Sponzorováno

Jak správně a dietně upravit maso 4.71/5 (7)

Jak správně a dietně upravit masoKdyž držíte dietu, je dobré vědět, jak maso co nejlépe upravit. Mělo by totiž mít co nejvyšší nutriční hodnotu, naopak ale co nejméně kalorií. Jaká úprava masa je tedy nejvhodnější?

Vaření v páře

Dietní a velmi vhodný způsob úpravy masa nejen ve chvílích, kdy hubnete. Vaření v páře není časově náročné. Pokud si pořídíte elektrický parní hrnec, stačí jen naskládat potřebné suroviny a práci vykoná za vás. Maso je chutné, zcela bez tuku, který se nepřidává, má malou kalorickou, zato vysokou nutriční hodnotu. Minerály v něm zůstanou zachovány, na rozdíl od klasického vaření. Navíc můžete dohromady vařit i přílohu či zeleninu, která je v parní úpravě velmi chutná a křupavá.

Klasické vaření

Také vařené maso je velmi dietní, ale je třeba počítat s tím, že v něm nezůstanou zachovány všechny cenné látky, neb část jich přejde do vývaru. Výhodou ale je, že si zároveň můžete připravit i velmi chutnou polévku. Pozor ale na to, že do vývaru se z masa dostávají puriny, které se v těle oxidují na kyselinu močovou. Pokud bychom té měly v těle příliš, hrozí dna. Proto masové vývary nejsou ideální pro denní konzumaci. Dobrou zprávou pro vařené maso ale je, že z něj naopak purinů při vaření ubude.

Dušení

Další dietní úprava masa, která však ne každému chutná. Nepoužívá se tuk, dusí se na vodě, a tak chuť může být mdlá a nevýrazná. Jde však o jeden z velmi šetrných přístupů k přípravě masa, navíc při této úpravě dochází k minimálním ztrátám živin. Má to i další výhodu – pokud je maso správně udušené, je měkké a bývá šťavnaté. Chce to jen trochu cviku, abychom našli tu správnou míru.

Sponzorováno

Pečení

Velmi oblíbený způsob přípravy masa. Pokud ale hubnete, je třeba péct bez tuku, podlévat jen vodou, případně péct ve fóliích. Pozor na to, aby se při pečení maso nepřipálilo, protože to není nejen dietní, ale už vůbec ne zdravé. Držíte-li dietu, je mnohem vhodnější maso vařit, nejlépe v páře. Pečení je navíc vhodnější pro tučnější maso, které stejně během diety vynecháváte.

Grilování

Při dietě můžete maso i grilovat, ale je třeba dát pozor na to, jak to děláte. Především – maso by mělo být libové a nemělo by se připálit. Vědci totiž prokázali, že v černých, spálených částech grilovaného masa, se nachází separát PhIP, který může způsobit rakovinu, stejně jako další karcinogenní látky – heterocyklické aminy (HCAs) a polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs). Ty zvyšují riziko rakoviny některých orgánů – prostaty, tlustého střeva, žaludku, ale i prsou. Ohrožují také játra či kůži.

Černou vrstvu odstraňte!

Dříve, než grilované maso sníte, odstraňte černou vrstvu, pokud se na něm objeví. Ta v sobě může mít karcinogenní látky. Pozor na připálené potraviny, které obsahují škroby, například brambory či obiloviny. Tvoří se v nich totiž toxický akrylamid.

A co vy? Jak si maso připravujete vy?

Co si dále o mase přečíst?

VIDEO: Jak správně připravit maso na pánvi

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva