Sponzorováno

Acetylcholin 4.75/5 (4)

Acetylcholin je jedním z nejrozšířenějších neurotransmiterů v lidském těle, často zkráceně označován jako ACh. Nachází se v centrálním nervovém systému (CNS) a periferním nervovém systému (PNS). Jedná se o jeden z nejdůležitějších neurotransmiterů, které jsou chemikáliemi používanými k přenosu signálů z jedné buňky do druhé.

Název acetylcholinu je odvozen od jeho struktury. Je to chemická sloučenina složená z kyseliny octové a cholinu. Cholinergní synapse jsou ty, ve kterých je přenos zprostředkován acetylcholinem.

Acetylcholin je tedy ester kyseliny octové s cholinem, který se váže na acetylcholinový receptor a funguje jako neurotransmiter u mnoha živočichů včetně člověka.

Proč je acetylcholin tak důležitý

Proč je acetylcholin v těle tak důležitý? Poskytuje řadu kritických funkcí, z nichž mnohé mohou být narušeny chorobami nebo léky, které ovlivňují funkci tohoto neurotransmiteru.

Acetylcholín lze nalézt ve všech motorických neuronech, kde stimuluje svaly ke kontrakci. Od pohybů žaludku a srdce, všechny pohyby těla zahrnují činnost tohoto důležitého neurotransmiteru.

Je také v mnoha mozkových neuronech a hraje důležitou roli v duševních procesech, jako je paměť a poznávání. Závažná deplece (úbytek, nedostatek) acetylcholinu je spojena s Alzheimerovou chorobou.

Objev Acetylcholinu

Acetylcholin byl prvním neurotransmiterem, který se identifikoval.

Byl objeven Henry Hallett Dalem v roce 1914, a jeho existence byla později potvrzena Otto Loewiem. Oba jedinci získali Nobelovu cenu za fyziologii / lékařství v roce 1936 za jejich objevy.

Protože acetylcholin hraje důležitou roli ve svalových akcích, léky, které ovlivňují tento neurotransmiter, mohou způsobit různé stupně narušení pohybu nebo dokonce paralýzy. V periferním nervovém systému je tento neurotransmiter hlavní částí autonomního nervového systému a pracuje na aktivaci svalů.

Acetylcholin je neurotransmiter (chemický posel, jež vysílá signály mezi mozkovými buňkami), který hraje roli v pozornosti, učení a paměti.

Acetylcholin (ACh) je chemická látka, která vlastně hraje důležitou roli v mnoha různých tělesných funkcích. Je to neurotransmiter, který přenáší signály mezi neurony v centrálním nervovém systému (CNS) a periferním nervovém systému (PNS).

Sponzorováno

Acetylcholin plní řadu kritických funkcí, z nichž mnohé mohou být narušeny nemocemi nebo léky ovlivňujícími funkci tohoto neurotransmiteru. Název acetylcholin je odvozen od jeho struktury. Je to chemická sloučenina tvořená kyselinou octovou a cholinem.

Funkce acetylcholinu

Acetylcholin má v těle řadu funkcí. Nachází se ve všech motorických neuronech, kde stimuluje svaly ke kontrakci. Všechny tělesné pohyby zahrnují činnost tohoto důležitého neurotransmiteru, od pohybů žaludku a srdce až po mrknutí oka.

Nachází se také v mnoha mozkových neuronech a hraje důležitou roli v mentálních procesech, jako je paměť a kognice.

Některé buňky těla mají takzvané cholinergní synapse. Tyto synapse převádějí elektrický signál na acetylcholin, který pak interaguje s acetylcholinovými receptory na druhé straně synapse a spouští další elektrický signál.

Dysfunkce acetylcholinu

Funkce acetylcholinu v těle může být narušena řadou příčin, včetně nemocí a toxinů. Nerovnováha v tomto důležitém neurotransmiteru může vést k řadě zdravotních následků, z nichž mnohé ovlivňují paměť a kontrolu svalů. Některé stavy, které jsou spojeny s nerovnováhou acetylcholinu, jsou:

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba způsobuje problémy s pamětí a myšlením. Přesné příčiny tohoto stavu nejsou známy, ale onemocnění ovlivňuje acetylcholin, což vede k nízkým hladinám neurotransmiteru.

Myasthenia Gravis

Myasthenia gravis je stav, který vede ke svalové slabosti, která může ovlivnit svaly paží, nohou, krku, rukou a prstů. Jde o autoimunitní stav, ke kterému dochází, když imunitní systém těla napadá acetylcholinové receptory.

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je degenerativní neurologický stav, který způsobuje třes a mimovolní pohyby. I když přesné příčiny tohoto stavu nejsou plně pochopeny, má se za to, že roli hraje nerovnováha acetylcholinu.

Toxiny a pesticidy

Některé toxiny mohou ovlivnit acetylcholin v těle a vést ke zvýšení, napodobování nebo interakci s acetylcholinem. To může mít za následek příznaky, jako je rozmazané vidění, svalová slabost, průjem a paralýza.

Sponzorováno

Například jed pavouka černé vdovy také interaguje s acetylcholinem. Když člověka kousne černá vdova, jeho hladina acetylcholinu dramaticky stoupne, což vede k těžkým svalovým kontrakcím, křečím, paralýze a dokonce smrti.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




Přečtěte si také naše další články