Sponzorováno

Zasloužilé mámy a relax – 5 důvodů, proč by si mámy měly občas vyrazit 4.8/5 (5)

I matky by se občas měly vyhodit z kopýtka - prospěje to jim i celé rodině.

I matky by se občas měly vyhodit z kopýtka – prospěje to jim i celé rodině.

Asi si řeknete, není to žádná nová, skutečně objevná informace. Nicméně, není od věci čas od času si připomenout, že být mámou je ta úplně nejtěžší práce na světě. Je to opravdu tvrdá práce, která nikdy nekončí, směny trvají 24 hodin 7 dní v týdnu. Když jste mámou, nemůžete si jednoduše říct, beru si dovolenou nebo neschopenku. Máma musí fungovat za každých okolností. Její pomoc, podpora a laskavá péče je neustále žádoucí. Máma by také měla být pokud možno milá, hodná, usměvavá, tedy vždy dobře naladěná. Nezřídka se stává, že mámy staví touhy a potřeby ostatních vysoko nad svoje vlastní. Ale je to tak určitě správně?

Mámy to dnes mají docela těžké

Dnešní doba klade na mámy daleko větší nároky než dřív a situace nejedné mámy pak může být velmi složitá. Mámy by měly, podle nejnovějších trendů být krásně upravené, štíhlé, vynikající kuchařky, ale musejí se samozřejmě orientovat na zdravou stravu (je samozřejmostí, že aktuální trendy moderního a především zdravého životního stylu mají v malíku), měly by mít tu nejlepší možnou výbavu pro svoje dítko, ale i ony samy přece musejí vypadat, jakoby vypadly z nejnovějšího časopisu. Každá trendy máma musí mít samozřejmě bez diskuze čistotou zející domácnost, ale měla by také vědět, které přípravky jsou v souladu se životním prostředím a které ne. No a v neposlední řadě, samozřejmě, schopná máma zvládne také ještě podnikat, popř. alespoň studovat nebo se jinak vzdělávat.

Ono, udržet si aktuální přehled o tom, jaké by mělo nosit dítko vhodnou obuv, jak by se mělo správně a zdravě rozvíjet a zda očkovat či ne, tak na to by se možná vážně nějaké to studium hodilo. V době, kdy svět (co si budeme nalhávat, je tomu tak) ovládají sociální média, mají mámy navíc snadný přístup k porovnávání se, která máma je lepší, svědomitější, víc eko a bio smýšlející, která je víc tolerantní nebo naopak přísná. A toto všechno představuje skutečně obrovský tlak.

A slyšeli jste už také někdy rčení – spokojená máma, spokojená celá rodina? Možná, že už jste ho někdy zaslechli, ale málokdo si dnes dokáže připustit, že naše mámy občas skutečně přetěžujeme a nedochází nám, kde mají všechnu tu energii brát. Jak si mají dobít baterie, aby tu zase byly pro nás a pro všechny naše potřeby a smutky, pro všechna ta objetí a péči. Doufáme, že je to tedy spíše extrémní stav, ale bohužel se někdy stává, že mámy se tak nějak postupem času stanou služkami celé rodiny. Ale proč by to tak mělo být? Copak mámy nemají právo na svoje potřeby, koníčky nebo touhy? Před tím, než se staly mámou, byly také nějakými osobnostmi, s vlastním jménem a vlastní identitou. Ovšem ta se občas, ve stínu této nepřetržité práce někdy doslova vytrácí před očima. A pak se divíme, že může třeba zrovna ta naše máma být vyčerpaná, podrážděná a nevrlá.

Funkce mámy

Přesto, že si myslím, že na to není třeba složitých vědeckých průzkumů, i tak jeden proběhl v roce 2017 v USA na téma, jak moc pracují mámy a měl skutečně překvapivé výsledky. Matky pracují celý dlouhý den! Mnohdy i v noci, jen si to mámy přiznejte, kolik z vás mám dítka noční ptáky.. Ale zpět k průzkumu. Předmětem zkoumání bylo asi 2000 amerických matek s dětmi v rozmezí od 5 do 12 let a zjistili, že:

Průměrný pracovní den jedné takové mámy začíná přibližně v 6:23 a končí v 20:31 (ovšem buďme realisté, ani v 8:31 si žádná máma nemůže říct, že už dnes ani nehne prstem). Průměrná pracující máma tedy pracuje 14 hodin denně a 100 hodin týdně. Toto představuje ekvivalent dvou a půl pracovních míst na plný úvazek.

Čili když to přepočítáme, každá máma má (v tom lepším případě a určitě až s většími dětmi) asi 9,7 hodin denně na spánek, jídlo, osobní péči nebo nějakou duševní očistu. Zdá se vám to dost?

Pět důvodů, proč by měla každá máma občas chodit ven

A samozřejmě nemyslíme tím cestu do obchodu a zpět! Ale v souvislosti s přehnanými nároky, které si dnešní doba žádá se nám (a nejen nám) zdá, že je skutečně žádoucí, ba přímo nutné, aby měly mámy někdy večer jen pro sebe. Je jedno, zda se bude jednat o sklenku oblíbeného vína, kterou si samy vypijí ve vaně plné horké pěny, popřípadě si dojdou do sauny či na jógu. Důležité je, odejít z domu a nechat za sebou seznam všech povinností a úkolů. Ale dalším, velmi důležitým poznatkem a velkým přínosem pro duševní zdraví každé mámy je přátelství. Pěstování přátelství a obecně společenství jiných žen, které sdílejí podobné názory je pro ženy velmi důležité, v posledních letech se také ukazuje, že nejen, pro jejich duševní pohodu, ale celkově pro zdraví každé ženy. Ale tomuto tématu se určitě někdy budeme věnovat někdy i samostatně. Teď už ale 5 důvodů, proč mámy musejí ven.

Přínos č. 1: Přátelství

Není žádnou novinkou, že ženy fungují zcela jinak, než muži. Jsou daleko více sociálně založené a studie dokonce ukazují, že aktuální sociální doba má pro ženy i své výhody – působí na ně jako jakýsi vyrovnávací mechanismus. Tedy způsob, jak se vyrovnávat se stresem. Ženy jsou daleko sdílnější, než muži a mají daleko větší potřebu se svým trápením či starostmi podělit. A nejen to. Jedna orientační studie z roku 2002 zjistila, že přátelství mezi ženami skutečně zvyšuje hladinu oxytocinu v těle (stejný hormon, který se uvolňuje po porodu a při kojení). Vedoucí výzkumná pracovnice Shelley Taylorová nazývá oxytocin jako jakýsi „sociální termostat“ pro ženy. Oxytocin má totiž mnoho přínosů, jako je zmírnění bolesti, snížení krevního tlaku a srdeční frekvence, zvýšení optimismu a zlepšení trávení. Zároveň také stimuluje náš organismus a chrání ho před stresem.

Sponzorováno

Kromě toho bylo prokázáno, že vztahu s blízkými přáteli snižuje riziko úmrtí. Ve skutečnosti silné přátelství a společenské vztahy snížily úmrtnost až o 50% v daném časovém období. Pro srovnání – mít přátelé a svoji vlastní komunitu snižuje pravděpodobnost předčasného úmrtí daleko víc, než když skoncujete s kouřením nebo dokonce dvakrát více, než jakákoliv fyzická aktivita. Takže, výčitky svědomí nechte na jeden den doma a vyrazte ven s přáteli!

Přínos č. 2: Mentoring

Všechny matky potřebují poradenství, a to ať už se pohybují zrovna v kterékoliv fázi mateřství. Stejně tak jako jakákoli práce, existuje křivka učení a schopnost se učit od někoho jiného to usnadňuje.

V celých civilizacích po celém světě si ženy předávaly poznání a moudrost z jedné generace na druhou. V angličtině existuje původně africké rčení, které zní: „It takes a village“ (it takes a village to raise a child) a volně přeloženo jde o to, že právě v Africe se na výchově dítěte podílí vždy celá vesnice, čili celá komunita. Všichni svým příkladem přispívají k výchově dětí. Bohužel, toto právě v naší dnešní, moderní společnosti už dost upadá. Komunita jako taková už příliš neexistuje, většinou jen na internetu, potažmo na sociálních sítích. Mnoho žen dnes zakládá rodiny daleko od svého „kmene“ – matky, sestry a přátel. Moderní technologie sice tuto vzdálenost dnes o něco zkracují, avšak v mnoha ohledech musí dnešní moderní máma sama od základu vybudovat vlastní nový kmen.

Přitom je obzvláště pro novopečené maminky pocit podpory velmi důležitý. Mámy potřebují kolem sebe ženy, které už mají zkušenosti, aby nám hodily záchranné lano v tíživé situaci a ujišťovaly nás ve chvílích, kdy už samy ztrácíme jistotu. Proto začínají postupně vznikat, dříve naprosto běžné sdružování maminek v poporodních a jiných ženských kruzích. Protože se uvádí, že přibližně až 20% novopečených maminek v dnešní době trpí depresí nebo úzkostí po porodu. Je tedy na čase, aby se ženy opět začaly obklopovat silnými komunitami.

Přínos č. 3: Emocionální „bankovní“ účet

Pokud je náš bankovní účet prázdný, není možné uspokojit finanční potřeby. Totéž platí pro naše emoční zdraví. Stephen Covey, autor sedmi návyků vysoce efektivních lidí, vytvořil frázi „emoční bankovní účet“ …. a je to termín, který má určitě smysl, zvláště pokud se jedná o matky.

Vychovávání a péče o děti je samozřejmě naše radost, ale zároveň ruku v ruce s tím jde i velká odpovědnost, což vyžaduje velkou duševní a emocionální sílu. Trávení času mimo tuto zodpovědnost a všechny požadavky ostatních nám pomáhá náš emoční bankovní účet zase znovu doplnit, načerpáme novou sílu a energii a to obzvláště, když se ve volných chvílích věnujeme činnostem, které nás těší a uspokojují.

Přínos č. 4: Osobní prostor

Osobní prostor sotva existuje s domem plným dětí, zejména těch nejmenších, plně závislých na naší péči. Pokud je vaším jediným osobním prostorem 5 minut strávených na toaletě (a i to je občas luxus, jistě máme některá i průvodce až na toaletu), je nejvyšší čas začít novou tradici. Tipy z mnohých knih o životě maminek naznačují, že čas na svůj osobní prostor by maminky měly zařazovat do svého rozvrhu pravidelně, alespoň dvakrát do měsíce, ideálně jednou týdně. Je dobré si tento den vyhradit jen sama pro sebe, odevzdat děti partnerovi, popřípadě babičce a věnovat se jen tomu, co maminka v danou chvíli potřebuje nebo chce. Když se z tohoto času na váš osobní prostor po čase stane pravidlo, budete se samy divit, jak jste to mohly do této chvíle zvládat bez něj.

Přínos č. 5: Vzpomínka na to, kdo jsme

Asi většina z nás žen, si někdy přála být mámou. A bez debat, být mámou je to nejlepší na světě, ačkoliv samozřejmě i zde jako ve všem mohou existovat ženy, které jsou výjimkou a s tímto tvrzením nebudou souhlasit. Někdy je však pro nás ženy těžké si v běhu událostí uvědomit, kým jsme byly před tím, než se z nás staly právě mámy. Mámy sice mají vestavěné, že mají obrovské srdce pro celou svoji rodinu, ale často ztrácejí samy sebe při tom zaneprázdnění při péči o celou rodinu. Někdy je pak těžké si vzpomenout, kým jsme vlastně byly před tím, než se z nás staly mámy. Co se nám líbilo? Co nás dřív bavilo a naplňovalo? Jaké jsme měly sny?

Někdy je těžké si vzpomenout, kdo jsme odděleni od našeho postavení matky. Co se nám líbí? Jaké jsou naše sny? Pokud už to nevíte, zastavte se na chvíli, zhluboka se nadechněte a popřemýšlejte o tom, kdo jste a jaké máte touhy.

Jak si užít čas pro sebe?

Sponzorováno

Zde je několik rychlých tipů, jak si užít čas pro sebe:

  • Nevymýšlejte žádné složitosti nebo extravaganci. V jednoduchosti je krása. Stačí se jen sejít s kamarádkou na víno a příjemně si popovídat.
  • Nastavte pravidelný termín. Každé úterý v 8 hodin večer nebo neděli dopoledne strávíte nerušeně s knížkou v křesle nebo s kamarádkou ve vinárně.
  • Najděte pohodlné místo pro setkání (nejlepší je mimo domov, ale pokud se setkávají mámy s dětmi, je to fajn třeba i u jiné mámy doma).
  • Zvažte pozvání jiných maminek z jiného prostředí nebo třeba i starších a zkušenějších žen z okolí právě kvůli předávání zkušeností.
  • Příjemný rozhovor a dobré jídlo jdou ruku v ruce. Jídlo může být jednoduché nebo dekadentní. Ale hlavně něco, co nám zvedne náladu.
  • Vyberte si vhodný čas. Vyberte to, co je nejvhodnější a přístupné pro většinu maminek ve vašem okolí. Cíl je společně strávený čas, bez ohledu na to, kdy se tak stane.
  • Poskytněte možnost postarat se o děti, pokud je to možné. Často je to ta největší překážka, kterou mámy mají, protože nemají nikoho, kdo by převzal péči o jejich děti. Je prospěšné i pro děti, když se stýkají mámy i s dětmi, děti si pak mohou vytvořit svůj vlastní, sociální kruh.
  • Užívejte si! Užijte si cokoliv, pro co jste se rozhodli, relaxujte, oceňte čas strávený s ostatními, naslouchejte, bavte se. Využijte čas vyhrazený pro sebe úplně na maximum. Uvidíte, jakou změnu to s vámi udělá a příjemně překvapená pak bude i celá vaše rodina!

A co si ještě na toto téma ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva