Sponzorováno

Banány – způsobují zácpu nebo průjem? 4.41/5 (17)

Banány v případě průjmu a zácpy - jak to je?

Banány v případě průjmu a zácpy – jak to je?

Zácpa je relativně běžným zdravotním problémem. Je charakterizován nepravidelnými pohyby střev a tvrdou stolicí, kterou je obtížné vyloučit. Existuje mnoho příčin zácpy, od špatné stravy až po nedostatek cvičení. Někteří tvrdí, že banány způsobují zácpu, zatímco jiní říkají, že ji pomáhají předcházet.

Co z toho je pravda? Tento článek se podívá na důkazy.

Banány mají hodně vlákniny

Banány jsou jedním z nejoblíbenějších ovocných plodů na světě. Je to pohodlné, sladké občerstvení. Banány jsou navíc neuvěřitelně zdravé. Banány jsou bohaté na několik důležitých vitaminů a minerálů. Obsahují také relativně hodně vlákniny, protože jeden banán obsahuje asi 3,1 gramů vlákniny.

Vlákna pomáhá předcházet a zmírňovat zácpu (důkazy zde). Hlavní myšlenka je v tom, že vláknina absorbuje vodu, pomáhá stolici nabrat na objemu a navíc je měkká. To ve finále pomáhá zlepšit pohyb stolice v trávicím traktu (více o mechanizmu zde).

Některé studie naznačují, že rozpustná vláknina může pomoci zmírnit zácpu. Jiné ale naznačují, že snížení příjmu dietní vlákniny může v některých případech také pomoci (např. tato).

Zdá se, že zvyšující se příjem vlákniny pomáhá zmírnit zácpu – je to však hodně individuální. Druh vlákniny, kterou konzumujete, hraje také roli.

Někteří věří, že banány způsobují zácpu

Mnoho článků na internetu tvrdí, že banány způsobují zácpu. Studie tuto skutečnost nepotvrzují, ale někteří lidé se domnívají, že jsou rizikovým faktorem zácpy. V jedné studii němečtí vědci zkoumali vnímané účinky různých potravin na konzistenci stolice. Zkoumali tři skupiny:

  • Pacienti se syndromem dráždivého tračníku (IBS): 766 pacientů s IBS, kde zácpa byla jejich hlavním příznakem.
  • Pacienti se zácpou: 122 pacientů se zácpou.
  • Kontrolní skupina: pro kontrolní skupinu sloužilo 200 zdravých jedinců.

Když se lékaři těchto 3 skupin dotazovali, které potraviny nebo nápoje způsobily jejich zácpu, banány byly zmíněny u 29-48% respondentů. Ve skutečnosti pouze čokoláda a bílý chléb byli jmenováni častěji (odkaz na studii).

Výsledek? Neexistuje žádný silný důkaz, že banány způsobují zácpu, jen jeden průzkum zjistil, že někteří lidé věří, že ano.

Zlepšují další aspekty trávícího ústrojí

Většina lidí dobře snáší banány, přinejmenším když jsou spotřebovávána s mírou. Zlepšují zdraví trávicího ústrojí a mají prebiotické účinky, krmí vaše přátelské střevní bakterie a stimulují jejich růst.

Jedna studie s 34 ženami s nadváhou zkoumala, jak konzumace banánů ovlivňuje jejich střevní bakterie. Poté, co subjekty jedly dva banány denně po dobu dvou měsíců, vědci pozorovali zvýšení příznivých bakterií nazývaných bifidobakterie. Účinky však nebyly statisticky významné.

Navíc tato „banánová“ skupina zaznamenala zlepšení trávicích příznaků, jako je nadýmání a bolesti žaludku. Více o studii se můžete dočíst zde.

Jak to tedy je?

Někteří lidé se domnívají, že banány způsobují zácpu, zatímco jiní přísahají, že jim pomáhají si ulevit.

Sponzorováno

Mýtus, že banány způsobují zácpu, již byl mnohokrát vyvrácen. Důkazy svědčí o tom, že banány mají tendenci spíše snížit příznaky zácpy, než je způsobit. Vědci však také zjistili, že někteří lidé si myslí, že banány způsobují jejich zácpu. Pokud máte pocit, že banány způsobují zácpu, jednoduše jich jezte méně. Pokud to nefunguje, zkuste je zcela vyloučit z jídelníčku, abyste zjistili, zda to pomáhá.

Ve finále jsme všichni rozdílní. Na to myslete. Jídlo, které snižuje u jednoho příznaky zácpy, může mít u někoho jiného jiný účinek.

A co zelené banány?

Nezralé banány (tedy zelené banány) mohou způsobit zácpu, protože mají vysoký obsah odolného (rezistentního) škrobu, který může být pro tělo těžké strávit. Obecně se říká, že zelené nezralé banány pomáhají léčit průjem u kojenců. Jak banán potupně dozrává, množství rezistentního škrobu se snižuje a převádí se (mění) na cukry. Rezistentní škrob však někdy působí jako vláknina a může pomoci i při zmírnění zácpy.

Zralé banány mají poměrně vysoký obsah vlákniny, což zabraňuje (usnadňuje) zácpě. Vláknina má tendenci absorbovat vodu – pomáhá stolici snadno projít střevem.

Je banán dobrou volbou pro kojence?

Kojení by mělo pokračovat až do věku šesti měsíců (podle doporučení Světové zdravotnické organizace – WHO).Banán je vynikající potravina a konzumace může být bezpečně zahájena ve věku šesti měsíců – má mnoho výhod oproti ostatním startovacím potravinám nebo obilovinám. Banán má měkkou texturu, má tlustou slupku, takže šance na kontaminaci jsou zanedbatelné.

Vláknina v něm pomáhá udržovat dobrou stolici. Banán může být dále změkčen v případě potřeby přidáním vody, mléka nebo tvarohu. Měli byste začít s malým množstvím – to je jednou nebo dvakrát denně. Některé děti mohou být alergické na banány. V případě, že je dítě alergické na ovoce, bude po jídle vykazovat některé příznaky neklidu. V takových případech měli byste se poradit s pediatrem.

Banán optimalizuje trávení. Banán neutralizuje překyselenost žaludku a díky obsahu vlákniny prospívá zažívání.

Jak zpracovat banány pro zmírnění zácpy

Přidáme pár receptů nakonec.

1. Banán a med

Budete potřebovat:

  • 1-2 zralé banány
  • 1-2 čajové lžičky medu
  • Voda (podle potřeby)

A příprava:

  1. Nakrájejte zralé banány na malé plátky.
  2. Plátky potřete vodou a medem.
  3. Vypijte namixovanou směs nebo snězte.

Můžete jíst 1-2 krát denně. Proč to funguje? Med má mírný laxativní účinek, který může pomoci zmírnit zácpu.

2. Papája a banán

Budete potřebovat:

  • 1 šálek nakrájené papáje
  • 1 nakrájený banán
  • Voda (podle potřeby)

Příprava:

  1. Vezměte si šálek nakrájené papáje a promíchejte ji s plátky banánů.
  2. Přidejte ke směsi trochu vody promixujte.
  3. Pijte směs papáji a banánů.

Pijte to nejvýše dvakrát denně, dokud příznaky nezmizí. Proč to funguje? Papáje zlepšuje trávení, pomáhá při léčbě zácpy.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti s banány a zácpou či průjmem? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst o banánech či průjmu?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva