkoumají, jako je souvislost mezi depresí a zánětlivou odpovědí těla.

Novější studie naznačují, že zánět v těle může mít něco společného s neurony v našem mozku. Předpokládá se, že zánět může narušit mozkové signály, a proto může mít roli v depresi (zdroj zde).

4. Bolesti hlavy

Téměř každý z nás zažívá občas příležitostné bolesti hlavy. Jsou tak běžné, že je často nebereme jako něco vážného. Stresové pracovní situace, jako je například konflikt s kolegou nebo zaměstnancem či šéfem, mohou tyto bolesti hlavy opravdu vyvolat.

Vaše bolest hlavy však nemusí být vždy vyvolána stresem. Pokud zaznamenáte pravidelnou a každodenní bolest hlavy, mohlo by to být příznakem deprese.

Sponzorováno

Na rozdíl od nesnesitelných migrenózních bolestí hlavy, bolesti hlavy spojené s depresí nemusí nutně narušit fungování jedince. Při depresi jsou bolesti hlavy pacienty popisovány jako „tahové bolesti hlavy“ – můžete prý cítit takový mírný pulzující pocit, zejména kolem obočí. Na tyto bolesti hlavy pomáhají volně prodejné léky proti bolesti, problém však je v tom, že obvykle se tyto bolesti objevují pravidelně a dlouhodobě. A prášky nechcete brát dlouhodobě.

Bolesti hlavy však nejsou jedinou známkou případné deprese. Lidé s depresí často zažívají další příznaky, jako je smutek, pocity podrážděnosti a snížené energie.

5. Oční problémy nebo horšící se zrak

Svět vypadá rozmazaně? Ano, deprese může způsobit, že svět vypadá jakoby šedě a bezútěšně, jedna studie z roku 2010 však naznačuje, že tento problém s duševním zdravím může ve skutečnosti reálně negativně ovlivnit zrak člověka.

V této studii s 80 lidmi měli depresivní jedinci potíže vidět rozdíly mezi černou a bílou – tedy hůře vnímali kontrast. Tento problém s vnímáním kontrastu může vysvětlovat, proč může deprese způsobit, že svět vidíte jakoby v mlze.

6. Bolesti v žaludku nebo obecně problémy v oblasti břicha

Ten zvláštní nebo bolavý pocit v žaludku je jednou z nejznámějších známek deprese. Když se však v břichu objeví křeče, je až příliš snadné to označit jako bolest z plynatosti nebo jako menstruační bolesti.

Bolest, která se zhoršuje, zejména při stresu, může být známkou deprese. Ve skutečnosti vědci naznačují, že žaludeční potíže jako křeče, nadýmání a nevolnost může být známkou špatného duševního zdraví (menší výzkum na toto téma zde). Podle těchto výzkumníků z Harvardu může deprese způsobit (nebo být výsledkem) zaníceného trávicího systému, přičemž bolest je snadno zaměněna za nemoci, jako je zánětlivé onemocnění střev nebo syndrom dráždivého tračníku.

Lékaři a vědci někdy označují střevo jako „druhý mozek“, protože našli velmi silné spojení mezi zdravím střeva a duševní pohodou. Naše trávící systémy jsou plné dobrých bakterií a pokud existuje nerovnováha u těchto dobrých bakterií, mohou se objevit příznaky úzkosti a deprese.

Konzumace vyvážené stravy a užívání probiotik může zlepšit zdraví střev, což může také ve finále zlepšit náladu (je ale v tomto směru zapotřebí dalšího výzkumu).

7. Trávicí problémy nebo nepravidelné střevní pohyby

To tak trochu souvisí s předchozím bodem. Trávicí problémy, jako je zácpa a průjem, mohou být trapné a nepříjemné. Opět je snadné předpokládat, že střevní diskomfort pramení z fyzického onemocnění, například způsobené otravou jídlem nebo nějakými gastrointestinálními viry.

Ale tak to být vůbec nemusí – emoce, jako je smutek, úzkost a depresivní stavy smutku, mohou narušit naše trávení. Jedna studie z roku 2011 naznačuje souvislost mezi úzkostí, depresí a gastrointestinální bolestí.

Zamyšlení: Bolest je jen jiný způsob, jakým váš mozek komunikuje

Pokud cítíte nepříjemné pocity, jako je smutek, hněv a nebo dokonce deprese, mohlo by to způsobit, že se pocity projeví i jinak než jen špatnou náladou. Deprese jednou z nejčastějších duševních nemocí, která každoročně postihuje miliony a miliony lidí na celém světě.

Deprese může být způsobena řadou faktorů, jako je genetika, vystavení stresu v dětském věku či chemie mozku. Lidé s depresí často potřebují odbornou pomoc, jako je psychoterapie a někdy i léky, aby se plně zotavili.

Takže pokud se domníváte, že tyto fyzické příznaky mohou být něco jiného než malé problémy v těle, požádejte o vyšetření na depresi a úzkost. Tímto způsobem vás může lékař odkázat na správná místa, kde dostanete tolik potřebnou pomoc.

A co si dále o depresi přečíst?

VIDEO: Děti u obrazovek? Mají deprese a úzkosti, mění se jim procesy v mozku, říká Stránský

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva