Sponzorováno

Mandlové máslo a zdraví – proč si ho dát? 4.74/5 (19)

Mandlové máslo si zvládnete vyrobit i doma.

Mandlové máslo si zvládnete vyrobit i doma.

Mandlové máslo je vyrobeno z mandlí, takže obsahuje zdravé tuky, bílkoviny a minerály. Díky tomu tak může být snadno součástí zdravého jídelníčku. Ale také nezapomeňme na to, že mandlové máslo má hodně kalorií. Pokud tedy sledujete svou váhu nebo sledujete svůj příjem tuku, budete muset zohlednit velikost porce při konzumaci tohoto lahodného másla. Je to jako u všeho, všeho moc škodí. Pokud si dáte rozumnou porci mandlového másla, je to v pohodě s ohledem na vaše zdraví.

Nutriční hodnoty mandlového másla

Jako první se pojďme společně podívat na mandlové máslo z pohledu nutričních hodnot.

Obsahuje málo sacharidů

Mandlové máslo má hodně kalorií – má asi 98 kalorií na 1 lžíci. Jedná se ovšem o potravinu, která obsahuje minimum sacharidů, je tedy ideální low carb potravinou (Low carb strava je založena na minimálním příjmu sacharidů a vysokém příjmu kvalitních tuků). Na jednu porci obsahuje pouze tři gramy sacharidů a většina z nich pochází z vlákniny. Jedna porce poskytuje 1,6 gramu vlákniny.

Zato tuků má požehnaně

Udává se, že v jedné lžíci je devět gramů tuku. Z toho je jen malé množství nasyceného tuku, ale většina z něj je zdravá mononenasycená (5 gramů), a dále jsou zde polynenasycené tuky (něco přes dva gramy).

Mandlové máslo tak obsahuje hodně zdravého tuku.

Mandlové máslo se může pochlubit zajímavým množstvím bílkovin

V jedné lžíci tohoto másla najdete na 3,4 gramu bílkovin.

+ Další živiny v mandlovém másle

Mandlové máslo obsahuje hodně draslíku, vápníku, manganu a hořčíku. Množství sodíku se bude trochu lišit podle toho, zda bylo mandlové máslo vyrobeno s přidanou solí a kolik ji bylo přidáno během zpracování. Obsah sodíku si vždy můžete zkontrolovat na etiketě výrobku.

Zdravotní přínosy mandlového másla

Vzhledem k tomu, že mandlové máslo má vysoký obsah mononenasycených tuků, může být součástí zdravého jídelníčku. Mononenasycené tuky pomáhají snižovat množství LDL cholesterolu (to je ten špatný cholesterol) a zvyšují HDL cholesterol (ten dobrý cholesterol).

Mandle mají také vysoký obsah vápníku, což je dobré pro silné kosti, normální krevní srážení a správnou funkci svalů a nervů.

Je také známo, že mandle obsahují hodně hořčíku, což je nezbytné pro stovky různých biochemických procesů, ke kterým dochází každý den ve vašem těle (jako je například regulace hladiny cukru v krvi a krevního tlaku).

Pojďme si to tedy shrnout v několika málo bodech:

1. Je dobré pro vaše srdce

Výhodou mandlového másla je to, že je dobré pro vaše srdce. Je bohaté na mononenasycené tuky, což jsou typy tuků, které snižují hladinu cholesterolu a snižují riziko srdečních onemocnění. Ponořte nůž do mandlového másla a roztřepete ho na celozrnné pečivo – prospějete tím vašemu srdci.

2. Mírně snižuje krevní tlak

Mandlové máslo je také známé díky mírnému snižování krevního tlaku, protože může snížit hladinu cholesterolu. Když se cholesterol hromadí v krevních cévách těla, krev hůře proudí k různým orgánům. Srdce musí silněji krev pumpovat a může to mít za následek vysoký krevní tlak. Snižování hladiny cholesterolu tak snižuje krevní tlak. Kromě toho obsahuje mandlové máslo minerály, které jsou účinné při snižování krevního tlaku. Těmito minerály jsou vápník, draslík a hořčík.

3. Nezvyšuje krevní cukr do závratných výšin

Mandlové máslo je sladký a chutný dezert, který extrémně nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Ve skutečnosti může dokonce pomoci regulovat hladinu cukru v krvi ve vašem těle. Díky tomu je vhodnou součástí jídelníčku, pokud máte cukrovku. Pozor ale na složení toho kterého výrobku. Ve složení se mohou značně lišit. Nebo si můžete udělat mandlové máslo i doma, pak přesně víte, co obsahuje (recept níže ve článku).

4. Bohaté na antioxidanty

Oxidační stres je běžným problémem v dnešní společnosti. Volné radikály, které způsobují buněčné poškození vašeho těla, jsou všudypřítomné. To je důvod, proč je důležité mít správný příjem antioxidantů, jako je vitamin E a flavonoidy – ty lze naštěstí nalézt v mandlovém másle. Mandlové máslo pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem.

5. Pomoc při regulaci hmotnosti

Existuje mylná představa, že ořechy způsobují přírůstek hmotnosti. jasně, vzhledem k tomu, že ořechy, jako jsou mandle, mají vysoký obsah kalorií, mnozí lidé, kteří hubnou, mají tendenci se jim vyhýbat. Měli byste však také vědět, že mandle mají vysoký obsah bílkovin, vlákniny a mononenasycených tuků. Jsou také neuvěřitelně chutné! Lidé, kteří jedí ořechy, mají menší pravděpodobnost, že budou mít nadváhu než ti, kteří se jim vyhýbají.

Sponzorováno

6. Obsah vápníku a mědi

Některé přínosy pro zdraví mandlového másla pocházejí z jeho obsahu vápníku a mědi. Oba tyto minerály hrají roli v komunikaci mozkových buněk a udržují váš nervový systém funkční, vápník ještě navíc pomáhá při svalové funkci a udržuje silné kosti. Měď umožňuje vytvářet melanin, což je pigment, který chrání pokožku před sluncem. Každé 2 lžíce mandlového másla obsahují až 111 miligramů vápníku neboli 11 procent doporučeného denního příjmu, stejně jako 299 mikrogramů mědi neboli jednu třetinu doporučeného denního příjmu tohoto minerálu.

7. Obsah vitamínu E a hořčíku

Mandlové máslo obsahuje také užitečné prvky hořčík a vitamín E. Stejně jako vápník, přispívá k ochraně vašich kostí i hořčík. Pomáhá vyrábět energii, stejně jako syntetizovat mastné kyseliny potřebné pro skladování energie. Vitamin E zase podporuje zdravou komunikaci mezi vašimi buňkami a zabraňuje oxidaci lipidů v krvi, což je proces spojený s kardiovaskulárními chorobami. Oba prvky vaše tělo určitě potřebuje.

Časté otázky okolo mandlového másla

Existuje několik otázek, které jsou časté, přijde-li řeč na mandlové máslo. Pojďme se na ně společně podívat.

Jak si stojí mandlové máslo v porovnání s arašídovým máslem?

Mandlové máslo může být o trošku lepší než arašídové máslo – má méně nasycených tuků, více mononenasycených tuků a více vlákniny. Jinak, když porovnáváme jiné výživové hodnoty (kalorie, bílkoviny apod.), tyto dva druhy másla jsou téměř totožné.

Mám alergii na arašídy, můžu jíst mandlové máslo?

Pokud máte alergii na arašídy, je bezpečné jíst mandlové máslo? Odpověď není bohužel jednoznačná. Arašídy jsou luštěniny a mandle jsou ořechy, takže je možné, že někteří lidé s alergií na arašídy, mohou konzumovat mandle. Nicméně, mnoho lidí, kteří jsou alergičtí na arašídy, jsou alergičtí také na mandle. Pokud si myslíte, že byste mohli mít alergii na arašídy nebo mandle, poraďte se se svým lékařem. To je asi nejlepší rada.

Recept na přípravu mandlového másla

Mandlové máslo si můžete koupit v místním obchodě se zdravou výživou (pozor na složení mandlového másla!), ale můžete si ho relativně snadno vyrobit i doma, pokud máte kuchyňského robota.

V podstatě potřebujete pouze mandle a trochu soli.

Jak na to?

Přidejte 2 šálky pražených mandlí (mandle můžete pražit v troubě) a 1 nebo 2 čajové lžičky soli do kuchyňského robota a mixujte tak dlouho, dokud nezískáte příjemnou krémovou texturu. Připravte se na to, že to může trvat déle – asi 20 minut, ale stojí za to čekat. Pokud máte rádi sladké, můžete přidat až 1/4 šálku medu a 1 čajovou lžičku mleté ​​skořice, pak opět promixujte (nebo jednoduše přidejte v procesu mixování).

Jak použít mandlové máslo?

Mandlové máslo můžete použít stejným způsobem, jakým používáte arašídové máslo. Třeba na snídaňový, zdravý sendvič – celozrnný chléb, mandlové máslo a ovoce, nebo přidejte lžíci mandlového másla do smoothie. Chcete zdravou svačinku? Jednoduše namažte mandlové máslo na celozrnné krekry či plátky jablek. Zkuste si dát mandlové máslo s kakaem a s ovocem. Taky super.

TIP: Můžete přidat trochu nějakého zdravého oleje, aby pomohli zlepšit konzistenci nebo texturu. Není to ale úplně nutné.

Opakování je matka moudrosti

A na závěr si důležité informace zopakujme:

  • Mandlové máslo je dobrým zdrojem zdravých mononenasycených tuků, které naše tělo potřebuje. Tyto tuky jsou spojeny se snížením rizika onemocnění srdce.
  • Mandle nabízí antioxidační účinek díky vitamínu E a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu.
  • I malá porce mandlového másla obsahuje velké množství hořčíku – což zlepšuje zdraví srdce – a draslíku, důležitého pro dobrý krevní tlak a zdraví srdce.
  • Konzumace mandlového másla pomáhá udržovat krevní cukr stabilní (na rozdíl od másel s mnoha sacharidy, které mohou způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi).
  • Nízký glykemický index a ochranné antioxidanty mandlí činí z mandlového másla rozumnou volbu pro ty, kteří jsou vystaveni riziku cukrovky, protože při konzumaci nezpůsobuje prudký nárůst hladiny cukru v krvi a inzulínu – a dokonce se zdá, že pomáhají, když je jíte spolu s potravinami, které mají vyšší glykemický index.
  • Konzumace nejméně čtyř porcí ořechů, například i mandlového másla, týdně snižuje riziko koronárních onemocnění o více než 35%.
  • Mandle obsahují zdravé flavonoidy a vitamin E.
  • Studie ukazují, že konzumace už jen hrsti mandlí nebo několika polévkových lžic mandlového másla pomáhá snížit riziko vzniku žlučových kamenů u žen.
  • Studie ukazují, že ti, kteří jí pravidelně ořechy (nebo mandlové máslo!), nemají tendenci přibírat na váze, navzdory mnoha kaloriím. Možná, že je stabilní hladina cukru v krvi a jídelníček založený na bílkovinách, jsou v tomto lepší, než sacharidy.
  • Mandle jsou ohromným zdrojem minerálů manganu a mědi, stejně jako vitamínu B2 (riboflavin), které jsou všechny nezbytné pro výrobu energie.
  • Je velmi snadné začlenit mandlové máslo do jídelníčku.
  • Sponzorováno

    A o vy? Jak jste na tom s mandlovým máslem? Už jste ho zkoušeli? Budeme moc rádi za komentáře pod článek.

    A co si ještě o máslech přečíst?

      Sponzorováno

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autor článku

      Dara Slánská (více o nás)

       

      Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky: ,

      Přečtěte si také naše další články

       

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva