Obsah článku
Nechápejte mě špatně. Miluji esenciální oleje a denně je používám. Nejčastěji je používám zředěné v receptech na přirozené čištění, ale také je občas používám aromaticky a terapeuticky.
Vzhledem k síle esenciálních olejů musíte být opatrní při jejich nadměrném používání. V tomto článku najdete několik důležitých věcí, které je třeba vědět o esenciálních olejích, než je použijete. Tak jdeme na to.
Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované
To většina lidí ví, nebo tuší. Ale věděli jste, že
Věděli jste, že je potřeba:
- 116 kilogramů listů máty peprné, aby se vyrobilo 0,45 l mátového esenciálního oleje?
- 68 kilogramů (nebo i více) levandulových květů, na výrobu 0,45 l levandulového esenciálního oleje?
- Stovky kilogramů růží pro výrobu půl litru růžového esenciálního oleje
Esenciální oleje obsahují velmi koncentrované vlastnosti byliny nebo rostliny, ze které pocházejí. To si pamatujte. Jen velmi malé množství esenciálního oleje má často vlastnosti mnoha šálků bylinného čaje ze stejné rostliny. Například jedna kapka mátového esenciálního oleje je ekvivalentem 26-28 šálků mátového čaje. To neznamená, že by se neměly používat éterické oleje, ale měly by být používány pečlivě, s řádným vzděláním a v bezpečném množství. Pokud byste nikdy nepožívali desítky šálků bylinného čaje, pravděpodobně byste si měli dvakrát myslet, než začnete konzumovat ekvivalentní množství esenciálních olejů. Takže pamatujte, při množství se vždy zamyslete. Zde je zdvižený ukazováček.
Esenciální oleje na pokožce – na to pozor
Obecně jsou esenciální oleje používány v mnoha receptech pro krásu, jako jsou různé bylinné oleje nebo krémy. Jsou ale používány v hodně zředěných množstvích. Klíčové slovo je „zředěných“.
Ve většině případů by se totiž éterické oleje neměly používat na pokožce nezředěné. Samozřejmě existují výjimky, avšak většinou by měly být éterické oleje používány pouze ředěné a pod vedením vyškoleného lékaře nebo odborníka na aromaterapii. Vzhledem k malé molekulární velikosti esenciálních olejů mohou snadno proniknout do kůže a vstoupit do krevního oběhu. To si pamatujte.
Obecně platí, že esenciální oleje by měly být zředěny v nosném oleji, jako je kokosový olej nebo mandlový olej, v 3-5% roztoku. V praxi se jedná o cca 3-5 kapek esenciálního oleje na čajovou lžičku nosného oleje (a mnohem méně, pokud se používá na dítě).
Neředěné použití na pokožce může u některých lidí způsobit podráždění nebo alergickou reakci. Dokonce se vyskytly případy, kdy někdo získal trvalou citlivost na určitý olej poté, co byl použit nezředěný na pokožce. Některé oleje, jako je levandulový, růžový a heřmánkový, jsou obvykle považovány za bezpečné pro použití na kůži i v nezředěné formě, ale i tak je doporučujeme ředit (většina z nich jsou drahé oleje a stejně by bylo nákladné používat nezředěné).
Vždy se doporučuje olej zředit a testovat. Např. na ruce, než ho použijete na větší části těla. Některé esenciální oleje jsou používány opravdu nezředěné i na pokožku, pokud na ně nejste citliví, ale vždy se nejdříve vždy obraťte na kvalifikovaného lékaře.
Zkušenost od našeho čtenáře:
„Mám osobní zkušenost z první ruky s potenciálními problémy s nezředěným esenciálním olejem. V našem malém městě jsem navštívila novou masážní terapii, protože měla nabídku na „aromaterapeutickou“ masáž. Předpokládala jsem, že to bude znamenat, že při masáži budou v difuzéru éterické oleje. K mému překvapení, když začala masáž, cítila jsem na zádech kapky. Po několika vteřinách jsem si uvědomila, že na zádech mám nalité nějaké éterické oleje … hodně z nich. Zeptala jsem se masérky, jaké oleje používala, a ujistila mě, že jsou bezpečné, ale brzy jsem se dostala bolesti hlavy. Celkově na moje záda vylila asi 50+ kapek nerozpustných silic. Během dalších dní jsem měla třesy a bolesti hlavy a na zádech jsem měla velký červený bod (30 cm v průměru), který tam byl několik dní. Měla požádat, aby přestala místo toho, abych se jen ptala, jaké oleje to jsou. Ale co mě šokovalo bylo, že se neptala, jestli by na mě mohla použít éterické oleje, neptala se, jestli jsem těhotná nebo mám vhodný zdravotní stav. Pak jsem zjistila, že nebyla ani vyškolená masážní terapeutka nebo aromaterapeutka, ale že právě „vymyslela“ techniku jako způsob terapeutického použití esenciálních olejů. Super, no. Moje zkušenost s tímto množstvím esenciálních olejů na pokožce nebyla vůbec pozitivní.“
Takže buďte opatrní. Řeďte. Pokud doposud s esenciálními oleji nemáte zkušenost, řeďte raději více.
Fotosenzitivita některých olejů
Vždy doporučujeme opatrnost při práci s citrusovými esenciálními oleji, které mohou způsobit, že pokožka bude citlivější na slunce. Tyto oleje mají určité složky, které mohou zvýšit citlivost pokožky na UV záření a mohou způsobit puchýře, změnu barvy pokožky nebo snadnější spálení pleti už při malém vystavení slunci.
Přestože se riziko fotosenzitivity nebo fototoxicity liší podle způsobu destilace oleje, oleje obecně považované za světlocitlivé jsou: pomerančový, limetkový, citrónový, grapefruitový a bergamot. Tyto oleje si na sebe nedávejte, pokud plánujete vystavení slunci.
Vnitřní použití esenciálních olejů
Toto bude kontroverzní bod, ale mnohé esenciální oleje nejsou pro vnitřní použití bezpečné a jiné by měly být používány s velkou opatrností. Vzhledem k tomu, že éterické oleje jsou ekvivalentní 10-50 šálků bylinného čaje (v závislosti na bylině) nebo až 20ti násobek doporučené dávky bylinné tinktury stejné byliny, měly by být užívány pouze v situacích, kdy je to naprosto potřebné (a pod vedením vyškoleného odborníka).
Uvědomte si – esenciální oleje jsou extrémně silné rostlinné sloučeniny, které mohou mít velmi dramatický účinek na tělo. Mnohé zdroje online obsahují své „antibakteriální, antimikrobiální, antivirové a antifungální vlastnosti“. Víte, co je třeba naplněno mnoha typy bakterií? Vaše střeva. A tyto bakterie fakt nechcete vymýtit.
Výzkum neustále probíhá, střevnímu mikrobiomu, ale dosud je plně nerozumíme. Víme, že zdraví střeva drasticky ovlivňuje další aspekty zdraví a že nerovnováha ve střevě může způsobit problémy v kůži, mozku a jiných částech těla. Účinky esenciálních olejů na střevní bakterie ještě nebyly dobře studovány a antibakteriální vlastnosti esenciálních olejů mohou zabíjet mnoho druhů bakterií ve střevě (včetně těch prospěšných a nezbytných bakterií).
Sponzorováno
Ve skutečnosti studie provedené na antibakteriálních vlastnostech esenciálních olejů je srovnávají s antibiotiky a naznačují, že mohou být účinnou alternativou k antibiotikům (tady je jedna studie).
Antibiotika mohou být v některých případech nezbytná, ale neměly by být používány pravidelně, preventivně nebo bez dozoru lékaře. Pokud by mohly působit esenciální oleje stejným způsobem jako antibiotika, měli bychom při jejich použití používat stejnou opatrnost.
Ve většině případů mohou být některé stejné výhody esenciálního oleje (užívané vnitřně) získány použitím samotné byliny (čerstvé nebo sušené) či čaje nebo tinktury této bylinky.
Mnoho esenciálních olejů se považuje za všeobecně uznávané jako bezpečné pro potravinářské a kosmetické účely. Nicméně, většina esenciálních olejů nebyla studována, zvláště v koncentrovaných vnitřních množstvích. Věci, jako je ocet, sůl a soda na pečení, mají také tento status, ale to neznamená, že by měly být konzumovány pravidelně nebo ve velkém množství. Vždy buďte první!
Esenciální oleje během těhotenství nebo kojení
Esenciální oleje mohou ovlivňovat hormony, střevní bakterie a další aspekty zdraví a při jejich užívání během těhotenství nebo kojení by měla být navozena patřičná pozornost.
Existují důkazy, že esenciální oleje mohou přejít placentu a dostat se až k dítěti v břiše matky. Účinky esenciálních olejů lze kombinovat in utero a při užívání esenciálních olejů během těhotenství je jim třeba věnovat mimořádnou pozornost. Opět neříkáme, že by neměly být užívány během těhotenství, ale měla by být věnována mimořádná péče.
Doporučujeme spíše během těhotenství (nebo dokonce při kojení) nepřijímat žádný esenciální olej. V těchto důležitých obdobích pro dítě je např. vhodná aromaterapie a velmi zředěné použití schválených silic v receptech a lázních. Také vždy znovu testujte esenciální olej pomocí kožního testu, než ho použijete během těhotenství.
Mnoho olejů je považováno za bezpečné během těhotenství, zvláště po prvním trimestru, ale znovu se s profesionálem ujistěte o bezpečnosti a buďte opatrní při použití všech bylin během těhotenství. Dokonce i oleje, které jsou považovány za bezpečné, mohou být škodlivé pro některé ženy a existují určité spekulace, že účinky některých olejů na hormony mohou způsobit nebezpečné hormonální nerovnováhy během těhotenství.
Oleje považované za nevhodné během těhotenství: anýz, angelika, bazalka, černý pepř, kafr, skořice, heřmánek, šalvěj, hřebíček, fenykl, jedle, zázvor, křen, jasmín, jalovec, majoránka, pelyněk, myrha, muškát, oregano, máta, rozmarýn, tymián, libavka.
Třeba mátový olej může snížit přísun mléka při kojení.
Použití esenciálích olejů u dětí
Podle mého názoru by se éterické oleje nikdy neměly podávat vnitřně dětem, ani by se neměly používat na jejich kůži nezředěné. Měly by být zředěny více, než jsou doporučené míry ředění určené pro dospělé.
Obecně platí, že oleje jako levandule, heřmánek, pomeranč, citrón a kadidlo jsou považovány za bezpečné při zředění pro použití u dětí, ale je lepší ještě provést kožní test a nejprve se poraďte s lékařem.
Některé oleje způsobily záchvaty u dětí a měli byste být extrémně opatrní. K objasnění – tyto záchvaty byly vzácné a většina byla u lidí, kteří byli náchylní k záchvatům, ale stále to není riziko, které stojí za risk.
Některé, jako jsou máta peprná, rozmarýn, eukalypt, by se neměly používat u malých dětí. Tyto byliny obsahují mentol a 1,8-cineol. Tyto sloučeniny mohou zpomalit dýchání (nebo dokonce zcela zastavit) u velmi malých dětí nebo u osob s poruchami dýchání. Samozřejmě, neměly by být nikdy použity na kůži pro děti, ale tyto oleje vyžadují opatrnost i pro aromatické použití. Doporučujeme proto tyto oleje nepoužívat na nebo kolem dětí z tohoto důvodu.
Tento článek z Univerzity v Minnesotě upozorňuje na použití mátového oleje a podobných olejů u dětí mladších šesti let, protože: „Mentol – jedna z hlavních chemikálií v mátovém oleji – způsobila, že se dýchání zastavilo u malých dětí a způsobila těžkou žloutenku děti s deficitem G6PD (běžný nedostatek genetických enzymů)“
Esenciální oleje v plastech
Další věc, která se často nezmiňuje, je ta, že éterické oleje by nikdy neměly být skladovány v plastových nádobách, zejména v koncentrovaných formách. Mnoho esenciálních olejů může rozpouštět plasty, když jsou nezředěné, a dokonce i když jsou zředěny, mohou časem plasty zničit.
Pro tento účel je vhodné mít třeba domácí čisticí prostředky s esenciálními oleji ve skleněných lahvích (i když jsou velmi zředěné) a ukládat domácí kosmetické výrobky do skla, kdykoli je to možné.
Jsou zde i dobré zprávy, nebojte
Ačkoli existuje mnoho varování o bezpečném použití esenciálních olejů, jsou to při správném použití skvělé přírodní prostředky. Doufám, že tento příspěvek nikoho neodradí od používání esenciálních olejů, ale spíše doporučujeme správný přístup a bezpečnost.
Používáme esenciální oleje téměř denně, ale ujistíme se vždy, že nejprve prozkoumáme jeho správné použití. Může také být opravdu užitečné nalézt vyškoleného aromaterapeuta, bylinkáře, abyste jim položili konkrétní otázky o éterických olejích. Důležité je také zajistit, aby všechny éterické oleje, které používáte, byly ekologické a velmi kvalitní.
Bezpečné způsoby použití esenciálních olejů
Tyto oleje mohou být tedy skvělým a bezpečným přírodním prostředkem, pokud jsou používány bezpečně. Hlavní způsoby, kterými se používají esenciální oleje, jsou:
- Aromaticky – v difuzéru
- Místně na pokožku, zředěné v domácím pleťovém mléce, zubní pastě, tělovém másle a jiných domácích receptech.
Doporučujeme nezředěné použití na kůži a interní užití v době skutečné potřeby, když přínosy převažují nad rizikem, a vyhněte se používání esenciálních olejů tímto způsobem na děti nebo tehdy, když jste těhotná.
Co si dále o esenciálních olejích přečíst?
- Nejlepší esenciální a masážní oleje pro děti – které to jsou?
- Jak správně používat esenciální oleje?
- Esenciální oleje pro masírování dásní malých dětí – super když rostou první zoubky – které oleje a jak použít?
- Je vhodné používat esenciální oleje interně (vnitřně)?
- Přírodní a přirozené osvěžovače vzduchu do auta – esenciální oleje, které jsou vhodné do auta – jak je použít?
- Fotosensitivita esenciálních olejů – co je dobré vědět a jak s nimi pracovat?
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=21907890
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=10460442
VIDEO: Esenciální oleje, které používám na dobrý spánek
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články