Obsah článku
Asi to všichni známe. Domácí mazlíčci, děti (kterékoliv věkové kategorie), příprava aromatické večeře – prostě běžný každodenní život se promítá do naší domácnosti a ta někdy nemusí vonět úplně čerstvě. Někdy samozřejmě stačí pravidelné větrání, ale pokud třeba bydlíte například v centru velkoměsta, asi to také není zrovna ideální řešení. Ale to není ani zakoupení umělých osvěžovačů, ačkoliv zrovna těch existují celé řady.
Nicméně, tyto umělé vůně často jen překrývají ostatní pachy a navíc jejich složení nejsou zrovna přívětivá pro naše zdraví. Obsahují velké množství toxinů a jiných škodlivých látek. Ty pak vdechujeme a vstřebáváme do organismu. V lepším případě nás z toho pouze rozbolí hlava. Ideálním řešením jsou proto přírodní osvěžovače vzduchu, které nejsou tolik agresivní, ale navíc, v případě třeba využití esenciálních olejů, jimi můžeme ovzduší v našem bytě vyčistit, popřípadě si i zlepšit náladu.
Přírodní osvěžovače a vliv na naši náladu
Vůně, ať už jsou přirozeného původu nebo umělé, ovlivňují chování našeho mozku a potažmo celého našeho těla. Když něco vdechneme, molekuly vstupují do amygdaly (která je umístěna ve střední části spánkového laloku), která řídí emoce. Amygdala hraje hlavní roli při vytváření a hlavně ukládání našich vzpomínek, jež jsou spojeny s emocionálními událostmi. Amygdala je součást limbického systému, který je úzce spjat s naším čichem. A tedy přímo amygdala je zodpovědná za vyvolání vzpomínky, kterou máme spjatu s nějakým konkrétním pachem čí vůní. To je tedy ten důvod, proč když cítíme například vůni perníku, může nám to oživit vzpomínky na Vánoce. Vzhledem k tomu, že tyto molekuly tedy mají přímý přístup do mozku, je důležité sledovat, co všechno je vdechováno.
Umělé vůně sice mohou pěkně vonět, ale mohou nám také způsobit mnohé zdravotní komplikace. Testy zhruba čtrnácti osvěžovačů vzduchu zjistily, že obsahovaly chemické látky, o nichž je známo, že způsobují nerovnováhu hormonů, vrozené vady nebo negativní reprodukce.
Vdechování esenciálních olejů může na druhé straně pozitivně ovlivnit naši mysl a náladu. Například esenciální oleje jako levandule a vetiver jsou uklidňující, zatímco citrusové oleje jsou povzbuzující a dodají vám energii.
Proč nejsou všechny domácí osvěžovače vzduchu stejné
Při vytváření přírodních, domácích receptů na osvěžovače vzduchu je důležité mít vyváženou směs. Umělé vůně se spoléhají na syntetické chemikálie, které vytvářejí vůni, jenž vydrží po delší dobu. Esenciální oleje se, bohužel, vypařují mnohem rychleji. Nicméně, při vhodné kombinaci správných ingrediencí si tuto vůni můžeme uchovat po o něco delší dobu.
Domácí recepty na osvěžovače vzduchu
Co funguje na jednoho člověka, nemusí fungovat na druhého, takže zde jsou čtyři různé přírodní receptury na osvěžovače vzduchu, které můžete otestovat. Jsou velmi jednoduché, takže je velmi snadné případně vytvořit si okamžitě jiné tak, aby vyhovovaly vašim aktuálním požadavkům.
Sponzorováno
Citrusový osvěžovač vzduchu
Tato směs obsahuje povznášející pomerančové a citrónové esenciální oleje. Sladká pomerančová silice nejen zlepšuje náladu, ale má také silné protiplísňové vlastnosti. Citron má také antibakteriální i antivirové schopnosti. Citron také dále ovlivňuje náladu tím, že zvyšuje ostražitost a zklidňuje naše rozjitřené pocity. Zázvor na druhou stranu, pomáhá stimulovat mysl pozitivně a je běžně používán k zmírnění deprese.
Složení:
- 25 kapek sladké pomerančové (nebo divoké pomerančové) silice
- 25 kapek citronové silice
- 12 kapek zázvorového esenciálního oleje
- 2 lžičky vodky
- 120 ml velká rozprašovací lahvička
- destilovaná voda
Fantastický květinový osvěžovač vzduchu
Květinové vůně jsou často uklidňující a pomáhají nám uvolnit úzkostné pocity. Levandule je dobře známa díky svým schopnostem hojení ran, ale je stejně tak dobrá při zmírnění stresu a smutku. Geranium má široké spektrum čistících vlastností a je antibakteriální, antivirová a protiplísňová. Ylang ylang, která funguje jako základna tohoto přírodního osvěžovače vzduchu, se často se používá k úlevě od strachu a úzkosti.
Složení:
- 25 kapek levandulového esenciálního oleje
- 25 kapek silice gerania
- 5 kapek esenciálního oleje ylang ylang
- 2 lžičky vodky
- 120 ml velká rozprašovací lahvička
- destilovaná voda
Osvěžovač vzduchu s vůní lesa
Tato směs vám jistojistě připomene příjemnou vůni lesa, což má pozitivní vliv na naši náladu. Bobule jalovce pomáhají bojovat s pocity apatie, cypřiš je také používán proti apatii a dokonce truchlení. Cypřiš čistí vzduch svými antibakteriálními a antivirotickými účinky a cedrové dřevo tuto směs dokonale spojuje dohromady.
Složení:
- 15 kapek esenciálního oleje z plodů jalovce
- 15 kapek esenciálního oleje cypřiše
- 20 kapek esenciálního oleje z cedrového dřeva
- 2 lžičky vodky
- 120 ml rozprašovací lahvička
- destilovaná voda
Zemitý osvěžovač vzduchu
Vůně pačuli je sice možná nechvalně známá jako vůně hippies, ale je mnohem víc než to. Pačuli má protiplísňové a antibakteriální účinky, což pomáhá dokonale očistit vzduch. Grapefruit je také čistící a pomáhá zlepšovat náladu. A konečně, šalvěj, která je často používána, když na nás jdou pocity deprese nebo apatie a napomáhá vyrovnávání nálady.
Složení:
- 8 kapek pačuli esenciálního oleje
- 30 kapek grapefruitového oleje
- 15 kapek esenciálního oleje šalvěje
- 2 lžičky vodky
- 120 ml rozprašovací lahvička
- destilovaná voda
Instrukce
Do láhve postupně přidáme všechny oleje pro vytvoření vybrané vůně a vodku. Jemně protřepeme. Přilijeme destilovanou vodu tak, aby naplnila téměř celou láhev. Poté pevně uzavřeme a dokonale protřepeme.
Použití
Sponzorováno
Před každým použitím směs nejprve dobře protřepeme a stříkneme do vzduchu. Výhodou těchto rozprašovačů je, že mohou být také rozprašovány v ložnici, například na ložní prádlo nebo čalounění postele. Nicméně samozřejmě se doporučuje vyzkoušet směs před tím na nějakém menším nenápadném místě, abychom si neponičili nábytek či povlečení.
A co si o esenciálních olejích ještě přečíst?
- Esenciální oleje pro masírování dásní malých dětí – super když rostou první zoubky
- Jak správně používat esenciální oleje?
- Nejlepší osvěžovače do auta – přírodní a přirozené, bez chemie
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články