Kognitivně behaviorální terapie (dále jen KBT) je jednou z nejmodernějších metod, které jsou v současné době užívány v psychoterapii. KBT ale vychází ze spojení kognitivní a behaviorální terapie, kombinuje tyto dvě metody dohromady a tím vzniká úspěšná a rozšířená léčba.
- trvá krátce, je časově omezená
- pacient se učí zvládat situace, učí se
- směřuje k naprosté soběstačnosti
- zaměřuje se na konkrétní aktuální problémy
- řeší potíže z přítomnosti nikoli z minulosti
- používá se především u úzkostných poruch, nebo fobií
KBT terapie trvá poměrně krátce a je založena především na komunikaci mezi pacientem a terapeutem. Příčinou návštěvy terapeuta může být cokoli – pocity úzkosti, panický strach, závislosti, poruchy osobnosti, nebo sociální fobie. Tyto nemoci a ještě mnoho dalších jsou ve většině případů léčeny právě touto metodou.
Sponzorováno
Provádění této formy terapie je závislé i na samotném talentu terapeuta, který musí vést pacienta správným směrem k osamostatnění. Dle terapie pak musí pacient být zcela samostatný, sám zvládat problémy, které se v něm a okolo něj odehrávají a sám musí být schopen řešit situace. U každého pacienta a u každé nemoci je přístup k léčbě velmi individuální, vždy ale musí být v souladu s výše uvedenými body.
Česká společnost KBT v současné době sdružuje okolo 90 terapeutů a to v České republice. Tato společnost nabízí i školení a terapeutické výcviky pro zájemce.
Sponzorováno
TIP: Přečtěte si celý článek o kognitivně behaviorální terapii
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články