Sponzorováno

Cvičení po pití alkoholu? Je to ok, nebo se něco může stát? 4.55/5 (11)

Jak moc alkohol ovlivňuje naše tělo, když chceme cvičit?

Jak moc alkohol ovlivňuje naše tělo, když chceme cvičit?

Některé věci jednoduše jdou tak nějak dohromady: máslo a vánočka, špagety a sýr, rajčata a olivový olej. Pokud jde ale o jednu konkrétní dvojici, lidé si obecně nejsou moc jisti, zda jsou kompatibilní: cvičení a alkohol.

Moc se vám tato kombinace nezdá? Toto „kombo“ se objevuje častěji, než byste možná čekali. Je tedy v pořádku navštívit posilovnu po několika drincích? V tomto článku se na tuto problematiku podíváme.

Co se děje s vaším tělem, když pijete alkohol

První věc: Když pijete alkoholický nápoj, zahajujete tím sérii fyziologických změn ve vašem těle. Jakmile alkohol spolknete, jde do žaludku a vstřebává se do tenkého střeva. Pak cestuje po celém krevním řečišti, ovlivňuje hlavní části vašeho mozku, syntézu bílkovin, hormony a další věci v těle.

Mnoho lidí si je vědomo účinků alkoholu, jako jsou návaly horka, zhoršení úsudku a koordinace a gastrointestinální problémy. Co si lidé méně uvědomují, je reálné ovlivnění kardiovaskulárního systému. Alkohol může způsobit vysoký krevní tlak a chronické těžké pití alkoholu může vést i k srdečnímu selhání.

Míra, s jakou se vyskytují všechny krátkodobé fyziologické události, však závisí na mnoha faktorech, včetně pohlaví, váze, na tom, kolik jste vypili a čeho, a na dalších faktorech.

Co se však stane, když se pokoušíte cvičit, když jste pod vlivem?

Potenciální nevýhody pití při cvičení

Nejzářivějším zjevným problémem s pitím a cvičením je samozřejmě narušená koordinace, rovnováha a úsudek.

Alkohol má tendenci zhoršovat koordinaci a ovlivňovat chemii mozku (ano, dokonce i po jednom drinku). To znamená, že byste mohli vážně zranit nejen sebe, ale i ty osoby, které jsou kolem vás – a to i když si myslíte, že se cítíte dobře.

Pokud se stále cítíte slabí a mírně opilí, je nejlepší odpočívat namísto zahájení tréninku. Upřímně, takový trénink s alkoholem v krvi nebude ani kvalitní, ani se po něm nebudete cítit dobře.

A další věc. Alkohol je diuretikum, takže zvyšuje vaši potřebu močit. V kombinaci s pocením při tréninku se můžete snadno stát dehydratovaní. Dehydratace a svalová únava jsou nejčastějšími výsledky nočních party. Existují samozřejmě, jiná, vážnější rizika, jako je arytmie srdce, ale to je častější v případě silného pití nebo chronického pití alkoholu.

Alkohol také pracuje jak sedativum, což znamená, že vás zpomaluje. Vaše reakční doba, síla, vytrvalost a aerobní kapacita budou pravděpodobně trpět, takže vaše cvičení nebude jen potenciálně méně než optimální – bude pro vás nebezpečné.

Pamatujte, že účinky alkoholu nejsou okamžité. Nemusíte cítit bzučení v hlavě nebo dokonce opití, dokud se nedostanete do pozdější fáze tréninku – to opět zvyšuje riziko zranění.

Sami uvažte kdy ano, a kdy ne

Jen proto, že pijete alkohol, to neznamená, že musíte automaticky přeskočit trénink. Jen se prostě se ujistěte, že jste se zotavili po náročnější noci, než budete makat na svém těle. I když se cítíte dobře, je důležité, abyste se před cvičením ujistili, že jste dobře hydratovaní, abyste tak předešli svalovým křečím nebo pomíjení.

Sponzorováno

Alkohol má velký vliv na tělo, takže je nejlepší se tomu vyhnout, pokud na druhý den chcete být na svém fyzickém vrcholu.

Co dělat, když chcete pít, ale nechcete vynechat trénink

Odborníci souhlasí že cvičení s alkoholem není skvělý nápad. Ale pokud chcete pít a také cvičit, máme pro vás několik chytrých rad:

  • Udělejte co možná největší pauzu mezi pitím a cvičením. Prvním krokem je počkat.
  • Pijte tuny tekutin a cvičte chvíli. Dalším krokem je hydratace, následovaná hydratací a zakončením větší hydratací.
  • Nikdo se nechce zranit během tréninku, takže je důležité, abyste si před tréninkem své tělo procvičili.
  • Snězte nějaké jídlo před pitím alkoholu. Jídlo může zpomalit vstřebávání alkoholu.

Pointa: Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je přeskočit trénink. Ne, není to ideální, ale budete na tom lépe, než když budete makat s alkoholem v krvi. To vašemu tělu moc neprospěje.

Vliv alkoholu na sportovní výkon

Alkohol může podstatně ovlivnit váš sportovní výkon, protože ovlivňuje tělo během cvičení. Dělá to několika způsoby:

Alkohol vás dehydruje

Je to proto, že se jedná o diuretikum, což znamená, že vaše ledviny produkují více moči. Proto pití příliš mnoho alkoholu může vést k dehydrataci. Cvičení brzy po pití alkoholu může způsobit dehydrataci ještě horší, protože se potíte i během cvičení. Dehydratace vede neomylně ke snížení výkonu. Musíte být dobře hydratováni, když budete cvičit, abyste udrželi tok krve v těle, což je nezbytné pro přenášení kyslíku a živin do svalů, čímž se maximalizuje výkon.

Alkohol může zasahovat do způsobu, jakým vaše tělo vyrábí energii

Alkohol se rozkládá v játrech. Když rozkládají alkohol, všechny ostatní funkce jater jsou sekundární – a jedna taková omezená funkce je produkce glukózy – a my potřebujeme glukózu pro energii. Pokud vaše játra nevytvářejí dostatek glukózy, budete se cítit unaveni.

Alkohol zpomaluje nervy, které přenášejí zprávy v těle

To způsobuje ten uvolněný pocit. Tento účinek může nějakou dobu trvat, než se tělo alkoholu zbaví. Proto během cvičení můžete být pomalejší.

Podívejme se ještě na další negativní účinky alkoholu na zdraví

Přírůstek hmotnosti

Alkohol má vysoký obsah kalorií: sedm kalorií na gram, téměř tolik, jako čistý tuk. Kromě toho po několika nápojích můžete být v pokušení jíst potraviny s vysokým obsahem kalorií, které budou bránit vašemu úsilí a pokroku co se hubnutí týče.

Špatný růst svalů

Alkohol může narušit vzorce spánku. Růstové hormony se uvolňují během hlubokého spánku. Proto může narušený spánek z alkoholu vést ke zpomalení svalového růstu.

Pomalé hojení po zranění

Alkohol způsobuje zpomalení procesu regenerace. A to nechcete.

Sponzorováno

A jaké máte zkušenosti se cvičením s alkoholem v krvi vy? Budeme rádi za komentáře k tomuto tématu.

Co si o alkoholu ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva