Obsah článku
- Glomerulonefritida je zánět glomerulů, což jsou malé filtrační jednotky v ledvinách, které pomáhají odstraňovat odpadové látky a přebytečnou tekutinu z krve. Tento zánět může být způsoben různými faktory, včetně infekcí, autoimunitních onemocnění nebo jiných zdravotních problémů.
- Glomerulonefritida může vést k poškození glomerulů a omezení jejich schopnosti efektivně filtrovat krev. To může způsobit zadržování tekutin a odpadových látek v těle, což může nakonec vést k problémům s krevním tlakem, otokem a dalším komplikacím.
- Příznaky glomerulonefritidy mohou zahrnovat otoky, krev v moči, vysoký krevní tlak, únava a další.
- Diagnóza a léčba tohoto stavu mohou zahrnovat různé léky, změny životního stylu a v některých případech dokonce i dialýzu nebo transplantaci ledviny, zejména pokud dojde k pokročilému poškození ledvin. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření na problémy s ledvinami nebo pokud máte některé z příznaků glomerulonefritidy.
Glomerulonefritida je zánět drobných filtrů v ledvinách (glomeruly – česky cévní klubíčko – je klubko rozvětvených vlásečnic uvnitř každého ledvinového (renálního) tělíska). Glomeruly odstraňují přebytečnou tekutinu, elektrolyty a odpad z krevního oběhu a „předají“ je do moči. Glomerulonefritida se může objevit náhle (akutně) nebo postupně (chronicky).
Glomerulonefritida se vyskytuje samostatně nebo jako součást jiného onemocnění, jako je lupus nebo diabetes. Závažný nebo dlouhodobý zánět spojený s glomerulonefritidou může poškodit ledviny. Léčba závisí na typu glomerulonefritidy, kterou máte.
Příznaky glomerulonefritidy
Příznaky glomerulonefritidy závisí na tom, zda máte akutní nebo chronickou formu. Vaše první indikace, že je něco špatně, může pocházet ze symptomů nebo z výsledků rutinní analýzy moči. Mezi příznaky glomerulonefritidy často patří:
- Růžová nebo colově barevná moč, díky červeným krvinkám v moči (hematurie)
- Pěnivá moč – což je způsobeno nadbytkem proteinu (proteinurie)
- Vysoký krevní tlak (hypertenze)
- Retence tekutin (otoky) zjevné v obličeji, na rukou, nohou a břiše
Příčiny glomerulonefritidy
Mnoho zdravotních stavů může způsobit glomerulonefritidu. Někdy nemoc probíhá v rodinách a někdy je příčina neznámá. Mezi stavy, které mohou vést k zánětu glomerulů ledvin, patří:
Sponzorováno
Infekce
- Poststreptokoková glomerulonefritida. Glomerulonefritida se může vyvinout týden nebo dva po zotavení z infekce v krku nebo zřídka i kožní infekce (impetigo). K boji s infekcí, vaše tělo produkuje další protilátky, které se mohou nakonec usadit v glomerulích, což způsobuje zánět. U dětí je větší pravděpodobnost vzniku post-streptokokové glomerulonefritidy než u dospělých – a je také pravděpodobnější, že se rychle zotaví.
- Bakteriální endokarditida. Bakterie se občas mohou šířit krevním oběhem a usadit se ve vašem srdci, což způsobuje infekci jedné nebo více vašich srdečních chlopní. Máte větší riziko tohoto stavu, pokud máte srdeční vadu, jako je poškozená nebo umělá srdeční chlopeň. Bakteriální endokarditida je spojena s glomerulárním onemocněním, ale spojení mezi nimi je nejasné.
- Virové infekce. Virové infekce, jako je virus lidské imunodeficience (HIV), hepatitida B a hepatitida C, mohou vyvolat glomerulonefritidu.
Imunitní onemocnění
- Lupus. Chronické zánětlivé onemocnění, lupus může postihnout mnoho částí těla, včetně kůže, kloubů, ledvin, krevních buněk, srdce a plic.
- Goodpastureův syndrom. To je vzácné imunologické plicní onemocnění, které může napodobovat pneumonii. Goodpastureův syndrom způsobuje krvácení do plic i glomerulonefritidu.
- IgA nefropatie. Toto primární glomerulární onemocnění, charakterizované opakovanými epizodami krve v moči, je výsledkem usazenin imunoglobulinu A (IgA) v glomerulech. Nefropatie IgA může probíhat roky bez viditelných symptomů.
Vaskulitida
- Polyarteritida. Tato forma vaskulitidy postihuje malé a střední cévy v mnoha částech těla, jako je srdce, ledviny a střeva.
- Granulomatóza s polyangiitidou. Tato forma vaskulitidy, dříve známá jako Wegenerova granulomatóza, postihuje malé a střední krevní cévy v plicích, horních dýchacích cestách a ledvinách.
Podmínky, které mohou způsobit zjizvení glomerulů
- Vysoký krevní tlak. Ten může poškodit ledviny a zhoršit jejich schopnost normálně fungovat. Glomerulonefritida může také vést k vysokému krevnímu tlaku, protože snižuje funkci ledvin a může ovlivnit, jak vaše ledviny zvládají sodík.
- Diabetické onemocnění ledvin (diabetická nefropatie). To může postihnout každého, kdo trpí diabetem, obvykle trvá roky, než se rozvine. Dobrá kontrola hladiny cukru v krvi a krevního tlaku může zabránit nebo zpomalit poškození ledvin.
- Fokálně segmentální glomeruloskleróza. Tento stav, který je charakterizován rozptýleným zjizvením některých glomerulí, může být způsoben jinou nemocí nebo.
V rodinách často dochází k chronické glomerulonefritidě. Jedna zděděná forma, Alportův syndrom, může také zhoršit sluch nebo zrak.
Kromě výše uvedených příčin je glomerulonefritida spojena s určitými rakovinami, jako je mnohočetný myelom, rakovina plic a chronická lymfocytární leukémie.
Diagnostika glomerulonefritidy
Glomerulonefritida často nachází, když je rutinní vyšetření moči nějak abnormální. Testy pro posouzení funkce ledvin a stanovení diagnózy glomerulonefritidy zahrnují:
- Test moči. Analýza moči může ukázat červené krvinky v moči, což je indikátor možného poškození glomerul. Výsledky analýzy moči mohou také ukázat bílé krvinky, společný indikátor infekce nebo zánětu a zvýšený obsah bílkovin, což může znamenat poškození nefronů. Dalšími ukazateli, jako jsou zvýšené hladiny kreatininu nebo močoviny v krvi, jsou možné příznaky.
- Krevní testy. Mohou poskytnout informace o poškození ledvin a poškození glomerulů měřením hladin odpadních produktů.
- Zobrazovací testy. Pokud lékař zjistí známky poškození, může doporučit diagnostické testy, které umožní vizualizaci ledvin, jako je rentgenové vyšetření ledvin, ultrazvukové vyšetření nebo CT vyšetření.
- Biopsie ledvin. Tento postup zahrnuje použití speciální jehly k extrakci (odebrání) malých kousků ledvinové tkáně pro mikroskopické vyšetření, které pomohou určit příčinu zánětu. Biopsie ledvin je téměř vždy nezbytná pro potvrzení diagnózy glomerulonefritidy.
Léčba glomerulonefritidy
Výsledek a metoda léčby glomerulonefritidy závisí na:
- Tom, zda máte akutní nebo chronickou formu onemocnění
- Základní příčině onemocnění
- Typu a závažnosti vašich příznaků
Léčba glomerulonefritidy závisí na tom, co ji způsobuje.
Některé případy akutní glomerulonefritidy, zejména těch, které následují po infekci streptokokem, se mohou zlepšit sami od sebe a nevyžadují žádnou léčbu. Pokud existuje základní příčina, jako je vysoký krevní tlak, infekce nebo autoimunitní onemocnění, léčba bude zaměřena na tuto základní příčinu.
Obecně je cílem léčby ochrana ledvin před dalším poškozením.
Terapie související s selháním ledvin
Pro akutní glomerulonefritidu a akutní selhání ledvin může dialýza pomoci odstranit přebytečnou tekutinu a kontrolovat vysoký krevní tlak. Jedinou dlouhodobou terapií pro konečné onemocnění ledvin jsou dialýza a transplantace ledvin. Když transplantace není možná, často kvůli špatnému všeobecnému zdraví, dialýza je jedinou možností.
Sponzorováno
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s glomerulonefritidou? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Studie a zdroje článku
- Glomerulonephritis Autoři: Ahmad M. Kazi; Muhammad F. Hashmi.
- Zdroj obrázku: Artemida-psy / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ledviny
Přečtěte si také naše další články