Obsah článku
Kupovat kvalitní dětskou obuv je důležité. Většina dětí se totiž rodí se zdravýma nohama, avšak při nástupu do školy jich má třetina nohy poškozené. Za vše může nevhodná obuv. Poradíme vám, jak správně vybírat.
Se zdravými nohama se rodí 99 % dětí. Jenže vlivem nevhodné a nekvalitní obuvi má již v první třídě 30 % dětí poškozené nohy! Na vině je především to, že spousta rodičů dá přednost levným botám z tržnice před kvalitní a dražší obuví, nebo schovávají boty po sourozencích či kupují boty nošené. Také nevíte, jak vybrat správně dětskou obuv, abyste potomkům nechtěně neublížila? Přinášíme vám rady, jak na to.
1. Správná velikost
Dětská noha roste poměrně rychle a většinou skokově. Proto menší děti potřebuji zhruba 2 až 3 velikosti bot za rok. Je to díky tomu, že noha u malých dětí vyroste zhruba o 15 až 18 mm za rok, u větších dětí 8 až 12 mm. A protože malé dítě nedokáže říct či odhadnout, zda je mu bota malá (děti mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku), tak krátkou botu neodhadne.
Proto je třeba velikost nohy pravidelně měřit a kontrolovat velikost bot – u nejmenších dětí jednou měsíčně. Nadměrek u nově koupených bot by měl být 1 až 1,5 cm. Tato rezerva je nutná, aby noha mohla plynule růst a prsty měly dostatek prostoru i při došlapu při chůzi.
Vycházejíc ze zkušeností s prodejem obuvi vám doporučujeme přidat následující rezervy:
- domácí obuv – 0,7 – 0,9 cm
- přechodná / celoroční obuv – 1 – 1,2 cm
- letní obuv – 1 – 1,2 cm
- zimní obuv – 1,2 – 1,5 cm
Jak měřit dětskou nohu
Nohy je třeba měřit vždy ve stoje, při došlapu. Nemáte-li k dispozici speciální měrku, můžete nohu obkreslit tužkou na papír a poté změřit, a to opakovat i u druhé nohy – každý máme jednu část těla mírně odlišnou, a tak i velikost nohou se může mírně lišit.
Při zkoušení obuvi se nedoporučuje dříve oblíbený způsob – zjistit hmatem, kde má dítě palec. Je to z toho důvodu, že děti prsty instinktivně ohýbají, a to vede ke koupi krátké – malé obuvi.
2. Tvar boty a materiál
Kvalitní dětská bota by měla být vyrobena z kvalitních materiálů (pravá kůže, textil), měla by být měkká, prodyšná, ohebná, z materiálu, který se umí noze přizpůsobit. Pro děti jsou nevhodné obuvi z koženky, plastu, poromeru ad. Bota by měla mít dostatečně prostornou špičku, její šířka by měla být úměrná šířce nohy dítěte – pokud má úzkou nohu, je nevhodné kupovat širší střihy bot. Šířka boty bývá u řady výrobců značena písmeny:
- E – velmi štíhlé chodidlo
- F – štíhlé
- G – středně široké
- H – široké chodidlo
Důležitý je i kvalitní a pevný opatek, u nejmenších dětí by měla být samozřejmostí kotníčková obuv.
Tip od Rehabilitace.info:
Kvalitní bota pro malé děti by měla být ohebná v místě, kde jsou prstní klouby – měla by jít s nohou. Velmi důležitá je hmotnost – u dětských bot by měla být co nejmenší. Malé dítě totiž udělá 18 až 20 tisíc kroků za den!
Sponzorováno
3. Nošené boty a obuv z tržnic
Více než 50 % trhu zaplavuje obuv z Asie, která je však pro děti zpravidla nevhodná. Většina této obuvi totiž nesplňuje ani základní hygienické a ortopedické požadavky. Boty bývají často zdravotně závadné, nekvalitní, z nevyhovujících (dokonce i karcinogenních) materiálů a díky tomu deformují dětské nohy.
Nošené boty nejsou vhodné – každé dítě jinak chodí, má je různě prošlápnuté či sešlápnuté, navíc se dětská noha hodně potí. Zdravá noha dítěte, které nosí boty po někom, se tak může rychle deformovat.
Rehabilitace.info doporučuje:
Pokud chcete mít jistotu, že kupujete kvalitní a zdravotně nezávadnou obuv, můžete si vybrat z široké nabídky bot s certifikátem. U nás je nejznámější Žirafa, kterou uděluje Česká obuvnická a kožedělná asociace a značí obuv, která splnila stanovená kritéria. Poznáte ji snadno – podle visačky s obrázkem žirafy.
To ale zdaleka neznamená, že byste měli přestat kupovat kvalitní světové značky, které mají místní certifikáty a jsou doporučovány pediatry a ortopedy v zahraničí.
Oblíbené značky maminek
Zeptali jsme se maminek, jaké boty dětem kupují a přinášíme přehled nejoblíbenějších značek (podle abecedy)
- České boty: Essi, Fare, Santé
- Zahraniční boty: Ecco, Elephanten, Geox, Primigi, Richter, Superfit
A na co ještě pamatovat?
Pamatujte také na následující věci:
- Špatně vybraná velikost obuvi neznamená pouze to, že jsou boty pro dítě malé na délku, ale i na šířku. Nejsou tedz vhodné ani příliš široké nebo špičaté boty. Špička bot by měla být zakulacená a dostatečně prostorná pro prsty. Vyhnete se tím u dítěte takovým možným deformacím, jako např. vbočený palec, vybočený malíček, kladívkové prsty a podobně.
- Přírodní kůže velmi dobře dýchá, což zabraňuje nadměrnému pocení a tím pádem i vzniku plísňových onemocnění nohou. Je důležité, aby byla nejen vrchní, vnější část, ale i vnitřní stélka bot z přírodní kůže. Tento materiál je pro dětské boty fajn.
- Ohebná podrážka pro zdravou chůzi – v období prvních kroků je velmi důležité, abychom dítěti obuli pouze takové boty, které mají nejblíže k chození naboso (tzv. Barefoot boty). V tomto období se posiluje svalstvo na chodidlech a kolem kotníku. Svaly na zadních lýtkách pracují výlučně ve stoji na špičkách – v botách s tvrdou podrážkou to dítě nedokáže. Toto je velmi důležité pro zdravý a přirozený vývin nožiček.
A co vy? Jak při výběru dětských botiček postupujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále o dětských botách přečíst?
VIDEO: Jak vybrat dětem boty? Základní rady, jak neudělat chybu
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Oblečení a zdraví
Přečtěte si také naše další články