Sponzorováno

28. února 2019 – den vzácných onemocnění: Jak zvládnout nejistotu? 4.71/5 (7)

28. února 2019 - den vzácných onemocnění

28. února 2019 – den vzácných onemocnění

Na začátku může být spousta nejasných příznaků a vyšetření, ze kterých nevyplyne žádný závěr. Jen se prohlubuje pacientův pocit, že něco doopravdy není v pořádku.

ČAVO (Česká asociace pro vzácná onemocnění) sdružuje organizace pacientů se vzácnými onemocněními i jednotlivé pacienty, zastupuje a prosazuje jejich zájmy a usiluje o zvyšování povědomí o specifické problematice vzácných onemocnění mezi odborníky ve zdravotnictví, představiteli státních i mezinárodních institucí a u laické veřejnosti. Na mezinárodní úrovni je přidruženým členem EURORDIS, evropské asociace sdružující 695 organizací pacientů z 63 zemí a pokrývající přibližně 4000 onemocnění.

Může to trvat několik měsíců, ale i mnoho let, než se nakonec podaří určit diagnózu. Ovšem často ani poté není zřejmé, co bude dál. Lék existuje jen na zlomek vzácných diagnóz. U mnoha diagnóz se neví, jaká je prognóza nebo co pomáhá ulehčovat od potíží.

Nejistota

Nejistota je osudem mnoha pacientů se vzácným onemocněním. Často se setkávají s neporozuměním okolí i lékařů. Je to pochopitelné: v běžných ambulancích vidí lékař za svůj život lidi s konkrétním vzácným onemocněním jen zřídka, těžko pak rychle stanoví správnou diagnózu. Zkušenosti s komplexní léčbou, kterou vzácní pacienti potřebují, má obvykle jen pár vysoce specializovaných lékařů.

Sponzorováno

Zásadní je výzkum

Jedním z významných kroků, jak zkvalitnit péči o pacienty se vzácnými onemocněními, je vytvoření sítě vysoce specializovaných center. Ta by měla mít, na rozdíl od lokálních ambulancí, odpovídající kapacity a zkušenosti s diagnostikou a léčbou. Pro zlepšování života vzácných pacientů je zásadní také výzkum. Lepší poznání jednotlivých nemocí usnadňuje diagnostiku a otevírá nové možnosti léčby.

Vzácných pacientů paradoxně není v úhrnu tak málo. Jednotlivé diagnózy se sice týkají obvykle jen několika desítek nebo stovek pacientů v celé republice, jenže takových nemocí je více než šest tisíc. Celkem jde tedy asi o šest procent populace.

Má velký význam, když se pacienti s konkrétní vzácnou diagnózou mezi sebou znají, nebo ještě lépe když si vytvoří vlastní organizaci. Často právě pacienti znají svou nemoc nejlépe a zkušenější mohou pomoci těm méně zkušeným. Mohou se také navzájem podporovat v těžkých situacích, když se zdravotní stav zhorší a narazí na nepochopení lékařů nebo svého okolí.

Co si přečíst o vzácných nemocích?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: By Source, Fair use, Link

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva