Sponzorováno

Jedlový olej a jeho účinky na zdraví – jak a kdy ho používat? 4.78/5 (18)

Jaké vlastnosti a účinky má jedlový olej?

Jaké vlastnosti a účinky má jedlový olej?

Esenciální olej z jedle se, stejně jako mnoho esenciálních olejů, získává z jehličí stromů čeledi borovicovitých, rodu jedle (v tomto rodu se vyskytují desítky poddruhů, mezi nejvýznamnější odrůdy patří španělská, bělokorá, balzámová a stříbrná jedle). Nejčastěji tyto stromy pochází z Ruska, a obvykle se vyskytují i v horských oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Jedlový esenciální olej a trocha historie

V dávných dobách, původní Američané používali pryskyřici, kůru a kořeny jedlí k léčbě ran, připravovali z nich léčivý čaj, který poskytoval značnou úlevu od bolesti. Když je jedlový esenciální olej extrahován, má příjemně teplou vůni – to je jeho důležitá vlastnost, která je využívána v boji proti běžným infekcím, jako je bolest v krku a dýchacích cestách, a také při výrobě kosmetických výrobků, jako jsou různé oleje do koupele, zvlhčovače a dokonce i parfémy. Tento éterický olej je dnes extrahován zejména proto, že má zajímavé léčivé vlastnosti.

A u historie ještě chvíli zůstaňme. Dřevo a pryskyřice jedlí byly (a jsou) používány pro různé účely. Dřevo bylo páleno nejen kvůli teplu z ohně, ale i pro jeho aromatické vlastnosti. Různé čistící rituály se bez voňavého jedlového dřeva v minulosti prakticky neobešly. Protože pryskyřice je látka, kterou strom uvolňuje, aby utěsnil a chránil vzniklou ránu, byla tato pryskyřice používána také pro hojení a čištění ran a zranění u lidí. Dnes je možné destilovat pryskyřici jedle a dalších stromů, aby se vytvořil olej zvaný terpentýn, který má některé pozitivní vlastnosti podobné jako jedlový esenciální olej. Ale terpentýn se u nás používá jako jako rozpouštědlo a jako zdroj materiálu pro organickou syntézu.

Typicky je jedlový esenciální olej získávaný destilací páry z jehel. Na etiketě každého konkrétního produktu bude uveden latinský název použité rostliny, což vám dá představu o očekávaných sloučeninách v tom kterém výrobku. Cokoliv jiného než Abies není pravý jedlový olej. Například, stromy rodu douglaska (Pseudotsuga) jsou často brány jako druh jedle, ale to je vlastně nesprávné pojmenování. Douglaska tisolistá je strom Pseudotsuga a vůbec ne jedle. Takže na to pozor.

Nejčastěji se na esenciální olej používají jedle bělokorá (A. alba) a balzámová (A. balsamea). Protože stromy jsou příbuzné, jedlový olej z kterékoliv jedle bude obsahovat podobné sloučeniny. Nicméně, stejně jako u všech éterických olejů, i nepatrné změny odrůdy, vegetačního období, místa a podmínek sklizně mohou změnit typ nebo koncentraci chemických sloučenin v esenciálním oleji. Na to také pamatujte.

Pokud chcete jedlový olej použít na nějaký konkrétní problém, všimněte si, zda je pro danou léčbu nezbytná určitá odrůda nebo sloučenina – jen tak můžete pečlivě vybrat svou konkrétní odrůdu jedle.

Zdravotní výhody jedlového esenciálního oleje

Stejně jako pryskyřice a oleje chrání i léčí strom, můžeme použít éterické oleje tohoto starobylého stromu pro naše vlastní léčebné a ochranné účely. Následující body patří mezi silné účinky jedle. A právě tyto účinky vám může jedlový olej nabídnout.

Pokud se účinky týkají specifického poddruhu jedle, bude to u bodu uvedeno.

1. Antibakteriální, antivirové, protiplísňové vlastnosti

Ve skutečnosti nějakou tu nečistotu a mikroby kolem sebe skutečně potřebujeme, abychom udrželi imunitní systém „aktivní“. Jen tak budeme v životě připraveni zvládnout skutečné hrozby bakterií. Ale někdy prostě bakterie eliminovat potřebujeme.

Esenciální olej z jedle byl vždy používán pro své terapeutické vlastnosti, aby zabránil šíření infekcí po celém těle – je schopen bojovat proti bakteriím, plísním a virům, které napadají tělo a způsobují škody. Tento éterický olej může dokonce pomoci při hojení ran, protože zabraňuje infekci.

V roce 2006 analýza jedle balzámové ukázala účinnost proti stafylokokovým bakteriím (zdroj zde). Předtím bylo také zjištěno, že skupina jedlových olejů působí proti Listerii. (zdroj zde) Zdá se, že přítomnost alfa-pinenu je jednou z příčin antibakteriálních přínosů jedlových olejů. Alfa-pinen je sloučenina nalezené i v rozmarýnu, eukalyptu a pomerančových esenciálních olejích.

Zatímco pomeranč je také používán pro bezpečnost potravin a má uklidňující účely, všimněte si, že rozmarýnový a eukalyptový olej jsou známější pro použití v respiračním zdraví. Vdechování antibakteriálních olejů, jako jsou tyto, může pomoci zpomalit postup bakteriální respirační infekce.

Jak se dají tyto oleje používat? Čistící spreje a roztoky + přímá inhalace při respiračním onemocnění.

2. Protizánětlivé vlastnosti

S ohledem na imunitní systém a prevenci nemocí nemůžeme jen tak přejít protizánětlivé účinky esenciálních olejů z jedle. Za ideálních okolností je zánětem náš spojenec – je to odpověď, kterou tělo vytváří za účelem podněcování a usnadnění hojení. Je zřejmé, že nežijeme v ideálním světě a zánět může být v příliš mnoha případech nechtěný či nepřirozený. Zánětlivá odezva v některých situacích může být bolestivá a dokonce i riskantní. Zjednodušeně řečeno, protizánětlivé látky říkají tělu, aby přestal vysílat zánět, což může mít za následek úlevu od bolesti, prevenci nemocí a celkově lepší pocitu.

Mnohé druhy a části jedle vykazují protizánětlivé účinky. Z Jedle kavkazské byl izolován esenciální olej, který podporuje hojení ran protizánětlivými účinky (výzkum na toto téma zde).

3. Super pro úlevu od bolesti a svalovou relaxaci

Se zlepšením zánětu často přichází úleva od bolesti a svalová relaxace. Jedlové oleje mají v tomto směru velký potenciál:

Sponzorováno

  • Relaxace respiračních svalů, snížení zánětu dýchacích cest, boj s respiračními bakteriemi
  • Relaxace napjatých a bolavých svalů, snižují bolestivý zánět
  • Inhibice bakterií v ráně

O esenciálním oleji z Jedle bělokoré (Abies alba) je známo, že pomáhá dýchacímu systému a má uvolňující a uklidňující účinky pro svaly (studie zde). Olej studovaný v tomto konkrétním pokusu obsahoval primárně bornyl acetát a camphene.

Bornyl acetát se hodně nachází v jehličnatých stromech, jako je jedle, a je silným protizánětlivým činidlem. V roce 2014 skupina výzkumníků hodnotila způsob, jakým může bornyl acetát fungovat v těle. Viděli dobré výsledky týkající se revmatoidní a osteoartritidy, z nichž oba problémy akumulují zánět.

Indikace: Inhalace a difúze při respiračních problémů + lokální masáže a masti + spreje a masti na hojení ran.

4. Super pro detoxikaci

V rámci analýzy jedle stříbrné, která vedla směrem k respiračním a svalovým relaxačním účinkům, mohou být také zároveň vynikajícími detoxikačními prostředky – na buněčné úrovni!

Antioxidanty jsou hodně potřeba, zejména proto, že žijeme ve stále více toxickém světě. Když se buňky dostanou mimo trať díky toxickým expozicím, jako je například znečištění životního prostředí nebo dokonce duševní a emocionální stres, jsou to právě antioxidanty, které mohou odstranit tuto hrozbu.

Esenciální oleje z jedle jsou potenciálními antioxidanty, například v této studii vystupuje stříbrná jedle jako vynikající antioxidant. Některé antioxidanty mají určité úkoly – „potulují“ se po těle, pronikají přes buňky, aby zjistili jakékoli oxidační poškození. Jinými slovy – jsou jedni z vašich nejsilnějších spojenců!

Oxidační stres silně poškozuje pokožku díky přímému každodennímu kontaktu s toxiny a znečišťujícími látkami. Antioxidanty jsou tedy vynikajícími složkami pro ošetření pleti.

Antioxidanty mohou být opět spojenci v každé bolestivé a / nebo nebezpečné situaci.

Indikace: Lokální ošetření pro omlazení a opravu pleti + inhalace pro relaxaci a respirační nebo oběhové soustavy.

5. Potenciál protirakovinných účinků

Rakovinné buňky se pokoušejí replikovat donekonečna, nakonec přebírají nějaký orgán nebo systém, nebo dokonce tělo. Naopak antioxidanty se snaží zastavit buňky – včetně rakovinných buněk – v jejich snaze ještě před replikací.

Toto spojení s rakovinou je jen jedním z mnoha důvodů, proč výzkumníci tak bedlivě sledují esenciální oleje ve snaze určit konkrétní použití a mechanismy působení, které mohou předcházet rakovině a léčit ji.

Vědci už dokonce označili mnoho éterických olejů, které vykazují antioxidační, cytotoxické (zabíjení rakovinných buněk) a antimutagenní vlastnosti, které přinejmenším v laboratoři slibují prevenci rakoviny, zabraňují jejímu rozšíření a nebo mají potenciál ji dokonce úplně z těl odstranit. Mezi tyto protinádorové naděje patří i esenciální olej z jedle balzámové.

Výzkumníci ve Francii testovali jedlový olej (z jedle balzámové) in vitro proti rakovinným buňkám a nádorům. Prostřednictvím komplexních interakcí s buněčnou proliferací zjistili, že olej je cytotoxický proti testovaným liniím nádorů. Jednoduše řečeno, jedlový olej je protinádorový a může bojovat na buněčné úrovni (zde je odpovídající výzkum).

Do doby, než budou objeveny specifické aplikace, které využijí této schopnosti bojovat proti rakovině, můžeme pravidelně používat jedlový olej.

6. Má stimulující vlastnosti – může pomoci zmírnit únavu

Únava je charakterizována nedostatkem energie, duševním vyčerpáním a celkovou slabostí – například v důsledku řady faktorů, včetně stresu, nemoci nebo jiných fyziologických podmínek. A právě zde se může esenciální olej z jedle hodit, aby se odstranil pocit únavy nebo vyčerpání – může přispět ke zvýšení hladin energie v těle a nakonec ke snížení únavy, díky svým stimulujícím vlastnostem. Tato energizující vlastnost jedlového oleje je také účinná při léčbě narkolepsie nebo somnolence v důsledku užívání jiných léků.

7. Může zabránit nepříjemnému zápachu těla

Když bakterie se na pokožce smíchají s potem, můžete si všimnout nepříjemného zápachu (např. v podpaží). Abyste se účinně zbavili tohoto tělesného pachu, lze použít přírodní esenciální olej, jako je právě třeba esenciální olej z jedle. Jednak má příjemnou vůni, a navíc může přispět ke snížení počtu bakterií, které jsou odpovědné za pach. Inhibicí bakterií jsou také sníženy jejich metabolické vedlejší produkty, což také ve finále minimalizuje nepříjemný pach.

8. Lze ho použít v léčbě artritických onemocnění

Artritida je běžně spojována s bolestí a citlivosti kloubů. Vlastnosti jedlového oleje je možné použít k místní. Pro dosažení nejlepších výsledků smíchejte nosný olej (třeba kokosový olej) s jedlovým olejem a masírujte směs na postižené klouby. Díky imunomodulačním účinkům (imunomodulace = působení různých látek na podporu funkce imunitního systému) může být také použit pro revmatická onemocnění.

Kombinujte ho

Jeho lesnatá, příjemná vůně je osvěžující a dobře se páruje jak s těžkými vůněmi, tak i s jinými osvěžujícími vůněmi. Třeba:

  • Směs s pomerančem, skořicí a myrhou – super v období Vánoc
  • Směs s levandulí a čajovníkem pro lokální hojení.
  • Směs s rozmarýnem a eukalyptem pro zlepšení dýchání.
  • Směs s levandulí a pomerančem pro relaxační masáž.

Sponzorováno

A co vy? Jak jedlový esenciální olej používáte vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále o síle stromů pro zdraví přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva