Sponzorováno

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus či lví hříva) a zdraví – jaké má účinky a benefity 4.78/5 (23)

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) a zdraví – jaké má účinky a benefity

Co je Korálovec vlastně zač

Korálovec ježatý je velmi vzácná, jedlá houba, kterou také někdy najdeme pod názvy opičí či starcova hlava nebo také lví hříva. Tato houba, která se řadí do skupiny dřevokazných hub, roste na podzim na dřevu listnatých stromů, a to zejména buků a dubů. Nicméně, než vyrazíte do lesa s košíkem, hned po přečtení následujících řádků, musíme s politováním oznámit, že tato velmi výjimečná houba u nás roste jen velmi zřídka.

Navíc, je u nás navržena k zákonné ochraně. Ve větším měřítku se pak pěstuje v Číně a Japonsku, ale také v Severní Americe. Právě prášek ze sušených plodnic využívali indiáni v Severní Americe na ošetření ran a zastavení krvácení. Přesto, že v Asii se tato houba využívá medicínsky už po staletí, na Západě získává na popularitě až v posledních desetiletích, protože až teď vědci začínají postupně objevovat její nesporné výhody. Svůj název u nás pravděpodobně získala také díky svému vzhledu – nápadně připomíná sněhobílý ježatý mořský korál. Pokud máte to štěstí a v lese na ni narazíte, určitě vás na první pohled svým vzhledem zaujme. Pokud také ochutnáte její měkkou a šťavnatou dužinu, poznáte její nezaměnitelnou chuť s jemným křenovým nádechem. Nicméně u nás se Korálovec na kmenech padlých, listnatých stromů objevuje skutečně velmi výjimečně. Jeho umělé pěstování je však velice náročné a v Evropě s ním bylo započato až v posledním desetiletí.

Trocha historie a Korálovec v Tradiční Čínské Medicíně

Přestože znalosti o využití pozitivních účinků hub v medicíně jsou hlavně na Západě ještě v plenkách, již v roce 450 př.nl řecký lékař (a dědeček moderní medicíny) Hippokrates identifikoval houby jako silně protizánětlivé. Někteří badatelé se domnívají, že naše nekompletní znalosti vycházejí z respektu k této skupině živoucích organismů. Vyžaduje to skutečně velkou znalost identifikace hub, protože ačkoliv jedna houba může být velmi chutná a zdraví přínosná, druhá může být naproti tomu smrtelně jedovatá. Nicméně zdá se, že tradiční východní kultury jsou v tomto zkoumání daleko, daleko před námi. Zvlášť hojně je Korálovec využíván právě v Tradiční Čínské Medicíně. Zde ho čínští léčitelé využívají na pomoc při trávení, posilování sleziny, odstranění horkosti, různých zánětů, využívají jej na posilování a pročišťování organismu (uklidnění ducha), ale také při léčbě bolesti žaludku a břicha, pocitů tlaku a rozpínání v oblasti žaludku, nechutenství, což podle západní medicíny odpovídá některým stavům zánětu žaludku a střev.

Korálovec je bohatým zdrojem polysacharidů, díky kterým pozitivně působí na regeneraci sliznice a optimalizuje epitel trávicího traktu. Často se kombinuje s různými bylinkami a oleji, aby zamezil pálení žáhy a omezil projevy gastritidy, žaludečních vředů a zánětu žaludeční sliznice. Zároveň funguje jako spolehlivá prevence před následky příliš tučné stravy a trávicích potíží spojených se stresem, a také chrání slinivku, kterou poškozuje konzumace jednoduchých cukrů.

Čínští terapeuti ho s dobrými výsledky podávají také na zlepšení zažívacích obtíží a únavy pacientům s nádorovým onemocněním při léčbě chemoterapií.

Vlevo mladý Korálovec. Vpravo řez Korálovcem.

Vlevo mladý Korálovec. Vpravo řez Korálovcem.

Korálovec a jeho přínos pro mozek

Stručně řečeno, Korálovec je znám svými účinky na centrální nervový systém. Přestože tato vzácná houba má mnoho přínosů pro zdraví, nejvíce je zkoumána v souvislosti s tím, jak ovlivňuje mozek. Vědci totiž přišli na to, že extrakt z korálovce aktivizuje tvorbu nervového růstového faktoru, který podporuje regeneraci mozkového tkaniva, což je důležité především pro nemocné trpící Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou nebo stařeckou demencí. Ve studiích bylo zjištěno, že polysacharidy obsažené v těchto houbách jsou výrazně neuroprotektivní (má ochranný vliv na nervovou soustavu).

Korálovec však také chrání před stresem, zlepšuje neurózy a zpomaluje průběh některých neurodegenerativních onemocnění. U jedinců užívajících tento extrakt se totiž zlepšil růst neuritů (dlouhých výběžků neuronu). Zatímco schopnost neuroprotekce této houby je důležitá, schopnost regenerace je ještě lepší. Jedna studie zjistila, že užívání takzvané lví houby pomáhá regenerovat neurony při poranění periferního nervu (opětovné spojení vazeb mezi mozkem a míchou). Z tohoto důvodu může tedy Korálovec výrazně přispívat ke zlepšení stavu Parkinsonovy choroby.

Zlepšuje paměť a soustředění

Velmi výrazné účinky hraje Korálovec také v roli prevence. Díky jeho pravidelnému užívání se zlepšuje naše schopnost soustředění stejně jako naše paměť.

Výzkum ukazuje, že Korálovec pomáhá zlepšovat pozornost stimulací nervového růstového faktoru (NGF). NGF je neuropeptid, který pomáhá regulovat růst, udržování, proliferaci a přežití neuronů nebo nervových buněk. Tyto neurony jsou jako poslové, posílají a zpracovávají informace z mozku do zbytku těla. Tento výzkum také ukazuje, že může pomoci zlepšit fotografickou a krátkodobou paměť.

Jiná studie z roku 2009 zjistila, že Korálovec byl účinný při zlepšování kognitivních funkcí u osob s mírným poškozením kognitivních funkcí (po dobu nejméně 4 týdnů). Studie také zjistila, že houba funguje nejlépe, když se užívá nepřetržitě.

Snižuje deprese a úzkost

Úzkost a deprese jsou v současné době dvě nejběžnější duševní nemoci. Přestože se ukazuje, že velký vliv na depresi nebo úzkost má nedostatek vitamínu B12, zjistilo se také, že velkým pomocníkem může být právě užívání Korálovce.

Sponzorováno

Tato houba má pravděpodobně vliv na autonomní nervový systém, protože má schopnost stimulovat nervový růstový faktor. To je část nervového systému, která reguluje automatické procesy, jako je dýchání.

Jedna část tohoto systému je sympatický nervový systém, který se aktivuje zejména při stresu. Při depresi a úzkosti, je sympatický nervový systém mobilizován a parasymaptický nervový systém (který řídí například imunitní funkce, trávení, budování a opravy tkání) naopak utlumen. Nervový růstový faktor může pomoci zlepšit rovnováhu autonomního nervového systému a snížit depresi a úzkost.
(Poznámka: Toto je pravděpodobně jen jeden z faktorů, které napomáhají zlepšení duševního stavu, ale je třeba ještě dalšího zkoumání.)

Korálovec zlepšuje celkový duševní stav a navozuje svěžest a vitalitu

Je velmi prospěšný proti nespavosti, nejrůznějším neurózám, úzkostným stavům nebo proti nepříjemným projevům menopauzy. Jeho pravidelné užívání celkově harmonizuje celý náš organismus a zklidňuje naši mysl.

Korálovec a imunitní systém

Antioxidanty jsou jedním ze způsobů, jak bojovat proti oxidačnímu stresu a zánětu, které způsobují onemocnění. Jedna studie ukazuje, že Korálovec má 4. nejvyšší koncentraci antioxidantů ze všech hub. Studie z roku 2015 potvrdila, že Korálovec může snížit zánětlivé procesy uvnitř tukové tkáně. Celkově má užívání Korálovce velmi pozitivní vliv na náš imunitní systém. A to také díky přítomnosti již zmiňovaných polysacharidů, které provázejí člověka již po tisíce let. A v tom právě tkví jejich účinek pro zdraví našeho imunitního systému. Celkově působí Korálovec jako vzpruha pro náš komplexní imunitní systém a tělo se díky němu dostane opět do harmonického stavu. Užívání Korálovce totiž zvyšuje aktivitu našeho imunitního systému.

V jednom výzkumu bylo prokázáno, že užití Korálovce podpořilo antibakteriální imunitní reakci, když byl podáván myším infikovaným salmonelou. Tyto myši žily 3krát déle v porovnání s těmi, které houbu neužívaly. To může být způsobeno příznivou změnou ve střevních bakteriích, které stimulují imunitní náš systém.

Další účinky Korálovce ježatého

Lví hříva neboli Korálovec je dobře znám jako houba podporující mozek, ale existují i další výhody, které tato léčivá houba může poskytnout. Tyto dodatečné přínosy pro zdraví spolu s podporou kognitivních funkcí dělají z této vzácné houby úžasnou potravinu a mnoho farmaceutických firem ji nyní nabízí ve formě vitamínového doplňku.

Bojuje s rakovinou – Korálovec je také aktivní proti některým rakovinným buňkám a studie naznačují, že to dělá bez toxického vlivu na pacienta. (V této oblasti je však zapotřebí dalšího výzkumu.) Japonští vědci však již zveřejnili výsledky svého výzkumu, které tvrdí, že houbou podpořený imunitní systém zabraňuje nádoru v jeho růstu. A pokud se také Korálovec podává v době, kdy pacienti podstupují chemoterapii, metastázy mohou být silně redukovány. Kromě toho Korálovec potlačuje negativní účinky chemoterapie.

Podporuje zdraví srdce – Pravidelné užívání „lví hřívy“ může také zlepšit poměr dobrého ke špatnému cholesterolu. To také ukazuje, že tato houba může snížit triglyceridy v krevním řečišti, které mohou snižovat riziko srdečních onemocnění.

Má Korálovec nějaká rizika?

Prozatím nebyly při užívání této houby objeveny žádné vedlejší účinky nebo zjištěna toxicita a je obecně považována za bezpečnou. Není však neobvyklé, že houby způsobují alergické reakce, jako jsou kožní vyrážky nebo potíže s dýcháním. Vždy se poraďte se svým lékařem před užíváním doplňku Korálovce a to obzvláště, pokud máte alergie na jiné houby.

Jak užívat Korálovec ježatý

Pokud se vám přeci jen poštěstí a na Korálovce v lese narazíte, můžete ji využít jako jiné houby. Je to skvělá náhrada za maso díky své masité struktuře a předpokládá se, že přijme chuť toho, co s ní vaříte. Na Západě je však stále poměrně nová, takže ji pravděpodobně nenajdete anu ve svém místním obchodě s potravinami. Asijský trh ji může mít k dispozici lokálně.

Čerstvý Korálovec se dá takto připravovat na pánvi.

Čerstvý Korálovec se dá takto připravovat na pánvi.

Pokud ale nechcete vyzkoušet čerstvou lví hřívu, zvažte použití sušené houby v čaji. Alternativně můžete zkusit tobolku, tinkturu nebo extrakt ze lví hřívy. Za léčivé části houby jsou využívány všechny její části. Jak už bylo zmíněno, houba obsahuje nejen důležité antioxidanty a polysarcharidy, ale také draslík, zinek, železo, selen, fosfor, glukany, aminokyseliny, bílkoviny a další důležité látky. Některé složky korálovce, zvané erinaciny mají dokonce charakter opiátů a využívají se k tlumení bolesti.

Jako vždy, doplnění i těch nejlepších suplementů do stravy „neopraví“ naši celkovou špatnou stravu, ale může to být skvělý přirozený způsob, jak o něco zlepšit náš zdravotní stav.

A co vy? Máte s Korálovcem nějaké zkušenosti? Podělte se se čtenáři v komentářích.

A co si dále o houbách z pohledu zdraví přečíst?

VIDEO: Hericium erinaceus korálovec ježatý

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Korálovec ježatý (Hericium erinaceus či lví hříva) a zdraví – jaké má účinky a benefity”

  1. Čenda napsal:

    Skvělý článek, dnes jsem našel korálovce, jdu ho jíst

Zanechat komentář ke článku

Zpráva