Obsah článku
Krásné bílé zuby jsou snem snad každé ženy i muže. Jenže do dražšího bělení u zubaře se každému jít nechce. Co tedy můžeme proto, aby zuby byly bílé, udělat doma?
Stačí se podívat na nějaký hollywoodský film, anebo projít obálky módních časopisů. Všude na vás vykouknou herečky a modelky nejen s dokonalou postavou, ale především s bezchybným bílým úsměvem. Tím nás jen utvrzují v tom, že mít krásné čistě bílé zuby je ideál krásy, ke kterému bychom se měli co nejvíce přiblížit.
Pamatujte – zářivě bílé zuby běžné nejsou
Jenže podle zubařů není zcela bílá zubní sklovina ani přirozená a běžná, ani normální. Většinou totiž odpovídá odstínu očního bělma, které zářivě bílé rozhodně není. Odstín zubů máme navíc vrozený, a tak pokud ke krásným zubům nemáme předpoklady, bude o to náročnější je získat. Existuje však řada věcí a faktorů, které našim zubům mohou ublížit, ale také řada fíglů, jak barvu našeho chrupu vylepšit.
3 hlavní věci, které škodí zubům
Jsou to tyto:
1. Pozor na některé nápoje
Někdy se říká, že jste to, co jíte. U zubů ale často platí, že jste to, co pijete. Některé nápoje, pokud si je dopřáváme pravidelně, totiž barvě zubů nejen, že neprospívají, ale zanechají na nich nevábné stopy. Mezi ty hlavní patří káva, černý čaj, některé perlivé nápoje, jako např. Coca-Cola, mrkvový džus, z alkoholu pak především červené víno. Na zubech zanechávají zažloutlé skvrny a na kráse chrupu rozhodně nepřidají.
Američtí experti nedávno zjistili, že pohromou pro zuby je i bílé víno. Kyseliny v něm obsažené totiž vážně narušují zubní sklovinu, a tak umožní barvivům z dalších nápojů či potravin mnohem hlubší průnik do zubů. Tím kazí jejich vzhled i barvu.
2. Škodí i některé potraviny
Pěkné jednolité barvě zubů však neprospívá ani konzumace některých potravin. Pokud nemůžete žít bez borůvek, vašemu chrupu se to rozhodně líbit nebude. Podobně na tom budete také tehdy, milujete-li maliny, ostružiny, anebo červenou řepu.
Co říká babská rada? Barvivo z borůvek a červeného ovoce odstraníme citrónovou šťávou, kterou zuby natřeme. Ale pozor – rada už neuvádí, že kyseliny z něj mohou zubní sklovinu poškodit a poleptat. S citronem proto velmi opatrně.
3. Nepřítelem jsou cigarety
Další velkým nepřítelem krásných zubů jsou cigarety. Nikotin totiž na zubech zanechává nepěkné žluté skvrny, a také podle nich můžete kuřáka poznat už zdálky. Problém je ale v tom, že nepomůže ani drahé bělení zubů. Pokud si totiž cigarety neodepřete, skvrny se na zubech budou tvořit znovu a znovu.
Co říká babská rada? Zuby obarvené nikotinem budou opět bílé, pokud si je jednou týdně vyčistíme solí (opatrně, jemně!).
Co dělat pro bílé zuby
A přidáme i několik zajímavých rad pro bílé zuby:
Sponzorováno
- Musíte se vyhnout či výrazně omezit již zmíněným rizikovým nápojům a potravinám. Případně si po jejich konzumaci důkladně vyčistit zuby.
- Můžete vyzkoušet bělící zubní pasty. Ty většinou obrousí povrch zubu a pomáhají navrátit původní barvu. Účinnější a dražší verze pak obsahují malé množství peroxidu. Bělící pasty by se však neměly používat dlouhodobě, mohou totiž zubní sklovinu poškodit.
- Po jídle a pití žvýkat. Pořiďte si zásobu žvýkaček a dopřejte si jednu vždy po jídle, anebo po nápojích a potravinách, které zuby barví. Žvýkačky pomáhají produkovat více slin, a tak chrup omývají.
- Dopřejte si jahody. Zatímco borůvky zuby barví, jahody dělají pravý opak. Obsahují totiž enzym, který je přirozeně bělí. Nesmíte je ale jíst, nýbrž rozmačkat na kaši, zuby jimi potřít, nechat pár minut působit, a pak umýt a vyčistit je pastou. Jahodovou kaši můžete také smíchat s trochou jedlé sody a zuby potírat. Toto originální bělení bychom však neměli provádět častěji než jednou až dvakrát za měsíc, jinak by kyseliny obsažené v jahodách mohly zuby poničit.
- Zkuste další ovoce a zeleninu. Nejsou to jen jahody, které svědčí bílým zubům, ale také jablka, hrušky, celer, květák, okurky, nebo mrkev. V tomto případě pomáhá jejich konzumace. Zvyšují produkci slin, které v interakci s vlákninou obsaženou v těchto potravinách přirozeně čistí zuby a likvidují bakterie.
A co dál? No ještě několik věcí zde je:
Čistěte zuby alespoň dvakrát denně (ideálně třikrát)
Pokud doufáte, že si udržíte své zuby zářivě bílé, jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, je udržovat dobrou ústní hygienu. Pravidelné mytí zubů (a používání zubní nitě) zabrání nahromadění bakterií, které může vést k zánětu dásní a špatnému stavu zubů. Doporučuje se, abyste kartáčkem myli zuby alespoň dvakrát denně, ale je dobré si vyčistit zuby ihned po jídle odstranit všechny potraviny a zbytky po pití, které mohou poškodit zuby.
Pijte vodu, ne sladké nápoje, ty vašim zubu velmi ubližují!
Nezapomeňte navštívit svého zubaře každých šest měsíců
I když existuje několik důvodů, proč byste měli dvakrát za rok navštívit svého zubního lékaře, je to nutností pro každého, kdo se snaží získat jasnější, bělejší úsměv. Lékař vám zuby zkontroluje a dá vám doporučení, pokud s nimi stále tak nějak bojujete. Především dobrý zdravotní stav ústní dutiny je nejdůležitějším faktorem, jak udržet váš úsměv krásný.
Sponzorováno
A co vy? Co děláte, nebo neděláte pro to, abyste měli přirozeně bílé zuby? Budeme moc rádi za vaše tipy.
Co si dále o bílých zubech přečíst?
- Bělení a čištění zubů kurkumou – proč a jak na to?
- TOP 10 babských rad na bílé zuby – jak na jejich bělení?
- Kokosový olej na zuby – na bělení i čištění
- TOP bylinky pro péči o zuby
- Jak na žluté zuby u dětí? Jak je zlepšit?
Studie a zdroje článku
- Tooth Whitening: What We Now Know Autor: Clifton M. Carey, BA, MS, PhD, Professor
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články