Sponzorováno

Rýmovník a zdraví – jaké má účinky a co byste o něm měli vědět? 4.9/5 (164)

  • Rýmovník je populární bylina, která je často používána jako přírodní léčba pro posílení imunitního systému a prevenci nachlazení a chřipky. Účinky rýmovníku jsou stále předmětem výzkumu, ale některé studie naznačují následující potenciální výhody a účinky.
  • Rýmovník je známý svými imunostimulačními vlastnostmi a může pomoci zvýšit produkci bílých krvinek, které bojují proti infekcím.
  • Některé studie naznačují, že užívání rýmovníku může snížit délku a závažnost příznaků nachlazení, zejména pokud se užívá při prvních příznacích onemocnění.
  • Existuje několik důkazů naznačujících, že rýmovník může také pomoci snížit riziko onemocnění chřipkou, pokud se užívá pravidelně.
  • Rýmovník obsahuje antioxidanty, které mohou chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály.
  • Některé studie naznačují, že rýmovník může také pomoci zrychlit hojení ran a snížit zánět.

Rýmovník a zdraví - jaké má účinky a co byste o něm měli vědět?Latinsky: Plectranthus amboinicus, jinak zván také Eukalyptus mexický, Kubánské oregano, Molice nebo Moud. V angličtině ji najdete pod názvy Mexican nebo Indian mint, často také Indian Borage. V poslední době asi už není mnoho těch, kteří by o účincích této zajímavé rostlinky nevěděli, protože rýmovník se v poslední době těší docela velké oblibě.

Původ rýmovníku

Rýmovník patří k teplomilným rostlinám z čeledi hluchavkovité. Existuje několik druhů a variací (asi 350) této rostlinky, avšak původním domovem rýmovníku je velmi pravděpodobně Austrálie. Ale vyskytuje se také v subsaharské Africe, jižní Asii, na Madagaskaru nebo ostrovech Pacifiku.

Vzhled rýmovníku

Tuto vytrvalou léčivku poznáte podle dužnaté, sukulentovité skladby těla, je šťavnatá a má silný, ale přesto křehký stonek. Listy jsou po okrajích zoubkovité a na povrchu mají jemné chloupky, což může vzbuzovat dojem, že jsou plyšové. Když je promnete mezi prsty, ucítíte výraznou vůni, připomínající právě oregano. K nejlepším z těchto asi 350 různých druhů pak patří rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus) nebo rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus). Ty se dají výborně využít například při nachlazení. Druh Plectranthus argentatus, původem z Austrálie svojí chutí i vůní připomíná spíše kafr s dozvukem meduňky lékařské.

Pěstování je v pohodě

Velkou výhodou rýmovníku je to, že péče o něj není až tolik náročná. Rýmovník roste skoro sám. Dařit se mu bude dobře na světlém místě, ideálně poblíž okna. Se zálivkou to není třeba přehánět, je lepší nechat půdu před dalším zaléváním trochu vyschnout. Pokud se rýmovníku nedaří, poznáme podle těchto znaků:

  • Stonky jsou tenké a dlouhé: rostlina je umístěna na příliš tmavém stanovišti a vyžaduje více světla
  • Hnědé tečky na listech: rostlina je přelitá a je třeba ubrat zálivku
  • Zaschlé okraje listů, popř. žlutohnědé fleky: rostlinu spálilo přímé slunce

Pokud si chcete rostlinu namnožit, i to je celkem snadné. Stačí uštípnout kousek stonku, na kterém je alespoň jeden list a vložit do sklenice s vodou nebo přímo do půdy. Pozor si dejte však na přemrznutí, protože rýmovník je velmi citlivý na mráz.

Využití a účinky rýmovníku

Přesto, že se u nás o všech báječných výhodách rýmovníku dozvídáme více až v posledních letech, tak v Tradiční Čínské Medicíně (TČM) má velké využití už po staletí. Je využíván také v Ayurvédě (k léčbě střevních parazitů) a nebo přírodním léčitelství. Rýmovník je bylina bohatá na vitamíny, minerály a další živiny podporující zdravý život. Jeho zdravotní přínosy jsou nevyčíslitelné.

Nachlazení a rýma

Jakmile na sobě ucítíme první příznaky nachlazení, můžeme snadno využít rýmovník jako první pomoc tak, že rozemneme v prstech několik listů rýmovníku a inhalujeme. Je také možné šťávu z rozlomeného listu jemně natřít pod nos, popřípadě rozdrcené listy zabalit do kapesníku a nosit při sobě. Rýmovník můžeme také vložit do proplachové konvičky při proplachování nosu. Do teplé vody vložíme 2 rozdrcené listy rýmovníku a necháme 30 minut louhovat. Před proplachem nálev přecedíme přes jemné sítko, přidáme odměrku soli a volitelně také kapku tea tree oleje. Největší účinky má však v syrovém stavu, takže je možné list jednoduše rozkousat a sníst.

Při bolestech v krku lze opět zkonzumovat list z rýmovníku, nebo kloktat studeným macerátem (1 list podrtíme a necháme asi hodinu macerovat ve studené vodě).

Doporučuje se také, aby astmatici, popř. lidé s alergiemi pěstovali rýmovník přímo v ložnici, protože má schopnost uvolňování dýchacích cest. Dalším a velmi častým způsobem užívání rýmovníku je čaj z rýmovníku. Stačí vložit jeden až tři čerstvé lístky do šálku horké vody a nechat louhovat přibližně 3 minuty. Pro podporu účinků tohoto čaje je vhodné pít jej ještě teplý. Rýmovníkový čaj dobře funguje také při astmatu, stejně jako při žaludečních obtížích a vysokém krevním tlaku.

Zázračné účinky rýmovníku vycházejí z esenciálního oleje, který obsahuje například thymol, carvacrol a camphor (kafr) a další látky. Thymol a carvacrol používali již starověcí Egypťané při konzervaci mumií, mají oba totiž prokázané antibakteriální a antimykotické účinky. Thymol je také součástí mnoha zubních past, ústních vod, prostředků proti kašli, pastilek proti bolesti v krku.

Nejen, že rostlina rýmovníku funguje jako malá domácí aromaterapie, v okně na parapetu navíc odpuzuje mouchy a komáry.

Zdraví kůže

Rýmovník využijeme dobře také na drobná poranění, jako jsou oděrky, štípance a popáleniny. Zklidňuje rovněž bolest a urychluje proces hojení. Může výrazně zlepšit i kožní stavy jako je ekzém, lupénka, mykózu na kůži nebo obecně podráždění kůže. Extrahované esenciální oleje z rýmovníku mohou být pravidelně používány při péči o pleť a pokožku hlavy bez lupů.

Sponzorováno

Tip: Rýmovník lze velmi dobře využít například i po holení, kdy je kůže zarudlá a tvoří se na ní pupínky. Stačí vymačkanou šťávou potřít postižené místo.

Je bohatý na Omega-6 mastné kyseliny

Rýmovník obsahuje významné množství kyseliny omega-6. Spolu s omega-3 mastnými kyselinami hrají omega-6 mastné kyseliny klíčovou roli ve fungování mozku, potřebné jsou pro normální růst a vývoj.

Výborný je také pro sportovce nebo pro ty, kteří mají nadměrně namáhané klouby. Je totiž účinný při léčbě artritidy, právě jeho bohatství mastných kyselin pomáhá při snižování bolesti způsobené artritidou. Podávání rýmovníku mělo vliv na zánět při revmatoidní artritidě. Zmírňoval progresi artritidy a měl antiedematozní účinnost. Současné podávání rýmovníku může zvýšit účinnost nesteroidních antirevmatik či omezit jejich použití.

Je bohatý na vitamín A a C

Nejenže rýmovník obsahuje velké množství minerálů, ale je také bohatý na vitamín A a karotenoidy, které podporují dobrý zrak. Má také velké množství vitamínu C, který je známý svými antioxidačními vlastnostmi.

Snižuje horečku

Rýmovník obsahuje cholin, který stimuluje žlázy, které produkují pot a chladí tělo. Tato funkce chlazení snižuje horečku a působí při chřipce a nachlazení. Pravidelná konzumace listů rýmovníku může posílit váš imunitní systém tím, že zabrání tvorbě bakterií a dalších patogenů ve vašem těle.

Léčí dýchací problémy

Výše uvedené vlastnosti chlazení mohou pomoci léčit bolest v krku, problémy s přetížením organismu, zlepšují astma a bronchitidu. Mezi jeho účinky patří také redukce hlenu a odstranění hlenu z dýchacích cest, čímž se pročistí dutiny.

Vzhledem k rostoucímu znečištění ovzduší se často vyskytují respirační choroby u každého jedince. Pravidelná konzumace listů rýmovníku pomáhá tyto respirační choroby výrazně zlepšit.

Zlepšuje zdraví ledvin

Rýmovník je diuretikum. Takže se používá k odstranění přebytečné tekutiny z těla, což má za následek odplavení škodlivých toxinů, přebytečné soli a vody tím, že stimuluje močení. To pomáhá při léčbě ledvin a lymfatického systému.

Benefity rýmovníku pro ženy

Ženy určitě potěší informace, že rýmovník má také moc zlepšovat menstruační bolesti, bolesti při porodu nebo bolesti hlavy. V Indii a v některých částech Indonésie se bylina podává kojícím matkám na podporu tvorby mateřského mléka.

Uvolňuje stres a úzkost

Rýmovník má také sedativní účinky. Obsahuje totiž niacin nebo kyselinu nikotinovou, která má pozitivní účinky na úzkost, stres a nervozitu. Může také zlepšit vaši případnou melancholii. Používá se také k prevenci a léčbě svalové degenerace.
Vysoký krevní tlak, srdeční infarkty a rakovina v některých případech jsou často výsledkem hypertenze a stresu, který dokáže snížit právě pravidelné užívání rýmovníku.

Léčí problémy s trávením

Rýmovník podporuje trávení a zlepšuje bolesti žaludku, jako je gastritida nebo syndrom dráždivého tračníku. Hojně využíván bývá také při léčbě zánětu prostaty.

Využití rýmovníku v kuchyni

Rýmovník je právě pro svoje aromatické vlastnosti využíván také při přípravě nejrůznějších pokrmů, ačkoliv u nás možná prozatím není v kuchyni tak rozšířený. Avšak například ve Vietnamu je Oregáno kubánské součástí receptů na mušlovou polévku Lẩu Nghêu Húng Chanh nebo spíše „Hot pot“ s rybími knedlíčky (z nožovce), silken tofu, s rajčaty, fenyklem, citronovou trávou, bazalkou thajskou, koriandrem mexickým, koprem vonným a neptůnií vodní.

My si v našich končinách však můžeme připravit sirup z rýmovníku:

RECEPT NA SIRUP Z RÝMOVNÍKU (připravený za studena)

Do velkých sklenic s uzávěrem vrstvíme rozdrcené listy rýmovníku, které posypeme cukrem. Takto vrstvíme střídavě listy a cukr a jednotlivé vrstvy pečlivě upěchujeme. Skončit musíme vždycky cukrem. Sklenici pevně uzavřeme a postavíme na světlé místo. Zhruba za 3 týdny se nám vytvoří hustý sirup, který je potřeba přecedit a uchovávat v chladnu. Užíváme pak 1 čajovou lžičku denně.

Tip: Pro zesílení účinků můžeme místo cukru použít také kvalitní med.

Sirupy z rýmovníku se také připravují vařené, nicméně právě v sirupu připraveném za studena zůstane více léčivých látek.

RECEPT NA MAST Z RÝMOVNÍKU

Budete potřebovat:

  • 20 – 30 středních lístků rýmovníku
  • 200 g tuku (nejlepší je vepřové sádlo nebo kokosový tuk)

Postup:
Tuk rozehřejme a vložíme do něj čerstvě lístky rýmovníku. Je třeba udržovat směs při stálé teplotě a takto necháme asi dvě hodiny louhovat. Sem tam trochu promícháme. Poté odstavíme, necháme řádně vychladit a na 24 hodin vložíme do lednice. Druhý den rozehřejeme a opakujeme znovu celý proces. Necháme znovu zchládnout a vlažnou směs nalijeme do připravených nádobek. Mast poté skladujeme v chladnu.

Na co mast z rýmovníku používat?
Mast mažeme na hrudník při potížích s průduškami nebo na masáž chodidel při nachlazení. Mast je také vhodná na promazávání vysušené kůže, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních.

A co vy? Na co rýmovník používáte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Tipy ohledně rýmovníku

VIDEO: Představení rýmovníku

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Rýmovník a zdraví – jaké má účinky a co byste o něm měli vědět?”

  1. Petr napsal:

    Dobrý den.
    Já mám Rýmovník a stále se mi množí a nechce mi kvést, nevím proč.
    Můžete mi říci nebo poradit jak to udělat aby mi kvetl?
    Také jsem pěstoval květinu nazvanou blázen a také mi nekvetla, stále se ,mi množila, jen jsem ji dal tetě na zahradu, tak jí ten blázen začal kvést. Proč mi rostliny nekvetou a stále se množí a tetě kvetou?
    Děkuji mnohokrát za radu na E-mail: petrbosak707@gmail.com.
    S přáním pěkného a příjemného dne
    Petr B. .

    • Existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit kvetení rýmovníku. Zde jsou některé tipy, jak můžete podpořit květ svého rýmovníku:

      Stanoviště: Rýmovníky preferují polostín až stinné stanoviště. Přímé sluneční světlo by mohlo být příliš intenzivní a bránit kvetení. Zkuste najít místo ve vaší zahradě, které nabízí dostatek světla, ale zároveň je chráněno před ostrým sluncem.

      Půda: Rýmovníky rostou nejlépe v bohaté a dobře propustné půdě. Zajistěte, aby půda byla dostatečně zásobena živinami a dobře odvodněná. Může být užitečné přidat kompost nebo jiné organické hnojivo, abyste zlepšili strukturu půdy.

      Rýmovníky mají rády vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Pravidelně zalévejte, zejména během suchých období, ale ujistěte se, že půda mezi zaléváním má čas trochu oschnout.

      Hnojení: Pravidelné hnojení může podpořit růst a kvetení rýmovníku. Použijte hnojivo s vyšším obsahem fosforu, což je živina, která podporuje kvetení a tvorbu pupenů.

      Prořezávání: Starší, zvadlejší listy můžete opatrně odstranit, abyste podpořili nový růst a vývoj květů. Ořezávání by mělo být prováděno opatrně, abyste neublížili rostlině.

      Pestrost odrůd: Některé odrůdy rýmovníků mohou kvést lépe než jiné. Mějte na paměti, že některé druhy mohou být méně náročné na kvetení než jiné.

      Čas: Rýmovníky mohou potřebovat nějaký čas, než si zvyknou na nové prostředí a začnou kvést. Buďte trpěliví, pokud jste rostlinu nedávno vysadili.

      Pamatujte, že rýmovníky jsou přirozeně různorodé a mohou se chovat různě v různých podmínkách. Někdy je třeba experimentovat a přizpůsobit péči individuálním potřebám vaší rostliny.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva