Obsah článku
V roce 1938 objevil maďarský biochemik Albert Szent-Györgyi silný antioxidant, který pomáhá předcházet oxidačnímu poškození buněk, lipidů a DNA deoxyribonukleové kyseliny.
Čistý kaempferol je žlutý prášek. Je jedním z nejdůležitějších a nejrozšířenějších flavonoidů (obsahující typickou strukturu C6-C3-C6).
Kaempferol je flavonoid přítomný v různých přírodních zdrojích, včetně jablek, cibule, pórku, citrusových plodech, hroznech, červeném víně, gingko bilobě či třezalce tečkované.
Zdravotní přínosy Kaempferolu
Keampferol je silný antioxidant a pomáhá předcházet oxidačnímu poškození našich buněk, lipidů a DNA. Zdá se, že Kaempferol zabraňuje arterioskleróze tím, že inhibuje oxidaci lipoproteinů s nízkou hustotou a tvorbu krevních destiček v krvi. Studie rovněž potvrzují, že kaempferol působí jako chemopreventivní látka, což znamená, že brání tvorbě rakovinných buněk.
V In vitro studii (Jan Kowalski a kol. – Pharmacological Reports, 2005) se ukázalo, že kaempferol inhibuje monocytový chemoatraktantový protein (MCP-1). MCP-1 hraje roli v počátečních krocích tvorby aterosklerotických plaků.
Flavonoidy kaempferol a kvercetin působí synergicky při snižování proliferace buněk rakovinných buněk, což znamená, že kombinované léčby kvercetinem a kaempferolem jsou účinnější než aditivní účinky každého flavonoidu zvlášť. To byl závěr ze studie ML Ackland a spol. (In Vivo, únor 2005) s názvem „Synergický antiproliferativní účinek flavonolů kvercitinu a kaempferolu v kultivovaných lidských nádorových buněčných liniích“.
Studie „Inhibice funkce P-glykoproteinu a exprese kaempferolem a kvercetinem“ provedená Univerzitou Chiang Mai v Thajsku zjistila, že kaempferol může pomoci bojovat proti rakovině, protože snižuje rezistenci rakovinných buněk na protinádorové léky, jako je vinbalstin a paklitaxel.
Výzkum týkající se kaempferolu je u lidí v doplňkové formě omezen, ale výzkum in vitro je, jak vidíme, slibný.
Sponzorováno
Použití kaempferolu v léčbě
Bylo zjištěno, že kaempferol má hypoglykemické a antioxidační účinky. Zjistilo se také, že má antimikrobiální účinky.
Snižuje také riziko kardiovaskulárních onemocnění. Studie zjistila, že změnami metabolismu lipoproteinu, oxidativního stresu a zánětlivých markerů, příjem živiny příznivě ovlivnily klíčové rizikové faktory koronárního srdečního onemocnění jak u žen před a po menopauze.
Studie také zjistila, že při zkoumání neuroprotektivních účinků kaempferolu v myším modelu Parkinsonovy nemoci, kaempferol zabránil ztrátě TH-pozitivních neuronů indukovaných MPTP, prekurzoru neurotoxinu MPP +, který způsobuje trvalé příznaky Parkinsonovy nemoci.
Bylo dále zjištěno, že přípravek Kaempferol je vhodný pro osoby trpící osteoporózou. Ve studii bylo zjištěno, že flavonoly kvercetin a kaempferol významně zvyšují aktivitu alkalických fosfátů (ALP), která pak může stimulovat osteoblastickou aktivitu.
Při výzkumu kaempferolu bylo zjištěno, že krysy léčené flavonolem vykazovaly v trabekulárních (trámčitých) oblastech výrazně vyšší kostní minerální hustotu.
Při výzkumu extraktu z listů moringa oleifera, který obsahuje kvercetin a kaempferol, bylo zjištěno, že extrakty listů z rostliny měly silnou antiproliferaci a silnou indukci apoptózy. Toto ukázalo, že rostlinné listové extrakty mají potenciál pro chemopreventaci rakoviny a mohou být nárokovány jako terapeutické činidlo proti rakovině.
Další studie zjistila, že kaempferol společně s dalšími flavonoidy, jako je apigenin a luteolin, má analgetické a protizánětlivé účinky.
Další studie rovněž ukázala, že kaempferol má potenciální klinické využití při léčbě alergického astmatu.
Kaempferol v našem těle
Sponzorováno
Kromě vlastností proti rakovině působí kaempferol jako antioxidant a chrání tělo před poškozením volných radikálů, které jsou škodlivými vedlejšími produkty reakcí na bázi kyslíku. Také působí jako antidepresivum a zlepšuje metabolismus. Dále působí jako fytoestrogen, který reguluje hladinu estrogenu v těle. Také je známo, že se předchází arterioskleróze, srdečním onemocněním a osteoporóze.
Co i dále přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články