Sponzorováno

Ani o Vánocích nejím ryby. Má to vliv na zdraví? 4.71/5 (7)

Nejíte ryby? O hodně přicházíte.

Nejíte ryby? O hodně přicházíte.

Podle odhadů u nás vůbec nejí 13,5 % dětí a 3 % dospělých ryby. A to ani na Vánoce. Další desítky procent jich pak konzumují jen malé množství ryb. Jenže díky tomu chybí tělu důležité látky, především omega-3 mastné kyseliny.

Je to vyloženě nezdravé, pokud nejíte ryby?

Právě o tom bude tento článek.

O tom, že ryby jsou zdravé, nikdo nepochybuje. Jenže zdaleka ne každému chutnají, a tak je z jídelníčku vynechává. Druhým důvodem, proč někteří ryby moc nejedí, je jejich vyšší cena. Někdo si je dopřeje alespoň na Vánoce, jiný hledá, čím je nahradit i na štědrovečerní tabuli. A tak se vedle bramborového salátu objevují řízky a další smažené pochoutky, jako je sýr, celer, případně stále oblíbenější vinná klobása.

Jezte ryby, nejlépe mořské

Jenže vynechat ryby zcela ze svého jídelníčku rozhodně není dobré. Ryby jsou totiž nenahraditelným zdrojem omega-3 mastných kyselin, ale i řady minerálů a vitaminů. Pokud si doma pravidelně dopřáváte rybí prsty a hranolky, a teď si lebedíte, jak jíte zdravě, musíme vás zklamat. Jde spíše o kalorickou bombu než o zdravý pokrm. A navíc – pokud do těla chcete dostat vyšší množství omega-3 mastných kyselin, musíte si dopřát kvalitní (a tučnější) ryby mořské.

Nejvíce omega-3 mastných kyselin najdete v tuňákovi a makrele, dostatek jich má i sleď, losos, sardinky či platýs. Ze sladkovodních ryb jich má nejvíce úhoř, sumec a pstruh.

Na co jsou dobré omega-3 mastné kyseliny?

  • Chrání naše srdce a cévy, jsou tedy výbornou prevencí nemocí srdce a cév. Pomáhají ochraňovat i před infarktem a cévní mozkovou příhodou, protože jsou schopné bránit tvorbě krevních sraženin.
  • Mají protizánětlivý efekt a pomáhají i u autoimunitních onemocnění, např. u Crohnovy choroby a roztroušené sklerózy.
  • Působí jako prevence rakoviny tlustého střeva a prsu.
  • Příznivé účinky mají na kožní choroby, jako je lupénka.
  • U dětí podporují rozvoj mozkové tkáně, ale také udržení pozornosti a koncentrace.

Ryby: Dietní a plné vitaminů

Výhodou ryb je, že jsou lehce stravitelné, dietní, a proto jsou vhodným doplňkem jídelníčku i při hubnutí. Jsou bohatým zdrojem vitaminů A, B a D a minerálních látek, především jódu a v neposlední řadě i zinku. Jód potřebujeme pro správnou funkci štítné žlázy. Zinek posiluje imunitu, urychluje hojení ran, u mužů podporuje tvorbu testosteronu i kvalitu spermií.

Sponzorováno

V čem vynikají jednotlivé druhy ryb

Podívejte se na náš malý přehled:

  • Sardinky jsou velmi dobrým zdrojem dobře využitelného vápníku. Dopřát si je můžete i v konzervě.
  • Treska je výborným zdrojem jódu.
  • Tresčí játra obsahují vyšší množství vitaminů A a D, doporučují se jíst 1× za 14 dní.
  • Losos je dobrým zdrojem vitaminů B a D, ale i selenu a draslíku.
  • Také kapr obsahuje nepostradatelné vitaminy B a D.
  • Skvělým zdrojem zinku jsou mořské plody, zvláště ústřice.

Když tělu chybí omega-3

Když ryby vůbec nejíte, tělo to pozná. Důležité kyseliny, vitaminy a minerály se vám nemusí dařit tělu dodat běžnou stravou. A tak na nedostatek omega-3 mastných kyselin může organismus reagovat únavou, špatnou pamětí, změnami nálady, suchou kůží, srdečními problémy a depresí. Dobrou možností, jak se potížím vyhnout, je dodat tělu dostatek toho, po čem touží, pomocí doplňků stravy. U dospělých i u dětí.

Druhá strana mince – názor z druhé strany

Rádi se díváme na věci z obou stran. Požádali jsme proto o názor jednoho zarputilého vegetariána. A tady je.

Nepropadejte panice. Lidé, kteří žijí v částech světa, kde není k dispozici mnoho ryb, ale kteří jedí ořechy a semena, jsou z tohoto pohledu v pohodě – i vy můžete získat zmíněné živiny z jiných zdrojů.

Konkrétně, ryby obsahují omega-3 a vitamín D. Omega-3, které jsou esenciálními mastnými kyselinami, které naše těla nemohou produkovat a musí pocházet z naší stravy, pomáhají kontrolovat náladu a pomáhají předcházet problémům mozku, jako je Alzheimerova choroba. Jsou také protizánětlivé, a proto pracují na ochraně proti srdečním onemocněním. Omega 3 můžete přijmout třeba z vlašských ořechů, lněných semen, chia semen nebo doplňků stravy. Vitamín D – který reguluje náladu, únavu, podporuje zdraví kostí a podporuje i váš imunitní systém – lze ho nalézt také ve žloutcích a obohacených potravinách, jako je mléko. Nebo se hodně opalujte :)

Sponzorováno

A co vy? Jíte ryby?

A co si dále o rybách přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva