Obsah článku
Diskuze na téma látkové pleny vs. pleny papírové (a není jich např. na internetu málo) bývají a jsou velmi vášnivé. Zastánci plen papírových bojují jako lvi(ce) za své právo je používat a nechtějí ani za nic slyšet o tom, že by na nich mohlo být něco pochybného, nebo že by se měl konat opět „návrat do středověku“. Je to přeci takový fantastický výdobytek našeho moderního „life-stylu“ a navíc jsou tak skvělé pro miminko. Ano, v mnoha ohledech to je opravdu přínosný vynález. Ale jak je to opravdu? Jak je to s tím, co už není na první pohled vidět? Každý má právo na volbu, ale měla by to být volba informovaná.
Hlavními argumenty bývají v těchto diskuzích 1) ekologie, 2) zdraví, 3) finance a 4) pohodlnost. Když zastáncům obou táborů dojdou argumenty, začne se obvykle argumentovat zdravým rozumem, fanatismem apod. Pokusíme se ponechat vášně stranou a podívat se na tyto aspekty podrobněji.
Ekologie
Když se vám narodí dítě, Váš život je najednou po všech stránkách zcela naruby. Najednou si nemůžete odskočit na kafčo s kamarádkou (nebo na jedno s kamarády), do kina, nebo vlastně kamkoliv, kdykoliv se Vám zachce tak jako dřív. Ten malinký uzlíček s velkýma očima se dožaduje Vaší pozornosti po většinu dne a často i noci, takže spánkový dluh neustále narůstá a najednou jste zoufale unavení, vlastně unavenější než kdykoliv před tím a v tu chvíli to poslední, na co myslíte, je enviromentální dopad Vašeho počínání. Po několika probdělých nocích je celkem pochopitelné, že se Vám nechce na svých bedrech nést obavy o osud této planety.
Zranitelnosti rodičů a jejich rozpoložení (a to hlavně v případě rodičů prvorozených dětí) si však jsou dobře vědomé velké nadnárodní firmy propagující „to nejlepší“ pro jejich potomky. Konec konců mají celé týmy expertů, jak nejlépe oslovit a zaujmout. Firmy vyrábějící papírové plenky samozřejmě nejsou vyjímkou – rodiče malých miminek jsou totiž velmi dobří zákazníci. Krásné idylické reklamy v televizi a úhledné brožurky Vás chytře přesvědčují, proč byste si měli koupit právě tu nebo onu značku. Tyto společnosti jdou dokonce tak daleko, že se Vás pokusí přesvědčit o tom, že užívání papírových plenek je z ekologického hlediska vlastně celkem nezávadné – ano, mají na to i vědecké studie – a to celkem přesvědčivé studie – pokud je budete číst, nezapomeňte se však podívat, kdo tyto studie sponzoruje a které aspekty užívání plen jsou do nich opravdu zahrnuty. A pak je také dobré si položit otázku, proč vůbec ty studie mají – že by existovala obava o ztrátu zákazníků a menší profit?
Každopádně se zde mimo jiné dozvíte, že jak papírové tak látkové pleny spotřebovávají energii, vodu a suroviny, avšak vzhledem k veškerým lidským aktivitám to představuje poměrně zanedbatelnou část. Při srovnávání látkových a papírových plenek se zde zdůrazňuje fakt, že se látkové pleny musejí prát, takže tím pádem nejsou ve všech ohledech tou nejekologičtější variantou. Klíčovými slovy zde jsou slova „ve všech ohledech“. Ano, látkové pleny se musí prát. Velmi oblíbený (a pádný) argument zastánců plen papírových. (A ne, nemusí se žehlit – většina ani žehlit nejde…). Ovšem zde se rádo zapomíná na to, že plena prochází určitým výrobním procesem, a když doslouží musí se s ní taky něco udělat.
Nezávislá studie propočítala tyto náklady tak, aby byly porovnatelné (zdroj Women’s Environment Network) na jedno dítě na rok a výsledky vypadají následovně:
- Spotřeba energie: 2532 MJ pleny látkové / 8900 MJ pleny papírové
- Spotřeba vody: 12,4 m3 pleny látkové / 28 m3 pleny papírové
- Neobnovitelné materiály: 25 kg pleny látkové / 208 kg pleny papírové
- Vyprodukovaný domácí odpad: 4 kg pleny látkové / 240 kg pleny papírové
Řečeno jinak, papírové pleny potřebují 3,5 více energie, vyprodukují 2,3 více odpadních vod a na jejich výrobu se spotřebuje 8,3 krát více materiálu. Ale hlavně představují 90 krát více odpadu, který zabere 30 krát více místa. Vezmeme-li např., že průměrné miminko potřebuje asi 6 papírových plen (pravděpodobně ale více) každý den po dobu 2,5 let, jsme na 5 475 plenkách. Většina plenek jde do směsného odpadu, který se vyváží na skládky – a co jsou skládky je téma na jiný článek. Každopádně plastik a chemikálie v papírových plenkách na těchto skládkách zůstanou až 500 let, než se úplně rozloží a to je už celkem slušné dědictví pro příští generace.
A ještě k tomu praní – látkové plenky není vhodné prát běžnými komerčními pracími prostředky, které jsou velmi agresivní a mohou způsobovat alergické reakce. Navíc často obsahují látky zatěžující vody a životní prostředí. Plenky se perou při 60 stupních (nižší spotřeba energie) a mohou se prát s jiným běžným prádlem.
Zdraví
Objevují se argumenty – a to např. i mezi pediatry – že papírové plenky jsou zdravější, protože zadeček zůstává v suchu a miminko není opruzené. Zde je třeba hned na úvod říci, že látkové pleny nejsou variantou pro rodiče, které nechtějí své děti pravidelně přebalovat a pochvalují si, že s papírovými vydrží třeba jen na 3-4 plenkách denně.
Opruzení a plenková dermatitida jsou bohužel problémem u nemála kojenců. Nicméně studie prokázaly, že typ plenky nemá na tyto problémy zásadní vliv (za předpokladu dostatečně častého přebalování – u obou variant!) (a tzv. pocit sucha se dá zajistit různými způsoby i v případě plenek látkových…). Potenciálním opravdovým zdravotním problémem, který různé studie naznačují, se však týká především chlapečků. Ukázalo se totiž, že se uvnitř jednorázových plenek přehřívají varlátka, což potenciálně může představovat jeden z důvodů stále klesající kvality semene u mužů a stále častějšího výskytu rakoviny varlat. Dalším vážnějším zdravotním argumentem je fakt, že byla v papírových plenách objevena, byť v nepatrném množství, nebezpečná toxická chemikálie tributylcín.
Sponzorováno
Látkové pleny neobsahují žádné chemikálie a jsou vyráběny z nealergizujících, většinou přírodních materiálů a proto pro mnohé z nás představují součást přirozené péče o miminko.
Finance a pohodlí
Neposledním důvodem pro volbu plenek látkových bývají finance. Klasické jednoduché látkovky přijdou samozřejmě levněji než poměrně drahé plenky papírové a svůj účel také splní více než dobře. Nicméně u látkových plen existuje celá škála variant a někteří nezapomínají podotknout, že se pak mnohdy „za ekologické cítění skrývá prachsprostá záliba v luxusu a barvičkách“ (citace z webu). Na zálibě v barvách a v kvalitních materiálech však není nic špatného, nehledě na to, že dražší plenky obvykle bývají i z ekologičtějších materiálů (bambus, biobavlna) než je bavlna konvenční. Takže záleží na obsahu Vaší peněženky a Vašich preferencích. Látkové plenky se v tomto ohledu dají přirovnat k oblečení – můžete nakupovat v second-handech a dědit po známých nebo můžete nakupovat v luxusních buticích v centru města anebo to může být něco mezi tím.
Argumentem proti látkovým plenám však mnohdy bývá otázka pohodlí, protože představují relativně více práce pro maminky (nebo tatínky), tedy časté praní a počáteční vyšší investice. Maminky bývají unavené a nevyspalé a nechtějí ani slyšet o tom, že by měly mít ještě více práce. A látkové pleny v podání předchozích generací představují hodiny vyvařování a žehlení. To je však minulost. Moderní plenky vyperete na 60 stupňů a jejich pověšení Vám zabere méně času, než nákup jednorázovek v samoobsluze. A na žehlení zapomeňte… Navíc, pro maminky, které mají obavy z “likvidování” následků pokakání máme dobrou zprávu – existuje tzv. separační papír, kde se tuhá část stolice zachytí a vy ji prostě jen (i s papírem) spláchnete do záchodu (žádné zapáchající odpadky za dveřmi…)
V zájmu objektivity je třeba říci, že látkové plenky představují práci navíc a určité nepohodlí a to zejména např. na cestách, kdy není dostupná pračka. I kdybyste jich měli dost, kdo chce cestovat s pytlem špinavých smradlavých plen… a prát se stejně musí minimálně jednou za 3 dny. V tu chvíli je tedy velmi na místě argument pohodlí plenek papírových – pro tyto případy však existují z ekologického hlediska velmi přijatelné plenky papírové (z neběleného papíru s menším množstvím plastu a absorpčních gelů), jen nějak nejsou bohužel dostupné v běžné obchodní síti…
Počáteční investice do látkových plenek se může zdát poměrně vysoká. Doporučujeme vyzkoušet postupně různé typy – každé mamince (a tatínkovi) vyhovuje něco trochu jiného. Na internetu existují již i různé bazárky, kde můžete např. vyzkoušet plenky z druhé ruky. Trochu však „hrozí“, že testování plenek “propadnete” a budete chtít testovat každou novinku… Ale teď vážně, s látkovými plenami byste měli v konečném součtu značně ušetřit a zvláště tehdy, pokud plenky využije i další sourozenec.
Moderní látkové plenky
A to nejlepší na konec. Látkové pleny jsou i zábava. Na trhu již dávno nejsou k dostání pouze klasické varianty v bílé barvě… Existuje i spousta “rozkošných modýlků”…
Plenky se vyrábějí většinou z přírodních materiálů ve froté, flanelové nebo sametové úpravě. Vyrábějí se i z moderních mikrovláken, které vynikají savostí a oním “pocitem sucha”. Plenkové systémy lze v zásadě rozdělit do dvou hlavních skupin. První skupina je pro pohodlné – skvělé i pro ty, kteří přecházejí z jednorázovek, pro tatínky, kteří sice přebalují, ale nechtějí o tom moc přemýšlet nebo do terénu, kde nejsou pro přebalování ideální podmínky. Sem patří tzv. plenky AIO (all-in-one, tedy “vše v jednom”, také se jim říká 2v1) a plenky kapsové. AIO plenky, jak název napovídá, se používají obdobně jako jednorázovky, s tím rozdílem, že je po použití nevyhodíte, ale vyperete. Plenky kapsové jsou pružnější variantou. Je to plenka se svrchními nepropustnými kalhotkami a vnitřní vrstvou, které spolu tvoří “kapsu”, kterou podle potřeby naplníte savým jádrem (jedním nebo více), což mohou být různé vkládací plínečky nebo i klasické čtvercovky či nastříhaný starý ručník. Nevýhodou AIO je, že dlouho schnou. Naopak výhodou kapsovek je jejich rychlé schnutí.
Druhá skupina je varianta skládající se ze dvou částí – plenky, která saje a svrchních nepropustných kalhotek. Plenky existují v mnoha různých podobách: klasické skládací, zavazovací a moderní tvarované jednovelikostní (se systémem úpravy velikosti) nebo vícevelikostní. Savost plenek může být podle potřeby zvýšena pomocí různých vkládacích plíneček. (Místo pro zvýšení savosti je jiné pro ležící a chodící miminka, pro holčičky a kluky.) Na plenku se nasazují nepropustné kalhotky. Kalhotky se vyrábějí z polyuretanovou vrstvou, která nepropouští, ale je prodyšná. Kalhotky si také můžete pořídit vlněné nebo fleecové. Kalhotky se nemusí po každém použití prát, ale je vhodné je mezi přebalováními střídat a nechat provětrat.
Abychom to shrnuli – proč tedy používat látkové plenky? Je to ekologické, je to šetrné vůči Vašemu miminku, ušetříte (možná) a nebudete se u přebalování nudit. Užijte si to!
Další info
Nejen o látkových plenkách se můžete dále dočíst i na britských stránkách organizace WEN (Women’s Environmental Network), která se zabývá ekologickými a zdravotními otázkami především z pohledu žen. Do agendy této organizace spadá například i každoroční kampaň za rozšíření látkových plen TOP (www.wen.org.uk).
A co si dále o látkových plenách přečíst?
VIDEO: Látkové plenky – proč látkovat, základní rozdělení + naše výbavička pro novorozence
VIDEO: Vyzkoušejte látkové pleny (krátký film UNIPA)
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekologie, Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články