Obsah článku
Proč je představivost u dětí tak důležitá?
Mnoho lidí věří, že představivost je nezbytná pro úspěšné učení u dětí (a existují na to i různé výzkumy). Děti se nejlépe učí, když jsou zapojeny zapojeny do svých představ (během učení). Využívání vrozené představivosti a jejího rozvíjení má za následek zlepšení výsledků při učení žáků (výzkum například zde). Žáci s dobrou představivostí mohou posílit svůj všestranný kognitivní vývoj a pokrok ve všech oblastech učebních osnov. Existuje dokonce taková studie, která ukazuje, že u dětí se silnou představivostí je o dost pravděpodobnější, že se stanou sebevědomými, nezávislými spisovateli. Proto je představivost nezbytnou součástí procesu učení.
„Pěstování a podpora představivosti – to by mělo být hlavním cílem vzdělávání“ – Mary Warnocková (význačná britská filosofka)
Učení s pomocí představivosti je efektivnější, rozvíjí dovednosti v oblasti nezávislosti a pozitivní postoje k učení, a zároveň zajišťuje, že učení je lépe zapamatováno a zapracováno.
Kreativita a řešení problémů jsou základní dovednosti každodenního života, které musíme u dětí zajistit, abychom se jako společnost vyvíjeli. Schopnost vytvářet inovativní myšlenky zahrnuje představivost, která pomáhá žákům vidět nad rámec normy, mimo realitu. Žáci, kteří mají omezenou představivost, budou s těmito oblastmi života spíše bojovat.
Jak rozvinout představivost u dětí
Dobrá otázka, že? Zkusme si na ni odpovědět. Zde jsou některé způsoby, jak podpořit rozvoj představivosti u dětí:
Hry s představivostí
Kreativní hry a aktivity umožňují dětem prozkoumat svět kolem sebe a lidi v něm. Děti se takto dostávají do fantasy světů, založených na zkušenostech, které vidí kolem sebe. To pomáhá mladým žákům pochopit jejich realitu a naučit se komunikovat s ostatními. Zkuste proto s dětmi hrát hry s představivostí. Třeba řekněte dítěti: „Představ si, že jsi ptáček, kam bys letěl?“. Podporujte takto fantazii a představivost u svých dětí.
Čtení
Čtení knih a poslouchání příběhů (pohádek) usnadňuje zapojení představivosti u dětí – prostřednictvím obrázků v mysli dětí, prožívají takto dobrodružství spolu se svými hrdiny. Časté čtení u dětí vytváří základ pro jejich lepší učení. Prostřednictvím vyprávění příběhů můžeme dětem umožnit rozvíjet jejich slovní zásobu a komunikační dovednosti, nemluvě o jejich porozumění a empatii.
Kreativní hry
Stříhání papíru, origami, šití, kreslení, modelování, malování, tanec, drama – super aktivity pro kreativitu – a super pro využití jejich představivosti a zlepšování jemných motorických dovedností a soustředění.
Povzbuďte své dítě k hraní na lékaře, zoologickou zahradu, obchod, farmu, vesmírnou stanici nebo školu. Připojte se do nápadité hry tím, že si sami vyberete svoji roli. Hrajte si s plyšáky nebo nebo loutkami (dělejte klidně jednoduché loutky vložením ruky do ponožky). Pokud je vaše dítě rádo superhrdinou, podporujte ho.
Malování
Bez ohledu na to, zda jde o malování na papír, plátno, nástěnné umění nebo jiné formy umění – barevné obrazy inspirují děti, aby vytvořili své vlastní příběhy. Malování je doslova vyzývá, aby se ponořili do světa představivosti. Obrázky jsou formou vizuálního vyprávění, ve kterém můžete postavit příběh kolem sebe. Malování může přenášet děti do fantasy světa, který je často pro ně nepředstavitelný, který je inspiruje a motivuje k učení, učí je něčemu novému nebo inspiruje jejich budoucí cesty.
Dále umělecké aktivity budují sebevědomí, protože děti získají pocit zvládnutí materiálů.
Sponzorováno
Travte s dětmi čas venku
Výhody přírody pro vývoj dítěte jsou snad nekonečné. Vzhledem k tomu, že příroda se stále mění, poskytuje nespočet možností pro objevování, kreativitu a řešení problémů. Přirozený svět inspiruje děti, aby mysleli, zpochybňovali, vytvářeli předpoklady a rozvíjeli kreativní mysl. Děti mohou malovat do písku, dělat obrázky z větviček, stavět pevnosti z větví, nebo prostě ležet na zemi a dívat se na oblohu, kde se dívají na mraky. Podporujte v nich fantazii otázkou „Co ti připomíná támhle ten mrak?“.
Slovní aktivity a písničky
Od rýmů až po hádanky, hloupé zvuky až po písničky, nebo tvorbu textů. Melodie, slovní interaktivní aktivity mohou inspirovat a podporovat tvůrčí mysl. Současně tato činnost vytváří slovní zásobu a pomáhá vašemu dítěti naučit se rytmu. Tyto hry jsou také perfektní a zábavný způsob, jak trávit čas při jízdě autem.
Pokládejte zajímavé, otevřené a všetečné dotazy
Zeptejte se dětí. Hodně. Pokládejte otázky, které vyvolávají nápadité a kreativní myšlení – to je účinný způsob, jak vyvolat v dítěti vyjádření myšlenek, pobízíte tím ke sdílení jejich vizí, a zároveň mu dáváte zprávu, že jeho myšlenky jsou důležité. „Co si myslíš, že by se stalo, kdyby …?“, „Jaký je rozdíl mezi psem a kočkou?“, „Jaké jsou jiné způsoby, jak to udělat?“. A podobně.
Nechte děti „vydechnout“
Nezapomeňte i na odpočinek dětí. Neplánovaný čas dovoluje dětem také tvořit si představivost. Hrají si sami, jak chtějí. A to je také super.
Omezte čas dítěte u obrazovky (televize, chytrý telefon, tablet a podobně)
Podpora dětské představivosti v digitálním věku může být těžká. Čas u tabletu nebo televize je spíše pasivní způsob učení. Chvíli jim ho nechte. Pak nezapomeňte povzbudit děti, aby vytvořily něco nového a jiného.
Hrajte si spolu s dětmi
Kreativita a představivost jsou tak důležité, protože poskytují základ pro další dovednosti, které vaše dítě bude potřebovat po celý život. Hravé hry jsou příležitostí pro zlepšení vazby rodiče – dítě. Navíc posunete dítě nenápadně k činnosti, která je zábavná i vzdělávací.
V autě je většinou hodně času. To je ideální čas pro hru s vaším dítětem. Ptejte se jaké je jeho oblíbené zvíře? Hrajte hru Jaké zvíře jsem?, když děláte zvuky a kejkle. Jaký pták jsem? Holubice, vrána, papoušek?
Vyprávějte dětem příběhy
Je důležité, aby rodič povzbuzoval dítě, aby při každé příležitosti využilo svou mysl a představivost. Interakce umožňuje rodiči stimulovat tuto rozvíjející se mysl, přirozenou zvědavost dítěte a jejich tvůrčí schopnosti.
Vyprávění příběhů je základním kamenem vývoje představivosti u dítěte, ale je to také zábavný a snadný způsob, jak posílit vaše spojení s dítětem. Vaše dítě miluje příběhy o dětství svých rodičů, o kamarádech a příbuzných, o oblíbených mazlíčcích a především o jakémkoli příběhu, ve kterém je – vaše dítě – charakteristickým znakem! Vytvořte si vlastní příběhy o věcech, které vaše dítě má rádo, a povzbuzujte ho, aby přispělo některými detaily.
Zkuste hru s příběhem u kulatého stolu. Každý člen rodiny střídavě vypráví. Jedna osoba začne příběh, pak jej předá dalšímu, aby pokračoval v příběhu. Zvraty v příběhu, jak každá osoba používá její představivost k tomu, aby doplnila příběh, jsou obvykle překvapivé a vždy zajímavé a zdůrazňují jedinečnou osobnost každého jednotlivce. A je to perfektní zábava.
Samozřejmě neustále mluvíte se svými dětmi, ale mluvíte s nimi o lidech a místech, které jste zažili sami? Děti mají velkou dávku zvědavosti ohledně svých rodičů a okamžitě se zajímají, když sdílíte příběhy o vlastních dětských zážitcích, přátelích a činnostech. Využijte toho. Podělte se o svůj příběh s vaším potomkem a nechte děti představit si, jaká může být jejich budoucnost.
A co vy? Jak představivost u dětí povzbuzujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále přečíst na toto téma?
VIDEO: Představivost & dítě
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravý životní styl
Přečtěte si také naše další články