Sponzorováno

Proč miminka voní? Pomáhá jim to přežít 4.83/5 (6)

Proč miminka voní? Pomáhá jim to přežítVůně miminka spouští mateřské city. Ale pro dítě má i jinou důležitou funkci. V našich porodnicích je přímo skalním zvykem, že hned, jak miminko přijde na svět, kromě vyšetření a změření ho oblékneme od hlavy po paty. Je však tento postup vhodný? Podle odborníků má smysl nejen kontakt nahé kůže matky a nahé kůže miminka těsně po narození, ale i odkrytá hlavička bez čepičky.

Čichový vztah

Hlavička čerstvě narozeného človíčka může být pro vás bohatým zdrojem informací o něm a velmi důležitým prostředníkem na zamilování do něj již v porodním sále. „Pro matku je vůně jejího dítěte to nejkrásnější. Vůně a feromony jsou nejvíce koncentrované právě na hlavičce novorozence, která je nejblíže matčinu nosu. Matka tak přímo vdechuje informace o vůni dítěte a dokáže ho tak podle ní odlišit od jiných. Mezi matkou a kojencem vzniká čichový vztah, který se utvrzuje každým kojením,“ říká pediatrička MUDr. Marcela Peremská.

Odlišný pach mají dokonce i jednovaječná dvojčátka. A platí to i opačně – kontaktem kůže na kůži, nošením v náručí si děťátko podobně „načte“ vaši vůni. „Čich je jeden z prvních smyslů, který se vyvíjí. Nos, čichové buňky a dráhy do mozku jsou vyvinuty již v sedmém týdnu těhotenství. Tento smysl je prioritní, dítě po porodu dýchá vůni své matky a už po několika dnech dokáže maminku podle ní rozeznat,“ vysvětluje dětská lékařka.

Spouštěč mateřství

Nejenže díky vůním se dokážete vzájemně identifikovat, feromony miminka u vás nastartují i mateřské kompetence. „Tyto vůně jsou u matky spouštěčem hormonů. Zvyšuje se u ní hladina oxytocinu – hormonu lásky, který probouzí ochranářské chování mámy. V matce se probouzejí příjemné pocity, zamilovává se do svého dítěte. Čich je úzce spojen s emocemi a pamětí,“ vysvětluje lékařka.

Sponzorováno

Feromony jsou vylučovány už v děloze a při vdechování, kojení a jakémkoliv fyzickém kontaktu vytvářejí celoživotní vazbu mezi maminkou a děťátkem. I proto maminky pudově boříme nos do vlásků dětiček, což nám způsobuje slast a podporuje nás v instinktivním chování. „Některé matky podle změny vůně svého dítěte dokonce poznají, že dítě je na začátku nemoci,“ říká MUDr. Peremský.

Termoopatření

Zvyk dávat miminku na hlávku čepičku, jakmile se narodí, má však zčásti své opodstatnění – zabránit úniku tepla a nachlazení či podchlazení miminka. Avšak jen v případě, že nezůstane u mámy.

„Novorozence je třeba po porodu osušit, aby se eliminovaly nadměrné ztráty tepla. U donošených zdravých dětí jako prevence podchlazení stačí nepřerušovaný kontakt kůže na kůži s matkou, která dítě zahřívá, a společný přehoz přes oba, ne pro každého zvlášť. Hlava zakrytá být nemá,“ říká pediatrička.

Teplotu miminka tak budete regulovat svou vlastní, proto by mělo být v první řadě teplo vám – pomozte si ponožkami, čajem, dekou. Pokud se váš drobeček narodí předčasně, situace je o něco složitější, ale čepičku většinou netřeba ani tak. „Společné přikrytí nemusí stačit. Dává se teplejší deka nebo se deka nahřívá, přikrývá se více, i přes část hlavičky, ale opět tak, že děťátko je nahé na matce a matka k němu může vonět. Použít se může i infrazářič,“ dodává MUDr. Peremský. Pouze pokud není zářič k dispozici nebo všechna ostatní opatření nestačí, mělo by nedonošené miminko dostat čepičku jako prevenci ztrát teploty.

Vůně je nástroj přežití

Vůně miminku doslova pomáhá přežít. Děťátko vás poznává přes feromony a chemické signály již v děloze. Jelikož plodová voda i vaše bradavky voní stejně, miminko je schopné instinktivně je okamžitě po narození samo najít a přisát se.

Hlavičku nemyjte

Hlavička miminka je po porodu pokryta mazem, který chrání dětskou pokožku. Tento maz mnohým ženám voní – jsou v něm koncentrované feromony děťátka nahromaděné za dobu v děloze. Pokud se maz hned smyje, děti už maminkám tak nevoní – příliš aromatické mýdla, šampony, olejíčky a aviváže na oblečení přebijí přirozenou vůni miminka.

Aby byl chlap, objímejte ho!

Sponzorováno

Pokud děťátko kojíte, je pravidelně v kontaktu s vašimi feromony z podpaždí. A ty podle odborníků u chlapců spouštějí vylučování testosteronu ve varlatech, který ovlivňuje vývin mozku mužským směrem. Tento proces však pravděpodobně probíhá jen u kojených, ne lahvových dětí. Výzkumy dokonce potvrdily, že mateřské feromony ovlivňují výběr partnerky v dospělosti! To, co si „nadýchá“ muž jako miminko, upřednostňuje podvědomě i v dospělosti.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Proč miminka voní? Pomáhá jim to přežít”

    1. Píšťalka napsal:

      Mám už 14tiletého puberťáka, ale dodneška si pamatuji tu nádhernou miminkovskou vůni, a máte pravdu, nejvíc jsem děťátko očichávala na hlavičce, pořád, až jsem si připadala úchylnáAle bylo to nádherný, byl plně kojený a tak slaďoučkýNejhezčí období mýho života, užívala jsem si to

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva